קונסטנזה לץ', גרדיאן

מנהיג המחתרת הכורדית (הפ-ק-ק) עבדוללה אוג'לאן הכריז על הפסקת אש היסטורית עם טורקיה, בתום שלושה עשורים של סכסוך אלים שגבה את חייהם של 45 אלף בני אדם. אוג'לאן המתין לראש השנה הכורדי כדי להכריז על קץ העימות המזוין.

עשרות אלפים נאספו בדיארבקיר, בירת המחוז הכורדי בעיקרו שבמזרח טורקיה, כדי להאזין לשני חברי פרלמנט ממוצא כורדי מקריאים את הודעת אוג'לאן, בטורקית ובכורדית. "לנוכח מיליוני עדים אני מתחיל היום תהליך חדש. תקופת הזכויות הדמוקרטיותל, החופש והשיוויון מתחילה", אמר אוג'לאן. "הבה ניתן לרובים להשתתק. שפיכות הדמים של העמים הטורקי והכורדי תסתיים. זהו תהליך שבו הקהילות האנטולית (הטורקית) והכורדית יוכלו לחיות יחדיו בשלום". 

אוג'לאן קרא למורדים הכורדים להתפרק מנשקם, צעד שלפי דיווחים קודמים צפוי להתבצע באוגוסט. "הניחו את נשקכם וצאו מגבולות טורקיה", אמר אוג'לאן. "אנחנו עוברים ממאבק מזוין למאבק דמוקרטי".

הצהרתו של אוג'לאן מתפרסמת על רקע ההתקדמות המשמעותית שהחלה בשבועות האחרונים במשא ומתן הארוך שמתקיים בהפסקות בין פ-ק-ק לבין הממשל הטורקי מאז 2008. בסכסוך העקוב מדם שמתנהל בין הבדלנים הכורדים לבין טורקיה זה 28 שנים נהרגו כ-45 אלף בני אדם. ב-18 החודשים האחרונים נהרגו כ-900 בני אדם בפיגועים ובמתקפות טרור שביצעה המחתרת הכורדית, מספר ההרוגים הגדול ביותר מאז נעצר אוג'לאן בקניה בשנת 1999.

כצעד בונה אמון ראשון, שוחררו בשבוע שעבר שמונה אזרחים טורקים שהוחזקו בשבי המחתרת הכורדית במשך כשנתיים. השמונה, בהם חיילים ופקידי ממשל, נמסרו לידי משלחת של המפלגה הכורדית החוקית בצפון עיראק, ואז חצו את הגבול לטורקיה בדרכם לבתיהם.

על פי המתווה המתגבש, הממשל הטורקי ופ-ק-ק יכריזו על הפסקת אש, ובהמשך, בסביבות חודש אוגוסט, צפויים החמושים הכורדים השוהים על אדמת טורקיה לסגת אל תוך החבל הכורדי בצפון עיראק. בתמורה תידרש ממשלת טורקיה לא לפגוע באותם חמושים ולהתחיל ביישום מפת דרכים, שבסיומה יוענקו זכויות תרבותיות ופוליטיות לאוכלוסיה הכורדית בטורקיה, המונה כ-18 מיליון אזרחים.

העצרת בדיארבקיר בה הוקראה הודעת אוג'לאן

המורדים הכורדים הכריזו על הפסקות אש בעבר, אבל ממשלת טורקיה, שעד היום התחייבה לנהל מלחמת חורמה נגד הפ-ק-ק עד להבסתו, התעלמה מההצהרות. ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן אף הודה בניהול שיחות סודיות עם הפ-ק-ק שלא הובילו לתוצאות. אולם המאמץ הנוכחי, עם מעורבות פומבית של אוג'לאן, מעורר תקווה כי המשא ומתן יביא לשלום.

את השינוי בעמדה הטורקית כלפי הכורדים ארדואן, שבעצת הצבא אימץ את גישה שלפיה מאבק צבאי לבדו לא יבלום את שפיכות הדמים בדרום-מזרח המדינה וכי הגיעה העת לנסות להידבר אפילו עם ארגון טרור שהפך סמל מאבק לאומי. לארדואן יש גם אינטרסים פוליטיים בקידום המשא ומתן - הוא מעוניין בתמיכת המפלגה הכורדית בפרלמנט בשינויים החוקתיים שהוא מתכנן ושיאפשרו לו להיבחר לנשיא בעל סמכויות ביצועיות לאחר תום כהונתו כראש ממשלה. כיום תפקיד הנשיא בטורקיה הוא סמלי ברובו.

מפגין מניף את תמונת אוג'לאן באיסנטבולצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ