עדכונים מהשכנים

מצוד אחר יד ימינו של סדאם חוסיין בעיראק

אחמדינג'אד תוקף את הנוכחות הזרה במפרץ הפרסי ובסוריה מספר הפליטים עלה ל-1.35 מיליון. כל מה שחשוב ומעניין במזרח התיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

18:37: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר במהלך שימוע בסנאט כי באיראן קיימת חוסר ודאות לקראת הבחירות לנשיאות, ולכן על הקונגרס להיות סבלני בכוונתו להחריף את הסנקציות.

"אני חושב שבשלב הזה עלינו להיות סבלניים. אני חושב שהתזמון והבחירה בכל הנוגע למה שנעשה היא קריטית. עלינו לשתף פעולה בסוגייה הזו", אמר קרי וציין כי ממשל אובמה עוקב מקרוב אחר הנעשה באיראן תוך שיתוף פעולה עם בעלות הברית.

13:05: הכוחות המיוחדים בעיראק במצוד אחר עיזאת איברהים אל-דורי, האדם הבכיר ביותר במעגל הפנימי של סדאם חוסיין. החיילים מחפשים אחריו בדוּר, הנמצאת כ-150 ק"מ צפונית לבגדאד. "יש בידינו מידע חזק שהוא בעיר מאתמול בלילה, וכעת סגרנו את האזור, הטלנו עוצר ואנחנו עוברים מבית לבית", אמר קצין בכיר במערב במבצע.

אל-דורי, שהיה ראש מפלגת הבעת' בעיראק, נמלט מאז 2003. זמן רב האמינו כי הוא חי מחוץ לעיראק. לאחרונה הוא נראה בהודעת וידאו שפרסם בינואר, בה קרה לסונים להתנגד לממשלתו של ראש הממשלה השיעי נורי אל-מליכי.

עיזאת איברהים א-דוריצילום: רויטרס

11:32: פעילים סורים אומרים כי המורדים כבשו חלק נרחב מבסיס צבאי במחוז חומס, סמוך לגבול עם לבנון. משקיף זכויות האדם שמושבו בלונדון מסר כי המורדים שולטים כעת ברוב המתחם הצבאי דבעה, לאחר שבועות של לוחמה עם כוחות הממשלה. הבסיס סמוך לקוסייר, עיר סורית הסמוכה לנתיב האסטרטגי המחבר בין דמשק לחוף.

10:12: נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד תקף את "הנוכחות הזרה" במפרץ הפרסי וטען כי היא הגורם לחוסר יציבות באזור. אחמדינג'אד אמר כי איראן מאז ומתמין "הגנה על השלום והביטחון" במפרץ ובמיצרי הורמוז, נתיב ימי מרכזי דרכו עוברת חמישית מאספקת הנפט העולמית.

03:18: סוריה לא מאפשרת את כניסת צוות המומחים שהוקם במטרה לבדוק טענות לשימוש בנשק כימי במדינה. כך אמר אמש מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. סוריה ביקשה מהאו"ם לחקור מה שלטענתה היתה מתקפה של המורדים בה נעשה שימוש בנשק כימי בחודש שעבר. אולם דמשק מסרבת להתיר לצוות החוקרים להיכנס כי בכוונתו לבדוק טענות נוספות לשימוש בנשק כימי במדינה. הצוות ממתין בקפריסין לאישור כניסה לסוריה.

17.4

23:20: שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, הודיע לקונגרס כי הפנטגון יציב בירדן כ-200 חיילים מיחידות המטה של הצבא. הכוח יתרכז בגבול סוריה, יסייע במניעת גלישה של האלימות לירדן, ויתכנן מבצעים מיוחדים למניעת זליגה של נשק כימי לידי קבוצות טרור. הפלוגה, המורכבת מקציני מודיעין, לוגיסטיקה ומבצעים, תחליף חיילים המוצבים כעת בירדן.

בפנטגון סבורים כי הפלוגה המיוחדת תגביר את היכולת האמריקאית להגיב לאתגרים הביטחוניים שמלחמת האזרחים בסוריה מציגה. הצבת פלוגת המטה מכשירה את הקרקע לתגבור עתידי של הכוחות בירדן, אם הדבר יידרש. לדברי הייגל, הכוחות המוצבים כעת בירדן נלקחו מיחידות שונות, והיחידה הנוכחית, שחייליה שירתו יחד כבר זמן רב, תסייע בתיאום המשימות ותשפר את יכולת הכוחות לעבוד כצוות.

21:01: נשיא ממצרים לשעבר מובארק יועבר מבית חולים צבאי בחזרה לבית הכלא. מוקדם יותר נמסר כי משפטו החוזר של מובארק ייפתח ב-11 במאי בבית המשפט לערעורים בקהיר.

20:38: מספר הפליטים שנמלטו מסוריה עלה למעל ל-1.35 מיליון בני אדם. 8,000 בני אדם עוזבים את המדינה מדי יום בממוצע. זוהי עליה של 350 אלף מהדיווח הקודם בתחילת מארס, ומ-33 אלף הפליטים שנספרו לפני שנה. מסוכנות הפליטים של האו"ם נמסר שבנוסף לאנשים שנאלצו לעקור למקום אחר בסוריה - רבע מאוכלוסית המדינה - בסך הכל חמישה מיליון בני אדם עזבו את בתיהם בשל המלחמה.

17:38: סעודיה גירשה שלושה אזרחים מאיחוד הנסיכויות הערביות מפסטיבל מורשת ותרבות, משום שהיו נאים מידי. על פי הדיווח ב"טלגרף", השלושה היו חלק ממשלחת של איחוד הנסיכויות שהגיעה לפסטיבל בריאד, שנערך מדי שנה במשך שבועיים. גורם רשמי בפסטיבל אמר כי השלושה נלקחו בעודם באירוע, משום "שהיו נאים מידי וועדת הצניעות חששה שנשים יתאהבו בהן", וכי הם הוחזרו במהרה למדינתם. בסעודיה השמרנית, אסור לנשים לשוחח עם גברים שאינם קשורים אליהן.

17:20: בית המשפט לערעורים בקהיר קבע כי משפטו החוזר של הנשיא מובארק על אחריותו להרג המפגינים בהתקוממויות נגדו, יחל ב-11 במאי. ביום שישי הורה בית המשפט לשחרר את מובארק משום ששהה במעצר שנתיים, התקופה המקסימלית לאדם שנגדו מתנהל תהליך משפטי. עם זאת, מובארק ישאר במעצר בשל חשדות חדשות נגדו בפרשת שחיתות.

14:51: עיראק הוציאה להורג 21 אסירים שהורשעו בפעילות טרור וקשרים עם אל-קאעדה. לפי הודעת משרד המשפטים העיראקי, שהתפרסמה היום, האסירים שהוצאו להורג בתלייה אתמול היו מעורבים בהנחת מטעני חבלה והתנקשויות. בעקבות זאת עלה מספר האסירים שהוצאו להורג בעיראק השנה ל-50. עיראק נמצאת במקום החמישי בעולם במספר ההוצאות להורג בשנה, אחרי סין, איראן, סעודיה וארה"ב. בשנה שעברה הוצאו להורג במדינה 129 בני אדם.

13:59: דיפלומטים מערביים אומרים שאיראן שילשה את מספר הצנטריפוגות המתקדמות במתקן ההעשרה המרכזי שלה בנתאנז בשלושת החודשים האחרונים. לפי הדיווח של סוכנות אי-פי, הדיפלומטים אמרי כי 600 הצנטריפוגות המתקדמות עדיין לא מעשירות אורניום, וייתכן כי ההתקנה של חלקן לא הושלמה. הצנטריפוגות המתקדמות יאפשרו לאיראנים להעשיר אורניום בקצב מהיר יותר מהטכנולוגיה עמה הם עבדו עד כה.

12:14: אמינה, הצעירה שהסעירה את תוניסיה לאחר שפרסמה תמונות של עצמה חשופת חזה, מנסה להימלט מהמדינה, כך סיפרה אמש עורכת דינה לשעבר, לאחר שהתפרסם סרטון שלה בו היא סיפרה כי קרובי משפחתה חטפו אותה ועשו לה "בדיקת בתולין" בכפייה. לפי רשת אל-ערבייה, בוכרה בלחאג' חמידה, עורכת הדין לשעבר של אמינה, סיפרה כי הצעירה בת ה-19 נמלטה ממשפחתה, שהחזיקה אותה בכפייה בכפר מחוץ לבירה תוניס, לאחר שקיצונים מוסלמים איימו לפגוע בה בשל פרסום התמונות. היא נמצאת כעת אצל חברים בבירה, ומנסה להשיג את המסמכים הדרושים לנסוע לצרפת. הווידיאו בו מספרת אמינה את קורותיה עלה שלשום לדף הפייסבוק של ארגון האקטיביסטיות חשופות החזה FEMEN.

09:30: גופן (פונט) של מיקרוסופט הפך לראיה קריטית במשפט הקצינים בטורקיה, שבמסגרתו הוגשו כתבי אישום נגד יותר מ-300 אנשי צבא לפני כשלוש שנים.

הקצינים, ובראשם הגנרל בדימוס צ'טין דואן, מואשמים שבשנת 2003 תיכננו להפיל מטוס קרב טורקי ולפוצץ שני מסגדים באיסטנבול, כדי לחולל מהומה רבתי במדינה באופן ש"ייאלץ" את הצבא ליטול את השלטון, בשל אי יכולתה לכאורה של הממשלה לשמור על הביטחון. המשפט נתפס כחלק ממאבקם של הגורמים האיסלאמיסטים במדינה ובהם מפלגת הצדק והפיתוח האיסלאמית בראשות רג'פ טייפ ארדואן לצמצם את כוחו של הצבא במדינה.

ואולם, כעת מתברר שמסמך מפתח במשפט נכתב בגופן שלא היה קיים ב-2003. המסמך, "מבצע מקבת", מתאר את תוכניותיהם של דואן וחבריו הגנרלים, לפי טענות התביעה. המסמך, שנוצר לטענתה ב-2002, נשמר בדיסקים שנצרבו ב-2003.

06:02: עשור אחרי נפילת בגדאד וכיבוש עיראק על ידי צבא ארצות הברית, הירדנים מרגישים שההיסטוריה חוזרת על עצמה, הפעם בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה, כותב ג'קי חורי.

בכירים בממשל הירדני ומקורבים לארמון המלוכה מודאגים משתי סוגיות עיקריות. הראשונה - נפילת משטר אסד והשתלטות גורמים ג'יהאדסיטים על המדינה כולה, או על אזורים הגובלים עם ירדן. הסיבה השנייה לדאגת הירדנים - זרם הפליטים הבלתי פוסק לתוך ארצם. עד כה הגיעו לירדן כחצי מיליון פליטים ובחודשים הקרובים מספרם עשוי להגיע למיליון. בממלכה נאבקים כדי להכין תשתיות לקליטת מסת האנשים בתקופה קצרה כל כך.

16.4

17:53: תשעה חודשים אחרי שהתמנה לנשיא, במצרים מתנהל מאבק מסוכן בין הצבא ובין מוחמד מורסי; דווקא בגלל ההכחשות מתברר עומקו של הקרע, כותב צבי בראל במדור השבועי "שכנים" נשיא מצרים הכחיש בשבוע שעבר ש”קיים מתח בינו לבין הצבא”. מנהיג האחים המוסלמים לשעבר, מהדי עאכף, הכחיש שאמר שמנהיג האחים המוסלמים עומד מעל לממשלה ומעל לנשיא, הוא גם הכחיש שהתקיים איתו ראיון. דובר הנשיא הכחיש כי הוצע למזכ”ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, לשמש ראש ממשלה במקום הישאם קנדיל. נגיד הבנק המרכזי של מצרים הכחיש ששלח מכתב למורסי שבו הוא מסביר שהבנק אינו יכול להסדיר את סכומי המט”ח שדרושים ליבוא סחורות.

אבל דווקא מבול ההכחשות מלמד על מציאות עגומה ומדאיגה. בחמישי שעבר קיים מורסי פגישה – שלא הוכחשה – עם שר ההגנה ומפקד הצבא הגנרל עבד אל-פתאח אל-סיסי. “השניים דנו על ענייני הביטחון והבטחת הגבולות”, בישר דובר הנשיא, אבל מה שהוא לא אמר הוא שהשניים דיברו בעיקר על מערכת היחסים בין האחים המוסלמים לצבא. זאת על רקע פרסום דבריו של אבו אל-עלא מאדי, מנהיג מפלגת אל-ווסט (שהנהגתה התפצלה מן האחים המוסלמים באמצע שנות ה-90), שלפיו “מורסי סיפר שהמודיעין הצבאי הקים יחידות בריונים שמונות כ-300 אלף בריונים, מהם כ-80 אלף בקהיר, כדי לטפל בהפרות סדר”.

16:14: רעידת אדמה בעוצמה של 7.8 היכתה היום (שלישי) באזור הגבול בין איראן לפקיסטאן. מדיווחים ראשוניים עולה כי לפחות 46 בני אדם מתו כתוצאה מהרעש, אך באיראן מעריכים כי מניין ההרוגים עלול להגיע למאות. בינתיים בפקיסטאן דווח על 30 הרוגים. זוהי רעידת האדמה החזקה ביותר באזור בחמישים השנים האחרונות והיא הורגשה גם בניו דלהי ובגורדי השחקים בדובאי ובחריין.

הטלוויזיה האיראנית הרשמית דיווחה על מניין ההרוגים הראשוני, אך לא הוסיפה פרטים על ממדי ההרס. הסהר האדום האיראני דיווח כי אנשיו מתמודדים עם "מצב חירום מורכב" בעיקר באזורים הכפריים אליהם קשה להגיע.

על פי הדיווחים, מוקד הרעש היה במחוז סאראוואן, כ-50 קילומטרים מהגבול הפקיסטאני. על פי המרכז הסיסמולוגי האמריקאי, מוקד הרעש היה 15.2 קילומטרים מתחת לאדמה. הרעידה הורגשה בערי המפרץ הפרסי, בעיקר בגורדי השחקים בדובאי שם הכריזו הרשויות על פינוי של חלק מהבניינים.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ