נפתחה פסגת הליגה הערבית; תכריז על הקמת קרן למניעת "ייהוד ירושלים"

הוועידה ה-24 היא הראשונה בה ישתתפו כל חברות הליגה מאז האביב הערבי. במוקד תעמוד סוריה ומשלחתה שבראשה יעמדו אנשי האופוזיציה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בדוחה בירת קטאר נפתחה היום (שני) פסגת הליגה הערבית ה-24. נסיך קטאר, חמד בן חליפה אל-ת'אני, צפוי להכריז במהלך הפסגה על הקמת קרן מיוחדת לסיוע לפלסטינים כדי להתמודד עם "התוכניות לייהוד ירושלים". על פי ההצעה המתגבשת, קטאר תקצה סכום גדול ותקרא למדינות ערב ובעיקר לנסיכיות המפרץ, לתרום את חלקן. על פי ההערכות הקרן תגייס כמיליארד דולר ותנוהל עלי בנק השקעות אסלאמי.

למרות הדברים, ברשות הפלסטינית לא יוצאים מגדרם וציינו כי בעבר התקבלו החלטות בליגה הערבית שלא ייושמו, לרבות מתן רשת ביטחון כלכלית לרשות הפלסטינית - החלטה שלא יצאה לפועל בסופו של דבר. "אנחנו מקווים שהפעם ההחלטות יקוימו במלואן", אמר פקיד פלסטיני בכיר ל"הארץ".

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הגיע הערב לקטאר והוא יעמוד בראש משלחת מצומצמת שתייצג את פלסטין בפסגה. הנושא הפלסטיני לא צפוי להיות בראש סדר היום של פסגת הליגה הערבית. במוקד הוועידה תהיה סוריה והייצוג לו תזכה. שרי החוץ הערבים אישרו לפני מספר שבועות הצעת החלטה לפיה את דמשק תייצג משלחת של נציגי אופוזיציה.

הפסגה שתחל מחר היא הראשונה בה ישתתפו כל חברות הליגה הערבית מאז האביב הערבי שהשפעותיו ניכרות בהרכב המשלחות.  ואולם תבלוט נוכחותם של מנהגים חדשים את מצרים, לוב, תוניס ותימן ייצגו מנהיגים חדשים שהחליפו את אלו שעמדו בראש המשלחות במשך עשרות שנים כמו חוסני מובארק, מועמר קדאפי, זין אלעאבדין בן עלי ועלי עבדאללה סאלח.

דיון במסגרת הפסגה שהתקיים לפני פתיחתה הרשמית, אתמולצילום: אי-אף-פי

הערב הודיעה ירדן כי היא סוגרת את מעבר הגבול המרכזי בינה ובין סוריה בשל מה שהוגדר על ידי הירדנים כ"היעדר ביטחון". שר ההסברה הירדני סיפר לסוכנות הידיעות הגרמנית כי בעקבות השתלטות המורדים על הצד הסורי של מעבר נאסיב-ג'אבר, מתנהלים באזור קרבות בין צבא אסד והמורדים. לדברי השר, לעת עתה לא ידוע מתי יפתח מעבר הגבול היות והמצב הוא "בלתי יציב".

האו"ם הודיע הערב כי הוא מסיג חלק מאנשיו הנמצאים בדמשק בעקבות מטח של פצצות מרגמה שירו המורדים לעבר העיר. המטח הסב נזק לבית מלון בבירה הסורית ולכלי רכב של הארגון. דובר האו"ם, מרטין נסירקי, אמר כי הארגון מעביר חלק מאנשי הצוות של המשלחת המשותפת עם הליגה הערבית לענייני סוריה, לביירות וקהיר. יתר אנשי הצוות קיבלו הוראה לעבוד מבתיהם עד הודעה חדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ