ראש ממשלת לבנון התפטר מתפקידו

נג'יב מיקאתי פיזר את ממשלתו עקב חילוקי דעות קשים עם חיזבאללה וקרא להקמת ממשלת הצלה לאומית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש ממשלת , נג'יב מיקאתי, הגיש הבוקר (שבת) את מכתב התפטרותו לנשיא המדינה, מישל סולימאן, וקרא לו לפעול להקמת "ממשלת הצלה לאומית". מיקאתי הודיע אתמול בערב על החלטתו להתפטר ולפזר את הממשלה עקב חילוקי דעות קשים עם חברי ממשלתו בעניין חוק הבחירות וסיום תפקידו של מפקד הביטחון הלאומי הפנימי בלבנון.

בנאום שנשא אתמול זמן קצר לאחר הפסקת ישיבת הממשלה, בנוכחות הנשיא סולימאן, אמר מיקאתי שהוא מתפטר כדי לאפשר לכל המפלגות והפלגים במדינה לשאת באחריות ולמצוא דרך לצאת מה"מנהרה החשוכה שאף אחד לא יודע איך תסתיים". לדבריו, כל הפלגים צריכים לבחון עתה את צעדיהם ולבדוק כיצד להתמודד עם שפוקד את לבנון.

בדיון שהתקיים בממשלה דנו השרים הלבנונים בהקמת פורום משקיף על הבחירות בלבנון ודיון בחוק הבחירות והשלכותיו על הזירה הפנימית והפוליטית במדינה. בנוסף, עלתה לדיון הצעתו של מיקאתי להאריך את כהונתו של מפקד הביטחון הפנימי, הגנרל אשרף ריפי, שנחשב דווקא למקורב למחנה חרירי. בניגוד לשריו, מיקאתי סבר שיש להאריך את כהונתו של ריפי בשל הרגישות הביטחונית הרבה שבה שרויה לבנון בשנתיים האחרונות והמתיחות העדתית במדינה, שלא מאפשרת זעזוע במינויים חדשים במנגנוני הביטחון. הצעתו של מיקאתי זוכה לתמיכה מצד הנשיא סולימאן ומחנהו של המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלט, אולם , ושותפיו השיעים מתנועת אמל, וכן הפלג של הגנרל הנוצרי מישל עאון, הביעו התנגדות להארכת הכהונה

מיקאתי (מימין) והנשיא סולימאן, היום בביירותצילום: רויטרס

מיקאתי נבחר לראשות הממשלה בשנת 2011, לאחר שהחיזבאללה ובני בריתו בפרלמנט הצליחו להפיל את ממשלתו של סעד חרירי. מיקאתי קרא אז לממשלת אחדות לאומית אך לא זכה לשיתוף פעולה מצד חרירי ובני בריתו, ולבסוף הקים ממשלה שכללה את החיזבאללה ותנועת אמל השיעית לצד פלגים נוצרים המזוהים עם הגנרל מישל עאון. הממשלה נחשבה לפרו-סורית והיו מי שטענו שמיקאתי הוא בובה של אסד. לאחר פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה מיקאתי וממשלתו בחרו בעמדה נייטראלית, ולא הביעו תמיכה במשטר או באופוזיציה בטענה שכל החלטה תשפיע לרעה על לבנון. אולם למרות עמדה זו, בחיזבאללה הביעו תמיכה בלתי מסוגית במשטר אסד.

אם לא תוקם בלבנון ממשלה חלופית בקרוב, ההתפטרות של מיקאתי עלולה להוביל למצב של אובדן שליטה במדינה. ההערכה כעת היא שהנשיא סולימאן ינסה לקדם מהלך של ממשלת חירום לאומית, שתמנע בראש ובראשונה אובדן שליטה שעלול לדרדר את לבנון למלחמת אזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ