מצרים: השופט במשפט החוזר של מובארק ובניו פסל עצמו

החל אתמול הדיון בערעור הנשיא המודח, בניו ושר הפנים לשעבר, בהרשעתם בהריגת מפגינים . בניגוד למשפט הקודם, הנוכחות באולם דלה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, שני בניו עלא וג’מאל, ושר הפנים בתקופת שלטונו חביב אל עדלי, הובאו אתמול בחזרה לאולם המשפט במצרים, לדיון בערעור שהגישו על הכרעת הדין בעניין הרג המפגינים בכיכר תחריר ובמצרים בכללה, בעת המהפכה שהביאה להדחת מובארק וקץ שלטונו.

בית המשפט המצרי הטיל בשעתו מאסר עולם על מובארק ועל אל עדלי בשל אחריותם להרג, אולם מובארק ביקש רשות לערער ובית הדין לערעורים נענה לבקשה. בתביעה הכללית במצרים הסבירו אתמול כי הגישו לבית המשפט לערעורים תיק עבה של 700 עמודים, הכולל ראיות חדשות נגד מובארק ואל עדלי, ונגד כל המעורבים בהרג המפגינים, לרבות שישה מבכירי משרד הפנים בתקופת כהונת אל עדלי.

בפתח המשפט אתמול הפתיע השופט, מוסטפה חסן עבדאללה, והודיע שהוא פוסל את עצמו מדיון בתיק. לדבריו, הוא מרגיש נבוך שכן הוא אישית דן בתיק הרג המפגינים, באירועים שהתרחשו בכיכר תחריר בימים 2 ו-3 בפברואר 2011. תומכי המשטר נכנסו אז לכיכר והיכו במפגינים קשות, בעודם רכובים על גמלים. השופט עבדאללה זיכה אז את הנאשמים בהריגה, ועל החלטתו נמתחה ביקורת נוקבת. בעקבות ההחלטה הועבר התיק לבית הדין לערעורים לקביעת הרכב חדש לישיבה בדין. עדיין לא נקבע מועד לתחילת משפט זה.

מובארק ובניו בבית המשפט, אתמול צילום: רויטרס

כמו בעבר, מובארק הגיע אתמול לאולם המשפט במדי עציר לבנים, כשהוא שוכב על אלונקה. עמו היו שני בניו עלא וג’מאל. בשונה מדיונים קודמים, ברחבת אולם המשפט, שהוכן במיוחד, התאספו עשרות אנשים בלבד, חלקם מתומכי הנשיא המודח. עשרות יצאו לכיכר תחריר וקראו בשמו של מובארק.

במצרים אמרו כי האופוריה שניכרה בציבור בתחילת הדיונים המשפטיים נגד מובארק בעבר נעלמה, בשל המצב הפוליטי והכלכלי הקשה במדינה. הם ייחסו זאת גם לחוסר האמון של הציבור המצרי בהשגת יעדי המהפכה, החל בעשיית משפט צדק לראשי המשטר הקודם ועד שיפור מצב הכלכלה והפוליטיקה במדינה.

בנוסף להאשמות בהרג המפגינים, מובארק עצמו, בניו ובכירים מצרים לשעבר מואשמים גם בעבירות שחיתות והלבנת כספים ובעבירות כלכליות נוספות. חלקן נמצאות בדיונים, באחרות כתבי האישום עומדים להיות מוגשים.

בנוסף לאלה, יש משפטים שכבר הסתיימו והנאשמים מרצים עונשי מאסר בפועל לתקופות ארוכות, בהם המיליארדר אחמד עזה – מקורבו של ג’מאל מובארק - שהשתלט על תעשיית הברזל והמתכת במדינה.

הנשיא מוחמד מורסי הצהיר אתמול כי מצרים נחושה, למרות הירושה הקשה שהותיר השלטון הקודם, להמשיך בדרך הצמיחה בכל התחומים, וכי השלטון בהנהגתו לא ייתן יד לאפליה על רקע דת, מין וצבע, ולא יאפשר פגיעה במוסדות המדינה ובתי התפילה.
מורסי נפגש בסוף השבוע גם עם מפקדי הצבא המצרי והודיע להם שישמור על עצמאות הצבא. המפגש התקיים בשל מתיחות גוברת בין הנשיאות לצבא המצרי בשבועות האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ