הפליטים הסורים מאיימים לשנות את אופייה של ירדן

מספר הפליטים שהגיעו לממלכה נאמד בכחצי מיליון והשלטונות חוששים מאובדן שליטה במדינה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

עשור אחרי נפילת בגדאד וכיבוש עיראק על ידי צבא ארצות הברית, הירדנים מרגישים שההיסטוריה חוזרת על עצמה, הפעם בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה.

בכירים בממשל הירדני ומקורבים לארמון המלוכה מודאגים משתי סוגיות עיקריות. הראשונה - נפילת משטר אסד והשתלטות גורמים ג'יהאדסיטים על המדינה כולה, או על אזורים הגובלים עם ירדן. הסיבה השנייה לדאגת הירדנים - זרם הפליטים הבלתי פוסק לתוך ארצם. עד כה הגיעו לירדן כחצי מיליון פליטים ובחודשים הקרובים מספרם עשוי להגיע למיליון. בממלכה נאבקים כדי להכין תשתיות לקליטת מסת האנשים בתקופה קצרה כל כך. 

פרשן ירדני בכיר אמר ל"הארץ" כי המצב שם דומה למה שאירע בעיראק לפני עשור. אז, ארגון אל קאעדה השתלט על מחוז אל אנבאר במערב עיראק, ושילח משם טרוריסטים לעומק השטח העיראקי וגם למטרות בירדן. "כולם זוכרים את מתקפת הטרור על בתי המלון בעמאן בנובמבר 2005 אז נהרגו 60 בני אדם ועוד עשרות נפצעו. פרט לכך, זרם הפליטים, אנשי העסקים ושרידי השלטון שברחו מעיראק והשתקעו בירדן גרמו לעליית מחירים דרמטית בכל תחומי החיים. כיום אנו כמעט באותו מצב ואף קשה יותר". 

פליטים סורים שנמלטו לירדן, אתמולצילום: רויטרס

גורמים בשלטון הירדני, ובראשם ראש הממשלה עבדאללה אנסור ושר החוץ נאסר ג'ודה, הזהירו בחודשים האחרונים מהשלכות המשך זרם הפליטים הסורים לתוך ירדן. ממשלת ירדן מנסה להמנע מאובדן שליטה טוטאלי, העלול להיות בעל השלכות הרסניות על המדינה. 

ג'ודה, שסייר שלשום (שני) באזור הגבול המשותף, פגש פליטים שחצו את הגבול, ופנה לקהילה הבינלאומית ולאו"ם ודרש את סיועם המידי. לדבריו, ירדן לא יכולה לשאת לבד בנטל קליטתם של חצי מיליון פליטים סורים, עם אפשרות לעליה חדה במספר הפליטים בחודשים הקרובים". על פי הנתונים שהציג שר הירדני , על אדמת ירדן שוהים כיום 485 אלף פליטים, 41% מתוכם ילדים , 33% נשים. היתר גברים, ברובם קשישים או חולים.

הגרדיאן הבריטי דיווח שלשום, כי ירדן פתחה את הגבול עם סוריה למעבר אמצעי לחימה סעודיים המיועדים לקבוצות המורדים. מדובר במליציות הנמנות על צבא סוריה החופשית וארגונים סלפים שאינם נמנים על שלוחות אל קאעדה. באחרונה העניקה סעודיה סיוע כספי בסך מליארד דולר לירדן תמורת ההסכמה לאפשר העברת משלוחי הנשק דרך הגבול הירדני. לפי הדיווח מדובר בעיקר בנשק קל ואמצעי הגנה שיעניקו יתרון למליציות החמושות על לוחמי אל קאעדה. בהקשר הזה מזכירים גורמים ירדנים כי במהלך המשבר בעיראק תמכה ירדן בראשי שבטים בדואים במחוז אל אנבאר, כדי למנוע את השתלטות אל קאעדה על המחוז. לדברי אותם גורמים, מדיניות זו לצד מאמץ מודיעיני ממוקד והגברת הפיקוח על הגבול, מנעו זליגה של לוחמי אל קאעדה לתוך שטח ירדן: "המגמה היא שאותו תסריט יחזור על עצמו בדרום סוריה, וכוחות שניתן להגדירם כשפויים ימלא את הוואקום לאחר נפילת המשטר". 

עיתון "אלע'ד" הירדני דיווח על פי מקורות ביטחוניים בממלכה, כי שמונה ירדנים הנמנים על הזרם הסלפי ג'יהאדי נעצרו על ידי השלטונות, בעת שניסו לחצות את הגבול לסוריה ולהצטרף למליציות של גבהת אנסרה. על פי הערכות בירדן יותר מ-500 אזרחים ירדנים הצטרפו בשנתיים האחרונות לשורות המורדים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ