סוריה: מפקד צבא המורדים נפצע בניסיון התנקשות

על פי דיווחים שונים בתקשורת הערבית, קולונל ריאד אל-אסעד נפצע באורח קשה לאחר שמטען הוצמד למכונית בה נסע במחוז דיר א-זור שבצפון סוריה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מפקד צבא המורדים בסוריה, קולונל ריאד אל-אסעד, נפצע הבוקר (שני) באורח קשה מפיצוץ מטען שהוצמד לכלי הרכב בו נסע, כך מדווחת רשת אל-ג'זירה. יחד עם אסעד, שנסע בעיר אל מייאדין במחוז דיר א-אזור שבדרום-מזרח סוריה, נפגע גם אחד ממלוויו. 

ברשת אל-ערבייה, מצוטט דובר צבא המורדים שאומר שהקולונל אסעד מטופל בבית חולים בטורקיה. לדבריו, "הניסיון של הנשיא אסד להרוג את הקולונל ריאד אל אסעד הגיע כדי להעניש את האזורים במזרח המדינה שנשלטים בידי המורדים", הוא הוסיף כי "לא משנה את מי הם הורגים ולא משנה מה הם הורסים, ההתקוממות נגד המשטר תמשיך". 

אתמול הכריז אסעד שאינו מכיר בסמכותו של גסאן היתו, שנבחר לעמוד בראש ממשלת המורדים על ידי נציגי הקואליציה הלאומית הסורית. בכך הגיע לשיא חדש הנתק וחוסר התיאום בין פלגי האופוזיציה הסורית ובעיקר בין הכוחות שנלחמים בצבא אסד לבין ההנהגה המדינית.

ריאד אל-אסעד, מפקד "צבא סוריה החופשי". תנועת המחאה תמשיך להיות אזרחיתצילום: אי-פי

בקרב הלוחמים היתה תמימות דעים כי היתו, בעל אזרחות אמריקאית ומי שבילה את רוב חייו בארה"ב, לא יכול להיות דמות מייצגת וכמי שיעמוד בראש הממשלה הראשונה של המהפכה הסורית. בחוגים המתנגדים להיתו נטען כי הוא נבחר בלחץ של נסיכות קטאר מאחר והוא מקורב לאחים המוסלמים למרות שהוא איש אנונימי לחלוטין.

זמן קצר לאחר הודעת אסעד, הכריז יו"ר הקואליציה הלאומית הסורית, אחמד מעאד אל חטיב, על התפטרותו מתפקידו. אל חטיב פרסם הודעה לפיה הוא התפטר כדי שימשיך לפעול למעון סוריה בחופשיות ולא להיות נתון ללחצים ואינטרסים מצד גורמים באופוזיציה ומצד מדינות בעלות אינטרס. לדבריו הוא הבטיח בעבר להתפטר אם התנהלות ארגוני האופוזיציה תחצה קווים אדומים . "יש מי שפועל להשתלט על המהפכה ולרסן אותה , כל מה שקרה עד עכשיו - מהרס טוטאלי למדינה ולמשאביה לצד עשרות אלפי ההרוגים והעצורים ומאות אלפי הפליטים - אינו מספק את הקהילה הבינלאומית כדי שתקבל החלטה שתאפשר לעם הסורי להגן על עצמו מפני משטר מפלצתי שלא היה לו תקדים", כתב אל חטיב.

גורמים באופוזיציה ציינו כי אל חטיב היה נתון ללחצים כבדים בחודשים האחרונים ולא הצליח לגבש הסכמות ולהוביל מהלכים מול המשטר שזכה לתמיכה בלתי מסוגיית מצד רוסיה ואיראן. אתמול קיימו שרי החוץ הערבים סבב שיחות כהכנה לקראת פסגת הליגה הערבית שתתקיים מחר ומחרתיים בלי לגבש הסכמות בעניין הענקת המושב של סוריה בפסגה לנציגי האופוזיציה תוך חילוקי דעות מהותיים על התנהלות הליגה בכל הקשור למשבר בסוריה.

במקביל בשטח נמשכו הקרבות ברחבי המדינה למה שנראה כמלחמת התשה בין המורדים לבין הצבא הסדיר. על פי ועדות תיאום המהפכה, אתמול נהרגו 91 אנשים בקרבות בעיקר בפרברי דמשק. הטלוויזיה הסורית דיווחה על עשרות הרוגים מקרב המורדים, ואילו המורדים דיווחו על השתלטות על מוצבים ומחסומים אסטרטגיים בעיקר בין דמשק לרמת הגולן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ