אזרחים בחאלב: מסוקי אסד הטילו פצצות עם רעל כימי

לטענת המורדים, 5 אנשים נהרגו בהפצצה הכימית. "טיימס" הלונדוני דיווח על דגימות מדמשק המגלות שימוש בנשק כימי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בחאלב בסוריה דיווחו בסוף השבוע אזרחים על שימוש של משטר אסד בנשק כימי. לפי עדויות, שפורסמו באמצעות מרכז התקשורת של המורדים בחאלב, עיקר הפגיעה היה בשכונת השייח מקסוד בעיר. תושבים דיווחו על חמישה אנשים שנהרגו, בהם שני ילדים, ועוד 12 פצועים. לפי העדויות, שני מסוקים הטילו על השכונה פצצות שהכילו גז רעיל. חלק מהפצועים הועברו לבתי חולים בעודם סובלים מתופעות המזוהות עם פגיעה כימית, כמו ריור, אובדן הכרה ושריפה בעיניים.

העיתון הטיים הבריטי דיווח גם הוא, כי מדענים בריטים מצאו ראיות חדשות לשימוש בנשק כימי במלחמה בסוריה. על פי הדיווח, שמסתמך על מקורות במשרד ההגנה הבריטי , בבדיקת דוגמית עפר שנלקחה מזירת קרבות באזור דמשק והגיעה למעבדות של משרד ההגנה בבריטניה, נמצא כי נעשה שימוש בנשק כימי. לפי הדיווח, לא ניתן לקבוע בוודאות אם השימוש נעשה על ידי הצבא הסדיר של אסד או על ידי המורדים. בדיווח נאמר שהשימוש בנשק זה לא היה רחב אלא מוגבל.

בצבא סוריה החופשי הביעו דאגה משימוש צבא המשטר בנשק כימי בפרברי דמשק, בניסיון הצבא הזה להחזיר לעצמו שליטה על אזורים שבשליטת המורדים. המועצה הצבאית של המורדים דיווחה בסוף השבוע שקיבלה מידע מודיעיני, שלפיו צבא המשטר מתכנן מתקפה גדולה, שתכלול אמצעים כימיים, בניסיון להכריע את המורדים בפרברי דמשק.

פגרי בהמות ליד חאלב, שתושבים טענו כי מתו בהתקפה כימית במארס השנהצילום: רויטרס

ממשלת סוריה סירבה לפני כמה ימים לאשר כניסת משלחת מומחים לנשק כימי של האו”ם, אף שהדרישה להקמת ועדה כזו הוצגה. 15 חברי המשלחת, מדענים ומומחים מארגון הבריאות הבינלאומי, שוהים בקפריסין וממתינים לאישור כניסה של הממשלה הסורית. הדרישה לחקירת השימוש בנשק כימי בקרבות עלתה בפעם הראשונה בחודש שעבר, עקב דיווחים על שימוש בנשק כזה נגד אזרחים, על ידי אחד הצדדים במלחמה או שניהם.
בסוריה נמשכו אתמול הקרבות. לפי הדיווחים, יותר מ-60 בני אדם נהרגו, רובם בפרברי דמשק ובצפון־מערב המדינה. שני הצדדים מצהירים על הצלחות והישגים.

העיתון א־ספיר הלבנוני דיווח בסוף השבוע ששליח האו”ם והליגה הערבית לסוריה, לחדר אל אבראהימי, מתכוון להגיש את התפטרותו מהתפקיד למועצת הביטחון. לפי הדיווח, המסתמך על מקורות דיפלומטיים מערביים, אל אבראהימי יסביר במכתב ההתפטרות שלו מה הביאו להחלטה ויודה בכישלון המאמצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ