לוגו רויטרס
רויטרס

מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, הזהיר אחר הצהריים (חמישי) כי אם תתקוף ישראל את מתקני הגרעין של ארצו - "הרפובליקה האיסלאמית תמחק את תל אביב וחיפה". חמינאי הוסיף כי הוא איננו אופטימי ביחס לשיחות בסוגיית הגרעין אך איננו מתנגד להן. "ארה"ב איננה רוצה שסוגיית הגרעין תיפתר, אם היתה רוצה בכך - הפיתרון נמצא מעבר לפינה. איראן רוצה שזכותה הטבעית להעשיר אורניום תזכה להכרה מהעולם".

"נציגי המשטר הציוני מאיימים לתקוף צבאית את איראן, אך הם עצמם יודעים שאם יעשו את הטענות הקטנה ביותר - הרפובליקה האיסלאמית תמחק את תל אביב וחיפה", אמר חמינאי בנאום בטלוויזיה הממלכתית האיראנית לרגל השנה הפרסית החדשה. הוא הוסיף כי איראן צריכה לא להיות תלויה ברווחי הנפט ועל ממשלתה לקדם מטרה זו.

בהתייחס למשא ומתן המתנהל בין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה לבין איראן, אמר חמינאי כי סבבי השיחות לא יובילו לתוצאות אלא אם וושינגטון תסיר את הסנקציות. הוא הוסיף כי ההצעה לשיחות ישירות עם איראן היא "טקטיקה אמריקאית שנועדה להסיט את עיני הציבור ולכפות את רוצה על טהראן". לדבריו, כל הבעיות ניתנות לפיתרון אם ארה"ב תסיר את העיצומים, שפוגעים במשק האיראני וחותרים תחת שלמותה הטריטוריאלית.

בתוך כך הודיעה היום רוסיה כי איראן והמעצמות הצליחו לרשום התקדמות בשיחות מומחים שהתקיימו השבוע באיסטנבול. השיחות בדרג הפוליטי, המשמעותי יותר, צפויות להתחדש בראשית החודש הבא באלמאטי, בירת קזחסטאן. במרכז הדיונים נמצאת סוגיית העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז, דבר שהמערב מתייחס אליו בחומרה רבה.

המערב הציע לאיראן הקלות בסחר בזהב ובמתכות יקרות אחרות והקלות באמברגו על מוצרים פטרוכימיים איראניים ובתמורה נדרשת איראן להשעות את העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז במתקן התת קרקעי בפורדו. איראן טוענת כי העלאת דרגת העשרה נועדה לאספקת איזוטופים לכור המחקר בטהראן ולא לאף שימוש אחר.

"אמרנו כמה וכמה פעמים כי איננו מנסים להשיג נשק גרעיני", אמר חמינאי, "הסיבה שאינני אופטימי נובעת מכך שבשיחות הקודמות התברר לנו שהאמריקאים אינם רוצים לשבת יחד ולחפש פיתרון הגיוני. הם רוצים שנשב ונדבר אז שאיראן תקבל את השקפת עולמם".

חמינאי בנאומו לרגל השנה הפרסית החדשהצילום: אי-אף-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ