עדכונים שוטפים

שגריר סוריה באו"ם: לא נסבול שימוש בנשק כימי

13 נהרגו ועשרות נפצעו בפיגוע בלב דמשק, ו-45 אלף פליטים סורים שבו מירדן לארצם בשל התנאים הקשים. כל מה שחשוב ומעניין באזורנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

23:02: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הכחיש הערב בתוקף את הדיווחים בישראל לפיהם ארגונו אחראי לשיגור המל"ט ביום חמישי שעבר. נסראללה שדיבר במסיבת עיתונאים בביירות אמר כי חיזבאללה לא אחראי לשיגור משום שהוא ער לרגישות והמתיחות השוררת כעת באזור.

כתב "הארץ" ג'קי חורי מדווח כי נסראללה הדגיש בנאום כי ארגונו אינו נוטה להתחמק ובדרך כלל נוטל אחריות על פעולות המכוונות נגד ישראל. לדבריו, ישראל לא הציגה עד כה שום הוכחה שמדובר במל"ט ולא סיפקה מידע בנוגע למסלול הטיסה שלו לפני היירוט. נסראללה הדגיש כי בעבר הארגון נטל אחריות כששיגר מל"ט לדרום הארץ.

22:14: ישראל בירכה על הצעתו של גורם קטארי להגמיש את עקרונות יוזמת השלום הערבית מ-2002, כך שתכלול חילופי שטחים בין המדינה היהודית לבין המדינה הפלסטינית העתידית.

הנוסח המקורי של הצעת הליגה הערבית דיבר על הכרה מלאה בישראל בתמורה לכך שתיסוג מהשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים באופן מלא ויימצא "פיתרון הוגן" לסוגיית הפליטים.

21:43: שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, אמר כי השימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בסוריה "אינו רק קו אדום אל גם קו של דם שאי אפשר לסבול אותו". הוא דרש מהאו"ם לחקור את הדיווחים על שימוש בנשק כימי באזור חאלב בחודש האחרון והאשים את המורדים בכך.

השגריר הוסיף כי בידי המשטר הסורי גופות והוכחות נוספות לשימוש בנשק כימי בחאלב ב-19 במארס - אז דווח לראשונה על הכנסתם של חומרי לחימה כימיים לשדה הקרב במדינה. לדבריו, קטאר העבירה למועצת הביטחון מכתב ובו הזהירה משימוש בנשק כימי גם בחלקים אחרים בסוריה מבלי לפרט היכן.

19:10: שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, אמר כי טהראן מתייחסת לשימוש בנשק כימי בסוריה כ"קו אדום". הוא לא הסביר מה משמעותו של קו אדום מבחינת איראן, אך הבהיר כי איראן מתנגדת לכל שימוש בנשק להשמדה המונית וכן לייצור ולאגירת נשק מסוג זה.

18:01: אובמה הוסיף בדבריו כי כבר בשנה שעברה ביקש מצבא ארה"ב "להתכונן לאפשרויות שונות לגבי סוריה. ביקשתי מהפנטגון גם טווח אפשרויות פעולה במקרה שאסד השתמש בנשק כימי". הוא לא הוסיף פרטים בנוגע לכך. לאחר מכן עבר אובמה לעדכן בנוגע לחקירה סביב הפיגוע במרתון בוסטון ושב והודה לרוסיה על שיתוף הפעולה בעניין, אך הדגיש כי בין סוכנויות המודיעין של שתי המדינות "קיימים עדיין חשדות".

17:57: "מה שקורה בסוריה הוא פגם של הקהילה הבינלאומית. עלינו לבדוק את העובדות לגבי השימוש בנשק כימי לפני שננקוט צעדים נוספים. פעולה פזיזה בעניין הנשק הכימי עלולה ליצור קשיים בארגון הקהילה הבינלאומית לפעולה שם".

17:51: "חשוב לי להדגיש כי אנו מעורבים במה שקורה בסוריה, זהו מצב קשה כי אנו מדברים על המשטר (משטר אסד) שאינו דואג לעמו. חשוב שלא רק ארה"ב, אלא הקהילה הבינלאומית כולה, ישתכנעו בנוגע לנעשה שם. כשאני אומר 'שינוי משחק' אני מתכוון שנצטרך לשקול מחדש באלו אמצעים להשתמש. יש לנו שורה של אפשרויות על המדף שאני לא מתכוון לפרט לגביהם.

17:48: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במסיבת עיתונאים בוושינגטון: "המצב בסוריה קטסטרופלי במשך כמה שנים. אנחנו לא צופים מהצד, המדיניות שלי מהתחילה היתה שאסד תוקף והורג את בני עמו והדרך היחידה להביא שלום בסוריה היא שהוא יפרוש. אמרתי ששימוש בנשק כימי יהיה אירוע "משנה משחק". נעשה שימוש בנשק כימי אך אנחנו לא יודעים מתי הוא נעשה, בידי מי ואיפה. אני זקוק לעובדות כדי להכריע בעניין. ישנם גורמים באזור שמעוניינים שנתערב ולכן עלינו לעשות הכל כדי לחקור ולהבין מה בדיוק קרה בסוריה. נשתמש לשם כך בכל האמצעים שלרשותנו".

14:47: כתב הבי-בי-סי וייר דיוויס מדווח כי מאות פליטים סורים בחרו לשוב לארצם בשל התנאים הקשים במחנה הפליטים זעתרי בירדן. דיוויס מצטט את מפקד מחנה הפליטים, קולונל זהר אבו שיהאב, שאמר כי יותר מ-45 אלף פליטים סורים בחרו לשוב לארצם בשנה האחרונה. לדברי אבו שיהאב, בכל יום מבקשים 300-400 פליטים סורים אישור מהממשלה הירדנית לשוב לארצם.

במחנה הפליטים מתגוררים כעת 100 אלף בני אדם, מה שלדברי דיוויס הופך אותה לעיר החמישית בגודלה בירדן. למרות זאת,  והעיתון "ג'ורדן טיימס" דיווח כי אתמול (שני) הגיעו לירדן כ-1,300 פליטים סורים, כ-70 מהם פצועים. על פי נתוני הצבא הירדן, בשבוע האחרון הגיעו למדינה 15,000 פליטים סורים.

14:19: הפנטגון האיץ בימים האחרונים את תכנון ההתערבות הצבאית האפשרית במלחמה בסוריה, בעיקר בשל העדויות הגוברות על שימוש המשטר בנשק כימי, כך . "יש עבודה מוגברת על התוכניות, בעוד מגיע מידע מדויק יותר על השימוש בנשק כימי וגוף העדויות גדל", אמר גורם בכיר, המעודכן במאמצים. הוא סירב להזדהות בשל רגישות המידע. הבכיר הוסיף שלא סביר שארה"ב תשלח חיילים לאדמת סוריה. שני גורמים רשמיים נוספים אמרו לסי-אן-אן שהחלופות הסבירות יותר הן שימוש בטילים ומטוסים כדי לפגוע באתרים כימיים, או במטות הצבא שקשורים אליהם. 

במקביל, בישראל נערך בימים האחרונים , שכלל גיוס חירום של אלפי חיילי מילואים. בתרגיל, נדרשה האוגדה להכין תכנית אופרטיבית ללחימה בגזרה הלבנונית, ולהכין עצמה ללחימה בתוך 48 שעות.

12:40: בי-בי-סי אפריקה ורשת אל ערבייה מדווחים כי קבוצה של 50 גברים חמושים תקפה את מבנה משרד המשפטים בטריפולי בירת לוב. לא דווח על נפגעים, אך נמסר כי הם חסמו את הגישה למבנה.

12:35: יומיים לאחר שנשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, הוטס לבית חולים בפאריס בשל שבץ קל, רופאיו הודיעו כי מצבו טוב והוא ישוב לביתו במהרה. נראה כי ההודעה נועדה למנוע מיריביו לנסות ולהחליפו במהלך ההיעדרות. עם זאת,  כי הודעת הרופאים לא השקיטה את הספקולציות האחרונות במדינה. רבים תוהים האם בריאותו של הנשיא בן ה-76, שמכהן בתפקיד 14 שנים, תאפשר לו להמשיך להנהיג את המדינה העשירה בנפט, עם הצבא הגדול באזור, המתמודדת עם התקוממות איסלאמית.

11:43: יממה לאחר , אירע בלב הבירה פיגוע גדול נוסף. הפיצוץ העז התרחש בכיכר מרג'ה המרכזית, סמוך לבניין משרד הפנים. אמבולנסים רבים וכוחות הצלה הגיעו למקום. הטלוויזיה הסורית מדווחת שבמקום ישנם 13 הרוגים וכ-70 פצועים מפיצוץ של מכונית תופת.

בתמונות נראה נזק רב שנגרם לאזור, לאחר שכמה מכוניות עלו באש וחלונות הבניינים הסמוכים התנפצו. לא ברור עדיין מה היתה מטרת המתקפה, ותושבים סיפרו ששמעו חילופי אש באזור מיד לאחר הפיצוץ. משקיפי זכויות אדם אמרו שחודש מארס היה הקטלני ביותר במלחמת האזרחים בסוריה, עם 6,000 הרוגים ברחבי המדינה, שליש מתוכם אזרחים.

בניסיון ההתנקשות אתמול בראש הממשלה, ואיל אל-חלקי, נהרגו שישה בני אדם ו-15 נפצעו, בהם המאבטח של חלקי. רשת הטלוויזיה של חיזבאללה, אל-מנאר, דיווחה שראש הממשלה עצמו לא נפגע. 10:33: פליטים סורים אמידים שהשתקעו בפרברי קהיר גרמו לעליית מחירי המגורים באזור, למורת רוחם של התושבים המקומיים.  כי למצרים מגיעים פליטים רבים ממעמד הביניים, שיכולים להרשות לעצמם את הנסיעה הארוכה. חלקם התיישבו במערב העיר באזור המכונה "דמשק הקטנה", שם נראים ברחובות דגלי תמיכה במורדים. כתוצאה מההגירה, מחירי הדירות באזור עלו פי שלושה, בעוד תושבי מצרים נאבקים עם משבר כלכלי ואינפלציה. "המצרים כועסים על הסורים. בשנתיים האחרונות, המחירים עלו והסורים לוקחים את עבודות", אומר פליט סורי מחומס, שמפעיל מסעדה ב"דמשק הקטנה".

01:48: דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר בשיחה עם כתבים כי על אסד לאפשר לפקחי או"ם להיכנס לארצו כדי לפתוח בבדיקה האם נעשה שימוש בנשק כימי. לדבריו, "וידוא הדבר בהחלט קל יותר כשיש לך צוות במקום עם היתר כניסה ממשטר אסד". גם מזכ"ל באן קי-מון הצטרף לקריאה.

29.4

22:35: כתב "הארץ" בלונדון, אנשיל פפר, מטיל ספק בדיווח על ירי טילים לעבר מטוס נוסעים רוסי שחלף בשמי סוריה. לדבריו, ככל שידוע למערב, ארגוני המורדים בסוריה מחזיקים בטילי כתף בלבד, דבר שאינו מאפשר להם לאיים על מטוס נוסעים שטס בגובה 30 אלף רגל.

פפר מסביר כי אם נכון הדיווח, הוא יכול להעיד על כך שהמורדים השתלטו על סוללות נ"מ של הצבא הסורי או על התערערות ביכולת השליטה של חיל האוויר הסורי באנשיו.

22:11: שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, אמר כי ארה"ב ובנות בריתה מנסות לאסוף מידע בדבר שימוש אפשרי בנשק כימי על אזרחים סורים מצד משטר אסד. הייגל אמר כי המאמצים מתרכזים בשאלה היכן נעשה שימוש שכזה ומתי.

22:02: כתב "הארץ" בלונדון, אנשיל פפר, מדווח כי ממשלת בריטניה נוקטת עמדה זהירה מבעבר בנוגע לאספקת נשק למורדים בסוריה. זאת בעקבות דיווחי מודיעין ואזהרות מצד ממשלות אחרות בנוגע לכך שחלק גדול מארגוני המורדים נמצאים בשליטת גורמים איסלאמיסטיים המזוהים עם אל-קאעדה.

רק לפני מספר שבועות, קראה בריטניה להפסיק את אמברגו הנשק על המורדים, אבל כעת משתמשים בלונדון בלשון מאופקת יותר. דיפלומט שהשתתף בישיבות בנושא אומר כי "בבריטניה מתחילים להבין כמה מסוכן מצב שבו כלי נשק נוספים יגיעו לידי גורמי ג'יהאד. סוריה הופכת לחור שחור וצריך להיזהר מאוד מלאפשר לנשק נוסף להישאב פנימה".

21:32: רשות התעופה הסורית מסרה כי אין בידיה כל מידע על ניסיון לפגוע במטוס רוסי שעבר במרחב האווירי הסורי. "יצרנו קשר עם שירותי הפיקוח בנמלי התעופה בדמשק ובלטקיה אך הן לא אישרו את הדיווח", אמרה מנהלת הרשות, ראיידה עבד אל-לטיף.

במקביל, אישרו משרדי החוץ והתחבורה של רוסיה כי המטוס, מדגם איירבוס 320, "נקלע לסכנה" בעת שטס בשמי סוריה. "סמוך לשעה 04:55 (שעון מוסקווה), הבחין צוות מטוס של חברת נורתרן ווינד בפעילות צבאית על הקרקע שעשויה לסכן אותו ואת 159 הנוסעים. הרשויות נוקטות צעדים דחופים כדי להבהיר את המצב ויצרו קשר עם שלטונות סוריה".

20:24: גורם רוסי אמר לסוכנות הידיעות אינטרפקס כי לא ברור לפי שעה מי עומד מאחורי ירי הטילים לעבר מטוס נוסעים רוסי הבוקר בשמי סוריה. "הממשל הסורי הודיע לנו הבוקר על התקרית. הטילים התפוצצו באוויר, קרוב מאוד למטוס", אמר הגורם. "אנו מעריכים כי מדובר בפעולה מכוונת, אבל לא ידוע לנו אם אלה שירו את הטילים ידעו שמדובר במטוס רוסי".

המטוס, השייך לחברת השכר הרוסית "נורדרן ווינד איירליינס", היה בדרכו לעיר הרוסית קאזאן אחרי שהמריא מעיר הנופש המצרית שארם א-שייח. שגרירות רוסיה בדמשק מסרה כי היא בודקת את נסיבות המקרה.

19:26: שני טילים נורו לעבר מטוס נוסעים רוסי שעשה דרכו במרחב האווירי הסורי. גורם ביטחוני במוסקווה אמר לסוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א כי על סיפון המטוס היו 200 נוסעים ואנשי צוות. המטוס הצליח לחמוק מהרקטות ואלה התפוצצו בסמוך אליו. איש לא נפגע. לדיווח אין עדיין אישור רשמי.

17:15: השר לשעבר בנימין בן אליעזר אומר שנשק כימי מסוריה זולג לארגון חיזבאללה בלבנון. זו הפעם הראשונה שפוליטיקאי ישראלי בכיר משמיע טענה כזו. בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי קרא בן אליעזר להתערבות בינלאומית במלחמת האזרחים בסוריה כדי להפסיק את הטבח. "תהליך העברת הנשק לחיזבאללה החל", אמר בן אליעזר אך סירב לפרט.

בנוסף אמר בן אליעזר כי אין לו ספק שבשאר אל-אסד כבר השתמש בנשק כימי וכי הוא "נדהם משתיקת העולם". "אינני שולל הכנת תוכנית ישראלית לפעול אם העולם ימשיך לשמור על שתיקה ואם הנשק ימשיך לזרום לחיזבאללה. יש מטורפים, טרוריסטים שלא יהססו לנצל אותו מחר בבוקר", הדגיש השר לשעבר.

15:28דו"ח של ארגון המעקב אחר עקורים היושב בז'נווה קובע כי מספרם של הסורים העקורים הוא יותר משלושה מיליון בני אדם; 2.4 מהם נאלצו לעזוב את בתיהם אשתקד.

13:35: גורם מדיני בכיר אמר היום (שני) כי לארגוני המודיעין במערב מידע מוצק וחד משמעי על שימוש שעשה צבאו של בשאר אסד כנגד המורדים, . לדבריו, "לא מדובר פה בהערכות מודיעיניות לגבי שימוש בנשק כימי אלא בהוכחות, ואפילו מעבר להוכחות. יש חומר גלם כבד לגבי שימוש שעשה צבא אסד בנשק כימי. זה ידוע לכל סוכנויות הביון. כל גורמי המודיעין עודכנו. לאף אחד אין פקפוק או ספקות בנושא".

לדברי הגורם, "אחת הסכנות המרכזיות מבחינתנו היא זליגת הנשק בסוריה לחיזבאללה וללבנון, כמו גם זליגה לארגוני טרור שמנסים להגיע לגבול. האפשרות שהם יקבלו נשק כימי או קונבנציונלי שמעולם לא היה ברשותם משליכות על מדינת ישראל".

12:41: מאחורי הוויכוח שפרץ בימים האחרונים בין ארה”ב למדינות אחרות באשר לאופן השימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי, מסתתר חשש אמריקאי אמיתי מהתערבות במלחמת האזרחים בסוריה. ממשל אובמה חרד לא רק מההשלכות האפשריות של מבצע צבאי לנטרול מאגרי הנשק הכימי, אלא מהקשיים הכרוכים במילוי המשימה עצמה. בכל זאת, האמריקאים כדרכם נערכים באופן מסודר לאפשרות המבצעית הזו. 

11:43: נשיא איראן לשעבר האשמי רפסנג'אני מציג היום עמדה פייסנית יותר כלפי ישראל מההתבטאויות הרגילות מהשנים האחרונות של בכירים איראנים. רפסנג'אני, השומר עדיין על השפעה רבה באיראן, צוטט במספר עיתונים במדינה אומר כי "איננו במלחמה עם ישראל". ההתבטאות המצטרפת לשורת אמירות דומות מהתקופה האחרונה מצד פוליטיקאים בכירים, בהם מועמדים פוטנציאליים לנשיאות, TEHRAN, Iran (AP) - שמטרתן לשקם את התדמית של איראן בעולם.

10:24: ראש ממשלת סוריה, ואיל אל-חלקי,  בפיצוץ מכונית ממולכדת במרכז דמשק, כך מדווחת הטלוויזיה הסורית וארגון אופוזיציה. זמן קצר קודם לכן דיווחה הטלוויזיה על כמה נפגעים בפיצוץ שאירע בשכונת אל מזה היוקרתית. לפחות שישה נהרגו ו-15 נפצעו בפיצוץ, בהם המאבטח של חלקי, אולם לפי רשת הטלוויזיה של החיזבאללה, אל-מנאר, ראש הממשלה עצמו לא נפגע. רשת אל-ערבייה מדווחת כי ההתקפה יועדה לפגוע בשיירתו של ראש הממשלה.

נשיא סוריה, בשאר אסד,  לתפקיד ראש הממשלה במקומו של ריאד חיג'אב, . אל-חלקי שימש בשתי הממשלות האחרונות בתפקיד שר הבריאות. הוא נולד במחוז דרעא בדרום סוריה, שבו החלה המחאה נגד אסד. אל-חלקי, גניקולוג בן 48, שירת שנים בתפקידים רבים במפלגת השלטון, הבעת, וב-2010 היה נגיד הרופאים בסוריה.


View  in a larger map

אין זה ניסיון ההתנקשות הראשון במלחמת האזרחים בסוריה. ביולי אשתקד נהרגו שר ההגנה הסורי, דאוד עבדאללה ראג'חה וגיסו של הנשיא אסף שווכאת, . התקפה זו נחשבת לאחד ההישגים המשמעותיים ביותר של תנועות האופוזיציה הסורית במאבקן להפלת משטר אסד. חודשיים קודם לכן נכשל ניסיון להרעיל רבים מחברי הצמרת שסביב אסד בעת ארוחת ערב בביתו של אחד הבכירים.‬

אל-חלקי בביקור בטהראן

בפיצוץ נהרגו גם שר ההגנה לשעבר ויועצו של הנשיא חסן טורקמני וראש המודיעין הסורי הישאם בחתיאר. חודש לאחר מכן, אישר סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, כי מאהר אל-אסד, אחיו של נשיא סוריה, הנחשב לאחר האנשים החזקים במשטר, איבד את רגליו באותו פיגוע. אחיו של אסד נחשב למפקד "חוליית המשבר", שם הקוד שניתן לצמרת הביטחונית שמנהלת את הלחימה נגד המורדים.‬

זירת הפיגוע בשכונת אל-מזה


08:42: ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, סבור שישראל  כדי להביא להפלת משטרו של נשיא סוריה. "העברתו של אסד מהשלטון היא חובה מוסרית שגם תועיל לישראל מבחינה אסטרטגית", אמר דגן בכנס השנתי של העיתון ג'רוזלם פוסט שנערך בניו יורק.

לדברי דגן, כל ישראלי - ובמיוחד ניצול שואה כמוהו - איננו יכול לעמוד מנגד כאשר משטר רוצח אוכלוסייה אזרחית בשל שיוכה האתני ואמונותיה הדתיות. הוא הוסיף, עם זאת, שישראל תפיק יתרונות אסטרטגיים רבים מהפלת שלטון אסד, ובכלל זה ניתוק הקשר של איראן לחיזבאללה, החלשת מעמדה האזורי של טהראן והחלשת יכולתו של חיזבאללה להשפיע על האירועים באזור.

08:32: 11 בני אדם נהרגו בפיצוץ של שלוש מכוניות ממולכדות במחוזות שיעים בעיראק.

28/04/13

23:20: מהו המשקה הלאומי של טורקיה? תלוי את מי שואלים. טורקים רבים יאמרו בביטחון כי מדובר בראקי הטורקי, משקה אלכוהולי בעל ניחוח אניס. אולם ראש הממשלה , שנשבע לצמצם את צריכת האלכוהול במדינה טוען כי המשקה הלאומי הטורקי הוא משקה היוגורט איירן. ובכן ייתכן שבתוך שנה יכריע בסוגיה לא אחר מאשר , שעשוי להעניק לראקי הטורקי מעמד זהה ל.

אם אכן תתקבל בקשת הפטנט של איגוד המשקאות הטורקי, לכנות את המשקה מעתה "ראקי טורקי", יהיה זה בלתי חוקי לייצר אותו באיכות נחותה ומחוץ לשטחה של טורקיה. "בעזרת התקנות החדשות המוצרים המזויפים לא ייוצרו יותר והראקי הטורקי יוגש ללקוחות באיכות הנאותה, מה שבסופו של דבר יתרום לתדמיתה של טורקיה באירופה", אמר יו"ר הארגון הטורקי של יצרני המשקאות האלכוהוליים המסורתיים.

19:20: המלחמה בסוריה ממשיכה לזלוג לשכנים: עדי ראייה בירדן מדווחים על מספר טילים שנורו מסוריה ונחתו בשטח חקלאי בכפר בצפון ירדן סמוך לגבול, וגרמו לדליקות גדולות. גורמי ביטחון בירדן אישרו את הדיווח לסוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א וציינו כי לא היו נפגעים או נזק. תקרית דומה אירעה אתמול.

17:40: שלטונות לבנון  ( ("The Attack"בבתי הקולנוע במדינה, כיוון שצולם בחלקו בישראל בהשתתפות שחקנים ישראלים. "צר לי להודיע ששר הפנים של לבנון, השר מרואן שרבל, החליט להעניש אותנו ואת הסרט באמצעות איסור הקרנתו", כתב אתמול (שבת) במאי הסרט, זיאד דויירי, בדף פייסבוק שלו. "התבקשנו להחזיר את האישור שקיבלנו לשלטונות, בטענה שהסיבה לשלילתו היא שאני, זיאד דויירי, שהיתי בישראל לצורך הצילומים".

הסרט, שזכה בסוף השבוע בכמה פרסים בהוליווד, כחלק מפסטיבל הקולנוע הצרפתי COLCOA, מבוסס על ספר שכתב הסופר האלג'יראי יסמינה חדרה. העלילה מספרת על מנתח ערבי שחי בתל אביב, ובעקבות פיגוע התאבדות מגלה סוד אפל הקשור באשתו. בין היתר משחקים בסרט יבגניה דודינה, ריימונד אמסלם, דביר בנדק, אורי גבריאל ועזרא דגן.

"צילמתי חלק מהסרט בתל אביב מכיוון שזה המקום שבו מתרחשת חלק מהעלילה", הסביר הבמאי בדף פייסבוק שלו. "השתמשתי בשחקנים ישראליים כי זו היתה הבחירה האמנותית שלי, ואין בי כל חרטה או צורך להתנצל על כך. כבר היו בעבר כמה סרטים פלסטיניים שצולמו בישראל עם שחקנים ישראלים ואפילו עם מימון ישראלי, ועדיין הותר להקרין אותם בביירות", כתב.

15:43:  על סתירות בין הדיווחים על מידע מודיעין המצביע על שימוש בגז סארין בסוריה, לבין דיווחי העדים מאחת התקיפות לפחות. לפי בומונט, העדים בתקיפה שאירעה בחודש דצמבר בחומס דיברו על עשן לבן וריח חריף של כלור. לעומת זאת, לפי הרשויות בארה"ב, כותב בומונט, "סארין הוא חומר נטול צבע... ובדרך כלל גם נטול ריח או טעם".

12:56: עיראק השעתה את רשיונותיהם של עשרה ערוצי טלוויזיה בלוויין, בהם ערוץ אל-ג'זירה, בנימוק שהם "מעודדים אלימות וכיתתיות", כך מסרו הרשויות העיראקיות היום. ההחלטה העיראקית התקבלה בעקבות גל אלימות בנין סונים לשיעים, בו נהרגו יותר מ-215 בני אדם מאז יום שלישי שעבר.

11:20: הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון המורדים הגדול ביותר שפועל במדינה, טוען כי כוחותיו של בשאר אל-אסד ירו ביום חמישי וביום שישי "טילים עם ראשי קרב כימיים" סמוך לדמשק. לדברי הארגון, התפשטות הגזים הרעילים גרמו ל-42 מקרי חנק מלווים בתגובות אלרגיות והקאות. הקואליציה קראה לקהילה הבינלאומית לפתוח בחקירה בעניין. במקביל, דחה שר ההסברה הסורי עומראן אל-זוהבי, את הטענות בדבר שימוש בנשק כימי ואמר כי מדובר ב"שקר מחוצף" מצד ארה"ב ובריטניה.

10:50: קולונל סורי שערק לשורות המורדים טוען כי קיבל הוראות להשתמש בנשק כימי במחוז דרעא שבדרום המדינה. כתב "הארץ" ג'קי חורי מדווח כי זאהר אסאקת טוען כי נדרש להשתמש בנשק כימי נגד מורדים ואזרחים בעיירה בוסר אל-חריר, כ-90 קילומטר מדרום לדמשק. אסאקת, שערק ב-15 במארס, התראיין לרשת אל-ערביה ואמר כי הורה לחייליו להשתמש בחומר נזיל הדומה למים ולא בחומרים רעילים.

עיתון הסורי הממסדי את'אורה הזהיר הבוקר במאמר המערכת שלו כי האלימות וההרס בסוריה יגלשו במהירות למדינות האזור, ובעיקר טורקיה. לפי המאמר, למרות הסיוע הרב שמקבלות המיליציות החמושות מקהילות המודיעין המערביות, הצבא הסורי מצליח להדוף אותם ומשיג התקדמות באזורים אסטרטגיים.

09:58: מפקד צבא בריטניה, הגנרל דיוויד ריצ'רדס, מזהיר כי התערבות צבאית בסוריה עלולה לגרור את בריטניה למלחמה כוללת. על פי הדיווח הבוקר בעיתון "סאנדיי טיימס" אמר ריצ'רדס כי הוא מאמין כי כל תגובה לשימוש שעשה נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בנשק כימי - תצטרך להיות נרחבת מאוד כדי שתצליח.

דבריו של ריצ'רדס באים יממה אחרי שראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הגדיר את השימוש שנעשה בגז עצבים במהלך הלחימה בחאלב - "פשע מלחמה". גורמים בלונדון אמרו כי הם אינם פוסלים את האפשרות להגדיר את המרחב האווירי הסורי כאזור אסור בטיסה.

09:20: נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, הוטס לבית חולים בפאריס אחרי שלקה בשבץ קל. סוכנות הידיעות באלג'יר דיווחה כי "אין סיבה לדאגה" ביחס למצבו הבריאותי של בוטפליקה בן ה-76. על פי הדיווח, בוטפליקה אושפז בבית החולים הצבאי ואל דה גראס, הידוע בשירותים הרפואיים שהוא מעניק לגורמים רמי מעלה מצרפת ומרחבי העולם.

לפני כמה שנים עבר נשיא אלג'יריה ניתוח בצרפת. באופן רשמי דווח כי בוטפליקה סבל מכיב קיבה, אולם מתכתובות משרד החוץ האמריקאי שנחשפו בהדלפה הגדולה של "ויקיליקס" עולה כי ייתכן שלקה בסרטן. חרף בריאותו הרופפת, רבים מעריכים כי בוטפליקה יתמודד לכהונה רביעית במערכת הבחירות שתתקיים באלג'יריה בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ