בכיר רוסי מעריך: הוועידה לפתרון המשבר בסוריה לא תתקיים

לדברי גורם באופוזיציה הסורית, בין ארה"ב ורוסיה עדיין קיימות מחלוקות בנוגע לזהות משתתפי הוועידה, ייצוג האופוזיציה ומעמדו של הנשיא אסד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ימים ספורים לאחר שארצות הברית ורוסיה הודיעו על כינוס ועידה בינלאומית לדיון במשבר בסוריה בסוף החודש, העריך בסוף השבוע מקור רוסי בכיר כי הוועידה לא תצא לפועל בשל חילוקי דעות בין הצדדים. 

המקור, שהשתתף במפגש הפסגה בין הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין וראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון בסוף השבוע, אמר כי ישנן אי-הסכמות רבות בנוגע לוועידה. לדבריו, שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי והנשיא ברק אובמה ייפגשו ביום שני הקרוב והם צפויים לקיים סבב שיחות טלפונים בנושא עם ההנהגה הרוסית, אך לוח הזמנים דוחק מאוד ולהערכתו הכינוס לא יתקיים בסופו של דבר.

בכיר באופוזיציה הסורית השוהה במוסקווה אמר בשיחה עם "הארץ" כי ארה"ב ורוסיה הסכימו שהמצב בסוריה הפך להיות מסוכן לא רק לסורים אלא לאזור כולו, אך עדיין קיימות מחלוקות בשאלות שונות, בהן זהות משתתפי הוועידה, ייצוג האופוזיציה ומעמדו של הנשיא אסד.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי עם עמיתו הרוסי סרגיי לברובצילום: רויטרס

על רקע הדיווחים בנוגע לוועידה, התייחס אתמול שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לעסקה למכירת טילים נגד מטוסים לסוריה, שעוררה התנגדות נחרצת מצד ישראל וארה"ב. הוא הבהיר כי מדינתו תכבד הסכמים שכבר נחתמו ותספק לסוריה מערכות להגנה אווירית, אך לא פירט האם הציוד שיועבר כולל את המערכת המתקדמת 300-S. הוא הוסיף כי הנשק שיועבר מיועד לאפשר לסוריה הגנה זמנית מפני תקיפות אוויריות, וכן כי לרוסיה אין כוונה למכור לסוריה מערכות הגנה נוספות.

במקביל התבטא שר החוץ קרי בעניין הנשק הכימי הסורי, ואמר כי לארה"ב יש ראיות מוצקות לשימוש בגזים רעילים על ידי המשטר, שבחר לדבריו באפשרויות "מצמררות" לפתרון המשבר.

בסוף השבוע הודיע ארגונו של אחמד ג'בריל, החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית, כי יחל בהקמת יחידות שיילחמו בסוריה ובעיקר בגולן. על פי ההודעה המטרה היא "להילחם בניסיון להחזיר את השליטה על רמת הגולן". גורמים באופוזיציה הסורית העריכו כי ההודעה היא חלק ממסע תעמולה של המשטר בעקבות התקיפה המיוחסת לישראל, וכי ייתכן שהתקבלה החלטה לאפשר פעילות בגולן, אך נראה שאין אור ירוק לביצוע פעולות כלשהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ