ארגון זכויות אדם: 80,000 הרוגים בסוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים

השלטונות בטורקיה עצרו תשעה חשודים במעורבות בפיגועים ליד הגבול הסורי אתמול, שגרמו למות 46 בני אדם

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

השלטונות בטורקיה עצרו היום (ראשון) תשעה בני אדם, בחשד למעורבות בפיצוצן של שתי המכוניות הממולכדות אתמול בעיר ריהאנלי, שהביאו למותם של 46 בני אדם. לדברי סגן ראש ממשלת טורקיה, בשיר אטלאי, כל העצורים הם אזרחים טורקים.

שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, האשים את המשטר הסורי באחריות לפיצוצים ואמר לתקשורת המקומית כי המעורבים אחראים כנראה גם לפיגוע שאירע לפני שבוע בעיירת החוף הסורית בניאס, שבו נהרגו לפחות 62 בני אדם. "לפיגוע אין כל קשר לפליטים הסוריים השוהים בטורקיה, המשטר הסורי הוא שאחראי", טען דבוטולו בריאיון בטלוויזיה, "עלינו להיזהר מפני פרובוקציות אתניות בטורקיה ובלבנון לאחר הטבח בבניאס". שר הפנים, מואמר גולר, מסר שתשעת העצורים קשורים לקבוצה שמוכרת לרשויות הטורקיות, שלה קשרים למודיעין הסורי - המוחבראת.

שר ההסברה הסורי, עומראן זועבי, הכחיש כל מעורבות סורית בפיגועים ודחה את מה שכינה האשמות חסרות בסיס מצד הטורקים. שר ההסברה הסורי התראיין בטלוויזיה הסורית והאשים את טורקיה בשפיכות הדמים במדינה. הוא טען שטורקיה מסייעת למורדים שמונהגים על ידי פעילי אל-קאעדה.

אזור הפיגוע בגבול טורקיה- סוריה, אתמולצילום: אי–פי

זועבי הכחיש כל מעורבות של דמשק בפיגועים בטורקיה: "סוריה לא עשתה ולא תעשה מעשה כזה, שכן הערכים שלנו עומדים בניגוד גמור אליהם. אסור לאיש להטיח האשמות חסרות בסיס". ארגון זכויות אדם, המפקח על הנעשה בסוריה, טען אתמול כי מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה, במארס 2011, נהרגו בקרבות בין תומכי אסד למתנגדיו כ-80 אלף בני אדם.

פיצוצי המכוניות הממולכדות אתמול בעיירה ריהאנלי הגבירו את החששות שמלחמת האזרחים בסוריה גוררת לתוכה את שכנותיה. בעיירת הגבול גרים אלפי פליטים סונים שנמלטו מאזורי הקרבות בסוריה והיא משמשת את המורדים הנלחמים באסד כבסיס לוגיסטי שמעבר לגבול. 

המטענים הוטמנו במכוניות שחנו ברחובות הומי אדם ליד הרובע המסחרי של ריהאנלי בשעות אחר הצהריים המוקדמות של יום שבת. עדי ראייה סיפרו כי מעוצמת הפיצוצים הועפו בלוקים מבטון למרחק של שלושה רחובות וניפצו זגוגיות וחלונות של בתים ומכוניות. לדברי סגן ממשלת טורקיה אטאלי, 35 מבין ההרוגים הם אזרחים טורקים ושלושה הם אזרחי סוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ