ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארבעה ימים אחרי שרקטות מסיני נחתו באילת הוצב הבוקר (שבת) כוח ראשוני של רכבים משוריינים חדישים של צבא מצרים בצפון חצי האי ופתח בפעילות מבצעית. גנרל עלי אל-עזאייזי, עוזר בכיר למפקד הביטחון בצפון סיני, אמר היום כי המשוריינים מצוידים במצלמות מיוחדות שיכולות לעקוב מרחוק אחר מטרות ולפגוע בהן באמצעות נשק אוטומטי חדש.

אל-עזאייזי הוסיף כי זהו משלוח ראשון של ציוד שמגיע כחלק מתוכנית לשיפור יכולות כוח השיטור המוצב בצפון חצי האי, בשל שורת תקריות שאירעו בשנה האחרונה נגד כוחות המשטרה המצרית. האירוע האחרון אירע בשבוע שעבר כשקצין נהרג ושוטר נפצע קשה במארב של עבריינים או גורמי טרור במרכז סיני.

הקצין הבכיר אמר כי כוח השיטור בצפון סיני הכריז על כוננות גבוהה ביותר ונערך למבצעים נגד גורמי טרור וגורמים פליליים כמו מבריחי נשק וסמים. המחסומים ונקודות התצפית יצוידו במטולי אר-פי-ג'י ובנשק כבד שיסייע לכוחות. מלבד זאת, יוכשרו קצינים ושוטרים ללוחמה בטרור. 

לצד כלי הרכב ונקודות התצפית החדשות התקבלו דיווחים על מסוק מיוחד שנשלח לסייע לכוחות השיטור בפעולות הסריקה. לפי הסכם השלום בין ישראל למצרים, סיני מוגדרת כמפורזת, וכל כניסה של נשק כבד או נשק אסטרטגי היא אסורה. עם זאת, בשנה האחרונה היו מגעים לסייע לכוחות השיטור ולהעביר להם ציוד חדש שיסייע להם בעבודה השוטפת עקב ריבוי אירועי הירי והפגיעה בשוטרים. 

משוריינים מצרים בדרך לרפיח, באוגוסט האחרוןצילום: רויטרס

הדיווחים על קבלת ציוד חדש מגיעים על רקע מחאת קצינים בכירים בצפון סיני על הידרדרות המצב הביטחוני בחצי האי. אחד מהם התלונן כי כוחות השיטור לא מצוידים כהלכה וכי רשתות הקשר אינן מפותחות. מלבד זאת, טען כי תחנות המשטרה חשופות לפגיעה מצד גורמי הטרור. הקצינים, שהפגינו בימים האחרונים מול מטה המשטרה והביטחון הכללי בצפון סיני, ביקשו להיפגש בדחיפות עם שר הפנים והעלו בפניו את הטענות על מחסור חמור בציוד לוגיסטי ובאמצעי לחימה שיסייעו להם בעבודה השוטפת. הם אף תבעו לפעול בצורה נחושה נגד הפעלת מנהרות ההברחה לרצועת עזה . 

הצבא המצרי וכוחות השיטור בסיני מנהלים זה כשמונה חודשים מבצע רחב היקף נגד חוליות טרור ומבריחי נשק, שבו נאטמו מנהרות לרצועת עזה והתגלו מחסני נשק רבים, כולל נשק חדיש שהוברח מלוב לאחר נפילת משטר קדאפי . 

המבצע, המתנהל בשם הקוד "נשר", יצא לפועל לאחר הפיגוע בבסיס משמר הגבול המצרי ברפיח באוגוסט אשתקד, שבו נהרגו 16 שוטרים. לאחר התקרית פורסמו דיווחים על מעורבות בכירים בחמאס בה וכן על מעבר גורמי טרור מעזה לסיני ובחזרה דרך המנהרות. הדברים גרמו למתיחות רבה בין החמאס לצבא המצרי. ראשי הארגון, בהם חאלד משעל ואיסמעיל הנייה, באו לקהיר והצהירו פעם אחר פעם שהחמאס והממשלה בעזה מתנגדים בתוקף לפגיעה בביטחון המצרי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ