ארה"ב מיישרת קו עם ישראל: אסד ביצע שתי תקיפות בנשק כימי

אחרי שהכחיש את הערכות המודיעין בישראל, הודה ג'ון קרי כי צבא סוריה נעזר בנשק שהוגדר כ"קו אדום". הייגל: יש ראיות המוכיחות זאת בסבירות גבוהה

הארץ וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ וסוכנויות הידיעות

אחרי ההכחשות, וושינגטון יישרה היום (חמישי) קו עם הערכות המודיעין הישראלי והודתה כי המודיעין האמריקאי מצא שצבא אסד עשה שימוש בנשק כימי בסבירות גבוהה. שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר כי לממשל ידוע שצבא אסד ביצע לאחרונה שתי תקיפות בנשק כימי. זמן קצר קודם לכן, אמר שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, כי צבא סוריה השתמש בגז סארין. כשעה לאחר הודעתו של הייגל פרסמה גם בריטניה הודעה דומה.

הייגל אמר לכתבים כי ‫"הבוקר הבית הלבן העביר מכתב לכמה חברי קונגרס בנושא השימוש בכלי נשק כימיים בסוריה. במכתב מצוין שקהילת המודיעין האמריקאית מעריכה במידת ביטחון גבוהה כי המשטר הסורי השתמש בכלי נשק כימיים בקנה מידה קטן בסוריה". שר ההגנה ציין כי מדובר בגז סארין.‬

לפי סוכנויות הידיעות אי-פי, הייגל ציין כי המודיעין האמריקאי אימת את השימוש בנשק כימי ביממה האחרונה. "זה מפר כל אמנה של ניהול מלחמה", אמר הייגל. בעבר אמר נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כי שימוש בנשק כימי "ישנה את כללי המשחק" של העמדה האמריקאית לגבי המלחמה בסוריה.‬

עם זאת, במכתב שהעביר הבית הלבן לחברי הקונגרס, הודגש כי הערכת המודיעין לגבי השימוש בנשק כימי בסוריה אינה די – יש צורך בעובדות "אמינות ומאומתות". "בהתחשב בסיכונים, ובמה שלמדנו מהניסיונות האחרונים שלנו, הערכות מודיעין לבדן אינן מספיקות – רק עובדות אמינות ומאומתות שייתנו לנו מידה מסוימת של וודאות ינחו את קבלת ההחלטות שלנו". ‬בערב אמר דובר מטעם הבית הלבן כי אם ייקבע כי "נחצה קו אדום בסוריה", יתייעצו האמריקאים עם בעלות בריתם לגבי הצעדים הבאים.

לפי דיווח בטיימס הלונדוני בתחילת החודש, מדענים בריטים  זיהו סימנים לשימוש בנשק כימי בדגימות אדמה מסוריה. בדיווח נאמר שהדגימות הושגו במבצע חשאי של הביון הבריטי. בריטניה גם העבירה למועצת הביטחון של האו"ם איגרת בה היא אומרת על חשד לשלושה מקרים שבהם כוחות אסד השתמשו בנשק כימי נגד המורדים. צרפת הצטרפה לעמדה הבריטית.

הערב הודיעה גם בריטניה כי בידיה מידע "מוגבל אך משכנע ממקורות שונים" לפיו בוצע בסוריה שימוש בנשק כימי, ובכלל זה בגז סארין. דובר מטעם משרד החוץ הבריטי הביע את חששה של לונדון מהחשיפה ואמר כי "השימוש בכלי נשק כימיים הוא פשע מלחמה".

בהמשך אמר גם קרי כי וושינגטון יודעת שצבא אסד השתמש בנשק כימי בשתי תקריות שונות, אך לא פירט. אתמול פרסם ה"וושינגטון פוסט" דיווח מפי קצין ישראלי שאמר כי נראה שהיו חמישה מקרים של שימוש בנשק כימי בסוריה. לדברי הקצין "עשרות" בני אדם נהרגו בתקיפות הללו, שכללו שימוש בסארין.

בלוג הנשק והטכנולוגיה "דיינג'ר רום" של מגזין "ווירד" האמריקאי דיווח היום מפי מקורות בשירותי המודיעין האמריקאי כי ההערכה האמריקאית מתבססת על דגימות דם שלקחו ארגונים שונים מפליטים סורים שנפגעו בתקיפות כימיות במדינה. "יש להם יותר מדגימה אחת של יותר מתקיפה אחת", אמר המקור אך ציין כי למרות שהדגימות הגיעו ממקורות שונים הממשל האמריקאי לא יכול לאמת דבר כיוון ש"איש לא בטוח מה קורה במדינה".

בבלוג טוענים כי ברור שהדגימות אמיתיות והגורם עמו שוחחו אמר כי "לאופוזיציה יהיה קשה מאוד, מאוד לזייף את זה", כי פרט לקושי שבגניבת הנשק הכימי כדי לזייף את הדגימות היו צריכים המורדים למצוא מתנדבים שיסכימו לחשוף את עצמם לחומרים הקטלניים.

דבריו של הייגל מגיעים יומיים לאחר שראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, אישר לראשונה כי "המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי". בכנס שנערך בתל אביב אמר ברון כי "למיטב הבנתנו המקצועית המשטר עשה שימוש בחל"כ (חומר לחימה כימי) ממית בשורה של אירועים, כולל האירוע ב-19 במארס", אמר ברון בהתייחסו לאירוע בו האשים המשטר הסורי את המורדים בשימוש בנשק כימי.

אתמול התייחס הייגל לדבריו של ברון ואמר כי אף בכיר ישראלי לא חלק עמו את ההערכה הזו, גם בעת ביקורו בשבוע שעבר בקריה בתל אביב. גם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי התייחס אתמול לדברים ואמר כי עדיין אין בידיו את העובדות. קרי טען כי בעקבות הצהרת הקצין הישראלי הוא שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו - אך זה לא אישר בפניו את הנושא.‬

‫הייגל סיפר אתמול כי קציני מודיעין אמריקאים עדיין עוסקים בשאלה האם הסורים הסתייעו בנשק שהוגדר גם על ידיו וגם על ידי הנשיא ברק אובמה כ"קו אדום". הייגל ציין כי בוושינגטון מנסים למצוא עדויות ממשיות בטרם הכרזה רשמית. לדבריו, "חשדות הם דבר אחד ועדויות הן דבר אחר". הייגל נפגש היום עם בכירי בממשל המצרי, כולל הנשיא מוחמד מורסי.‬

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ