נוטש את המצרים?

עבאס מבקש סיוע מטורקיה בפיוס בין חמאס לפתח

עיתון מצרי מדווח כי נשיא הרשות מבקש לנצל את מעמדה של טורקיה באזור. עד כה הנושא היה באחריות מצרית בלבד וברשות התנגדו להתערבות מצד גורמים נוספים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מעוניינת תפרוש חסותה ותוביל את מאמצי הפיוס הפלסטיניים בין הפתח – כך מדווח הבוקר (שני) העיתון אל-אהראם, בהתבסס על מקורות פלסטינים. מהדיווח עולה כי הנשיא הפלסטיני, , השוהה בטורקיה, פנה לראש הממשלה וביקש ממנו להתערב בתהליך הפיוס.

לפי הדיווח, מדובר בשינוי מהותי בעמדת עבאס והרשות: עד כה נושא הפיוס היה באחריות מצרית בלבד, וברשות התנגדו למעורבות מדינות אחרות. לפי הגורמים הפלסטינים המובאים בדיווח, השינוי נובע מהתקררות ביחסים בין קהיר לרמאללה, ומההערכה בקרב אנשי הפתח, כי מצרים בהנהגתו של מורסי, איש האחים המוסלמים, נוטה יותר לטובת חמאס. כמו כן, מעריכים בפתח כי בכירים בממשל מורסי מתבטאים נגד הרשות ונגד עבאס, וטוענים שהם מטרפדים את מאמצי הפיוס. לפי הדיווח עבאס לא ינעל את הדלת בפני המצרים, אך הוא מעוניין לערב גורמים נוספים בניסיון לקדם את הפיוס.

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס נפגש עם מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, בטורקיה אתמולצילום: רויטרס

חברת הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר חנאן עשראוי, לא הסתירה כי אחת המטרות לביקור עבאס באנקרה היא קידום הפיוס הפלסטיני, בשל מעמדה הרם והשפעתה הגדולה של טורקיה באזור.

על פי ההערכות, גם לא יתנגדו למהלך, אם כי יבקשו להיות להמשיך להיות מעורבים במגעים בין הצדדים. בחמאס נזהרים מלתקוף את הטורקים אך מאשימים את עבאס בכניעה לתכתיבים אמריקאים וישראלים, המונעים את ההתקדמות בהשגת פיוס. גורמים פלסטינים ברמאללה המגדירים את עצמם 'עצמאיים' אמרו בשיחה ל"הארץ" כי למרות הניסיונות לתלות את ההתקדמות בפיוס בגורמים חיצוניים, הדברים נוגעים בראש ובראשונה לאינטרס של שתי התנועות הן ברמאללה והן בעזה ואי נכונותם לוותר על האחיזה בשלטון.

במקביל, העיתון א-שרק אל-אווסט מדווח הבוקר כי ארדואן לא נענה לבקשתם של מזכיר המדינה האמריקני , ושל עבאס לדחות את ביקורו המתוכנן בסוף מאי. על פי גורמים טורקים, ארדואן יבחן היטב את פניותיהם של קרי ועבאס, בייחוד מאחר וביקור ראש הממשלה הטורקי בעזה, עלול לתת הכשר לממשלת החמאס ברצועה. אולם לפי אותם גורמים, ארדואן מעוניין בקיום הביקור, שאמור בין היתר לציין את יום השנה השלישי לאירועי המשט. נשקלת האפשרות שהוא יבקר גם או יגיע לרמאללה ומשם ימשיך יחד עם עבאס לעזה.

ד"ר נביל שעת, בכיר בפתח, האחראי על קשרי החוץ בארגון, אמר בשיחה עם "הארץ" כי הרשות הפלסטינית והנשיא עבאס ישמחו למעורבות טורקית ליישום הפיוס, אך אין הדבר אומר כי יש לוותר התיווך המצרי: "יש לנו קשרים מצוינים ומיוחדים עם הטורקים אבל בשום אופן אבו מאזן לא יוותר על התפקיד המצרי או יזנח אותו אחרי שנים ארוכות של שיתוף פעולה הדוק". יחד עם זאת, הדגיש שעת כי ברשות לא רואים עם הטורקים עין בעין את סוגית הביקור של ארדואן בעזה: "אנחנו נשמח לכל סיוע לבני העם הפלסטיני ברצועה , אבל מצד שני צריכים להיות זהירים כדי לא לנקוט ביוזמות ומהלכים העלולים להתפרש כחיזוק לפילוג". אמר שעת'.

לפני מספר חודשים, כשביקר בעזה נסיך , חמד בן חליפה אל תאני, לא הסתירו ברשות את אכזבתם מהמעשה. קטאר שנחשבת נותנת החסות לתנועת חמאס, הפכה להיות אחד הגורמים המשפיעים בזירה הפלסטינית בדגש על תנועת החמאס. בכירים בפתח לא חסכו ביקורת על מדיניותו של הנסיך הקטארי. סטודנטים החברים בתא של הפתח במכללה בטול כרם, תלו בחודש שעבר בובה בדמותו של אל תאני במקום. אבו מאזן גינה את הדברים באופן פורמאלי ומסר כי אינם משקפים את עמדת הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ