בכירים אמריקאים: אובמה יחמש את המורדים בסוריה

הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי אמר הלילה כי על המערב לסייע למורדים להילחם באסד; נסראללה הודה לראשונה כי חיזבאללה מסייע לנשיא הסורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכוון לחמש את המורדים הסורים ובכוונתו להגביר את ההשפעה האמריקאית בניסיון לשים קץ למשטרו של משטר אסד, כך אמרו בכירים בממשל האמריקאי לוושינגטון פוסט. לדבריהם, ארה"ב קרובה מאוד לחימוש המורדים, אולם הם הדגישו כי ארה"ב עדיין מעוניינת בפתרון פוליטי שיביא לסיומו של משטר אסד.

אובמה צפוי להכריע בסוגיה בשבועות הקרובים וברקע מתנהלות שיחות עם רוסיה ונשיאה פוטין בדבר האופן שבו יש לטפל בדברים. לפני יומיים שוחחו המנהיגים בטלפון ובימים הקרובים צפוי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, להגיע למוסקווה ולדון במשבר בסוריה.

אתמול כינס הנשיא האמריקאי מסיבת עיתונאים שבה התייחס למידע בדבר שימוש בנשק כימי במדינה ולהשלכות של צעד זה. "אמרתי ששימוש בנשק כימי יהיה אירוע משנה משחק. נעשה שימוש בנשק כימי אך אנחנו לא יודעים מתי הוא נעשה, בידי מי ואיפה. אני זקוק לעובדות כדי להכריע בעניין. ישנם גורמים באזור שמעוניינים שנתערב ולכן עלינו לעשות הכל כדי לחקור ולהבין מה בדיוק קרה בסוריה. נשתמש לשם כך בכל האמצעים שלרשותנו", אמר אובמה.

למרות הזהירות שנקט אובמה במסיבת העיתונאים, אמרו הבכירים האמריקאים לוושינגטון פוסט כי אין ספק שארה"ב נמצאת במסלול האצה בכל מה שקשור להתערבות בסוריה. "עברנו כעת לעזרה שהיא צבאית במהותה".

הממשל האמריקאי נוטה יותר ויותר לחמש המורדים בחודשים האחרונים. מגמה זו החלה בהודעות על שליחת סיוע צבאי לא קטלני כמו אפודי מגן ואספקה רפואית ישירות לכוחות הצבאיים של האופוזיציה. מאז השפיעו שיקולים שונים על עמדתו של הנשיא: בעלות ברית של ארה"ב, בהן ירדן, טורקיה, סעודיה, קטאר ובריטניה, קראו לארה"ב – ולאובמה עצמו בפגישות פנים אל פנים – למלא תפקיד משמעותי יותר בהובלת הסיוע למורדים.

מחלוקת בין אותן מדינות, בייחוד בין קטאר לסעודיה, לגבי איזה פלג צבאי אופוזיציוני יש לחמש, הביא להתגברות החשש בארה"ב מפני הגעת כלי נשק מתקדמים, בהם טילי נ"מ, לידי ארגונים מוסלמיים קיצוניים. באחרונה ישנם סימנים כי גם בריטניה פחות נלהבת מחימוש המורדים בשל חששות אלה. הממשל לא מוכן לחמש את המורדים בטילים, אולם הבכירים האמריקאים סבורים כי ניתן להשיג שליטה רבה יותר על אספקת הנשק, גם מצד גורמים אחרים, אם ארה"ב תהיה מעורבת ישירות בסיוע הצבאי.

כמו כן, כוח המורדים שבהנהגת הגנרל סלים אידריס, שזוכה לתמיכה אמריקאית, נתפש כבעל לכידות רבה יותר. אידריס, אחד מהמנהיגים הסורים המורדים היחידים המקובלים גם על האופוזיציה וגם על המדינות התומכות כולן, הרשים את שר החוץ האמריקאי קרי ושרי חוץ אחרים בפגישתו אתם באיסטנבול בשבוע שעבר.

אשכנזי לסי-אן-אן: חייבים לפעול בסוריה

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי התראיין אמש בתוכניתה של כריסטיאן אמנפור בסי-אן-אן. כשנשאל על מלחמת האזרחים בסוריה אמר כי "לא לעשות דבר ישדר מסר לא נכון". אשכנזי אמר כי חייבים לדעת בוודאות כי אסד הוא זה העומד מאחורי ההחלטה להשתמש בנשק כימי. "כרגע הוא אומר שהצבא שלו לא עשה את זה. אז אני חושב שלפני שנעשה כל פעולה קרקעית, זה חייב להיות ברור מאוד שהוא היה מודע לזה ושהוא היה חלק מזה. אבל בכל מקרה אנחנו חייבים לעשות משהו. לא לעשות דבר זו לא אפשרות", אמר.

כשנשאל לגבי המלצות לפעולה בסוריה אמר אשכנזי כי האפשרויות נעות בין לנסות ולעזור לאופוזיציה בדרך קונקרטית יותר, כגון אספקה של כלי נשק כדי לסייע להם בהדחת אסד, ובין לאכוף איסור טיסה לפחות מעל חלקים של סוריה.

"זו תמונה מעורבת", אמר אשכנזי על נפילת אסד וההשפעה על ישראל. "אני חושב שבאופן כללי, מנקודת מבט אסטרטגית, אלו חדשות טובות מצד אחד. למה? כי אם אסד ייפול זה ישבור את הציר הקיצוני מאיראן דרך דמשק לחיזבאללה ולחמאס. זו תהיה מכה קשה לאיראן ולחיזבאללה. חיזבאללה יהיה מרוסן יותר. אנשים צריכים להבין שסוריה היתה ועודנה המוקד הלוגיסטי של חיזבאללה, ורוב כלי הנשק שיש לחיזבאללה מקורם באספקה סורית. הכסף מגיע מאיראן, אבל הטילים הגיעו מהמחסנים הסורים. אני חושב שאיראן באמת תאבד את המדינה הידידה היחידה שלה באזור, השער לעולם הערבי. אז אלו חדשות טובות לישראל".

אשכנזי אמר כי לדעתו העולם צריך היה לסייע למורדים הסורים כבר לפני שנה, אולי אפילו שנה וחצי "כשהיו רק עשרת-אלפים הרוגים ופחות לוחמים זרים מצ'צ'ניה או מעיראק או ממדינות זרות אחרות ויותר ויותר קיצונים שקשורים לאל-קאעדה, כמו ג'אבת אל נוסרה ואחרים. אבל זה המצב עכשיו. אני חושב שמנקודת המבט הישראלית, נוכל להתמודד עם זה. אם האיום יהיה טרור מעבר לגבול אני חושב שיש לנו את הניסיון שמאפשר להתמודד עם זה".

מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, אישר אתמול בפעם הראשונה כי פעילי הארגון מסייעים לנשיא סוריה במלחמתו במורדים. נסראללה רמז גם כי איראן ורוסיה יתערבו אם המערב יחליט על פעולה צבאית. "לסוריה יש חברים באזור ובעולם שלא ייתנו לה ליפול לידיים של אמריקה, ישראל ושל קבוצות הג'יהאד הקיצוניות", אמר נסראללה בתחנת הטלוויזיה של החיזבאללה אל-מנאר. הוא לא מסר פרטים מדויקים, אולם אמר כי דבריו "מבוססים על מידע מוצק ולא על משאלות לב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ