לייב בלוג המזרח התיכון

22:11: דובר צבא מצרים גנרל אחמד מוחמד עלי הודיע הערב (חמישי) כי הספינה שנתפסה בסמוך לחופי סיני אתמול עבדה בשירות חברת אבטחה ימית שפעלה באזור הים האדום ונתנה שירותי אבטחה לספינות סחר בעיקר מול חופי סומליה בשל החשש מחטיפות של פיראטים.

בדבריו, שפורסמו בסוכנות הידיעות הרשמית, צויין כי המסמכים שהיו בחזקת צוות הספינה מאשרים כי מדובר בחברה שמספקת שירותי אבטחה וכי הנשק והתחמושת שהיו על הסיפון מיועדים למטרות ביטחון .לדבריו הספינה נתפסה על ידי חיל הים המצרי כ-12 ק"מ מאזור "ראס מוחמד" בחצי האי סיני ועליה כשבעה אנשי צוות ועל הסיפון הונף דגל טוגו. מדובר בהתייחסות הרשמית היחידה לדיווחים על תפיסת ספינת נשק בים האדום, והיא סותרת את הדיווחים כי מדובר בספינה איראנית.(ג'קי חורי)

20:49: דיווחים סותרים על תפיסת ספינה עם משלוח גדול של נשק ותחמושת ביום האדום. סוכנות הידיעות הטורקית אנאדול דיווחה אחר הצהריים (חמישי) כי חיל הים המצרי הצליח לעצור ספינת דיג איראנית שהפליגה בים האדום ועל סיפונה עשרות אלפי כלי נשק. לפי דיווח אחר, מדובר בספינה שנמצאת בבעלות חברת אבטחה אפריקאית שהפליגה מנמל אילת.

על פי הדיווח הספינה אותרה אתמול (רביעי) במרחק 12 מיל ימי מאזור ראס מוחמד. לפי הדיווח על הספינה היו עשרה אנשים הנושאים באזרחויות שונות ובחיפוש שנערך על הספינה נמצאו כ-62 אלף כלי נשק - מתוכם תחמושת ומספר גדול של רובי צלפים ורובי קלצ'ניקוב. חברי הצוות שנעצרו והובהלו לחקירה טענו כי הספינה הייתה בדרכה לאחד הנמלים במצרים בלי למסור פרטים נוספים על יעד הנשק ואם היה מיועד לגורמים במצרים או למדינה אחרת. הידיעה לא מצטטת אף גורם רשמי מצרי.

במקביל, במצרים ובעולם הערבי דווח כי חיל הים המצרי עצר ספינה שנכנסה אתמול (רביעי) למרחב הימי המצרי לאחר ששטה כמה ימים במים הבינלאומיים בים האדום. בחיפוש על הספינה, שהניפה דגל מדינת טוגו באפריקה, נמצאו עשרות ארגזים מלאים בנשק ותחמושת. לפי הדיווח הספינה נגררה לנמל ספאגה ושבעת חברי הצוות שלה הועברו לחקירה. עוד נמסר כי הספינה נשכרה על ידי או נמצאת בבעלות חברת אבטחה אפריקאיית והיא הפליגה מנמל אילת. (ג'קי חורי)

19:27: המשטר הסורי הזהיר את ירדן כי היא "משחקת באש" בכך שהיא מתירה לארה"ב ולמדינות אחרות לאמן את המורדים בתחומה. במאמר שפורסם בעיתון "א-תאוורה" נכתב כי עמאן "אימצה מדיניות של עמימות" בכל הנוגע לאימון המורדים, אך באותו זמן היא קוראת בגלוי לפיתרון פוליטי של המשבר בסוריה.

ירדן חוששת מאוד כי המשטר הסורי יתקוף את בסיסי המורדים בצפון הממלכה או שיפעל נגדם באמצעות חיזבאללה. מרבית המורדים שמתאמנים בירדן שייכים לקבוצות סוניות חילוניות ויש בהם פעילים רבים ששירתו בעבר במערכת הביטחון הסורית. קבוצות אלה אמורות לאבטח את הגבול הסורי-ידרני, לסייע לפליטים ולסייע למורדים הפועלים בתוך סוריה. (רויטרס)

17:53: כתב מגזין ויירד השיג ראיון יוצא דופן עם עומאר חמימי, לוחם הג'יהאד החשוב ביותר ממוצא אמריקאי שעדיין לא נהרג בתקיפת מל"ט. חמימי, יליד אלבמה בן 28 עם פרס בסך חמישה מיליון דולר על ראשו, מספר בראיון שהוא חי בסומליה, מגדל ירקות עם נשותיו ומפיץ את עקרונות הג'יהאד בטוויטר, התחביב החדש שלו, בין השאר בשיחות עם אנשי ביטחון אמריקאים.

בראיון מבהיר חמימי כי למרות שהוא כבר לא משתף פעולה עם אל-שבאב, המליציה המוסלמית קיצונית המרכזית בסומליה, הוא לא ויתר על הג'יהאד. "אני מאמין במתקפה על אינטרסים אמריקאים בכל מקום", הוא אומר. "אין ספקות ואין דרך חזרה".

חמימי הוא דמות מורכבת. הוא מעולם לא פגע פיזית באמריקאים אחרים. הוא זוכר את זמנו באמריקה בחיוב. הוא מתבדח על פורנו וברביקיו בטוויטר. "סתירה מהלכת על שתיים מרקעים שונים עד מאוד", הוא מתאר את עצמו. " דבק בלהט באמונותיו, אבל מאמין שעליו לקיים אותן תוך כדי צחוק על כמעט כל דבר בדרך".

הטוויטר של חמימי

Tweets by @abumamerican

15:46: ראש תוכנית הגרעין האיראנית סעד ג'לילי אמר היום כי איראן תגן על זכותה להעשיר אורניום "בתקיפות רבה יותר" אחרי הבחירות לנשיאות ביוני. ג'לילי, שהגיע לאלמטי שבקזחסטאן לקראת סבב השיחות עם בין איראן למעצמות שייפתח שם מחר, אמר כי הצלחת המשא ומתן תלויה בשאלה אם המעצמות יקבלו את זכותה של טהראן לנהל תוכנית גרעין.

14:33: וידיאו חדש מציג את הנזק שנגרם בקרבות בין אסד למורדים לעיר הקדומה תדמור (פלמירה) שבמרכז סוריה. תדמור, המוזכרת בתנ"ך, היתה מרכז מסחר חשוב בעת העתיקה. חורבות העיר הוכרו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו

13:20: לא רק ירי מעבר לגבול וגל של פליטים: המלחמה בסוריה פוגעת בלבנון בגזרה חדשה. ה"דיילי סטאר" הלבנוני מדווח כי מאז אמצע מארס הוברחו מסוריה ללבנון כמיליון ליטרים של דלק באיכות נמוכה והחשש הוא כי ההברחות יפגעו בהכנסות חיוניות של המדינה ממיסים.

על פי מקורות בחברות הדלק הלבנוניות ההברחות רק הולכות ומתגברות "בכמויות מדהימות". ראש איגוד בעלי תחנות הדלק בלבנון, סמי ברקס, אמר כי "ההברחות משגשגות ומנוהלות בידי מאפיות חזקות". ככל הנראה, למרות המחסור הכללי בדלק בסוריה, מחירו  במדינה זול מאוד כיוון שהוא מסובסד, וההברחה ללבנון כדאית במיוחד כיוון ששם מחירו גבוה בשל המיסים כבדים. בשל כך, הנפגעת העיקרית מההברחות תהיה קופת המדינה בלבנון.

12:30: המגזין האמריקאי "אטלנטיק" מפרסם תחקיר נרחב שמפנה זרקור לפן במלחמה בסוריה שלא זכה לכותרות גדולות עד כה: אונס כנשק. הדיווח במגזין מסתמך על עדויות רבות שמספרות על חיילי המשטר שתוקפים מינית נשים וגברים משורות האופוזיציה, כאמצעי להטלת מורא, אמצעי שליטה והשפלה. גם אם האונס לא גובה קורבנות בנפש הוא יוצר אומה של ניצולים בטראומה – מקורבנות האונס ועד לילדיהן שחלקם אף היו עדים למעשים.

בספטמבר 2012 הזהיר שר החוץ הנורווגי, אספן ברת איד, כי מה שקרה במלחמה בבוסניה בשנות ה-90 חוזר על עצמו עכשיו בסוריה. המחקר בוצע בסיוע ארגוני נשים, חוקרים מאוניברסיטת קולמביה וארגונים סוריים-אמריקאיים, ובהסתמך על עדויות ונתונים מארגוני סיוע הוא ממפה את השימוש בתקיפה מינית כנשק במלחמה בסוריה, ומפנה אצבע מאשימה לעבר חיילי ממשל אסד.

לפני חודשיים דיווח כאן צבי בראל על התופעה; אחד הארגונים פירסם בינואר כי בשנתיים האחרונות תועדו כ-4,000 מקרי אונס על ידי כוחות השלטון, וכי סקר שנערך בקרב מאות אלפי הפליטים והעקורים העלה שרוב המשפחות החליטו להימלט מהמדינה מחשש לאונס, ופחות בגלל אימת הלחימה.

לדברי בראל, בסוריה עצמה התופעה של אונס קבוצתי בידי חיילים ולעיני בני המשפחה כבר היתה לעניין שבשגרה; אבל אימת האונס מלווה את הנשים גם בתוך מחנות הפליטים, האמורים לספק להן הגנה. סיפורים על נערות שנאנסו על ידי שוטרים השומרים על המחנה ועל ידי פליטים אחרים עולים מדי פעם בין תיאורי הלחימה ומזכירים את הסיפורים של נשים בעת הקרבות בבוסניה ובעיראק.

התחקיר שפורסם ב"אטלנטיק" מתבסס על 162 עדויות שנאספו ממארס 2011 ועד מארס 2013. על פי הנתונים, ב-80% מהדיווחים הקורבנות היו נשים, בגילאים 7-46. 85% מהנשים הללו דיווחו על אונס, והיתר דיווחו על תקיפות מיניות וכליאה לצרכים מיניים. ב-40% מהמקרים,  האונס היה קבוצתי.

בפרסום מובאות גם עדויות, כמו סיפורן של שלוש נשים מחומס שסיפרו על חיילים שפרצו לביתם, קשרו את אביהם ואחיהם ואנסו אותן לנגד עיניהם. הנשים המשיכו וסיפרו על התעללות, וכיבוי סיגריות על גופן. אחת הנשים אחזה בידה תינוק, וסירבה לספר האם אביו הוא אחד החיילים שאנסו אותה. לשלוש הנשים יש סיוטים ושלושתן נדבקו במחלות מין.

כ-20% מהעדויות בתחקיר על תקיפות מיניות היו של גברים ונערים בין הגילאים 11-56, כמחציתן דיווחו על אונס. על פי נתוני המחקר, כ-77% מהתקיפות המיניות בוצעו על ידי כוחות המשטר.

10:30: ראשי ארגוני המורדים הסורים יצאו השבוע לבירות המזרח התיכון, ובהמשך יגיעו גם לכמה מדינות באירופה כדי לבקש תמיכה בכלי נשק וסיוע בצרכים לוגיסטיים. ה"וול סטריט ג'ורנל" מצטט גורמים בשורות המורדים שנכחו בכמה מהפגישות. זהו למעשה סבב הפגישות הרשמי הראשון של המורדים הסורים לקבלת תמיכה מעבר למדינות המפרץ הפרסי. לטענת המורדים, היו אלה גורמים צבאיים באירופה ובמדינות ערב שביקשו להיפגש עמם.

דיווחים ראשונים מסוריה הבוקר מגיעים מאזור דרעא, שם על פי "אל ערבייה" הדוויזיה ה-17 של צבא אסד קראה לתגבורת דחופה לאחר ש-80 מחייליה נהרגו וכ-250 נוספים נפצעו. על פי הדיווח, הדיוויזיה נותרה ללא מים, חשמל, מזון או אספקה רפואית. במקביל מדווח האתר על 28 הרוגים הבוקר בחאלב מאש הצבא.

3 באפריל

22:03: שגרירות ארה"ב בקהיר מחקה "ציוץ" שעקץ את הנשיא מורסי והביע תמיכה בקומיקאי המצרי באסם יוסף. היום (יום ד') אחר הצהריים נמחק במפתיע החשבון הרשמי של שגרירות ארה"ב בקהיר מרשת הטוויטר. אחרי כמה שעות חזר החשבון לפעולה אך ציוץ התמיכה ביוסף וציוצים ביקורתיים אחרים נמחקו ממנו.

תחילת הפרשה אתמול (יום ג') כאשר השגרירות האמריקאית בקהיר, שרצתה להביע הזדהות עם יוסף ולמתוח ביקורת על מעצרו, העלתה לחשבון הטוויטר הרשמי שלה קטע מתכנית הסאטירה של הקומיקאי ג'ון סטיוארט. בסרטון התבדח סטיוארט על חשבונו של נשיא מצרים מוחמד מורסי, ביקר את ההחלטה לעצור את יוסף, וכינה את מורסי קטנוני ומשוגע.

לשכתו של נשיא מצרים מיהרה להגיב בחשבון הטוויטר הרשמי שלה: "זה לא מקובל שמשלחת דיפלומטית תהיה מעורבת בתעמולה פוליטית לא ראויה שכזו". חילופי המהלומות בטוויטר הגבירו את הסערה התקשורתית סביב מעצרו של יוסף וגרמו למתיחות רבה בין הממשל המצרי לבין השגרירות האמריקאית - הסיפור המלא בבלוג של ברק רביד.
19:20: המורדים בסוריה מדווחים כי השתלטו על בסיס צבאי בדרום המדינה, סמוך לגבול עם ירדן. זוהי התקדמות משמעותית בתפיסת אזורים אסטרטגיים בדרום ובמלחמה בצבאו של אסד. מטרת המורדים באזור היא לאבטח רצועת קרקע מהגבול הירדני לדמשק, כהכנה למתקפה ישירה על הבירה. לפי דיווחים ממקור נוסף, גם בצפון המדינה השתלטו המורדים על בסיס ההגנה האווירית בפרברי העיר דרעא.

18:55: בעקבות ביקורת נרחבת על מעצרו של הקומיקאי המצרי, באסם יוסף, אמר היום דובר הנשיא מורסי כי "ממשלת מצרים מחויבת לשמירה על חופש הביטוי". לדבריו, התלונות נגד יוסף הוגשו על ידי אזרחים והנשיא לא היה מעורב בחקירה: "משרד הנשיא לא הגיש כל תלונה בנושא לתובע הכללי". הוא הוסיף כי "חופש הביטוי מוגן בחוקה, ולא תהיה כל סטייה מהעקרונות האלה".

17:55: עשרות הרוגים במתקפה של אנשי טליבאן בעיר פראח באפגניסטאן. מחבלים מתאבדים, שהיו לבושים כחיילים, פרצו לבית המשפט בעיר בניסיון לשחרר 15 לוחמי טליבאן שעמדו למשפט. חילופי האש עם כוחות הביטחון נמשכו זמן רב, ובמהלכם פגעו הלוחמים גם בבניין המושל המקומי ובשני בנקים, בשעה ששהו בהם אנשים רבים. בין ההרוגים 34 אזרחים, עשרה אנשי ביטחון ותשעה מורדים.

14:19: פרשן הוושינגטון פוסט, דייוויד איגנשיוס, מדווח כי צבא סוריה החופשי העביר לוושינגטון מסמך המפרט את קבוצות המורדים העיקריות הנלחמות באסד. לפי המסמך, מלבד 50 אלף חיילי צבא סוריה החופשי, בפיקודו של הגנרל סלים אידריס, יש ארבע קבוצות לוחמים עיקריות, הנפרדות זו מזו באידאולוגיה שלהן ובזהות המממנים שלהן.

ג'בהת אל-תחריר א-סוריה אל-איסלאמיה: הארגון הגדול ביותר, שמונה כ-37 אלף לוחמים, מורכב מארבע תת-קבוצות מאזורים שונים של סוריה. קבוצות אלה, הזוכות למימון סעודי, לא מחזיקות באידאולוגיה איסלמיסטית קיצונית, אך הן אדוקות יותר מהקואליציה הלאומית הסורית, הארגון הפוליטי הגדול ביותר של מתנגדי אסד, שראשו, מועז אל-חטיב, ייצג את סוריה בשבוע שעבר בכינוס הליגה הערבית.

ג'בהת אל-איסלאמיה אל-תחריר א-סוריה: ארגון מורדים נוסף, עם שם כמעט זהה לארגון הקודם, הנשלט בידי מוסלמים סלפים קיצונים. מקורות בכוחות המורדים מונים 11 חטיבות שונות מרחבי סוריה שהתאגדו תחת ארגון זה. מקורות המימון שלו הם אזרחים עשירים בסעודיה, כווית ושאר נסיכויות המפרץ. המורדים מעריכים כי 13 אלף לוחמים סלפים מזוהים עם ארגון זה.

אחפד אל-ראסול: קבוצת מורדים שלישית, המונה בסביבות 15 אלף לוחמים, ממומנת על ידי קטאר.

ג'בהת א-נוסרה: הארגון המסוכן ביותר בעיני האמריקאים, קשור לארגון אל-קאעדה בעיראק. לפי הערכה אחת, בארגון חברים 6,000 לוחמים. אולם הארגון, אולי מחשש שיהיה מטרה לפעילות לוחמה בטרור של גופי מודיעין מערביים, שומר על פרופיל נמוך - ולפי הערכות מסוימות משלב חיילים בארגון הסלפיסטי הגדול יותר.

לוחמים בצד העיראקי של הגבול עם סוריה

12:40: מטוס קרב סורי נכנס לשטח לבנון וירה טיל שפגע בשולי עיירת הגבול ארסל, כך מסרו עדי ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס. לא היו נפגעים. כוחות הנאמנים לבשאר אסד ירו בשבועות האחרונים פצצות מרגמה לשטח לבנון בניסיון לפגוע בכוחות המורדים. השלטון הסורי אף איים בחודש שעבר ליזום מתקפות אוויריות בלבנון. כאשר טיל שירה מטוס סורי פגע בשטח לבנון בחודש שעבר, נשיא לבנון מישל סולימאן הגדיר את המעשה "הפרה בלתי מקובלת" של ריבונות לבנון.

12:20: מחלבה באיראן שברה את שיא גינס בייצור קופסת הגלידה הגדולה בעולם. הגלידה, במשקל חמישה טונות, היא בטעם שוקולד.

11:45: ארה"ב וירדן מגבירות את אימוני כוחות האופוזיציה הסורית כדי שישמשו ליצור רצועת ביטחון לאורך הגבול הדרומי של סוריה, כך מסרו מקורות ירדניים ואמריקאיים לוושינגטון פוסט. האימונים, שהחלו בשנה שעברה, הואצו בעקבות הישגי האופוזיציה בדרום, בהם השתלטות על אזור הגבול בין סוריה לירדן בקרבת רמת הגולן, שני מוצבים של הצבא ומעבר הגבול המרכזי לירדן.

לפי לוח הזמנים המקורי, אימון 3,000 החיילים הראשונים צריכה להסתיים עד יוני. בעקבות ההישגים האחרונים, האימונים יסתיימו בסוף החודש. רצועת הביטחון אמורה להוות מקלט ללוחמי האופוזיציה ולאזרחים שנמלטו מבתיהם בגלל הקרבות. יותר מ-470 אלף פליטים סורים כבר נמצאים בירדן, והאו"ם מעריך שהמספר עשוי להגיע למיליון עוד השנה.

04:02: ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, אמר אתמול (שלישי) כי הוא מודאג מהאפשרות שאיראן ממשיכה לפעול בחשאי לייצר נשק גרעיני. זאת, בעוד הסוכנות בראשה הוא עומד מוגבלת במו"מ מתמשך עם טהראן על חידוש החקירה בנושא. בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי אמר אמאנו כי "איננו יודעים לבטח, אך יש לנו מידע לפיו איראן מעורבת בפעולות הרלוונטיות לפיתוח חומרי נפץ גרעיניים בעבר ובהווה. הוא הוסיף כי המידע שברשות סבא"א הוצלב, כך שאנו מודאגים".

לעדכונים קודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ