ארה"ב מכפילה את הסיוע לאופוזיציה בסוריה, אך המורדים מאוכזבים

נציגי האופוזיציה תקפו את המערב בכינוס באיסטנבול ואמרו שהסיוע "אינו מספיק"; 85 הרוגים בטבח בעיר ליד דמשק

ניו יורק טיימס, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס, רויטרס

שר החוץ של ארה”ב, ג’ון קרי, הודיע אתמול (ראשון) שארצות הברית תכפיל את הסיוע שהיא מעניקה לאופוזיציה הסורית ותספק תמיכה נוספת בסך 123 מיליון דולרים. קרי דיבר בפגישה עם שרי חוץ מ-11 מדינות מערביות וערביות, שהתכנסו באיסטנבול כדי להחליט על המשך הסיוע לאופוזיציה על רקע חילוקי דעות בנוגע למתן עזרה צבאית. בפגישה קרא קרי למדינות להגביר את עזרתן כדי שהסיוע הבינלאומי יגיע למיליארד דולר.

חלק מהסיוע האמריקאי החדש הוא בגדר אספקה לא קטלנית שתינתן לאגף הצבאי של הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון גג שהוקם בנובמבר כדי לאחד את קבוצות המורדים השונות. מקורות אמריקאים לא פירטו מהם הפריטים שיישלחו, בטענה שהדבר ייקבע בהתייעצות עם הקואליציה. אולם ממשל אובמה שוקל לראשונה לספק ציוד צבאי הגנתי כגון כלי רכב משוריינים, אפודי מגן ומשקפיים לראיית לילה. לאחר התוספת החדשה יסתכם הסיוע שארה”ב שולחת לקואליציה ולקבוצות אזרחיות במדינה בסך 250 מיליון דולר.

“העימות הזה גולש אל מעבר לגבולות סוריה ומאיים כעת על המדינות השכנות”, אמר קרי במסיבת עיתונאים שקיים יחד עם מועז אל-חטיב, מנהיג הקואליציה הסורית, ועם אהמט דבוטולו, שר החוץ של טורקיה. “הנשיא הורה לי להגביר את מאמצינו”.

קרי, עמיתו הטורקי דבוטולו ומנהיג הקואליציה הסורית מועז אל־חטיב, אתמולצילום: רויטרס

אחת המטרות העיקריות של הפגישה היתה לבצר את מעמדם של הגורמים המתונים באופוזיציה ולבודד קבוצות קיצוניות כגון חזית אל נוסרה, המסונפת לאל קאעדה. המדינות דרשו מהאופוזיציה הסורית להתחייב להיכנס למשא ומתן על שלטון מעבר בסוריה שלאחר אסד, ושממשלה שתקום לאחר סילוקו תהיה דמוקרטית ותשמור על זכויות המיעוטים. בסוף הפגישות פרסמה הקואליציה הסורית הצהרה ובה נאמר כי היא “חותרת לפתרון מדיני” ודוחה קיצוניות, והכריזה שסוריה שלאחר אסד תהיה פלורליסטית ותתבסס על שלטון החוק.

מלבד ארצות הברית, אף מדינה לא הציעה בפגישה סיוע חדש לאופוזיציה הסורית, על אף שבאיחוד האירופי נוטים לערוך שינויים באמברגו הנשק, שיאפשר העברת נשק לכוחות המורדים. אולם, החלטה בעניין לא צפויה לפני פקיעת תוקפו של האמברגו בסוף מאי. מדינות המערב עדיין לא ממלאות את הדרישה המרכזית של כוחות המורדים: נשק והתערבות צבאית ישירה שיכריעו את הלוחמה במדינה.

בהצהרה לפני הפגישה, ביקשה הקואליציה הלאומית סיוע במתקפות אוויריות נגד אתרי שיגור טילים של הצבא, כינון אזורים ללא טייס והגנה על מסדרונות הומניטריים. אנשי האופוזיציה הביעו את שביעות רצונם מההחלטה האמריקאית, אך גם הגיבו באכזבה לאוזלת היד בסיוע הצבאי. “אנו מעריכים את הסיוע המוגבל שנותנת הקהילה הבינלאומית, אולם זה לא מספיק”, נאמר בהצהרה בסוף הפגישה. “אנו קוראים לקהילה להיות מחויבת יותר להרחבת התמיכה שהעם הסורי זקוק לה”. אחד מבכירי האופוזיציה אמר כי אמנם כמה מדינות כבר שולחות להם נשק, אבל הודאה בכך בפגישה מעין זו תספק תירוץ למדינות כסעודיה וקטאר לסייע למורדים בגלוי. “העולם צריך לדעת שאם לא יסכים שזכותנו לקבל נשק, הרי שזאת תהיה הפגישה האחרונה שהאופוזיציה הסורית תשתתף בה. אנחנו לא נבוא יותר”.

שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר שהוא מסתייג מאספקת נשק למורדים, אולם הוסיף כי הנושא יידון באיחוד האירופי. “אנחנו מהססים לספק נשק מפני שאנו חוששים שנשק זה עלול ליפול לידיים הלא נכונות, כלומר לידי הקיצונים, אבל זהו נושא שהאיחוד האירופי צריך לדון בו”. בממשל אובמה אומרים כי אין תוכנית לספק נשק או סיוע קטלני למורדים, וזאת למרות לחץ מהקונגרס ומכמה יועצים בממשל. עם זאת, בוושינגטון לא מתנגדים שמדינות אחרות יעניקו סיוע צבאי קטלני, בתנאי שיינתן לגופים שייבחרו בקפידה.

אתמול נהרגו לפחות 85 בני אדם, בהם נשים וילדים, כשהצבא השתלט על העיר ג’דידת אל-פאדל, הסמוכה לדמשק, בתום חמישה ימי לחימה. פעילי זכויות אדם אמרו כי כוחותיו של אסד הוציאו להורג עשרות אנשים וירו ב-28 בני אדם בבית חולים מאולתר, וכי מספר ההרוגים עלול להיות גבוה יותר. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה שכוחות הממשלה “גרמו הפסדים כבדים” לטרוריסטים במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ