אסד מבהיר למערב: "זה או אני או כלום"

היו שראו בראיון של נשיא סוריה פתיחות לדיאלוג, אולם המסר היה מפורש - אם לא אנצח סוריה כיישות תעלם; בממשל האמריקאי חלוקים על הסיוע לאופוזיציה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא סוריה בשאר אסד ניצל אתמול ראיון לערוץ הטלוויזיה הממשלתי הסורי כדי להשתלח בארגוני המורדים, במיוחד על רקע הודעת ארגון חזית אל-נוסרה כי הוא מצהיר נאמנות לאל-קאעדה. נראה היה שאסד היה מוכן מראש לשאלות, ולכן חלק מהעיתונים הערביים הגדירו הבוקר את הראיון כנאום מוכן מראש. אבל ללא הקשר למעטפת, המסר של הנשיא הסורי היה ברור וחד: "או שאשיג את הניצחון או שסוריה כמדינה וישות תיעלם", ברמז לכך שהפלת המשטר בכוח תהפוך את סוריה למדינה של קנטונים מפולגים על בסיס אתני ועדתי.

כהרגלו, אסד נתן פרשנויות והתייחס לפרטי פרטים הנוגעים למשבר. הוא אמר שדאגתו היא לא להמשך שלטונו, אלא למדינה ולהשלכות נפילתו על האזור כולו. הוא הדגיש את הסכנה שמטיל בארגון אל-קאעדה ושלוחותיו, לא רק על סוריה אלא על המזרח התיכון והעולם כולו. המסר למנהיגי ערב היה ברור – אם אפול, אתם תיפלו איתי.

אסד התייחס בהרחבה למה שהגדיר כמליציות חמושות, שאין להן נגיעה לאג'נדה הלאומית הסורית והן בעיקר מנסות להפוך את המדינה לבסיס לארגוני טרור, ולהקים מדינה על פי חוקי השריעה האיסלאמית. בהקשר זה דיבר אסד למדינות האזור ובמיוחד לירדן, וחשף כי בחודשים האחרונים שיגר שליח לעמאן והזהיר מהשלכות פתיחת הגבול, העברת אמצעי לחימה למורדים ואימון כוחותיהם על אדמת ירדן. "מדוע ממשלת ירדן היתה מסוגלת לעצור כל מי שחשב לעבור דרכה כדי להצטרף למאבק הפלסטיני ולא עשתה זאת בעניין סוריה?", תהה אסד.

אסד תקף אישית את ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, ואמר כי הוא נכשל במדיניות החוץ והפנים ומנסה לשפר את מעמדו דרך מעורבות בעשה בסוריה. הוא גם לא חסך בביקורת כלפי נציגי האופוזיציה השוהים בחו"ל, וטען כי הם ממומנים על ידי מדינות זרות שמיישמות את מדיניות ארה"ב וישראל במזרח התיכון – בכוונתו למדינות המפרץ, ובעיקר סעודיה וקטאר. אסד חילק את האופוזיציה לגורמים השוהים בחו"ל וממומנים על ידי גורמים חיצוניים, או לגורמים שנלחמים בשטח ונמנים על המליציות האיסלאמיות הקיצוניות.

אסד חזר ודיבר על הפתרון המדיני וההידברות בין הצדדים, ושיבח את גורמי האופוזיציה הלאומית כהגדרתו שעדיין שוהים בסוריה. הוא הדגיש כי דו שיח יכול להוביל לרפורמה כלכלית במשטר הסורי, ואמר כי העם הסורי יוכל לפי העקרונות שייקבעו לבחור אם הוא מעוניין במשטר נשיאותי או פרלמנטרי. מצדדיו של אסד טענו כי הדברים מבטאים פתיחות וחיזוק של המישור המדיני, זאת במקבל לדיווחים על התקדמות של הצבא הסורי בכמה מוקדים במדינה.

מנגד, היו שראו בדברים הצהרה שחוסמת פשרה ומשמעה – "אני או כלום", וטענו כי כל הדיבורים בחודשים האחרונים על דו שיח והידברות נועדו למשוך זמן, וכי לאסד אין כוונה כנה לפתרון מדיני. את המכנה המשותף היחיד בשתי העמדות ניתן לתמצת כך: חלון ההזדמניות לפתרון מדיני בסוריה כמעט ונסגר; אסד מדבר על השגת ניצחון והמורדים מדברים על מאבק עד להפלת המשטר, אבל שני הצדדים לא מתחייבים על שני דברים - מתי זה יקרה ומה המחיר שהעם הסורי ישלם, וככל הנראה לא יעבור זמן רב עד שנתחיל למדוד את מספר הקורבנות בסוריה במספרים תלת ספרתיים.

ובעוד מעצמות המערב בוחנות האם להאיץ את הסיוע למורדים, הבדלי העמדות בארה"ב הודגשו אתמול כששר החוץ ג'ון קרי ושר ההגנה צ'אק הייגל הופיעו בשימועים נפרדים בקונגרס. הייגל דיבר בפני הוועדה לשירותים מזויינים והדגיש את ההזדמנויות בעבודה עם האופוזיציה, והצורך להגביר את הלחץ על אסד. הוא והגנרל מרטין דמפסי, ראש המטות המשולבים, אמרו שהפנטגון פועל לקראת העברת ציוד רפואי ומזון לאופוזיציה. עם זאת, דמפסי הדגיש את הסיכונים שבמעורבות עמוקה יותר בסוריה. בהתייחס לאפשרות חימוש פלגים באופוזיציה, אמר דמפסי שהוא אינו בטוח שארה"ב "תזהה את הגורמים הנכונים" בקרב המורדים.

לעומתם, קרי שדיבר בוועדה לענייני חוץ אמר שארה"ב פועלת "קרוב מאוד" עם קואליצית האופוזיציה, ותיאר את התפקיד החשוב של סיוע צבאי למורדים. "מדיניות ארהב כרגע היא שאנחנו לא מספקים נשק, אולם אנחנו פועלים קרוב לאלו שכן", אמר. בחודש שעבר אמר קרי שיש גורמים מתונים באופוזיציה הסורית, שניתן לסמוך עליהם לקחת אחריות על הנשק שמגיע מחוץ למדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ