הפלגים לוחצים על עבאס ומשעל לנצל את התפטרות פיאד כדי ליישם את הפיוס

ראשי חמאס ייפגשו בדוחא עם נסיך קטאר, ואילו עבאס פתח בהתייעצויות לקראת הרכבת ממשלה חדשה. אם תחול התקדמות, ייתכן שהקמתה תושהה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

12 פלגים פלסטינים פרסמו היום (חמישי) הודעה משותפת שכללה קריאה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) לנצל את המומנטום של התפטרות ראש הממשלה סלאם פיאד כדי ליזום מהלך שיסייע ביישום הסכם הפיוס וקיום הבחירות בשטחי הרשות. ההודעה קראה גם להנהגת חמאס ליישם את הפיוס.

ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה עזב בצהריים את הרצועה בדרכו לקהיר ומשם לדוחא, בראש משלחת הכוללת עשרה מחברי הארגון. על פי דיווחים ערביים, הנייה ונציגי החמאס מעזה ייפגשו בקטאר עם ראש הלשכה המדינית חאלד משעל ויתר חברי הלשכה, וידונו בחלוקת התפקידים ובסוגיית הפיוס הפלסטיני.

הערכות פלסטיניות גורסות כי הנסיך הקטארי חמד בן חליפה אל-ת'אני, שהפך לנותן החסות לחמאס, יבקש לקדם את מתווה הפיוס ולא מן הנמנע שיפעיל לחץ על ראשי הארגון ליישם את ההסכמים שנחתמו בקהיר ובדוחא . 

הנייה ומשעל בדצמבר האחרוןצילום: רויטרס

גם ברמאללה החלו התייעצויות לקראת הרכבת ממשלה חדשה. על פי הערכות, אם מדוחא יתקבלו איתותים חיוביים לא נפסלת האפשרות שהנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) ישהה את הרכבת הממשלה החדשה ולא יטיל את הרכבתה על אישיות פלסטינית, בין אם תשתייך לפתח או תהיה מועמדת עצמאית. במצב כזה הוא עצמו יעמוד בראש הממשלה החדשה שתכין את התשתית לבחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני. 

ד"ר סאיב עריקאת, חבר הוועד הפועל של אש"ף, התייחס היום לסוגיית הפיוס בפגישות שקיים ברמאללה עם חברי סגל דיפלומטי מגרמניה ומבלגיה. הוא אמר כי יישום הפיוס מהווה אינטרס פלסטיני עליון וכי הקלפי היא המפתח לפיוס אמיתי.

לפי המתווה המוסכם, אבו מאזן יעמוד בראש ממשלת טכנוקרטים והבחירות יתקיימו בתום 90 יום ממועד הרכבת הממשלה. ברמאללה ובעזה לא אופטימיים לגבי הסיכוי להרכבת ממשלה וקיום הבחירות. אולם לפי הערכות, התפטרות סלאם פיאד מצד אחד ולחץ קטארי מצד שני על החמאס יכול להוביל לנוסחה שתגביר את הסיכויים לפיוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ