מצרים: ביהמ"ש הפך החלטת מורסי להדחת התובע הכללי

האופוזיציה המצרית מוחה על החלטת התביעה להמשיך כהונת התובע הנוכחי בטענה כי הדחת קודמו לא היתה חוקית. הנשיא עצמו מפוי לערער על החלטת השופטים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארגון הגג של האופוזיציה במצרים, חזית ההצלה הלאומית, קרא אתמול (רביעי) להפגנת ענק מחר מול היכל המשפט בקהיר, במחאה על החלטת התביעה הכללית על המשך כהונתו של התובע הכללי תאלאת עבדאללה, לאחר שבית המשפט לערעורים החליט לבטל את המינוי ולהחזיר את קודמו בתפקיד.

באופוזיציה ציינו כי פסיקת בית המשפט מוכיחה שהדחת התובע הכללי הקודם, עבד אל מג'יד מחמוד, היתה לא חוקית, כמו החלטות אחרות שקיבל מורסי בתקופת שלטונו הקצרה, שהתבררו כמנוגדות לחוקה או ככאלה שאין בסמכותו לקבל. מלשכתו של מורסי נמסר אמש כי הנשיא מתכוון ללמוד את החלטת בית המשפט ולנקוט צעדים הנדרשים בהתאם. 

המשנה לתובע הכללי, חסן יאסין, הודיע אתמול כי לפי החוקה החדשה, התובע הכללי החדש יישאר בתפקידו לכהונה של ארבע שנים, מכיוון שהסמכות לפיטוריו היא בידי העם המצרי ולא בידי מערכת המשפט. הוויכוח על כהונת התובע הכללי, אחד התפקידים הרגישים והמשפיעים במצרים, החל לפני כמה חודשים כשהנשיא מורסי החליט להדיח את מחמוד, שכיהן עוד מתקופת הנשיא המודח חוסני מובארק. תומכיו של מורסי מאשימים את האופוזיציה בצביעות, מכיוון שהדרישה להדחת התובע הכללי היתה אחת הדרישות הראשונות של המהפכה. מנגד טענו באופוזיציה כי מורסי מנסה להתערב בצורה פסולה במערכת המשפט ואכיפת החוק, וממנה אנשים שנאמנים לו ולתנועתו כחלק מתהליך ההשתלטות שלו על כל מוקדי הכוח במדינה.

התובע הכללי המודח, עבד אל מג'יד מחמוד, ערער על ההחלטה להדיחו ואתמול קיבל בית משפט לערעורים את טענותיו וחייב את שר המשפטים המצרי לפעול למען החזרתו לתפקיד. יו"ר מועדון השופטים במצרים, אחמד אזנד, אמר כי מדובר בהחלטה שמהווה ניצחון לשופטים ולצדקת עמדתם. למרות ההחלטה, הנשיא מורסי ומתנגדיו של מחמוד אמורים לערער שוב על ההחלטה לבית הדין העליון. סוגיה זו מצטרפת לסוגיה נוספת שנמצאת במחלקות בתקופה האחרונה במצרים, והיא מועד הבחירות לפרלמנט. מורסי הודיע כי הבחירות יתקיימו באוקטובר לאחר השלמת תהליך החקיקה, ואילו באופוזיציה טוענים כי המצב במדינה לא מאפשר קיום בחירות הוגנות ודמוקרטיות בתקופה הקרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ