לקראת הבחירות, איראן מעכבת את ההתקדמות הגרעינית

גורמים מערבים וישראלים אמרו לוול סטריט ג'ורנל כי המנהיג העליון, עלי חמינאי, החליט שלא לפרוץ לעת עתה את הגבולות שהציבה ישראל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, החליט שלא לפרוץ לעת עתה את הגבולות שהציבה ישראל לפעילותה הגרעינית - כך אמרו גורמים אירופים, אמריקאים וישראלים לעיתון "וול סטריט ג'ורנל". המהלך נועד, לדבריהם, למנוע התנגשות בין איראן לבין המערב בשנה שבה ייבחר בטהראן נשיא חדש, והוא יותר בגדר "עיכוב תוכניות" ולא שינוי של ממש במדיניות.

לדברי הגורמים, חמינאי עשוי לשנות את דעתו ולאתגר את ישראל וארה"ב בשאלה הגרעינית על מנת לגרוף רווחים פוליטיים, אולם לעת עתה הוא מעדיף לקדם קו פחות מתריס. גישתו של חמינאי מציבה את הממשל האמריקאי ובני בריתו בפני צורך לשקול מחדש את עמדתן בסוגיית הגרעין, בעיקר לנוכח הנחת העבודה ששנת 2013 היא שנת הכרעה בעניין.

הבחירות לנשיאות איראן צפויות להתקיים בחודש יוני, וחמינאי מעוניין שהנבחר לתפקיד יישר קו עם מדיניותו, בשונה מהאופן שבו נהג מחמוד אחמדינג'אד. לדברי הגורמים, חמינאי מעוניין שהבחירות יעברו בשקט ולא ידרדרו להפגנות האלימות שידעה איראן אחרי בחירתו מחדש של אחמדינג'אד ב-2009. יצויין כי לפני כעשרה ימים הזהיר חמינאי כי אם תתקוף ישראל את מתקני הגרעין, "תמחק איראן את תל אביב וחיפה".

חמינאי ואחמדינג'ד בתפילה בטהראן, יולי 2012. המנהיג רוצה נשיא שיישר עמו קוצילום: אי–פי

גורמים המעורבים במשא ומתן עם איראן הנמיכו אתמול את הציפיות לפריצת דרך במגעים שמתנהלים בין הצדדים באלמטי, בירת קזחסטן. סבב שיחות נוסף צפוי להתקיים בסוף השבוע הקרוב. בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית אמרו הגורמים כי לא סביר שתחול התקדמות לפני הבחירות לנשיאות איראן או בטרם תתבהר התמונה בסוריה. חמינאי אמר כי הוא איננו אופטימי ביחס לשיחות אך איננו מתנגד להן. "ארה"ב איננה רוצה שסוגיית הגרעין תיפתר, אם היתה רוצה בכך - הפיתרון נמצא מעבר לפינה. איראן רוצה שזכותה הטבעית להעשיר אורניום תזכה להכרה מהעולם", אמר.

בתוך כך, דיווח הבוקר העיתון ניו יורק טיימס כי האינפלציה הדו ספרתית באיראן ממשיכה להתגבר זה החודש השישי ברציפות. הקצב השנתי הרשמי של האינפלציה באיראן מסתכם ב-31.5%, אולם בפועל מדובר ככל הנראה באינפלציה גבוהה בהרבה. גורמים בממשל האמריקאי ייחסו את ההחרפה באינפלציה להשפעות הסנקציות הבינלאומיות על הכלכלה האיראנית. לדבריהם, הפיחות בשער הריאל נגרם ברובו מהמגבלות המוטלות על הבנק המרכזי ועל ייצוא הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ