קרי פועל לצרף את טורקיה למשא ומתן הישראלי-פלסטיני

ארה"ב מעוניינת לנצל את קשרי ארדואן עם חמאס כדי לגרום למשעל להכיר בישראל ולהכריז על הפסקת המאבק המזוין. מצרים מתנגדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם טורקיה תצטרף למאמץ התיווך בין ישראל לפלסטינים? על פי העיתון "טורקיש דיילי ניוז" צפוי שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שיבוא היום (שבת) לטורקיה, להציע לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן תפקיד פעיל בתהליך השלום בזכות קשריה הטובים והשפעתה של המדינה על חמאס. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אישרה ביום רביעי כי "לטורקיה יש השפעה גדולה על הפלסטינים. יש לה את היכולת לעודד את הפלסטינים מכל הזרמים לקבל את עקרונות הקוורטט ולהתקדם על בסיסם".

נראה כי שיתופה של טורקיה בתהליך המדיני הוא חלק מן ההסכמות שאליהן הגיע הנשיא אובמה עם ראש הממשלה נתניהו ואשר יהוו בסיס לנורמליזציה בין ישראל לטורקיה. לראש ממשלת טורקיה כבר נקבעה פגישה עם הנשיא אובמה ב-16 במאי, ועל פי מקורות טורקיים, השאיפה עכשיו היא לסיים את פרשת הפיצויים למשפחות הרוגי המאווי מרמרה עד למועד נסיעתו של ארדואן לוושינגטון "כדי להסיר את הנושא מסדר היום". בראיון שנתן נשיא סוריה בשאר אל-אסד בסוף השבוע, האשים אסד את ארדואן בשיתוף פעולה עם ישראל נגד מדינתו.

טורקיה שאפה תמיד להיות שותפה בתהליך השלום ולפני משבר היחסים עם ישראל הציעה את שירותיה בתיווך עם הרשות הפלסטינית ועם חמאס. מובארק דחה את הגישושים הטורקיים והבהיר לארדואן שמצרים היא "בעלת המונופול" על הטיפול בסכסוך הישראלי-פלסטיני. ישראל, שלא העריכה שטורקיה יכולה לקדם את התהליך המדיני, "העניקה" לטורקיה את התפקיד חסר התכלית של מתווכת בינה לבין סוריה ודבקה בעמדה המצרית שדחתה את השותפות הטורקית בסכסוך הישראלי-פלסטיני. בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט כראש ממשלה, התפתחו אמנם יחסים קרובים בינו לבין ארדואן, אבל גם אולמרט דחה את הצעתו של ארדואן לתווך בין ישראל לחמאס.

ארדואן, שקשר יחסים הדוקים עם הנהגת חמאס ובמיוחד עם חאלד משעל (והתרחק במקביל ממחמוד עבאס), נתקל עדיין בהתנגדות מצרית לשיתופה של טורקיה בתהליך. זאת משום שהמודיעין המצרי, ולא הנשיא מורסי, הוא שמנהל את המגעים עם חמאס ופתח בנושא הפיוס הפלסטיני הפנימי.

בה בעת, הקרע בין הצבא המצרי לבין חמאס (בעקבות טענת הצבא שאנשי חמאס היו מעורבים בפיגוע בגבול רפיח בשנה שעברה) בולם גם הוא את נגישותה של טורקיה לתיווך עם הפלסטינים, מאחר שהמדינה נחשבת במצרים בת-בריתו של חמאס. אם תרצה וושינגטון לצרף את טורקיה לתהליך, היא תצטרך לקבל לא רק את הסכמתה של ישראל אלא גם הנהון מצדו של צבא מצרים וכמובן מצדו של מחמוד עבאס שלפי שעה אינו מוצא הצדקה להכניס את ארדואן לתהליך.

קרי בשדה התעופה לקראת טיסתו לטורקיה, היוםצילום: אי–פי

המפתח להשתתפותה של טורקיה בתהליך מצוי ביכולתה לתרגם את השפעתה על חמאס לשינוי עמדת הארגון כלפי תנאי הקוורטט, ובעיקר לגרום לחאלד משעל, שנבחר מחדש לתפקיד ראש הלשכה המדינית, להכיר בישראל ולהכריז על הפסקת המאבק המזוין. בכירים בטורקיה ששוחחו עם "הארץ" מפקפקים ביכולתה של טורקיה לגרום לשינוי מרחיק לכת כזה בעמדה המוצהרת של חמאס אבל לדבריהם וושינגטון מעוניינת לתת לטורקיה הזדמנות להוכיח את עצמה לנוכח הערכה שכל תהליך שלום יזדקק להסכמת חמאס.

בינתיים לוחצת ארה"ב על ארדואן שלא לבקר בעזה. נראה שהלחץ בינתיים הניב תוצאות, שכן טרם נקבע מועד לביקור כזה, מה גם שברור בטורקיה שביקור בעזה ובגדה יחייב גם ביקור בישראל. ביקור כזה יוכל לצאת אל הפועל רק אחרי שיסתיים הליך תשלום הפיצויים ומינוי שגרירים בשתי המדינות.

ארדואן וקרי בפגישתם באנקרה, לפני כחודשצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ