אי-פי

המרוץ לנשיאות באיראן נפתח אתמול, עם תחילת הרשמת המועמדים לרשת את מחמוד אחמדינג’אד בבחירות שיתקיימו ב-14 ביוני. זו תהיה שעת המבחן של הרפורמיסטים, שהיו נתונים לרדיפות בלתי פוסקות במשך שנים.

עם פתיחת מערכת הבחירות מושמעת ביקורת על מורשת אחמדינג’אד וסגנונו התוקפני, שקנה לו אוהדים רבים, אבל עורר חששות אצל מתנגדיו. אחמדינג’אד מנוע מלהציג מועמדות לכהונה שלישית, בגלל מגבלה חוקתית.

רבים מהמועמדים המובילים הבטיחו לנקוט נימה דיפלומטית מתונה יותר בהתנהלותם עם המערב, ולנסות לשים קץ לעימות המדיני בין איראן ובין המעצמות בכל הקשור לתוכנית הגרעין – אף שענייני מדיניות אלה נקבעים בסופו של דבר בידי ההנהגה הרוחנית השלטת.

עובד בתעשיית הסרטים האיראנית מגיש מועמדותצילום: אי-אף-פי

המועמד חסן רוחאני, לשעבר ראש צוות השיחות לענייני הגרעין, הבטיח לשאוף ל”שיתוף פעולה קונסטרוקטיבי עם העולם”, שתכליתו להפיג את החששות הבינלאומיים, כי איראן מפתחת נשק גרעיני. טהראן דוחה חשדות אלה בתוקף.

מנהיגי התנועה הרפורמיסטית, שפעלו לפני ארבע שנים, נתונים כעת במעצר בית. על פעילים ליברליים מופעל לחץ בלתי פוסק מאז פעולות המחאה נגד בחירתו מחדש של אחמדינג’אד ב-2009.

תומכי רפורמות בולטים, ובהם הנשיא לשעבר מוחמד חאתמי, לא הציגו את מועמדותם לנשיאות. אתר החדשות nasimonline.ir דיווח אתמול על הודעתו הרשמית של חאתמי, כי לא יתמודד במרוץ לנשיאות.

לאופוזיציה ולגופים הליברליים לא נותר אלא להחרים את הבחירות, או לתמוך באחד המועמדים שיקבלו את ברכתה של ההנהגה הדתית, שתבחן ותסנן את רשימת המועמדים בתום חמישה ימי ההרשמה. רק קומץ מהמועמדים יזכו באישור הנכסף. הרשימה הסופית תפורסם בהמשך החודש על ידי מועצת שומרי החוקה, המפקחת על הבחירות.

יש להניח שהרשימה תורכב בעיקר ממועמדים הנחשבים נאמנים למנהיג הרוחני העליון, האייתוללה עלי חמינאי. חמינאי לא ראה בעין יפה את ניסיונותיו של אחמידנג’אד ובעלי בריתו לקרוא תיגר על מנהיגותו. בין המועמדים המובילים: יועצו המדיני של חמינאי עלי אכבר וליאתי, ראש ממשלת טהראן מוחמד באקר קליבאף וחסן רוחאני, שהגיש את מועמדותו בשעות הראשונות שאחרי פתיחת ההרשמה אתמול.

רוחאני הצהיר שהוא שואף להקים “ממשלה של זהירות ותקווה”, שתפעל לפיוס עם המערב ולהקלת הסנקציות על ייצוא הנפט האיראני. כמו כן אמר שברצונו “להשיב למסלול הנכון” את הדיון בתוכנית הגרעין של איראן, באמצעות קשר פעיל עם הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו”ם, ובכך לבסס את טענות איראן שתוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום בלבד. “מקומו של הדיון אינו במועצת הביטחון, ואין היגיון בהמשך הסנקציות”, אמר.

המנהיגים הרוחניים מבקשים לשים קץ למאבקים הפוליטיים עם הנשיאות, שאותם יזם אחמדינג’אד, ולפעול לשיתוף פעולה נרחב יותר בכל הקשור למשא ומתן הגרעיני ולמאמצים להפסקת הסנקציות הבינלאומיות.

כל ההחלטות החשובות מתקבלות למעשה על ידי המנהיגים הרוחניים והמעגל סביבם, ובהם משמרות המהפכה. אבל הנשיא הוא נציג איראן כלפי העולם, והוא הנושא באחריות בתחומים כבדי משקל כמו הכלכלה הכושלת של המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ