לאן נעלמה האקטיביסטית העירומה של תוניסיה

אמינה בת ה-19 הצטלמה בעירום כשהיא מוחה נגד הדת והשוביניזם בארצה. מאז נעלמו עקבותיה. איש דת בכיר קורא לסקול אותה למוות באבנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הגוף שלי שייך לי והוא לא מקור של כבוד של אף אחד אחר", כך כתבה על גופה העירום אמינה, נערה תוניסאית בת 19 שפרסמה את תמונתה בפייסבוק. בתמונה אחרת מבצעת אמינה תנועה מגונה עם אצבעה כאשר על החזה שלה כתוב "שהאידיאלים שלכם ילכו להזדיין".

בתגובה, החליטו הוריה של אמינה לאשפז אותה במוסד לחולי נפש. כך מסרה אתמול אינה שווצ'נקו, מנהיגת הארגון הפמיניסטי פמן, שפעילותיו מצטלמות חשופות חזה במטרה למחות נגד פטריאכליות בשלוש חזיתות: קץ לכל הדתות, העריצות ותעשיית המין. שווצ'נקו הייתה בקשר עם אמינה בשבועות האחרונים עד לפני ארבעה ימים, לדבריה, ומאז לא ניתן להשיג אותה.

שווצ'נקו אף טענה כי נחשפה לסרטון וידאו שבו דודתה של אמינה סיפרה כי "היא כעת עם משפחתה. היא הצטלמה בעירום כיוון שרצתה להתאבד". מנהיגת פמן טוענת כי "זו תגובה רגילה לדרישה של אשה להשתחרר - לומר שהיא השתגעה או מתנהגת בצורה יותר מדי אמוציונאלית". ההיעלמות של אמינה קרתה ימים ספורים לאחר הופעתה בתוכנית אירוח פופולרית בארצה, שבה הופיעה כשפניה מטושטשים והיא מסבירה מדוע החליטה להצטרף לפמן.

ראש "המועצה לקידום המוסר בתוניסיה", המטיף אלמי עדאל, צוטט בעיתון "קפיטליס" כי "לפי חוקי השריעה יש להעניש את האשה הצעירה ב-80 עד 100 הצלפות. אך בגלל חומרת מעשיה מגיע לה שיסקלו אותה למוות באבנים. מה שהיא עשתה עלול להביא למגפה. זה גם יכול להיות מדבק ולתת רעיונות לנשים אחרות. לכן צריך לבודד את התופעה הזו. אני מאחל לאשה הזו להבריא". לפי החוק בתוניסיה, ניתן לאסור את אמינה עד לתקופה של שנתיים ולהשית עליה קנס של בין 100 ל-1,000 דינרים (40-400 ליש"ט).

בעקבות דבריו של עדאל והיעלמותה של אמינה, פרסמה פמן הודעה לפיה "אנחנו חוששות לחייה של אמינה. אנחנו גם זועמות על האיומים הברבריים של האיסלאמיסטיים בתגובה לפעולת האקטיביסטית אמינה. אנחנו קוראות לכל הנשים למחות נגד אי צדק על רקע דתי - השתמשו בגופכן כפוסטר למען סיסמאות לתמיכה בחופש. חשפו את השדיים שלכן נגד האיסלאמיזם".

תמונת אמינה בפייסבוקצילום: מתוך הפייסבוק של אמינה

ברשת כבר פורסמה עצומה הקוראת לשחרר את אמינה ולהעניש את אלו המבקשים לפגוע בה עליה חתמו כ-16 אלף בני אדם. כמו כן, בדף התמיכה באמינה בפייסבוק עשרות נשים הצטלמו בעירום חלקי כשעל גופן כתובות כנגד איומי הדת. החוקר האתאיסט, ריצ'רד דוקינס, סופר רב המכר "אשליית האלוהים", קרא ליום תמיכה בינלאומי באמינה ב-4 באפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ