הבחירות המקומיות בעיראק: מבחן לדמוקרטיה הטרייה

הבחירות הראשונות מאז נסיגת ארה"ב עברו בשקט יחסי; רבים הביעו אכזבה מהממשלה המושחתת, והתוצאות עשויות לבשר על התמיכה במפלגת השלטון

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

בעיראק החלה היום ספירת הקולות בבחירות המקומיות שנערכו בסוף השבוע, הראשונות במדינה מאז נסיגת כוחות ארה"ב בסוף 2011. הכוחות העיראקים, שפיקחו על הבחירות לראשונה מאז הפלישה למדינה ב-2003, נקטו אמצעי ביטחון כה קפדניים, שחלק מהמצביעים נאלצו להגיע לקלפיות ברגל. על אף ריבוי האלימות לפני הבחירות, ההצבעה עצמה עברה ברובה בלי תקריות קשות. רבים במדינה ביטאו אדישות כלפי הליך הבחירות, ותהו מה התועלת במשטר הדמוקרטי הצעיר, שנגוע בחוסר תפקוד, שחיתות ואלימות.

"לא יעבדו עליי שוב", אמר היידר אל-מוטאיירי, עורך דין בן 34 במחוז בביל, שציין כי אינו מתכוון להצביע, החלטה המשקפת את האכזבה הרווחת בקרב העיראקים מההנהגה הפוליטית שלהם. "שום דבר לא השתנה אחרי שהצבעתי בבחירות הקודמות. הרחוב שבו אני גר עדיין רעוע ומלא לכלוך, אספקת החשמל והמים עדיין משובשת והטרוריסטים עושים כל מה שבא להם". לעומתו, השתתפו רבים אחרים בבחירות ונופפו באצבעותיהם המוכתמות בדיו סגולה כדי להעיד על כך. "זו חובתי לבחור לכאן, אמר פאריס זקי, שהצביע במרכז בגדאד והביא עמו את בתו הקטנה למרות איומי האלימות שהתרבו לקראת הבחירות. "אני לא פוחד, אלוהים כאן", אמר.

בערים רבות חסמו השלטונות כבישים כדי למנוע אפשרות של כניסת מכוניות נפץ ומפגעים מתאבדים, חשש שגבר עם התחדשות פעילותו של ארגון אל-קאעדה במדינה בחודשים האחרונים. בחוצות בגדאד, הפכו הרחובות ההומים בדרך כלל בתנועה, למגרש משחקים לילדים, והורגשה נוכחות מוגברת של כוחות הביטחון. בכמה יישובים במדינה דווח על פצועים שנפגעו בפיצוצים ומירי מרגמה בסמוך לקלפיות, אבל לא דווח על הרוגים.

אשה עם בתה בקלפי בעיר קרבלהצילום: רויטרס

לתוצאות הבחירות יש ערך סמלי בעיני מדינות העולם, המחכות לראות אם עיראק יכולה להבטיח את שלום הבוחרים ולמנוע זיופים בקנה מידה נרחב. מלבד זאת, לבחירות עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על כיוון הפוליטיקה במדינה, והן מהוות אבן בוחן לתמיכה העממית בראש הממשלה נורי אל-מאליכי ובמפלגתו השיעית-איסלאמית. תמיכה נרחבת יכולה לעודד את ראש הממשלה להדק את אחיזתו במוקדי השלטון, להגביר את העוינות מצד יריביו הסונים במקרה שיפעל להקמת ממשלה בעלת רוב שיעי, ולסלול את דרכו לכהונה שלישית. אל-מאליכי קרא ביום הבחירות לעם להצביע, ולהחליש את "אויביי התהליך הפוליטי". "אני אומר לכל אלה החוששים מהעתיד של עיראק ומחזרת האלימות והדיקטטורה, שנילחם על ידי הטלת הפתקים בקלפיות", אמר.

תוצאות הבחירות המחוזיות, שבהן מתמודדים 8,138 מועמדים על 447 מושבים במועצות המחוזיות, הן גם מדד חשוב לכוחה של האליטה הפוליטית, לקראת הבחירות לפרלמנט שיערכו בשנה הבאה, משום שהמועמדים המקומיים משתייכים למפלגות כלל-ארציות. ניצחון ברמה המחוזית יאפשר למפלגות הארציות לשלוט בממשלות המחוז ולהעמיק את אחיזתן בשטח לקראת הבחירות הכלליות. "הבחירות המחוזיות הן בבחינת הקדמה", אומר רמזי מרדיני, מהמכון ללימודים אסטרטגיים של עיראק. "הן משקפות את כוחן של המפלגות והרכבי הבריתות".

מצביעים בקלפי בבגדאדצילום: רויטרס

שיעור ההשתתפות במחוזות ההצבעה עמד על 50% מבין 14 מיליון בעלי זכות הבחירה, בדומה לשיעור ההשתתפות בבחירות המקומיות ב-2009, אבל הוא נמוך מהיקף ההשתתפות בבחירות הכלליות ב-2010, שעמד על 62%. "שיעור זה נחשב לגבוה מאוד בעינינו בהתחשב במה שאנחנו עובדים בימים אלה", אמר מוחדד אל-שריפי, נציג ועדת הבחירות.

פרשנים מעריכים כי הקואליציה של אל-מאליכי תזכה בהישגים נאים בבחירות, שתוצאותיהן יפורסמו בימים הקרובים בידי ועדת הבחירות של עיראק. על רקע המתיחות העדתית הגוברת בעיראק, הנובעת בחלקה מהחשש מפני ניצחון המורדים הסונים בסוריה המזוהים עם חוגי אל-קאעדה בעיראק, גדלה הפופולריות של אל-מליכי בקרב הרוב השיעי. "אני סבור שהחשש השיעי ממהפכה סורית ומעליית האיסלאמים הסונים באזור, יגביר את התמיכה במנהיג חזק שיעי", אומר מרדיני.

בשבועות שקדמו לבחירות ידעה עיראק התקפות טרור סדירות, ו-14 מועמדים נרצחו. בעבור מצביעים רבים, בואם לקלפי היה הכרזה של נחישות. "זהי דרכנו לשפר את מצב הדברים" אמרה סואד אללה בת 45 מדיאלה. "זו הדמוקרטיה שלא היתה לנו קודם, אנחנו חייבים לקרוא תיגר על קבוצות הטרור האלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ