הסי-איי-אי מסייע למדינות ערב לחמש את המורדים

על אף הצהרת ממשל אובמה שלא יעבירו "סיוע קטלני" למורדים, חברה המנטרת משלוחי נשק מדווחת על עלייה גדולה בכמות המשלוחים מאז הבחירות בארה"ב

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

הסי-איי-אי מסייע לממשלות במדינות ערב וטורקיה להגביר משמעותית את הסיוע הצבאי – הכולל משלוחים אוויריים של נשק וציוד - לכוחות המורדים בסוריה בחודשים האחרונים. כך עולה מנתוני משלוחי נשק בעולם ועדויות של גורמים רשמיים בכמה מדינות שונות.

מהנתונים עולה כי הסיוע האווירי שהחל בתחילת 2012, הורחב משמעותית בשלהי השנה שעברה: לא פחות מ-160 טיסות מטען ירדניות, סעודיות וקטאריות נחתו בנמל התעופה שליד אנקרה. טיסות נוספות – מעטות יותר - נחתו בנמלי תעופה אחרים בטורקיה ובירדן.

תכיפות הסיוע השתנתה בהתאם למגמות במלחמת האזרחים בתוך סוריה, ובהתאם לכך באמצע השנה שעברה החלו כוחות המורדים להדוף את הצבא מאזורי שליטה נרחבים. אף כי ממשל אובמה הצהיר פומבית כי אינו מוכן להעביר יותר מסיוע "לא קטלני" לעזרת המורדים, מעורבות הסי-איי-אי במשלוחי הנשק מראה שארה"ב מוכנה לסייע לבעלות בריתה במדינות ערב לתמוך בצד הצבאי והקטלני של מלחמת האזרחים.

ממקום מושבם באתרים סודיים, סייעו סוכני הביון האמריקאים לממשלות במדינת ערב לרכוש כלי נשק - לרבות עסקה גדולה בקרואטיה - ועזרו לקבוע מי יהיו הקבוצות שיקבלו את הסיוע עם הגעתו. הסי-איי-אי סירב להגיב לגבי אופי המשלוחים וחלקו בהם. יש לציין כי רק בשבוע שעבר התערב שר החוץ האמריקאי, ג'ון קריף בצורה עקיפה, כאשר לחץ על עיראק לעשות יותר כדי למנוע משלוחי נשק מאיראן במרחב האווירי שלה. לדברי מחוקקים וגורמים רשמיים בארה"ב, משלוחי הנשק האיראניים והרוסיים הפכו את הסיוע למורדים לחיוני יותר.

אימון המורדים ליד אידליבצילום: אי–פי

הנתונים מראים כי העלייה בטיסות הסיוע נרשמה בנובמבר האחרון, לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב. באותה עת, אף גבר התסכול בקרב השלטונות בטורקיה ובמדינות ערב אחרות מההתקדמות האטית של המורדים נגד צבאו המצויד של אסד. בנוסף, המשבר ההומניטרי שהעמיק בחודשי החורף הקשים וכמויות הפליטים שהלכו וגדלו הפכו את הטיסות לתכופות עוד יותר.

"בהערכה זהירה, בטיסות הללו היו 3,500 טונות של סיוע צבאי", אומר יו גריפיתס, ממכון המחקר הבינלאומי לשלום בשטוקהולם, שמנטר משלוחי נשק בעולם. "התדירות של טיסות אלה", הוסיף, "מרמזות על מבצע מתוכנן ומתואם להעברת הציוד הצבאי".

גורמים רשמיים בארה"ב, מפקדים בצבא המורדים וכן גורמים במפלגות האופוזיציה בטורקיה תיארו את תפקיד מדינות ערב במשלוחי הנשק כ"סוד גלוי". אך הם הוסיפו כי קיים סיכון המעורר לא מעט חשש: פעולות ירדן וטורקיה עשויות עוד להצית מלחמה עם איראן.

ולמרות כל זאת, מפקדי המורדים עדיין מעבירים ביקורת וטוענים כי אין במשלוחים הנוכחיים די: הכמויות קטנות מדי וסוגי הנשק עצמם לא מהווים את קפיצת המדרגה הנדרשת למלחמה נגד צבאו של אסד. "המדינות בחוץ מספקות לנו כלי נשק ותחמושת טיפין טיפין", אומר עבדל רחמן אייחי, מפקד בקבוצה איסלאמית הלוחמת בצפון סוריה. "הם פותחים וסוגרים את העברת התחמושת כמו סכר למים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ