עדכונים שוטפים |

סוריה דוחה טענות בדבר שימוש בנשק כימי

רוסיה בעד אסד: הטענות על שימוש בנשק כימי אינן עילה להתערבות. גורמים מצריים מבקרים באיראן בניסיון לפתור המשבר בסוריה. כל מה שחשוב ומעניין באזורנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

20:57: גורמים מצריים רשמיים מבקרים באיראן במטרה לדון בהצעת הקוורטט האיסלאמי לפתרון המשבר בסוריה.

18:35: מקור בכיר בצבא תימן אמר שחמישה חיילים ושני לוחמים מארגון אל-קאעדה נהרגו בקרבות ביניהם במרכז העיר ראדה שבדרום המדינה

16:24: רשת אל-ערביה מדווחת שסגן החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב אמר כי הטענות בדבר שימוש בנשק כימי בסוריה אינן יכולות לשמש עילה להתערבות זרה נגד משטרו של אסד. "אם יש הוכחה רצינית לשימוש בנשק כימי יש להציגה מיד ולא להסתירה", אמר

15:26: ראאד ג'סר שנעצר בשבוע שעבר בחשד כי תכנן לבצע פיגוע בקו רכבת בין ניו-יורק ומונטריאול היה אמור להיות מגורש מקנדה ב-2004. אולם מאחר וג'סר, שמוצאו פלסטיני, טען כי הוא חסר מדינה ועל כן אין לו לאן ללכת, דחה בית המשפט את צו הגירוש וחנן את ג'סר. בדיון ב-2004 אמר ג'סר, "זורם בי דם פלסטיני אבל זה לא מקנה לי שום זכויות". כעת מקיימים בקנדה בחינה מחודשת של מדיניות ההגירה במדינה.

13:08: מדען איראני שהוחזק בידי ארה"ב מאז 2011 חזר לטהראן. המדען מוג'טובה אטרודי, מומחה לשבבים אמר כי היחס שקיבל מהרשויות בארה"ב היה "טוב באופן כללי". הוא בא לאיראן דרך עומאן, שבעבר שימשה מתווכת בין וושינגטון לטהראן.

13:01: מתנגדי שלטון בסוריה מדווחים על קרבות עזים בצפון מערב סוריה, בשעה שהמורדים תוקפים בסיס של חיל האוויר הסורי. לפי הדיווחים, יש נפגעים לשני הצדדים, שעה שמטוסים, שהמריאו מבסיס אבו זוהור שבמחוז אידליב, תקפו את המורדים, המכתרים בחודשים האחרונים את הבסיס.

11:13: רשת אל-ערביה מדווחת כי לפחות 16 בני אדם נפצעו בהתנגשויות בלילה בין מפגינים לכוחות הביטחון ליד ארמון הנשיאות בקהיר

10:30שר ההסברה הסורי, עומראן זועבי, דחה את הטענות בדבר שימוש צבאו של אסד בנשק כימי נגד צבא המורדים. בראיון לטלוויזיה הרוסית אתמול (שישי), אמר זועבי כי טורקיה הי זו שהעבירה נשק כימי לידי המורדים. "להאשמות של ארה"ב ובריטניה נגדנו אין כל ביסוס", אמר זועבי המבקר במוסקבה. לדבריו, המורדים הם העומדים מאחורי התקיפה בנשק כימי בקהאן אסל בחודש מארס, בה נהרגו 25 בני אדם ונפצעו למעלה ממאה.

26/4/2013

21:45: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר שארה"ב תחקור עם האו"ם את האפשרות שסוריה השתמשה בנשק כימי. הוא חזר על דברים שאמר בעבר, לפיהם העולם אינו יכול להשלים עם שימוש בנשק כימי וכי נשק להשמדה המונית הוא "שינוי של כללי המשחק". חמי שלו מתייחס בפרשנותו לצל הענק שמטילה מלחמת עיראק על מדיניותו של אובמה בכל הנוגע להתערבות צבאית בסוריה. אובמה אמר את הדברים בבית הלבן לפני פגישתו עם מלך ירדן.

17:19: כ-300 אזרחי ירדן הפגינו בבירה עמאן נגד הכוונה להציב 200 חיילים אמריקאים לאורך הגבול בין ירדן לסוריה. המפגינים טענו ששליחת כוח אמריקאי מצומצם עלולה להיות רק שלב ראשון בתהליך שיביא למעורבות הולכת וגוברת של ארה"ב במלחמת האזרחים בסוריה. כמה מפגינים, התומכים במשטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שרפו דגלים של ארה"ב.

14:54: שני בכירים בממשל הסורי הכחישו את טענות המערב על שימוש בנשק כימי בקרבות במדינה. אחד הבכירים אמר בשיחה עם כתב סוכנות הידיעות אי-פי כי הממשלה הסורית לא השתמשה ולא תשתמש בנשק כימי גם אם היה נשק כזה ברשותה. גורם אחר כינה את הודעת הבית הלבן בנושא "שקר" והשווה אותה לדיווחי העבר על נשק להשמדה המונית בעיראק.

13:00: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר היום בראיון לבי-בי-סי כי למרות הגידול בעדויות לשימוש בנשק כימי בסוריה, לא סביר שהמערב יתערב צבאית בקרוב. "מה שאנחנו רואים הוא מאוד מטריד", אמר קמרון וציין כי מדובר ב"ראיות מוגבלות, אבל הן מתרבות, לשימוש בנשק כימי, ככל הנראה על ידי הממשל". דבריו של קמרון מגיעים בעקבות הודעות הבית הלבן ושר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, כי ישנן עדויות לשימוש בנשק כימי בסוריה. בריטניה פרסמה כבר בתחילת החודש כי בידיה ראיות למתקפות כימיות בסוריה.

"זה חמור מאוד, ואני חושב שמה שהנשיא אובמה אמר היה נכון מאוד – שזה צריך להיות הקו האדום שמראה כי על הקהילה הבינלאומית לפעול יותר", אמר קמרון. אולם כשנשאל האם הראיות החדשות יובילו את מעצמות המערב לשלוח חיילים לסוריה אמר: "אני לא חושב שסביר שזה יקרה, אבל אני חושב שאנחנו יכולים להגביר את הלחץ על המשטר, לעבוד עם השותפות שלנו, לעבוד עם האופוזיציה כדי להביא את התוצאה הנכונה".

12:21: מתנגדי שלטון בסוריה מדווחים היום (שישי) על קרבת קשים בשכונות הצפוניות של הבירה דמשק, בשעה שנאמני אסד מנסים למנוע את התקדמות המורדים. כמה ארגוני זכויות אדם, העוקבים אחר הנעשה בסוריה, טוענים שהלחימה בין המורדים לכוחות הצבא ומילציות הנאמנות לנשיא מתרכזת בעיקר בשכונות ג'ובר וברזה. לדבריהם, צבא סוריה מפגיז היום את השכונה קבון ומשתמש במרגמות וירי רקטות. בימים האחרונים הגבירו נאמני אסד את התקפותיהם נגד המורדים מסביב לדמשק, זאת בניסיון להבטיח את אחיזתו של הנשיא בבירה.

12:00: עומאן טוענת כי מדען איראני שהוחזק בידי ארה"ב מאז סוף שנת 2011 נמצא בתחומה. הטלוויזיה הממלכתית במדינה לא הוסיפה פרטים נוספים בעניין. בעבר שימשה עומאן מתווכת בין וושינגטון לטהראן. המדען, מוג'טבה אטורדי, היה עצור בארה"ב מאז דצמבר 2011 בגין העברת ציוד טכנולוגי מתקדם תוך הפרה של הסנקציות האמריקאיות על איראן. סוכנות הידיעות האיראנית הודיעה השבוע כי ארה"ב שחררה את המדען, מומחה לשבבים המלמד באוניברסיטה בטהראן.

25/4/2013

18:32: אחרי ההכחשות מוושינגטון, שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל, יישר קו אחר הצהריים (חמישי) עם המודיעין הישראלי והודה כי המודיעין האמריקאי קובע שצבא אסד עשה שימוש בנשק כימי בסבירות גבוהה. הייגל אמר את הדברים בעת ביקורו היום באבו-דאבי. 

הייגל אמר לכתבים כי ‫"הבוקר הבית הלבן העביר מכתב לכמה חברי קונגרס בנושא השימוש בכלי נשק כימיים בסוריה. במכתב מצוין שקהילת המודיעין האמריקאית מעריכה במידת ביטחון גבוהה כי המשטר הסורי השתמש בכלי נשק כימיים בקנה מידה קטן בסוריה". שר ההגנה ציין כי מדובר בגז סרין.‬

16:36: מחזיקי טלפונים חכמים של סמסונג באיראן לא יוכלו להוריד אפליקציות מהחנות המקוונת של החברה החל מ-22 במאי, כך הודיעה סמסונג היום. בהודעה שנשלחה גם למחזיקי המכשירים באיראן נאמר כי הסיבה היא "מכשולים חוקיים", וכי היא מתנצלת על אי הנוחות. הצעד נתפש כנובע מהסנקציות הבינלאומיות המוטלות על איראן בשל תוכנית הגרעין שלה. שלא כמו חברות טכנולוגיה גדולות אחרות, כמו אפל, מיקרוסופט או אדובי, סמסונג הציעה עד היום שירותים מותאמים לאיראנים בשפה הפרסית. ענקית הסלולר הפינית נוקיה הפסיקה לספק שירותים לאיראן בשנה שעברה.

15:55: המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) הודיעה כי לוחמיה יתחילו בחודש מאי את נסיגתם משטח טורקיה, בהתאם להסכם הפסקת האש שנחתם לפני בחודש. הלוחמים אמורים לחצות את הגבול לכורדיסטאן העיראקית.

15:46: במסגרת המאמצים לבודד את חיזבאללה, ארה"ב תטיל סנקציות על שתי חברות לבנוניות להמרת מטבע שסומנו כמלבינות כספים עבור הארגון. האוצר האמריקאי הודיע כי נכסיהן של החברות בארה"ב יוקפאו, ויאסר על אמריקאים לסחור עמן. "חיזבאללה הוא ארגון טרור שלאורך השנים מומן בנדיבות על ידי איראן. המערכת הכלכלית של חיזבאללה נוטה יותר לפשע בעוד הכלכלה האיראנית נחלשת", נמסר. "הפעולות נועדו לפגוע במערכת שמלבינה מיליוני דולרים למימון הברחת סמים, ושמספקת הטבות כלכליות לארגון הטרור".

13:44: מפקד צבא סוריה החופשי הגנרל סאלים אידריס אמר כי הוא יכול לאשר שהמשטר הסורי השתמש בנשק כימי בכמה מקרים. "לקחנו דוגמיות של אדמה ודם. האנשים שנפגעו נבדקו על ידי רופאים והדוגמיות נבחנו, והיה ברור שהמשטר השתמש בנשק כימי", אמר בראיון לסי-אן-אן. אידריס התייחס גם לדבריו של בכיר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון, כי ישנן עדויות שאסד תקף את המורדים בנשק כימי. הגנרל הסורי אמר כי הגיוני שישראל תדע זאת, משום שיש לה שירותים ביטחוניים רבים בסוריה, והוסיף כי הוא מאמין שהמוסד הישראלי פועל במדינה.

במקביל מדווח הגרדיאן כי חוקרים של האו"ם יבחנו דגימות של אדמה שנאספו על ידי רשויות המודיעין המערביות, במאמץ לבחון את ההאשמות לשימוש בגז סארין, וזאת למרות שממשלת סוריה מסרבת לאפשר בדיקה בשטח המדינה. מלבד אדמה שבידי רשויות המודיעין בבריטניה ובצרפת, החוקרים יבדקו גם דגימות ביולוגיות שנלקחו מפליטים במחנות, שעל פי דיווחים ניצלו ממתקפות כימיות.

11:34: על רקע נוכחותם הגוברת של מוסלמים קיצוניים בשורות המורדים, פתח הנשיא בשאר אל-אסד במסע נמרץ שנועד לשכנע את ארה"ב שהיא מתייצבת בצד הלא נכון של המלחמה בארצו, כך מדווח ניו יורק טיימס. כמה מתומכי הממשלה וגורמים רשמיים סבורים שהמאמץ כבר נושא פירות, ושהמערב כבר נמנע מהמשך מתן תמיכה באופוזיציה הסורית. נציגי ממשלה, המאמינים שיצליחו להעביר את המסר, מיתנו את התנגדותם לכניסת כתבים זרים לסוריה, הציגו שבויים שהוגדרו לוחמים המשתייכים לזרמים קיצוניים. "אנחנו שותפים במאבק בטרור", אמר ראש הממשלה ואיל נאדר אל-חלקי. "זו מלחמה על זהות ועל תרבות", אמר שר ההסברה אומרן אל-זובי. "אם תרצו, סוריה היא המדינה החילונית האחרונה בעולם הערבי". לחצו לקריאת הידיעה המלאה.

09:46: הישג לכוחות אסד: לאחר חמישה שבועות של לחימה הצליח צבא סוריה לכבוש מידי המורדים עיירה ממזרח לדמשק שנחשבת נכס אסטרטגי בקרב על הבירה. לדברי פעילי אופוזיציה והתקשורת הממלכתית בסוריה, הצבא השתלט לגמרי על העיירה אל-, עתייבה, הסמוכה לשדה התעופה הבינלאומי, דרך העיירה העבירו המורדים נשק ואספקה מירדן, והנהגתם קיוותה לצאת למתקפה לכיבוש דמשק מכיוון זה. זהו ההישג הגדול ביותר של אסד מאז הכריז על מתקפת נגד באזור דמשק ולאורך הגבולות בשבוע שעבר. "זהו ניצחון עצום למשטר, ומכה קשה לאופוזיציה, שנתונה עתה בסכנת איבוד עיירות וכפרים אחרים באזור דמשק", אמר רמי עבד אל-רחמן, ראש הארגון הסורי למעקב אחר זכויות האדם, שמושבו בבריטניה. בתחילת השבוע התפרסם כי בעיירה נוספת באזור דמשק שכוחות אסד כבשו מחדש התגלו גופות של יותר מ-450 בני אדם, 300 מהם אזרחים, שהוצאו להורג. לפי המורדים, בשבוע שעבר 3,000 מנאמני אסד הסתערו על האזור וירו לכל עבר. 


View طريق المطار in a larger map

24.4

21:45: בעימותים בין צבא עיראק לחמושים סונים נהרגו יותר ממאה בני אדם, יממה לאחר שתקרית בין חיילים למפגינים סונים הובילה למותם של 56 אנשים. האלימות פרצה בשתי ערים סוניות, המרוחקות כמאה קילומטר מבגדאד. העלייה בתקריות ממחישה את המתח בין סונים לשיעים במדינה, ומעלה חשש שעיראק ניצבת בפני גל אלימות של קנאים דתיים. הסונים במדינה טוענים שהם מופלים על ידי הממשלה, וכי חוקים אנטי-טרוריסטים מכוונים בעיקר כלפיהם. המשטרה עורכת לעיתים קרובות מעצרים באזורים סוניים, באשמת קשרים לארגון אל-קאעדה או למשטר הבעת' של המנהיג לשעבר סדאם חוסיין.

17:54: הצריח של אחד המסגדים הידועים ביותר בסוריה, מסגד אומיה שבחאלב, נהרס כתוצאה מעימותים בין הצבא למורדים. סוכנות הידיעות הסורית האשימה את המורדים בכך שפוצצו את הצריך מהמאה ה-11, ואמרה כי הקבוצה הקיצונית חזית אל-נוסרה המסונפת לאל-קאעדה אחראית להריסתו. עם זאת, פעילים בעיר אומרים כי הוא נפגע מאש של טנק סורי.

המסגד, אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, בשליטת המורדים בחודשים האחרונים, אולם באזור עדיין מתחוללים קרבות. תמונות מראות שהצריח הפך לערימת הריסות בחצר המרוצפת של המסגד, כך דיווח בי-בי-סי.

המסגד הגדול, בלב העיר העתיקה בחאלב, הוקם על ידי שושלת אומיה באתר של כנסייה ביזנטית בשנת 715 לספירה. הוא נבנה מחדש לאחר שנהרס בשריפה בשנת 1159, ושוב לאחר הפלישה המונגולית ב-1260. הצריח בן 45 המטרים היה המבנה העתיק ביותר במסגד, והוא נבנה ב-1090. ארגון אונסק"ו תיאר את המסגד כאחד היפים בעולם המוסלמי. המבנה נפגע קשה מחילופי אש בעיר ב-2 באוקטובר.

15:23: ממשלת בריטניה חתמה על הסכם עם ירדן בניסיון להביא לגירושו של מטיף מוסלמי קיצוני שהבריטים מנסים לגרשו משטחם כבר יותר מעשור. שרת הפנים הבריטית, תרזה מיי, אמרה היום שהסכם הסיוע המשפטי ההדדי יסיר מגבלות חוקיות שמונעות את גירושו לירדן של אבו קטעדה, שלפי הרשויות בבריטניה הוא פעיל מרכזי של אל-קאעדה באירופה. הממשלות השונות בבריטניה ניסו שוב ושוב מאז 2001 לגרש את המטיף, ששמו המלא הוא עומאר מחמוד מוחמד עותמאן. בתי משפט חסמו את הניסיונות מחשש שעדויות שהושגו בעינויים ישמשו נגדו. תאי אמרה שהממשלה מבקשת מבית המשפט העליון בבריטניה לפסוק בפרשה, אולם הזהירה שהתיק לא צפוי להיות מוכרע בזמן הקרוב.

12:35: למרות שאתמול התפרסמו ידיעות לפיהן שני הארכיבישופים שנחטפו שלשום ליד חאלב שוחררו, בכירי הכנסייה הנוצרית בסוריה אומרים כי הם עדיין נעדרים. הארכיבישוף היווני-אורתודוקסי של דמשק, טוני יאזיגי, אמר אתמול כי שני אנשי הכמורה הבכירים מחאלב שוחררו. אולם מאוחר יותר אתמול פרסמה הפטריארכיה הסורית-אורתודוקסית הכחשה ואמרה כי אין שום אישור רשמי למקום הימצאם של שני הכמרים.

הארכיבישוף היווני-אורתודוקסי של חאלב, בולוס יאזיגי, והארכיבישוף הסורי-אורתודוקסי של חאלב, יוהן אברהים, נחטפו שלשום ממכוניתם מחוץ לעיר. משטר אסד והמורדים האשימו אלה את אלה באחריות לחטיפה.

הארכיבישוף איברהים (מימין) והארכיבישוף יאזיגי

09:45: מאות אירופאים משתתפים בקרבות הסוריה לצד המורדים, כך אמר היום לבי-בי-סי הממונה על לוחמה בטרור באיחוד האירופי, ז'יל דה קרשוב. קרשוב מעריך את מספר מחזיקי דרכון של האיחוד האירופי הנלחמים באסד בכ-500. לדבריו, ארגוני המודיעין באירופה חוששים שחלק מהם יצטרפו לארגונים הקשורים לאל-קאעדה, ובהמשך יהוו סיכון ביטחוני בחזרתם ליבשת.

23.4

23:34: עשרות בני אדם נהרגו בעימותים בין מפגינים לבין כוחות הביטחון בצפון עיראק. העימותים פרצו היום בבוקר לאחר שאנשי כוחות הביטחון נכנסו לאזור עליו השתלטו פעילים מתנגדי שלטון לפני כשלושה חודשים, מערבית לעיר כירכוכ. לדברי שר ההגנה העיראקי, 20 מפגינים חמושים ושלושה אנשי צבא, קצין ושני חיילים, נהרגו בעימותים. לדבריו, הצבא עצר 75 חמושים והחרים עשרות רובים ורימונים.

22:17: שני הארכיבישופים של חאלב שנחטפו אמש שוחררו, כך מדווחת סוכנות הידיעות אי-אף-פי.

21:18: הבית הלבן אומר שארה"ב עדיין לא הגיעה למסקנה כי כוחותיו של בשאר אסד השתמשו בנשק כימי, למרות טענות מסוג זה שנשמעו מפי מקורות בבריטניה והיום מפי ראש חטיבת המחקר באמ"ן, אל"מ איתי ברון. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר כי ארה"ב מוטרדת מהדיווחים ומחפשת עדויות ברורות. לדבריו, ארה"ב תומכת ביוזמה לשלוח פקחים של האו"ם לאשש או להפריך את הטענות בדבר שימוש בנשק כימי. בביקורו בישראל בחודש שעבר הזהיר הנשיא ברק אובמה כי שימוש בנשק כימי מהווה מבחינתו גורם שישנה את הכללים ויחייב פעולה מצד הקהילה הבינלאומית.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר היום כי הוא שוחח הבוקר עם ראש הממשלה נתניהו ולדבריו "הוא לא היה בעמדה לאשר זאת (את המסקנה כי אסד השתמש בנשק כימי) בשיחה שניהלנו".

19:14: פעם נוספת פגעו טילים סורים בשטח לבנון. הטילים גרמו נזק למבנים, אולם איש לא נפגע.

17:44: לראשונה, נשים בסעודיה רשאיות לעבוד בבתי קפה ובמסעדות. משרד העבודה הסעודי הודיע כי הוא פועל ליצירת מקומות עבודה חדשים לנשים, בעקבות העלייה בשיעור האבטלה בקרב נשים במדינה.

17:06: שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הזהיר היום מהאפשרות שצבא סוריה ישתמש בנשק כימי נגד מדינות החברות בנאט"ו וקרא לחברות הברית להגביר את תמיכתן באופוזיציה הסורית. קרי, שהשתתף בפעם הראשונה בפגישה של ברית נאט"ו בתור הדיפלומט הבכיר של ארה"ב, אמר כי על נאט"ו להכין תוכניות חירום לקראת אפשרות שמשטר אסד יתקוף את מדינות הברית בנשק כימי. "התוכניות בנוגע לסוריה שנאט"ו כבר הכינה הן יוזמה הולמת", אמר שר החוץ האמריקאי לשרי החוץ של נאט"ו, "אך עלינו להתכונן ביחד ובזהירות ולשקול את נאט"ו תגן על חברותיה מהאיום הסורי, כולל כל איום אפשרי של נשק כימי".

מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג ראסמוסן, אמר במסיבת עיתונאים לאחר מפגש שרי החוץ כי "המצב בסוריה הדרדר בצורה דרמטית וממשיך להוות איום על היציבות האזורית". הוא הוסיף כי נאט"ו "מודאגת מאוד מהשימוש בטילים בליסטים בסוריה ומהאפשרות לשימוש בנשק כימי", אך דאג לציין שעד כה נאט"ו לא התבקשה להתערב בנעשה במדינה.

16:32: טייסת קרב אריתריאית שנשלחה לסעודיה כדי להשיב מטוס קרב שאתו ערקו שני טייסים אריתריאים באוקטובר האחרון ערקה גם היא. כך דווח היום בתקשורת בסעודיה. הטייסת, שמחזיקה בדרגת קפטן, הגיעה לפני שבועיים למחוז ג'יזאן בדרום-מערב סעודיה ובמקום לשוב לארצה עם מטוס הקרב האריתריאי כמתוכנן, ביקשה מהשלטונות המקומיים להישאר בסעודיה.

"היא באה לממלכה לפני שבועיים כדי להחזיר לאריתריאה מטוס קרב", אמר דובר מחוז ג'זאן, עלי זאלה, "כשהגיעה לג'יזאן, היא הביעה את רצונה להישאר כאן. בקשתה עדיין נשקלת אצל הרשויות".

13:17: שני ארכיבישופים סורים מחאלב נחטפו אמש כשיצאו מהעיר הנצורה שבצפון המדינה. כך דיווחה התקשורת הממלכתית בסוריה, ואתרי אופוזיציה. שני החטופים הם אנשי הדת הבכירים הנוצרים ביותר שנפגעו ישירות ממלחמת האזרחים המשתוללת במדינה יותר משנתיים. משטר אסד ופעולי אופוזיציה האשימו אלה את אלה בחטיפת שני הבכירים, הארכיבישוף היווני-אוקתודוקסי של חאלב, פאול יאזיגי, והארכיבישוף הסורי-אורתודוקסי יוהנה אברהים.

12:41: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ביטל השתתפותו בטקס ממלכתי בשל "סיבות רפואיות". לפי הודעת משרדו, הסיבה לביטול היתה המלצת הרופאים להימנע משהייה במקומות סחופי רוח, לאחר שהוא הצטנן. בחודש שעבר אושפז ארדואן בבית חולים לבדיקות, לדברי הרשויות בטורקיה, גם כן בגלל שפעת, ושוחרר אחר כך לביתו.

אתר ויקיליקס הדליף בשנה שעברה תכתובת דואר אלקטרוני בין אנליסטים של חברת המודיעין "סטרטפור" שעסקה במצבו הרפואי של ארדואן. "אף אחד פרט לאלוהים לא יודע כמה זמן נותר לנו לחיות", הגיב ראש ממשלת טורקיה לדיווחים.

"אנחנו מפלגה שמאמינה בגורל. אנחנו מפלגה שמאמינה שיש לקחת סיכונים כדי לשרת את האנשים שלנו. הנשמה שלי שייכת לאלוהים, והוא היחיד שיכול לקחת אותה בחזרה. רק אלוהים יכול לקבוע את משך החיים שלנו...אלו שמאמינים בשמועות וספקולציות בדבר חייהם של אחרים, בעבורנו, הם לא רק פזיזים, אלא גם חצופים. אי אפשר להוסיף או לגרוע מתוחלת החיים של האדם שנקבעת בידי אלוהים", אמר ארדואן.

12:33: "עד הקיץ האיראנים יעברו בוודאות את הקו האדום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באו"ם". כך אמר האלוף במילואים עמוס ידלין, ראש אגף המודיעין לשעבר, בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי שהוא עומד כיום בראשו המתקיים בשעה זו. לדברי ידלין, ישראל יכולה לתקוף לבדה באיראן ואף להתמודד עם השלכות מהלך צבאי זה. מוקדם יותר, נאם בכנס ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין בצה"ל, תא"ל איתי ברון, ואישר לראשונה באופן פומבי כי המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי. "למיטב הבנתנו המקצועית המשטר עשה שימוש בחל"כ (חומר לחימה כימי) ממית בשורה של אירועים, כולל האירוע ב-19 במארס", אמר ברון. | הדיווח המלא של גילי כהן.

11:23: המורדים בסוריה הרגו 18 לוחמי חיזבאללה בעיר קוסייר, הסמוכה לגבול לבנון, כך מוסרים פעילים באופוזיציה. לפי הדיווחים, החיזבאללה שלח לאזור קוסייר לוחמים מובחרים שיובילו את הקרבות נגד המורדים במחוז. "אלה לוחמי יחידות העילית של חיזבאללה שמובילים את המתקפה בקוסייר", סיפר מנהל הארגון למעקב אחר זכויות אדם בסוריה. "הם לא בהכרח באו מלבנון, אלה אנשי חיזבאללה מכפרים מהצד הסורי של הגבול, המאוכלסים בלבנונים".

בסוף השבוע השתלטו כוחות אסד מחדש על שרשרת אסטרטגית של כפרים לאורך הגבול הלבנוני. המהלך הצבאי הגביר את החשש בקרב המורדים שהעיר קוסייר עצמה, נקודת מפתח במאמץ המורדים באזור, תיפול לידי כוחות אסד. לפי פעילי האופוזיציה, אתמול (שני) היה יום לחימה סוער בעוד מספר כפרים באזור, שהותיר שני מורדים סורים מתים.

שלשום קראו מנהיגי האופוזיציה לחיזבאללה "לסגת באופן מיידי משטח סוריה" והוסיפו כי התערבות במלחמת האזרחים בסוריה "עלולה לגרור את לבנון ואת האזור לעימות בעל תוצאות הרסניות". הקרבות באזור קוסייר, סמוך לגבול הלבנוני, הם כרגע מרכז העימות בין צבא אסד וכחות המורדים. לפי הדיווחים, בשאר אסד אמר לתומכים מלבנון כי הוא נחוש לכבוש את האזור "בכל מחיר".

09:25: מכונית תופת התפוצצה בכניסה לשגרירות צרפת בטריפולי שבלוב, וגרמה לפציעתם של שני שומרים. נזק רב נגרם למבנה השגרירות ולבניינים הסמוכים. בספטמבר נהרג שגריר ארה"ב ושלושה אמריקאים במתקפה על שגרירות ארה"ב בבנגאזי. עם זאת, זו המתקפה הראשונה על דיפלומטים בבירה טריפולי בזמן האחרון, מאז הפלתו של מועמר קדאפי ב-2011. מנהיגיה החדשים של לוב נאבקים להטיל את סמכותם ולכונן יציבות במדינה, בה מליציות חמושות רבות שלעתים קרובות עושות כרצונן.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ