דו"ח חריף נגד המועצה הצבאית העליונה

יותר מאלף אזרחים נעלמו ב-18 ימי ההתקוממות העממית במצרים

ועדה שמינה הנשיא מורסי קובעת כי כוחות הביטחון לקחו חלק בחטיפות, עינויים, היעלמויות ומעשי רצח של אזרחים לאורך המהפכה ב-2011

אוון היל ומוחמד מנסור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוון היל ומוחמד מנסור, גרדיאן

כוחות הביטחון של לקחו חלק בחטיפות, היעלמויות, עינויים ומעשי רצח של אזרחים בימי המהפכה ב-2011 - כך עולה מדו"ח מצרי רשמי שנחשף היום (רביעי). מהדו"ח עולה כי בזמן המהפכה טענו ראשי הצבא כי הם שומרים על נייטרליות, אולם בפועל היו אחראים לפעילויות בלתי חוקיות רבות.

הדו"ח, שנחשף רק בחלקו ומתפרש על פני 800 עמודים, הוגש באחרונה לנשיא מצרים, מוחמד מורסי, על ידי ועדה שבדקה את התנהלות כוחות הביטחון. 16 חברי הוועדה, שנבחרו על ידי מורסי, טוענים כי הצבא החל לפעול נגד המפגינים מהיום בו יצאו לראשונה לרחובות וממליצים לחקור את הדרגים הגבוהים ביותר ששירתו במועצה הצבאית העליונה באותם ימים.

מהדו"ח עולה כי ב-18 ימי ההתקוממות נעלמו עקבותיהם של של יותר מאלף אזרחים, רבים מהם אסירים. עשרות גופות הובאו לחדרי המתים כשהן ירויות או שעליהן סימני התעללות. מאות אזרחים נוספים פשוט נעלמו והותירו אחריהם משפחות נואשות שעדיין מקוות כי הם אולי מרצים בחשאי עונשי מאסר על פשעים שהממשל לא חושף.

הפגנה סמוך לכיכר תחריר בימי המהפכה במצרים. איש מאנשי הצבא לא הועמד לדיןצילום: רויטרס

הממצאים, שמטילים כאמור אחריות על הדרגים הגבוהים ביותר בצבא, צפויים להפעיל לחץ כבד על מורסי, שמאז שעלה לשלטון ביוני 2012 לא העמיד לדין קצינים בכירים. זאת למרות החשד הכבד כי כמה מהם הורו במישרין או בעקיפין על מעשי העינויים והרצח. ממצאי ועדת החקירה גם עשויים להיכלל כראיות . המשפט צפוי להיפתח בשבת הקרובה.

"הדו"ח שופך אור על מקרים חדשים ומאוד מטרידים לפיהם הצבא ביצע עבירות חמורות של זכויות אדם", אומר חוסאן בגאט, העומד בראש ארגון לזכויות אדם במצרים. "מהדו"ח ניתן ללמוד איזה תפקיד מילא הצבא בשליחות מובראק נגד המפגינים, מהיום שיצאו לרחובות ב-28 בינואר 2011 ועד ליום שהצבא הודיע רשמית על תמיכתו במהפכה ב-10 בפברואר".

מפגינים סמוך לשגרירות האמריקאית בקהירצילום: אי–פי

צבא מצרים סירב להגיב על הדו"ח, בו מתוארים בפירוט רב 19 מקרים פרטיים, ומסר כי הוא לומד את הממצאים וצפוי לפרסם הודעה בעניין בשלושת השבועות הקרובים. גורם בלשכתו של מורסי מסר כי נשיא מצרים לא ראה את הדו"ח המלא אך המקרים המתוארים בו נחקרים על ידי התובע הכללי. "עם הגשת מסקנות התובע הם יפורסמו פומבית", אמר הגורם.

מפגינים ופוליטיקאים רבים המזוהים עם האופוזיציה קוראים זה תקופה ארוכה להעמיד את בכירי הצבא לדין על פשעים שבוצעו בזמן המהפכה וב-16 חודשי השלטון הצבאי שלאחריה. עד כה לא הועמד לדין אף גורם בצבא מצרים בגין התנהגות בלתי הולמת או בגין פשעים שבוצעו בתקופת ההתקוממות. מצרים גם לא הקימה מאגר לאומי ובו מידע אודות אלה שנעלמו או נרצחו.

מתפרעים באלכסנדריה. מצרים מעולם לא הקימה מאגר מידע לאומיצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ