בעקבות הפיגוע

חשש מהתלקחות עדתית בטורקיה

הפיצוצים בטורקיה ליד הגבול הסורי, בהם נהרגו 46 בני אדם, גרמו למתיחות בין תושבים מקומיים לפליטים הסורים ובין קבוצות עדתיות שונות בחבל הטאי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"סורים הסתלקו מכאן", צעקו אתמול (שבת) אזרחים טורקים בעיר ריהאנלי לעבר פליטים שנאספו לעזור לנפגעי פיצוצי המכוניות הממולכדות. רופאים סורים שעובדים בבית החולים המקומי התבקשו לחזור בחופזה לבתיהם ונהגים שבאו לעיר מסוריה במכוניותיהם נדרשו להסיר את לוחות הזיהוי הסוריות. הפיגועים, שבהם נהרגו כ-46 בני אדם, הבהילו לעיר שעל הגבול הסורי מאות חיילים ושוטרים טורקים מחשש להתפרצויות אלימות, לא רק נגד אלפי הפליטים, אלא מפני התלקחותה של מלחמה עדתית בחבל הטאי.

חבל זה שבמזרח טורקיה על גבול סוריה הוא פסיפס של עדות ולשונות. מתגוררים בו אזרחים טורקים דוברי ערבית, סונים ובני העדה העלווית (שאיננה זהה לעדה העלאווית הסורית), כורדים ומיעוטים אחרים שהצליחו לקיים שגרת חיים במשך עשרות שנים, למרות שחלקם עדיין רואים בחבל הזה חלק מסוריה ש"נגזל" ממנה בשעה שטורקיה סיפחה אותו אליה בשנת 1939.

אל העדות שמאכלסות את החבל הצטרפו בשנתיים שחלפו אלפי פליטים, חלק ממאות אלפי הפליטים (300-350 אלף) שמארחת טורקיה, שלטענת תושבי המחוז החלו להתנהג כבעלי בית ולא כאורחים. "הם אכלו במסעדות מבלי לשלם, הם קיבלו טיפול רפואי על חשבון אזרחי החבל בעוד שאזרחים טורקים נאלצו להמתין. הם הביאו עימם את חוליי החברה הסורית כולל זנות וסחר בסמים", טענו תושבים טורקים בפני עיתונאים.

זירת הפיגועים בטורקיהצילום: רויטרס

המתח בין הפליטים לבין האזרחים הלך וגבר כאשר אזרחים האשימו את הפליטים שנהנים מחופש תנועה מלא במעשי גניבה ושוד, בהיטפלות לנשים ובעיקר, בכך שהם מערערים את המאזן הדמוגרפי של המחוז. רוב הפליטים הם מוסלמים סונים, חלק גדול מתושבי המחוז הם עלווים, אשר בניגוד לעמדת הממשלה, תומכים באסד ואף קיימו כמה הפגנות תמיכה במשטר הסורי.

אזרחים טורקים סונים טענו כי משטרו של אסד מנסה לגייס את העלווים הטורקים למלחמה בסוריה או לפחות כסוכני מודיעין שידווחו על תנועת הפליטים הסורים. התוצאה היא שהמתח והחשד שאפיינו את היחסים בין הפליטים לטורקים, החלו לזלוג למערכת היחסים שבין טורקים עלווים לבין טורקים סונים וגרמו לכמה התכתשויות אלימות בין שני חלקי האוכלוסייה הטורקית.

אל בליל המתחים זה נוספה לאחרונה יוזמת הפיוס של ממשלת טורקיה עם מפלגת הפועלים הכורדית, הפ-ק-ק, שמעוררת התנגדות הן בקרב גורמים לאומנים טורקים והן מצדם של קיצוניים כורדים. לפי תכנית הפיוס, החלו חמושים כורדים לעזוב את המדינה וכאשר יסתיים תהליך זה יתחיל משא ומתן על חבילת הזכויות שיקבלו הכורדים לחיזוק זהותם התרבותית. זו תכנית שנתפשת בעיני חוגים לאומניים ככניעה טורקית לטרור וכ"הפקרת הדם שנשפך", שלא תביא בעקבותיה שקט ושלווה למדינה.

לגורמים אלה, מאמינים במפלגת הצדק והפיתוח, יש אינטרס לפגוע ביציבות ולהוכיח שהטרור במדינה נמשך. ואכן, עוד לפני שראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן היפנה אתמול אצבע מאשימה לעבר "גורמים סוריים" או המודיעין הסורי הוא קבע כי יש מי שרוצה לזעזע את תהליך הפיוס והוא זה שאחראי לפיגועים.

בינתיים דיווח סגנו, בשיר אתאלאי, כי למודיעין הטורקי ידוע כבר מי ביצע את הפיגועים וכי אלה הם אזרחים טורקים ולא סורים. לעומתו, מסר סגן אחר, בולנט ארינג', כי זהות המפגעים עדיין נמצאת בבירור. ואולם, לא זהות המבצעים היא שחשובה אלא מי יזם את הפיגועים ומדוע. האצבע המאשימה מופנית לסוריה כמי שיש לה אינטרס ישיר לייצא את המלחמה לשכנותיה ובמיוחד לטורקיה וירדן, כדי להוכיח את טענת אסד שבלעדיו האזור כולו יעלה באש. אולם גם אם השערה זאת נכונה, יהיו לא מעט גורמים טורקיים שירצו לנצל את הפיגועים כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלהם, ומכך חושש ארדואן, שמתכונן למסעו לוושינגטון שבה ייפגש עם הנשיא אובמה ביום חמישי הקרוב.

ארדואן ינסה לשכנע את אובמה, להרחיב את המעורבות הצבאית האמריקאית ולהכריז על הקמת אזורים אסורים בטיס בשטח סוריה ובכך לסייע בהקמת אזורי מקלט לפליטים הסורים. רק כך, מעריך ארדואן, אפשר יהיה להתחיל להחזיר את הפליטים הסורים מן המדינות השכנות ולבלום את הר הגעש שעומד להתפרץ בלבנון, טורקיה וירדן. ייתכן שהפעם יעלה בידו לשכנע את אובמה אחרי שממשלו כבר הכיר בצורך להגיש סיוע צבאי לאופוזיציה וכאשר הסיכויים לכינוסה של ועידה בינלאומית, כהצעתם המשותפת של ג'ון קרי וסרגיי לברוב, אינם מעודדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ