הארץ

מחקר חדש טוען כי וירוס סטוקסנט (Stuxnet), שפגע בתוכנית הגרעין האיראנית, בעצם סייע לאיראן להתמודד עם הבעיות הקיימות בתוכנית.

המחקר החדש של איוונקה ברזשקה, חוקרת מקינגס קולג', שפורסם במגזין ה-Royal United Services Institute בבריטניה, מסתמך על המידע הפתוח שזמין לציבור על פעילות סטוקסנט ועל מצב תוכנית הגרעין. לדבריה, מאז התקיפה שהתגלתה ב-2010, איראן שיפרה את ביצועי הצנטריפוגות והחלה להעשיר אורניום בריכוזים גבוהים מבעבר. כמו כן, מספר הסרכזות במתקן בנתנז עלה בהתמדה.

לדבריה, לא רק שהיכולת האיראנית להפעיל סרכזות נוספות לא נפגעה, היא אף השתפרה. "היכולת האיראנית להעשיר אורניום עלתה וכתוצאה מכך גם הפוטנציאל הגרעיני של המדינה". לדבריה, "אם הוא (סטוקסנט) אכן חדר לנתנז, זה רק הפך את האיראנים ליותר זהירים בנוגע להגנה על המתקנים הגרעיניים שלהם".

בדיילי טלגרף צויין כי שר החוץ לשעבר וראש ועדת המודיעין והביטחון, סר מלקולם ריפקינד, מתח ביקורת על המאמר ואמר כי אין ספק בכך שסטוקסנט האטה בצורה משמעותית את תוכנית הגרעין האיראנית - כפי שאכן אישרה גם איראן.

אחמדינג'אד במתקן בנתאנזצילום: רויטרס

סטוקסנט (Stuxnet) היה נשק תקיפה שנועד לשבש ציוד שליטה ובקרה תעשייתי (Scada) של חברת סימנס, ששימש בין היתר בתוכנית הגרעין האיראנית, ולשם הוא כוון, אם כי הוא משמש גם לתחומים רבים נוספים. לדברי מומחים, להחדרתו קדמה הפעלה של וירוס אחר, שכונה Duqu, ששימש גם הוא כלי ריגול. מאוחר יותר התגלתה תוכנה זדונית נוספת בשם Flame, ששימשה גם לריגול ולתקיפה באיראן, בין היתר במסופי הנפט במדינה.

על פי ספר שהתפרסם לפני כשנה, נשיא ארה"ב ברק אובמה הורה להגביר את מבצעי הסייבר ולשתף בהם את ישראל, כדי למנוע תקיפה ישראלית באיראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ