53 הרוגים במתקפה של הטליבאן בגבול איראן-אפגניסטאן

מחבלים מתאבדים לבושים כחיילים התפרצו לבית משפט בעיר פראח, בניסיון לשחרר 15 לוחמי טליבאן שעמדו למשפט. בהרוגים 34 אזרחים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

53 בני אדם נהרגו היום (רביעי) במתקפה של אנשי טליבאן בעיר פראח, הסמוכה לגבול עם איראן. מחבלים מתאבדים, שהיו לבושים כחיילים, פרצו לבית המשפט בעיר בניסיון לשחרר 15 לוחמי טליבאן שעמדו למשפט. חילופי האש עם כוחות הביטחון נמשכו זמן רב, ובמהלכם פגעו הלוחמים גם בבניין המושל המקומי ובשני בנקים, בשעה ששהו בהם אנשים רבים. בין ההרוגים 34 אזרחים, עשרה אנשי ביטחון ותשעה מורדים. בי-בי-סי דיווח כי זו המתקפה הקטלנית ביותר במדינה מאז 2011.

המתקפה ממחישה מדוע תקוות המערב והממשל כי תהליך השלום עם הטליבאן יהיה בעיצומו בזמן עזיבת כוחות נאט"ו ב-2014 מתעמעמת ונחלשת. החשש כי העימות המדמם באפגניסטאן יהפוך למלחמת אזרחים מלאה כאשר כוחות גרם לממשל ולמדינות רבות בעולם לפעול למען קידום הסכם שלום מול המורדים האיסלאמיסטיים. אלא שיוזמת שיחות השלום שאמורות היו להיערך הגיעה למבוי סתום. גם פקיסטאן, השכנה האיסלאמית שאמורה היתה לתמוך בשיחות השלום, נסוגה לאחרונה מכוונתה.

בעוד האלימות בארצו נמשכת, ביקר בסוף השבוע נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, בדוחא בירת קטאר. הביקור לא כלל מפגש עם עשרה מבכירי הטליבאן באפגניסטאן שעזבו עם משפחותיהם לדוחא לפני כשנתיים בתיווך ארצות הברית. "ראש משטר של ליצנים", ממשיכים אנשי הטליבאן בקטאר לכנות את קרזאי ומשטרו.

הגברת אבטחה בקאבול השבוע עם עזיבת כוחות נאט"ו שכונות מסוימות בעירצילום: אי–פי

הנהגת הטליבאן מפוזרת מדי ולא אחידה בעמדותיה, כך שאף על פי שרבים היו רוצים לקדם שיחות שלום, קבלת ההחלטות אטית ומסורבלת במיוחד ואינה מאפשרת התקדמות. , שאמורה היתה לדחוף את התהליך, הציבה אף היא סייגים שמקשים מאוד על קידומו. "פקיסטאן מציבה תנאים מוקדמים שלגמרי אינם מקובלים על אפגניסטאן וגם לא היו מקובלים על כל מדינה עצמאית אחרת", אמר השבוע דובר משרד החוץ האפגאני, ינאן מוסזאי.

לפי טענת אפגניסטאן, פקיסטאן דורשת ממנה לנתק לחלוטין את הקשרים עם הודו. כמו כן, היא דורשת לשלוח את כל קציני הצבא האפגאני להדרכות בפקיסטאן ולחתום מידית על הסכם אסטרטגי כולל בין המדינות. כדי להמחיש את רצינות דרישותיה ואת אכזבתה מאי ההסכמה של אפגניסטאן להיענות להן, החליטה פקיסטאן שלא לשלוח אנשי דת בכירים שאמורים היו להיות חלק מהמאמצים לקדם שיחות שלום בקטאר.

ספק אם נסיכות הנפט היא המקום האידיאלי לשיחות הללו. פקידי ממשל בכירים באפגניסטאן אמרו כי היו מעדיפים שטורקיה או ערב הסעודית יהיו המדינות המתווכות. לאחרונה אף הוחלט להחזיר את השגריר האפגאני בדוחא לקאבול כמחאה על פתיחת נציגות הטליבאן בעיר. ואולם, אפגניסטאן מוכנה בכל זאת לשמר את היחסים הדיפלומטיים אם הנציגות תשמש לשיחות שלום בלבד ולא למטרות תעמולה של הטליבאן.

בביקורו האחרון צוטט קרזאי כאומר לאיש עסקים קטארי ש"אם יצהירו רשמית על שיחות שלום עם הטליבאן אז ההזדמנויות באפגניסטאן יהיו עצומות". גם דיפלומטים מערביים בכירים אמרו לאחרונה, שלא לייחוס, כי ללא יוזמת שלום הם לא יסכימו לתמוך בהישארות בכירי הטליבאן האפגאנים בקטאר.

ואולי בכל זאת יש סיבה מסוימת לאופטימיות. לדברי דיפלומט מערבי בכיר שהתראיין לגרדיאן, "אין כמעט בכירי טליבאן שאינם מעוניינים בקידום שיחות שלום. סביר להניח שבסמוך לעזיבת כוחות נאט"ו או לאחריה המצב ייראה שונה בעיניהם. כשקרזאי כבר לא יהיה נשיא וכוחות המערב יעזבו, והם יראו שהמשטרה והצבא באפגניסטאן יודעים להבטיח את הביטחון, אז יהיה להם הרבה יותר קל לשכנע את אנשי השטח לתמוך בשיחות שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ