בעקבות ההסכם |

לוחמי המחתרת הכורדית החלו לסגת משטח טורקיה

שירותי המודיעין של טורקיה וממשלת מחוז כורדיסטאן מפקחות על התהליך. הנסיגה, שנעשית בקבוצות קטנות מאוד, צפויה להימשך חודשים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

לוחמי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) החלו היום (רביעי) לסגת משטח טורקיה לתוך צפון עיראק, כחלק ממתווה השלום בין שני הצדדים. גולטאן קיסנאק, המנהיג המשותף של המפלגה הכורדית בפרלמנט הטורקי (BDP), אמר כי קבוצות ראשונות של כ-2,000 לוחמים צפויות להיכנס לאורך השבוע הקרוב לתחומי כורדיסטאן. התהליך שצפוי להימשך חודשים שכן הלוחמים יחצו את הגבול באופן עצמאי ובקבוצות קטנות מאוד.

הנסיגה, שעליה סוכם לפני כחודש וחצי בין מנהיג הכורדים הכלוא עבדוללה אוג'לאן לבין ממשלת טורקיה, היא הצעד המשמעותי ביותר לסיום הסכסוך בין שני הצדדים, הנמשך קרוב ל-30 שנה ונהרגו בו כ-40,000 בני אדם. על פי מתווה הפיוס, בתמורה לנסיגה התחייבה ממשלת טורקיה לא לפגוע בלוחמים הנסוגים ולהתחיל ביישום מפת דרכים, שבסיומה יוענקו זכויות תרבותיות ופוליטיות לאוכלוסיה הכורדית בטורקיה, המונה כ-18 מיליון אזרחים.

כוחות הביטחון של טורקיה הציבו מחסומים לאורך הגבול ההררי עם עיראק. בפ-ק-ק טוענים כי צבא טורקיה מסכן את הנסיגה בכך שהוא מפעיל כלי טיס לא מאוישים לאיסוף מודיעין ומניע חיילים לאזור הגבול. למרות זאת, עד כה לא ידוע על פעילות צבאית משמעותית בשמי דרום-מזרח טורקיה.

גורמי ביטחון באנקרה בחרו שלא להתייחס לעניין הנסיגה. "הבחנו בתנועה של אנשי המחתרת, אך לפי שעה איננו יכולים לקבוע אם הם מתארגנים מחדש או מתכוננים לנסיגה", אמר אחד מהם. תהליך הנסיגה צפוי להיעשות תחת פיקוח שירותי המודיעין של טורקיה וממשלת מחוז כורדיסטאן.

המורדים הכורדים הכריזו על הפסקות אש בעבר, אבל ממשלת טורקיה, שעד היום התחייבה לנהל מלחמת חורמה נגד פ-ק-ק עד להבסתו, התעלמה מהן. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אף הודה בעבר שניהל שיחות סודיות עם המחתרת הכורדית שלא הוביל לתוצאות. "הם מכירים את הדרכים שהביאו אותם לטורקיה ויכולים להשתמש בהן בדרכם החוצה", אמר היום ארדואן.

ארדואן, שלקח סיכון גדול בקידום הסכם הפיוס עם הכורדים, עורר את זעמם של הלאומנים בארצו. בעצת הצבא הוא אימץ את גישה שלפיה מאבק צבאי לבדו לא יבלום את שפיכות הדמים בדרום-מזרח המדינה וכי הגיעה העת לנסות להידבר אפילו עם ארגון טרור שהפך סמל מאבק לאומי.

לארדואן יש גם אינטרסים פוליטיים בקידום המשא ומתן. בין היתר, הוא מעוניין בתמיכת המפלגה הכורדית בפרלמנט בשינויים החוקתיים שיאפשרו לו להיבחר לנשיא בעל סמכויות ביצועיות לאחר תום כהונתו כראש ממשלה. כיום תפקיד הנשיא בטורקיה הוא סמלי ברובו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ