רוסיה העבירה לסוריה טילים מתקדמים נגד ספינות

הטילים עלולים לסכל ניסיון עתידי של המערב להטיל סגר ימי על סוריה. דיווח: רוסיה שלחה לפחות 12 ספינות קרב סמוך לבסיס הימי שלה בסוריה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

רוסיה שלחה לסוריה טילים מתקדמים נגד ספינות – כך אומרים היום (שישי) בכירים אמריקאים לניו יורק טיימס. על פי הדיווח מדובר בטילים מסוג יאחונט, שדגם ישן יותר שלהם כבר הועבר לסורים בעבר, אולם לאלו שנשלחו עתה יש רדאר מתקדם שמשפר את יעילותם והם עלולים לסכל ניסיון להטלת סגר ימי על סוריה. מהלך נוסף של מוסקווה מדווח במקביל הבוקר בוול סטריט ג'ורנל, ולפיו רוסיה שלחה יותר מ-12 ספינות קרב לסייר סמוך לבסיס הימי שלה בסוריה.

בניגוד לטילי סקאד, או טילי קרקע-קרקע לטווח רחוק יותר ששימשו את ממשלו של אסד נגד המורדים, מערכת טילי היאחונט שסיפקו הרוסים לסורים תאפשר לצבאו של אסד לפעול נגד ניסיון בינלאומי אפשרי לאכוף סגר ימי על סוריה כדי לתמוך באופוזיציה, וירתיע כוחות זרים שינסו להעביר אספקה לאופוזיציה דרך הים.

הדיווח מגיע זמן קצר לאחר שיחתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, בה ביקש נתניהו מעמיתו הרוסי לא למכור לסורים מערכות טילים נגד מטוסים מסוג S-300. וכן על רקע התוכנית האמריקאית-רוסית לכינוס ועידה בינלאומית בתחילת החודש הבא כדי לנסות ולהביא לסיום המלחמה עקובת הדם בסוריה.

ח"כ צחי הנגבי, חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, התייחס היום לדיווח ואמר כי הוא "רק יכול לקוות שהרוסים מבינים שהמשך אספקת טילים לאזור שהוא אולי הנפיץ והרגיש ביותר על כדור הארץ זה לא פתרון". לדבריו, "הרוסים מהמרים בכל מה שיש להם על הקלף הזה של אסד, לא ברור מדוע". בראיון ל"רשת ב'" הנגבי ציין כי "לישראל אין עניין להיות מעורבת במערכה הפנימית של סוריה".

סוריה הזמינה מרוסיה את טילי היאחונט נגד ספינות ב-2007 וקיבלה את הסוללות הראשונות בתחילת 2011. בתחילה הוזמנו 72 טילים, 36 כלי שיגור וציוד תומך. כל סוללה של יאחונט כוללת טילים, משגר של שלושה טילים ורכב פיקוד ושליט. הניידות של סוללות המשגרים מקשה על תקיפתן.

אורכם של טילי היאחונט הוא כ-6.7 מטרים והמם מגיעים לטווח של כ-290 קילומטרים. רדאר לטווח ארוך יכול לכוון את הטילים לכיוון הכללי של מטרה, והרדאר המחובר לכל אחד מהטילים מסייע לו לחמוק ממערכות ההגנה של הספינה כשהוא מתקרב אליה, ולהתמקד בה. שני בכירים אמריקאים אמרו לניו יורק טיימס כי משלוח הטילים החדש כולל טילים עם מערכת ניווט מתקדמת יותר מאלו שהועברו לסוריה בעבר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ