סמוך לגבול הסורי: יותר מ-40 הרוגים בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות בטורקיה

ראש הממשלה ארדואן רמז כי הפיצוצים קשורים למלחמה המתנהלת בסוריה, או לתהליך השלום המתבשל בין אנקרה לבין המורדים הכורדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יותר מ-40 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות בטורקיה, סמוך לגבול עם סוריה. הפיצוצים אירעו בעיירה רייחנלי, הצמודה לגבול עם מחוז אידליב בסוריה. שר הפנים הטורקי, מועמד גולר, מסר כי מכונית אחת התפוצצה מחוץ לבית העירייה והשניה מחוץ לסניף הדואר הראשי.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייב ארדואן, רמז אתמול בערב כי הפיצוצים קשורים למלחמה המתנהלת בסוריה, או לתהליך השלום המתבשל בין אנקרה לבין המורדים הכורדים. בראיון לטלוויזיה הטורקית אמר ארדואן כי "אנחנו עוברים תקופה רגישה מאוד. החל עידן פתרון הסוגיה הכורדית ויש כאלה שלא יכולים להפנים זאת ויכול להיות שאלה נוטים לבצע פעולות כאלה". ראש הממשלה הטורקי הוסיף כי עקב הקרבה לגבול הסורי, "יכול להיות שהפיצוצים היו במטרה להגביר את המתיחות באזור".

זירת הפיצוץ בעיירה רייחנלי בטורקיהצילום: רויטרס

ימים ספורים אחרי ההודעה המשותפת של ארה"ב ורוסיה על כינוס ועידה בינלאומית בסוף החודש לדיון על מלחמת האזרחים בסוריה, העריך אתמול מקור רוסי בכיר כי הוועידה לא תצא בסופו של דבר לפועל, בין היתר, בשל היעדר הסכמות בין המדינות. המקור אמר כי למנהיגי שתי המדינות יש דעות שונות לחלוטין לגבי דרכי הפעולה הדרושות בסוריה.

בכיר באופוזיציה הסורית, השוהה במוסקווה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי "ארה"ב ורוסיה הסכימו שהמצב בסוריה הפך להיות מסוכן, לא רק עבור האזרחים הסורים אלא עבור האזור כולו, אולם קיימות מחלוקות על אופי הפתרון, איזה מדינות ישתתפו בוועידה, מי יהיו נציגי האופוזיציה הסורית ומה יהיה מעמדו של אסד על פי המתווה המוצע".

בתוך כך, ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין – המפקדה הכללית, הודיע בסוף השבוע כי בכוונתו להקים יחידות שמטרתן תהיה החזרת שטח רמת הגולן לסוריה. לפי ההודעה שפורסמה בדמשק, ראשי החזית קראו למתנדבים סורים להצטרף לשורות הארגון.

פעילים באופוזיציה הסורית העריכו כי הדיווחים על הקמת חוליות ברמת הגולן הן רק תעמולה של המשטר בדמשק, בעקבות התקיפות האוויריות בסוף השבוע שעבר והמשך האיומים של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ