ארגוני מורדים משליטים משטר דתי בצפון סוריה

מעדויות אזרחים סורים ל”הארץ” עולה כי קיימת הפרדה בהיקף הסיוע ההומניטרי בין האזרחים הסורים. בחוגים ליברליים חוששים ממשטר אסלאמי קיצוני

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארגוני איסלאם קיצוניים, ובעיקר ג’בהת א־נסרה המוגדר כארגון טרור המזוהה אידיאולוגית עם אל־קאעדה, מבססים משטר איסלאמי בשטחים שבשליטתם בצפון סוריה. מעדויות אזרחים סורים שהגיעו לאחרונה ל”הארץ” עולה כי קיימת הפרדה בהיקף הסיוע ההומניטרי בין האזרחים הסורים. חיילי המיליציה הצליחו להשתלט על מחסן גדול של בלוני גז לבישול, וכך מציעים אותם במחירים שונים לנוצרים וכן לסונים התומכים בהם.

באופוזיציה החילונית משוכנעים כי לאחר הפלת המשטר לא יוכלו הארגונים והמליציות לשלוט, משום שאין להם תשתית תמיכה על אדמת סוריה, להבדיל מהמצב במדינות אחרות כמו מצרים ותימן.

לפי עדויות בסוריה, אנשי המליציות מטילים אימה מחד ומאידך נתפשים כלוחמים אמיצים היכולים להשליט סדר וביטחון באזורים שכבשו. עם זאת, בחוגים ליברליים וחילוניים במדינה, כמו גם בקרב מיליוני הנוצרים החיים בה, יש חשש אמיתי משינוי כיוון המהפכה. כך, במקום הדרישה להשתחרר ממשטר הדיכוי עשוי להיווצר מצב של משטר איסלאמי קיצוני, שיסמן סטייה ממטרות המהפכה.

בתוך כך, מלך ירדן עבדאללה הביע דאגה עמוקה מהמצב בסוריה ואמר כי שתי הסוגיות המדאיגות ביותר נוגעות לנשק הכימי ולעלייה הנמשכת במספר הפליטים. לדבריו, נפילת המשטר בסוריה היא עניין של זמן, אולם אחד התסריטים המדאיגים הוא הפיכת סוריה לבסיס לחוליות טרור מכל האזור וחלוקת המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ