עדכונים מהשכנים |

הליגה הערבית העבירה את המושב הסורי לידי האופוזיציה

בראש החדשות: צה"ל ירה טיל לסוריה. מוחמד מורסי מאיים על מתנגדיו במצרים. סיקור של כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

23:55: גורמי אופוזיציה מצריים חוששים כי מורסי ינקוט בצעדים מרחיקי לכת בעקבות המחאות התקיפות נגדו, כולל העימות האלים בין מתנגדיו לתומכיו מחוץ למשרדי האחים המוסלמים בקהיר ביום שישי האחרון.

מורסי אמר שינקוט בצעדים ההכרחיים "כדי להגן על האומה" וכי "יפעל נגד פוליטיקאים שהיו קשורים לפעולות האלימות". חאלד דאוד, דובר חזית הישע הלאומית, קואליציית המפלגות החילוניות, אמר כי "אלו אמירות מפחידות ביותר. אני מזהה שפה שמרמזת על נקיטת צעדי דיכוי". הסברה במצרים היא כי מורסי התגבר על המכשולים המהותיים ביותר לשלטונו בחודשים האחרונים, וכי ככל שירגיש חזק יותר כך הפעולות נגד מתנגדיו יהיו יותר תקיפות.  

21:14: השייח חאמד בין ג'סים אל-תאני, ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר, אמר היום (ראשון) כי הוא מצטער על פרישתו של מועאז אל חטיב, ראש הקואליציה של ארגוני האופוזיציה לנשיא אסד בסוריה. "אנחנו מאוד מצטערים על כך ומקווים שהוא ישנה את החלטתו", אמר השייח חאמד, שתומך באופן בכוחות המורדים בסוריה בשנתיים האחרונות. "זהו רגע מאוד חשוב עבור הסורים, בעיקר לאחר שכמעט כולם הסכימו לתת לאופוזיציה את המושב הרשמי של סוריה בליגה הערבית", הוסיף המנהיג הקטארי, "אז אנחנו בהחלט מקווים שזה יתוקן. חשוב מבחינת אל חטיב לא לאבד את הרגע".

חטיב הודיע על פרישה בשל היעדר תמיכה בינלאומית מספקת במנסים להפיל את אסד. כמו כן, שותפיו לאופוזיציה ביקרו אותו בחריפות לאחר שהציע לאסד עסקה ואף החליטו שלא בהסכמתו להקים ממשלה זמנית שהייתה מפחיתה מסמכויותיו. חטיב, שעמד בראש הקואליציה הסורית הלאומית מאז הקמתה בנובמבר, אמר בהודעת התפטרות בפייסבוק כי הוא מקיים הבטחתו להתפטר אם קווים אדומים, שטיבם לא הוסבר.

16:45: במכה סמלית לנשיא סוריה בשאר אסד, הליגה הערבית החליטה להעביר את המושב של סוריה בליגה לידי כוחות האופוזיציה. להחלטה לא צפויות השלכות מעשיות רבות, לאחר שמדינות ערב רבות כבר נטשו את הנשיא והביעו תמיכתן במורדים. אולם הצעד משקף את הלחץ של שתי התומכות המרכזיות במורדים -קטאר וסעודיה- להציג חזית אחידה נגד אסד לקראת פסגת הליגה שנפתחת ביום שלישי בדוחה. שר החוץ המצרי מוחמד עמר כאמל קרא היום לאופוזיציה הסורית לשלוח נציג לפסגה.

16:29: נשיא מצרים מאיים לנקוט בצעדים, אשר את טיבם לא פירט, כדי "להגן על האומה". אזהרתו של מוחמד מורסי, כך מדווחת סוכנות הידיעות אי-פי, נמסרה בסדרה של ציוצים בטוויטר היום, יומיים לאחר עימותים אלימים בקהיר בין תומכי האחים המוסלמים למפגינים מהאופוזיציה. בעימותים נפצעו לפחות 200 בני אדם מחוץ למטה האחים המוסלמים בבירת מצרים.

המורדים הסורים באידליבצילום: רויטרס

מורסי הזהיר עוד כי "צעדים מתאימים" יינקטו נגד פוליטיקאים שיימצאו אחראים לאלימות של יום שישי. כל מי שיימצא כי הוא משתמש בתקשורת כדי "לעודד אלימות". העימותים ביום שישי באו בעקבות תקיפה של מפגינים שריססו גרפיטי על קירות מטה תנועת האחים המוסלמים.

הציוץ של מורסי: אם אדרש לעשות את כל מה שצריך כדי להגן על מצרים, אעשה זאת. ואני חושש שאיאלץ לעשות זאת

إذا ما اضطررت لاتخاذ ما يلزم لحماية هذا الوطن سأفعل وأخشى أن أكون على وشك أن أفعل ذلك #الرئيس

March 24, 2013

15:56: בכיר בצבא סוריה החופשי הודיע כי המורדים בסוריה אינם מכירים בגסאן היתו כראש ממשלת האופוזיציה הסורית. היתו, אזרח אמריקאי, מונה לתפקיד ראש הממשלה הזמנית בשבוע שעבר. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי הבכיר אמר שההחלטה לא להכיר בהיתו נובעת מכך שהצבעתו היתה שנויה במחלוקת ולא התקבלה פה אחד. זמן קצר לפני הודעת הבכיר, הודיע במפתיע מועאז אל חטיב, שעמד בראש הקואליציה הסורית הלאומית מאז הקמתה בנובמבר, על פרישה מתפקידו.

15:45:האם השימוש הראשון המתועד בחומרי לחימה כימיים במלחמת האזרחים בסוריה התבצע דווקא בידי ארגונים הנלחמים נגד משטר הנשיא באשר אל-אסד? הפיצוץ המסתורי בחאן אל-אסל ליד העיר חאלב בשבוע שעבר, שבו נהרגו 26 בני אדם ונפצעו עשרות, תויג תוך זמן קצר בידי גורמי מודיעין מערביים כאירוע כימי. עם זאת, ככל שמתרבות הידיעות על מה שאירע ליד חאלב מתקבלת תמונה אחרת. בפיצוץ נהרגו ככל הנראה חיילים מצבא סוריה, הנאמנים למשטר, וממשלת סוריה הזדרזה לתבוע מגופים בינלאומיים לחקור את האירוע. ולכן, נראה שלא מדובר בתקיפה שבוצעה בהנחיית הנשיא הסורי, ולפי כמה הערכות, נראה שארגונים ג'יהאדיסטים ליד חאלב אחראים להתקפה.

קרדיט: אובמה בביקור בסלע האדום בפטרה

15:19: כיצד אופנת הקעקועים בבגדאד משקפת את השינויים בעיראק? כתב הגרדיאן פיטר בומונט מדווח ממכוני הקעקועים של בגדאד כיצד לפני עשר שנים, בזמן הפלישה למדינה, קעקועים היו לרוב שמות שנעשו בעזרת סיכה בכלא. בשיא מלחמת האזרחים בעיראק גברים בחרו לעצמם קעקועים מורכבים שנועדו להקל על בני משפחותיהם לזהות את גופתם. היום, כשעיראק מתקדמת לעבר חיים נורמליים, מספר בומונט, גם הקעקועים מאבדים את המשמעויות האלימות שלהם והופכים להיות בחירה אופנתית של צעירים.

14:05: ראש הקואליציה של ארגוני האופוזיציה לנשיא אסד בסוריה, מועאז אל חטיב, הודיע על פרישתו מתפקידו בשל היעדר תמיכה בינלאומית מספקת במנסים להפיל את אסד. חטיב, שעמד בראש הקואליציה הסורית הלאומית מאז הקמתה בנובמבר, אמר בהודעת התפטרות בפייסבוק כי הוא מקיים הבטחתו להתפטר אם קווים אדומים, שטיבם לא הוסבר, ייחצו.

"אני מקיים הבטחתי היום ומכריז על פרישתי מהקואליציה הלאומית כדי שאוכל לעבוד בחופשיות כבר יותר, שלא קיימת במוסדות הרשמיים". הוא גם האשים את המעצמות בכך שלא מספקות תמיכה מספקת למורדים, ומחה על כך "שגורמים אזוריים ובינלאומיים רבים" מתעקשים לדחוף את האופוזיציה לדיאלוג עם המשטר.

12:37: רשת אל ערביה דיווחה כי המופתי של סעודיה, שייח עבד אל עזיז אל שייח, תקף את הרשת החברתית טוויטר וכינה אותה "מועצה של ליצנים". הוא הוסיף כי צעירים רבים מבזבזים את זמנם בצ'אטים וגלישה באינטרנט.

10:01: שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, בא לביקור לא מתוכנן בבגדאד. מטרת הביקור של קרי היא ללחוץ על ממשלת עיראק לעצור את משלוחי הנשק מאיראן לסוריה שטסים מעל שטחה.

09:53: צה"ל ירה הבוקר טיל תמוז לשטח סוריה בסמוך לגבול בדרום רמת הגולן, זאת בתגובה לשתי תקריות ירי לשטח ישראל. בצד הישראלי אין נפגעים.

09:14: מקור בכיר המקורב לצבא סוריה אומר לצ'אנל 4 הבריטי כי ארגון "ג'בהת אנסרה" המסונף לאל-קאעדה, אחראי להתקפה בשבוע שעבר בחאן אל-אסל, שבה נהרגו 25 בני אדם. לדברי המקור, הטיל ששיגרו הג'יהאדיסטים, הכיל כלור.

יום שבת, 23 במארס 2013

00:10: "הגוף שלי שייך לי והוא לא מקור של כבוד של אף אחד אחר", כך כתבה על גופה העירום אמינה, נערה טוניסאית בת 19 שפרסמה את תמונתה בפייסבוק. בתמונה אחרת מבצעת אמינה תנועה מגונה עם אצבעה כאשר על החזה שלה כתוב "שהאידיאלים שלכם ילכו להזדיין".

בתגובה, החליטו הוריה של אמינה לאשפז אותה במוסד לחולי נפש. כך מסרה אתמול אינה שווצ'נקו, מנהיגת הארגון הפמיניסטי פמן, שפעילותיו מצטלמות חשופות חזה במטרה למחות נגד פטריאכליות בשלוש חזיתות: קץ לכל הדתות, העריצות ותעשיית המין. שווצ'נקו הייתה בקשר עם אמינה בשבועות האחרונים עד לפני ארבעה ימים, לדבריה, ומאז לא ניתן להשיג אותה.

ראש המועצה לקידום המוסר בטוניסיה, המטיף אלמי עדאל, קרא "לסכול את אמינה באבנים כי הפעולה שלה מסוגלת לגרום למגפות ואסונות אם היא תדביק נשים אחרות ותתן להן רעיונות".

18:20: לאחר בדיקות דנ"א, צרפת אישרה את חיסולו בחודש שעבר של בכיר אל קעאדה, עבד אל-חאמיד אבו-זייד. הטרוריסט היה אחראי לחטיפתם של עשרות אירופיים ודרישת דמי כופר בעשרות מיליוני אירו. רציחתו מהווה מכה קשה לכוחות אל-קאעדה, שגם כך נפגעו כשנאלצו לסגת ערים בצפון מאלי עליהן השתלטו, בעקבות הפעולה הצבאית שהונהגה על ידי צרפת לפני כחודשיים.

17:30: המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) הכריזה היום (שבת) רשמית על הפסקת אש עם הטורקים. יומיים לאחר קריאתו להפסקת אש של עבדוללה אוג'לאן, מנהיג המחתרת שעדיין כלוא בטורקיה, הצהיר היום המפקד הרשמי, מוראט קריליאן, כי הפסקת האש "רשמית וברורה". קריליאן הפיץ סרטון וידאו ממקום מחבואו באזור ההררי בצפון עיראק, שבו הוא מקבל את תנאי הפסקת האש לאחר "כשלושים שנות עימות".

16:00: המורדים בסוריה השתלטו על בסיס נ"מ גדול של הצבא בדרום המדינה בסמוך לגבול עם ירדן. הבסיס, עליו השתלטו המורדים לאחר 16 ימי מצור, ממוקם ליד הכביש המהיר המחבר בין דמשק לירדן. בשבועות האחרונים התגברה הלחימה במחוזות הדרומיים בסוריה בסמוך לגבול עם ירדן וישראל. לפי "הארגון הסורי לזכויות אדם" נהרגו לפחות 35 לוחמים מורדים בשבוע האחרון ויש עוד עשרות פצועים ועשרים נעדרים. השתלטות של המורדים על איזור קונייטרה תקרב את הכוחות האיסלאמיסטים הקיצוניים לקו הגבול עם ישראל.

14:05: בכירים במודיעין המצרי טוענים כי מתקיים מו"מ בין כוחות הביטחון לבין החוטפים הבדוואים של הגבר הישראלי וחברתו הנורווגית. לדברי אנשי המודיעין המצרים, החוטף השתלט על הזוג כיוון שהוא מבקש לשחרר את בן דודו, שחשוד במעורבות ברצח שוטר באיסמעליה. חטיפות למען מטרות מעין אלה הפכו לנפוצות בסיני ובדרך כלל החטופים משוחררים בתוך זמן קצר. החטופים מוחזקים באזור ההררי המבודד, ג'אבל מגארה.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ