עדכונים מהשכנים

צבא סוריה כבש עיירה אסטרטגית בגבול לבנון

לפחות 40 בני אדם נהרגו בהשתלטות הצבא על העיירה קאסיר. בתוניסיה נהרג צעיר בעימותים בין מפגינים סלאפים למשטרה. כל מה שחשוב ומעניין באזור

לייב בלוג המזרח התיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג המזרח התיכון

23:02: סוכנות הידיעות הרשמית של תוניסיה מדווחת כי צעיר נהרג הערב בעימותים בין מפגינים סלאפים לכוחות המשטרה בתוניס. זהו ההרוג הראשון בעימותים, שפרצו על רקע איסור של הממשלה לערוך בבירה ועידה של תנועה סלאפית. ג'קי חורי מדווח כי הצעיר, בן 27, נמנה על הארגונים הסלאפים.

22:40: שבעה אנשי הביטחון המצרים שנחטפו על ידי חמושים בשבוע שעבר הופיע בסרטון וידאו, בו הם קוראים לממשלה למלא את דרישות חוטפיהם. הסרטון הוא סימן החיים הראשון של שישה השוטרים ואיש משמר הגבול מאז נחטפו בדרך מסיני לקהיר ביום חמישי. בסרטון נראים השבעה כשענייהם מכוסות, והם מציגים עצמם. הם פונים ישירות לנשיא מוחמד מורסי, ומבקשים ממנו לשחרר אסירים פוליטיים על מנת להצילם. אחד החטופים מתייחס לגלעד שליט, ומבקש ממורסי שינהל משא ומתן על שחרורם, כפי שישראל ניהלה על שחרורו של שליט. 

21:50: שני עיתונאים מצרים בכירים בעיתון "אל-ווטאן", הידוע בבביקורתו על הנשיא מורסי והאחים המוסלמים, יועמדו לדין בהליך מהיר באשמת הוצאת דיבה. בחודשים האחרונים נשפטו בהאשמות דומות כמה עיתונאים, מנחי טלוויזיה וסאטיריקנים. פעילים טוענים שהממשלה משתמשת בבתי המשפט כדי להחליש את מתנגדיה הליברלים והחילוניים.

19:14: החלטת האיחוד האירופי להסיר את הסנקציות על הנפט בסוריה, שנועדה לסייע לאופוזיציה, מאיצה את המאבק על השליטה בבארות וצינורות נפט באזורים הנשלטים על ידי המורדים, וסייעה לחזק את אחיזתן של קבוצות ג'יהאדיסטיות במשאבים היקרים. הגרדיאן מדווח כי ארגון חזית א-נוסרה, המקושר לאל-קאעדה ולקבוצות קיצוניות נוספות, שולט כעת על שדות נפט רבים בצפון מזרח המדינה, בעיקר במחוז דיר א-זור. הנפט מופק בתחנות מאולתרות ונמכר בצפון המדינה, וחלקו מיוצא במיכליות לטורקיה.

17:12: העימותים בעיירה הסורית קוסייר נמשכים, והטלוויזיה הסורית מדווחת כי כוחות הצבא שולטים כעת במרכז העיירה. פעילי אופוזיציה מדווחים כי 40 בני אדם נהרגו בהפצצות והפגזות של הצבא ומאות נפצעו, בהם גם מורדים. העיירה נמצאת במיקום אסטרטגי חשוב עבור שני הצדדים: שליטה בה תאפשר לממשלה גישה מדמשק לאזורי החוף, ועבור המורדים היא מאפשרת גישה ללבנון וממנה. 

15:00: שוטרים מצרים הזועמים על חטיפת שבעה מעמיתיהם אתמול על ידי חמושים בסיני, חסמו את מעבר הסחורות ניצנה בגבול ישראל. המעבר נמצא כ-40 קילומטרים מדרום לרפיח, שנסגר אתמול בנסיבות דומות. שני גורמי ביטחון מצרים אמרו כי תנועת המשאיות במחסום פסקה לחלוטין.

החמושים, המזוהים עם קבוצות איסלאמיות קיצוניות הפועלות בסיני, דורשים את שחרור חבריהם העצורים, אולם לשכתו של נשיא מצרים שבה ומסרה היום כי לא יתנהל שום משא ומתן עם פושעים.

14:39: משטרת תוניסיה פיזרה בגז מדמיע מאות מתומכי התנועה הסלאפית "אנסר אל-שריעה" שמחו על כך שהרשויות אסרו לקיים את הכינוס השנתי של התנועה בטענה שהיא מהווה סכנה לשלום ציבור.

13:03: הטלוויזיה הסורית דיווחה כי כוחות צבא כיתרו את העיירה קוסייר, הנמצאת בשליטת המורדים זה כמה שבועות. לפחות 16 בני אדם נהרגו בהפצצות אוויריות וירי ארטילרי על העיירה. ארגוני אופוזיציה דיווחו כי יחידות של חיזבאללה מסייעות לצבא הסורי.

כתב "הארץ" ג'קי חורי מסר כי לפי הדיווחים, כוחות צבאיים נכנסו לעיירה ועצרו עשרות חמושים. הוא הוסיף כי קוסייר היא עיירה אסטרטגית חשובה בשל קרבתה לגבול הלבנוני ולעיר חומס.

11:57: הקולונל ראסול סנייראד, בכיר במשמרות המהפכה של איראן, אמר בראיון לכמה כלי תקשורת במדינה כי כוחותיו "יעמדו על המשמר" אחרי הבחירות לנשיאות ב-14 ביוני "מחשש להתלקחות מהומות". סניידראד ציין כי הסיכוי למהומות בטהראן ובמחוזות אחרים גבוה הואיל וזו הפעם הראשונה שהבחירות לנשיאות והבחירות המוניציפאליות מתקיימות באותו יום.

מועצת שומרי החוקה, הגוף הדתי שמפקח על הבחירות, צפוי לפרסם ביום שלישי את רשימת המועמדים הסופיים לתפקיד נשיא איראן הבא.

10:43: סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א מסרה כי שני בני אדם שהורשעו בריגול לטובת ישראל וארה"ב הוצאו להורג בטהראן. השניים שזוהו בשמות מוחמד ה. וקורוש א. אספו מידע מסווג ומכרו אותו לשירותי המודיעין של ישראל וארה"ב. סוכנות הידיעות הגרמנית דיווחה כי השניים נתלו אחרי קבלת אישור מבית המשפט העליון.

09:46: זהרה שאחיד חוסיין, פוליטיקאית בכירה במפלגת הצדק הפקיסטאנית, נורתה למוות סמוך לביתה בעיר קראצ'י. חוסיין, שימשה כסגניתו של אימראן חאן שהתמודד על ראשות הממשלה בבחירות לפרלמנט שהתקיימו בראשית החודש.

ההתנקשות בחייה של חוסיין באה בשעה שהמפלגות בפקיסטאן מתכוננות לסיבוב הצבעה חוזר בקראצ'י, עליו הוחלט בשבוע שעבר. מפלגתו של חאן מאשימה את מפלגת MQM, הזוכה לתמיכה גדולה בעיר, באחריות למעשה.


09:15: הפרלמנט האפגני חסם בסוף השבוע הצעת חוק המקדמת את חרויות האשה בטענה כי הן מפרות את עקרונות האיסלאם ומקדמות "חוסר נאמנות". הצעת החוק מבקשת לאשר את תקנת ביטול האלימות כלפי נשים, שנכנסה לשימוש ב-2009 מתוקף צו נשיאותי. התקנה מגדירה נישואי ילדים, נישואם בכוח וסחר בנשים למטרת יישוב סכסוכים כעבירות פליליות.

08:22: לפחות 16 בני אדם נהרגו ברחבי עיראק בסוף השבוע בשרשרת של פיגועים ותקריות אלימות. לפחות שמונה שוטרים נחטפו ממחסום לאורך הכביש המהיר המוביל מערבה לירדן ולסוריה.

בשלושת הימים האחרונים נהרגו 130 בני אדם בתקריות אלימות ברובעים שיעים וסונים בעיראק. המתיחות בין הפלגים גברה מאוד אחרי שהסונים פתחו במחאה על היד הקשה שמפעילה הממשלה השיעית. מאז חודש דצמבר מנהלת ממשלתו של נורי אל-מליכי גל מעצרים גדול נגד חשודים בפעילות טרור וחברות באל-קאעדה.


17:45: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר בראיון טלוויזיוני לעיתון הבריטי "גרדיאן" ולעיתון הארגנטינאי "קלרין" כי ארגוני ההתנגדות בארצו, הנהנים מתמיכת מדינות המערב, אינם מסוגלים לעמוד בשום הסכם שלום. לאורך הראיון נשמעו הדי פיצוצים בסביבת ארמון הנשיאות בדמשק.

אסד הזהיר את ארה"ב ורוסיה כי מאמציהן להביא לפיוס בסוריה - לא יצליחו להביא להפסקת מלחמת האזרחים ורק יגדילו את החורבן. הוא ציין כי הוא מברך על כל ניסיון להתניע דיאלוג, אך הדגיש כי הוא מאמין שמדינות המערב מחפשות דרכים להגביר את האלימות ולהפיל את ממשלו.

"למורדים אין זהות אחת", אמר אסד, "מדובר במאות, לא עשרות, בקבוצות וארגונים שונים. לכל קבוצה יש את המנהיג המקומי שלה. מי מהם מסוגל להוביל אלפי תומכים? איננו יכולים לדבר על לוח זמנים כזה או אחר עם אנשים שאיננו יודעים מי הם". נשיא סוריה גם שם והאשים את סעודיה, קטאר וטורקיה בעידוד האלימות והדגיש כי הפסקת התמיכה הבינלאומית בארגוני האופוזיציה היא דבר שחייב להתבצע לפני קיום ועידה בינלאומית על עתידה של סוריה.

בהמשך הראיון, התייחס אסד גם לישראל, וטען כי היא משתפת פעולה עם המורדים. לדבריו, "ישראל תומכת באופן ישיר בארגוני הטרור. זה קורה בשתי דרכים: היא מספקת להם סיוע לוגיסטי, והיא גם אומרת להם איזה אתרים לתקוף ואיך לבצע את התקיפות. לדוגמה, הם התקיפו תחנת מכ"ם של מערכת ההגנה האווירית שלנו, שיכולה לזהות חדירות מטוסים מחוץ לגבול, ובאופן ספציפי מישראל".

13:15: פעילי זכויות אדם בסוריה האשימו את המשטר בשימוש במרגמות שהכילו חומר כימי בשכונת אל עסאלי בדמשק ובעייריה סראקיב באידלב - לפי דיווח המבוסס על עדויות של מרכז ההסברה הסורי המזוהה עם האופוזיציה, עשרות נפגעו במהלך ההפגזות. בדיווח אין פרטים נוספים על מהות הפגיעה והשימוש בנשק כימי.

ארגון ועדות התיאום המקומיות מדווחות על מותם של שבעה מאנשי חיזבאללה במהלך חילופי ירי עם צבא סוריה החופשי באזור אל קסיר בפרברי דמשק. כמו כן נהרגו ארבעה איראנים בעת ששני רכבים השייכים לכוחות המשטר נפגעו מאש המורדים באזור חומס.

11:05: אדם אחד נהרג ועשרות נפצעו בהתנגשויות בין מוסלמים לנוצרים, שהתרחשו אמש מחוץ לכנסייה קופטית באלכסנדריה, העיר השנייה בגודלה במצרים.

09:05: גורמים ישראלים בכירים אמרו לטיימס הלונדוני כי ישראל מעדיפה שנשיא סוריה אסד ישרוד במלחמה העקובה מדם המתרחשת בארצו, על פני ניצחון המורדים והשתלטות של גורמים איסלאמיים קיצוניים.

"עדיף השטן שאנחנו מכירים מהשדים שאנחנו רק יכולים לדמיין אם סוריה תיפול לכאוס, וקיצונים מהעולם הערבים ישיגו דריסת רגל שם", אמר קצין מודיעין בכיר לטיימס. מקורות מודיעיניים אמרו כי המשך משטרו של אסד, שיהיה מוחלש יותר יהיה עדיף גם עבור ישראל וגם עבור האזור כולו.

22:04: יותר מ-14 בני אדם נהרגו בפיצוץ באזור מסחרי במערב בגדאד.בפיגועים היום ברחבי עיראק, שכוונו נגד האוכלוסייה הסונית, נהרגו יותר מ-60 בני אדם.

21:56: פעילי זכויות אדם מצאו מכשירי עינויים ועדויות להתעללות בבני אדם בבתי כלא ממשלתיים בעיר הסורית הראשונה שנפלה לידי המורדים. המורדים, שכבשו את ראקה, עיר במזרח סוריה, בחודש פברואר, אפשרו לארגון יומן רייטס ווטש (Human Rights Watch) גישה בחודש שעבר למתקנים שהיו שייכים לשירותי הביטחון והמודיעין של צבא סוריה.

בדו"ח שפרסם היום הארגון נכתב כי צוות החוקרים מצא עדויות לכך שכוחות הביטחון הסוריים עינו מתנגדי שלטון והשתמשו במכשירים שנועדו למתוח או לעקם את רגליהם של הקורבנות. השבוע פורסמה ב"הארץ" כתבה על האכזריות הבלתי נתפסת במלחמת האזרחים בסוריה, שעה שבכמה סרטונים נראים נאמני אסד טובחים בתושבי כפרים במערב המדינה ובסרטון אחר נראה מפקד בצבא המורדים אוכל לב או ריאה של חייל סורי מתוך רצון לנקמה.

19:00: רשת פוקסניוז משדרת וידאו שלטענתה מציג כוחות קומנדו ישראלים שבים מפעילות מבצעית בתוך סוריה (החל מהשניה ה-50).

Watch the latest video at http://video.foxnews.com">video.foxnews.com

Watch the latest video at http://video.foxnews.com">video.foxnews.com

18:50: עשרה בני אדם נהרגו בהתפוצצות של מכלית דלק שהוברחה מסוריה לטורקיה. הפיצוץ היה בחבל הטאי, שבו נהרגו בשבוע שעבר 51 בני אדם בפיגועים.

15:57: איתמר רבינוביץ' כותב היום ב"הארץ" על האכזבה מהמשורר הסורי אדוניס, גדול המשוררים הערבים החיים כיום, בכל הנוגע לנעשה בסוריה. אדוניס הביע תמיכה בתחילת המשבר בנשיא אסד, אולם בעקבות לחץ זגזג בעמדותיו ומתח ביקורת מתונה על הדיכוי של המשטר. לדברי רבינוביץ', "האכזבה האמיתית מענק רוח כמו אדוניס נובעת מכך שהוא ודומיו שותקים או מגמגמים ונוטשים את הזירה לאוחזים ברובה ובסכין".

15:55: יותר מ-30 בני אדם נהרגו בשני פיצוצים ליד מסגד בעיר בעקובה שבעיראק

12:30: מספר הפליטים הסורים שרשומים בסוכנות הפליטים של האו"ם גדול מ-1.5 מיליון איש. "העובדה שיותר מ-1.5 מיליון נרשמו או שיש להם פגישות עם סוכנות הפליטים של האו"ם אומרת לצערנו שמספר הפליטים האמיתי גבוה הרבה יותר", נמסר בהודעה הרשמית מטעם הסוכנות.

12:00: שוטרים מצרים חסמו את מעבר רפיח לעזה, לאחר שאתמול חטפו חמושים איסלאמים שבעה אנשי ביטחון בסיני. החוטפים דורשים את שחרור אנשיהם הכלואים במצרים. שלושה מהשוטרים שנחטפו עובדים במעבר רפיח וכעת חבריהם דורשים מהנשיא, מוחמד מורסי, לפעול לשחרורם.

7:50: רוסיה שלחה לסוריה טילים מתקדמים נגד ספינות – כך אומרים היום (שישי) בכירים אמריקאים לניו יורק טיימס. על פי הדיווח הטילים שהועברו הם מסוג יאחונט, שדגם ישן יותר שלהם כבר נמכר לסורים בעבר, אולם לאלו שנשלחו עתה יש רדאר מתקדם שמשפר את יעילותם והם עלולים לסכל ניסיון להטלת סגר ימי על סוריה.

בניגוד לטילי סקאד, או טילי קרקע-קרקע לטווח רחוק יותר ששימשו את ממשלו של אסד נגד המורדים, מערכת טילי היאחונט תאפשר לצבא הסורי לפעול נגד ניסיון בינלאומי אפשרי לאכוף סגר ימי על סוריה כדי לתמוך באופוזיציה, ותרתיע כוחות זרים מניסיון להעביר אספקה לאופוזיציה דרך הים.

הדיווח מגיע ימים ספורים לאחר שיחתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, בה ביקש נתניהו מעמיתו הרוסי לא למכור לסורים מערכות טילים נגד מטוסים מסוג S-300. וכן על רקע התוכנית האמריקאית-רוסית לכינוס ועידה בינלאומית בתחילת החודש הבא כדי לנסות ולהביא לסיום המלחמה עקובת הדם בסוריה.

21:05: נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש ממשלת טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן הודיעו הערב (חמישי) על תמיכתם באופוזיציה הסורית וסילוקו של הנשיא בשאר אל-אסד כדי להקים מדינה חופשית ודמוקרטית בסוריה.

במסיבת עיתונאים משותפת שהתקיימה בוושינגטון אמר אובמה כי ארה"ב תבחן את כל האפשרויות כדי לסייע למורדים ולאופוזיציה ולא פסל את האפשרות למעורבות צבאית. אובמה ציין כי לארה"ב מידע בעניין שימוש בנשק כימי מצד משטר אסד וכי הפרטים יפורסמו בקרוב. בנוסף, ארה"ב תבחן את האפשרות לשימוש בכוח צבאי נגד המשטר הסורי בדגש כי שימוש בנשק כימי יפגע גם בביטחונה של ארה"ב.

ראש ממשלת טורקיה ארדואן אמר כי שני הצדדים מסכימים כי על אסד להסתלק כדי לבנות סוריה חופשית ודמוקרטית. הוא הוסיף כי טורקיה תמשיך במאמצים לסייע לפליטים ולאופוזיציה לצד הניסיון לקדם דו שיח בין הצדדים על מנת לסכם על תקופת ביניים והעברת השלטון לממשלת מעבר.

במסיבת העיתונאים הודיע ארדואן כי בכוונתו לבקר בעזה במהלך חודש יוני ויגיע גם לגדה המערבית. כזכור, ארדואן הודיע כי בכוונתו לבקר בעזה מאז ההשתלטות על הספינה מאווי מרמרה אולם הביקור לא יצא לפועל בשל לחצים שונים כולל של הרשות הפלסטינית כדי לא להצטייר כמי שנותן עדיפות לחמאס על הרשות הפלסטינית.  

17:20: מקור ביטחוני מצרי אמר לסוכנות הידיעות "אנאדול" כי חברי החוליה שחטפו הלילה שבעה אנשי ביטחון ושוטרים מצרים בחצי האי סיני, שחררו אחד מהם, כך מדווח ג'קי חורי. לפי השוטר שוחרר ליד שפת הים באזור רפיח המצרית, ומתחקור ראשוני עולה כי הוא התבקש להעביר לכוחות הביטחון המצריים את דרישת החוטפים לשחרר קרובי משפחה שלהם. המשטרה כבר זיהתה את החוטפים, והתברר כי הם בני משפחה של אסירים שנעצרו בגין שוד בנק באל עריש בקיץ 2011 ותקיפת תחנות משטרה באזור. בשני האירועים נהרגו אזרח וחמישה שוטרים.

אירוע החטיפה התרחש הלילה, כשחמושים הצליחו להשתלט על שבעה חיילים ושוטרים המוצבים באזור אל עריש והובילו אותם למקום מסתור. בעקבות האירוע הודיע הצבא המצרי על כוננות מוגברת, ופרס כוחות גדולים בקו הגבול בין חצי האי סיני לרפיח שבדרום רצועת עזה. לפי עדי ראייה, הצבא הקפיד להציב כוחות בנקודות שיש חשד להיותם פתחים למנהרות לתוך הרצועה, מחשש שהחטופים יוברחו לתוך הרצועה.

17:03: 15 בני אדם נהרגו כשמחבל מתאבד התפוצץ בסמוך למשלחת של חיילים זרים בקאבול בירת אפגניסטאן. שישה מההרוגים הם אמריקאים, ותשעה הם אזרחים אפגאנים, בהם שני ילדים. 40 בני אדם נפצעו בפיצוץ, שאירע בשעות עמוסות בבוקר. תנועת המורדים חיזב-א-איסלאמי, שקשורה לטליבאן, לקחה אחריות על הפיגוע. זו אחת המתקפות הקשות בבירה בחודשים האחרונים.

16:50: חבר במועצת שומרי החוקה באיראן אומר שנשים לא יכולות להציג את מועמדותן בבחירות לנשיאות. 30 נשים ביקשו להתמודד בבחירות שייערכו ב-14 ביוני, וגם לפני ההודעה סיכויין להצליח בבחירות נחשבו לכמעט בלתי אפשריים. סוכנות הידיעות החצי רשמית מאהר ציטטה את דבריו של החבר במועצה, האייתלולה מוחמד יזדי, שאמר כי "החוק אינו מתיר" לאשה לכהן בתפקיד הנבחר הבכיר ביותר במדינה. עם זאת, נשים באיראן מכהנות בתור מחוקקות וחברות פרלמנט. מועצת שומרי החוקה צריכה לאשר כל מועמד לקראת הבחירות. 686 הגישו את מועמדותם להחליף את מחמוד אחמדינג'אד, והרשימה הסופית תוכרז ביום שלישי בשבוע הבא.

15:55: לפחות 25 בני אדם נהרגו היום בשלושה פיגועים ברבעים השיעיים בבגדד, בירת עיראק. שתי מכוניות תופת התפוצצו בשוק ההומה בסאדר, בצפון-מזרח העיר, וגרמו למותם של 22 בני אדם ולפציעתם של 18 נוספים. הפיצוץ השלישי היה בשוק הקטן ברובע קמאלייה, ובו נהרגו שלושה בני אדם. "מיד לאחר הפיצוץ נוצר כאוס. אנשים רצו לכל עבר כדי לפנות נפגעים וראיתי שני עובדים במאפיה שהיו לגמרי שרופים"- כך אמר לרויטרס חוסיין מאחדי, בעלים של חנות בשוק שהיה עד לפיגוע. 

אף ארגון לא נטל עדיין אחריות לפיגועים, אך לאחרונה ארגונים סוניים המקשורים לזרוע העיראקית של אל-קאעדה הגדילו את כמות הפיגועים כנגד מטרות שיעיות. אתמול נהרגו 35 בני אדם מפיגועים באזורים שיעיים בבגדד ובצפון עיראק.

15:25: היום (חמישי) עלה ביוטיוב סרטון המתאר הוצאה להורג בתחילת השבוע של 11 נאמני אסד על ידי ארגון המורדים הג'יהדיסטי, אל-נוסרה, המזוהה עם אל-קאעדה. מוקדם יותר השבוע עלה סרטון על ידי נאמני אסד שבו נראה אדם המנסר את גופתו של חייל ועוקר את ליבו לפני שהוא מכניס אותו לפיו. לפני פיטר בוקרט, מהארגון Human Rights Watch מניו יורק, האדם הוא אבו שאקר, מייסד בריגדת פארוק, שנמנית על חזית אל-נוסרה, ארגון המורדים הג'יהדיסטי שערך את ההוצאה להורג שנצפית בסרטון החדש.
12:35: חמושים חטפו שבעה חיילים מצרים בחצי האי סיני - כך מוסר הבוקר מקור בכיר בביטחון המצרי לדי-פי-אי. החמושים, שהיו רעולי פנים, חטפו ארבעה חיילים ועוד שלושה שוטרים צבאיים בעיירה אל-עריש בצפון סיני ולקחו אותם למקום שאינו ידוע. קיים סיכוי לא מבוטל שהחטיפה התבצעה בכדי לנסות לשחרר בני משפחה של החוטפים הכלואים במצרים. אף ארגון עדיין לא נטל אחריות על החטיפה. 

10:30: בית המשפט בבחריין גזר על שישה אזרחים שנת מאסר בשל ציוצי טוויטר שביטאו ביקורת נגד המלך חמד בין עיסא אל-קליפה. גזרי הדין הם חלק ממאמץ כללי של נסיכויות המפרץ להילחם בחתרנות שבאה לידי ביטוי ברשתות החברתיות. בבחריין קיימת מחאה חברתית בשנתיים האחרונות, כאשר הרוב השיעי מחפש השפעה גדולה יותר בבמשלה הנשלטת בעיקר על ידי הסונים.

15/05/13

22:40: כלי התקשורת במצרים מדווחים כי נלכד תא טרור המקושר לאל קעאדה, שתכנן לבצע פיגועים בשגרירויות ארה"ב וצרפת.

22:25: מספר ההרוגים בסדרת הפיגועים בעיראק עלה ל-34 בני אדם.

20:44: העצרת הכללית של האו"ם אישרה החלטה המגנה את פעולות צבא אסד במלחמת האזרחים בסוריה, ותומכת בכוחות האופוזיציה.

 בהחלטה, שנתמכה על ידי מדינות ערביות, גונה השימוש הגובר של צבא אסד בכלי נשק כבדים. עוד נאמר כי על כל הצדדים במלחמה, שגבתה עד כה יותר מ-80 אלף קורבנות, להפסיק באופן מיידי את האלימות. לפי ההצהרה, על הצדדים להישמע לחוקי זכויות האדם הבינלאומיים, ולהגן על חיי האזרחים, במיוחד כשמדובר בנשים וילדים. עוד נדרש מהמשטר הסורי לשחרר את כל האסירים שנכלאו שלא כחוק, לחדול מפגיעה באזרחים ובפליטים במדינות השכנות, ולאפשר לפקחי האו"ם גישה חופשית למדינה

19:29: "אם אסד יגיב על תקיפות ישראל בסוריה הוא מסתכן בהפלת משטרו", כך אמר בערב (רביעי) בכיר ישראלי ל"ניו-יורק טיימס".

הכתב המדיני של העיתון, מארק לנדלר, שהביא את דבריו של הבכיר הישראלי כתב כי האחרון יצר קשר עם ה"ניו-יורק טיימס" היום מיוזמתו. לנדלר ציין כי הבכיר הישראלי תודרך ביומיים האחרונים בידי בכירים ישראלים אחרים שבקיאים במצב בסוריה, אך ביקש לשמור על עילום בשל רגישות הנושא. "העברת נשק כזה לחיזבאללה תערער את היציבות באזור", אמר הבכיר הישראלי. "אם אסד יגיב ויתקוף את ישראל או ינסה לתקוף את ישראל באמצעות ארגוני טרור שיפעלו בשליחותו, הוא יסתכן באובדן משטרו, כיוון שישראל תגיב".

19:26: משרד התקשורת הסורי הודיע כי שירותי האינטרנט במדינה חזרו לפעול אחרי הפסקה שנמשכה כמה שעות. לפי המשרד, פיגוע שביצעו המורדים 60 קילומטרים מצפון לדמשק גרם להפסקת התקשורת.

18:13: נשיא העצרת המרכזית של האו"ם, ווק ג'רמיץ', אמר כי יותר מ-80 אלף בני אדם נהרגו עד כה במלחמת האזרחים בסוריה. עצרת האו"ם צפויה להצביע היום על טיוטה המגנה את סוריה ומכירה באופוזיציית המורדים. רוסיה מתנגדת לכך.

17:42: הבי-בי-סי מדווח על התנגשויות בין נאמני נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לבין המורדים ליד בית כלא בעיר חאלב. לפי הדיווח, המורדים ניסו לפוצץ את חומות הכלא, שבו מוחזקים כ-4,000 אסירים.

17:27: סרטון שבו נראה מפקד בצבא המורדים אוכל לב או ריאה של חייל בצבא סוריה מעורר סערה ברחבי העולם, ומצית מחדש את הוויכוח בשאלה האם על המערב לתמוך במתנגדי שלטונו של בשאר אסד. הסרטון, שפורסם לפני כמה ימים, משך תשומת לב רבה ברשתות החברתיות ובאתרים שונים כמו יוטיוב, טוויטר ופייסבוק. במלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה נעשה שימוש רב בתעמולה, שקרים והכפשות הדדיות שעוררו בתחילה ספק בנוגע למהימנות הסרטון. ואולם, התוקף בסרטון אישר שביצע את המעשה ונגס בריאה של החייל. לדבריו, הוא עשה זאת מתוך רצון לנקמה.

16:30: 14 בני אדם נהרגו בסדרה של פיצוצים ברחבי עיראק

13/05/13

21:00: ארה"ב ובריטניה יעבדו יחדיו כדי לחזק את כוחות האופוזיציה המתונים בסוריה, ולכונן גוף מעבר שיחליף את ממשלתו של אסד. במסיבת עיתונאים בוושינגטון עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי הקמת גוף שכזה תהיה המטרה של פגישה שתיערך בז'נבה בשבועות הקרובים.  קמרון הוסיף כי ישנו "חלון הזדמנויות קטן לפני שחששותינו הגרועים ביותר יתממשו", בנוגע למתרחש בסוריה.

"אין משימה בינלאומית דחופה יותר מזו. אנחנו צריכים להביא את הסורים לשולחן להסכים על ממשלת מעבר, שתוכל לזכות בהסכמת כל העם הסורי", אמר קמרון. "אני מאמין שיש דברים נוספים שאנחנו יכולים לעשות לצד סיוע ויעוץ טכני, כדי לעזור לאופוזיציה להתעצב ולעבוד עמם". לדבריו, הוא לא קיבל החלטה בעניין חימוש האופוזיציה הסורית, אולם בריטניה דוחקת באיחוד האירופי להגמיש את אמברגו הנשק על סוריה.

אובמה הוסיף כי ארה"ב תפעל להגביר את הלחץ על אסד, לספק סיוע הומניטרי, לתמוך בגורמים המתונים ולהכין את סוריה למעבר דמוקרטי. "בינתיים, נמשיך לעבוד כדי לבסס את העובדות הנוגעות לשימוש בנשק הכימי, והעובדות הללו ינחו אותנו בצעדים הבאים", אמר.

18:08: איש עסקים איראני הורשע בניסיון להבריח נשק לעיר לאגוס שבניגריה, ונידון לחמש שנות מאסר בבית משפט במדינה. ב-2010 אותרו בנמל המרכזי בעיר טילים, פצצות מרגמה ורימוני יד ב-13 מיכליות, שתויגו כחומרי בנייה. כמו כן, הורשע אדם ניגרי ששיתף עמו פעולה. בתחילה חשבו הרשויות כי הנשק יועד לניגריה, אולם לאחר מכן מסרו גורמים רשמיים שהנשק יועד להגיע לגמביה. האיראני שהורשע טען כי הוא חבר במשמרות המהפכה.

17:07: התרסקות המטוס בדרום טורקיה נגרמה ככל הנראה מתקלה טכנית, כך אמרו גורמים צבאיים טורקים אמרו לרשת NTV במדינה.

16:55: לפחות 9 בני אדם נהרגו כשמכונית תופת התפוצצה מחוץ לבית חולים בעיר בנגאזי שבמזרח לוב, בהם נשים וילדים, כך מסר בכיר במשרד ההגנה במדינה. עם זאת, מקורות שונים ובהם שר הפנים דיווחו על שניים או שלושה הרוגים. עד כה, אף קבוצה לא לקחה אחריות על הפיגוע, שמרחש לאחר סדרת מתקפות בעיר בימים האחרונים.

16:01: צבא טורקיה הודיע כי בסביבות השעה 14:15 (שעון מקומי) אבד הקשר עם מטוס קרב מסוג F-16 שטס סמוך לגבול הסורי. כלי התקשורת במדינה דיווחו כי הטייס הספיק להודיע כי הוא נוטש את המטוס, אולם לא ברור מאיזו סיבה.

בהודעת הצבא הטורקי נמסר עוד כי המטוס היה במשימה סמוך לעיירה אוסמניה. לא ברור לפי שעה אם להתרסקות המטוס יש קשר למתיחות הגדולה בין טורקיה לסוריה.

15:41: אחמד קדאף אלדאם, אחיינו של שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי, הועמד למשפט במצרים בגין ניסיון רצח. אלדאם מואשם כי פתח באש לעבר שוטרים שביקשו לעוצרו בקהיר לפני כחודשיים בהתבסס על צו מעצר בינלאומי שפרסם האינטרפול.

משפטו של אלדאם מונע את הסגרתו ללוב, שם הוא מואשם בהונאה, הלבנת כספים ועבירות זיוף. בית המשפט דחה את בקשת סניגוריו להשתחרר בערבות והורה על הארכת מעצרו עד ל-15 בחודש.

14:19: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי ארצו "לא תימנע" מלהגיב לפיגוע שבוצע שלשום בשטחה וגבה את חייהם של 47 בני אדם. עם זאת ארדואן ציין כי לא יגרור את ארצו למלחמה המתחוללת בסוריה השכנה. "אנחנו לא ניפול למלכודת, אבל נגיב כמו שצריך בזמן שצריך. אנחנו לא נימנע מזה", אמר ארדואן. ראש הממשלה הטורקי אמר כי הממשל הסורי "בוודאות" עומד מאחורי המתקפה וטען כי ההכחשות מדמשק הן שקר.

13:55: ראש ממשלת בריטניה, דויד קמרון, ייפגש היום עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, וינסה לקדם דרכים חדשות לחזק מבצעית את האופוזיציה הסורית. דוברו של קמרון אמר כי ראש הממשלה ידון עם אובמה באופן בו ארה"ב ובריטניה "יכולות לסייע לגבש אופוזיציה חזקה ואמינה יותר פוליטית ומבצעית בתוך סוריה".

13:16: שר ההסברה הסורי האשים את הממשל באנקרה בפיגוע התופת שלשום בעיירת הגבול הטורקית וכינה את ראש ממשלת טורקיה רוצח. בראיון לתחנת טלוויזיה רוסית בשפה הערבית הטיל השר, עומראן אל-זוהבי, את "כל האחריות למה שקרה מונחת על הממשל הטורקי וארדואן באופן אישי". אל-זוהבי המשיך לתקוף את ארדואן ואמר כי הוא "דורש את התפטרותו כרוצח וכמוציא להורג. אין לו זכות לבנות קריירה פוליטית על הדם של העם הטורקי והסורי", אמר.

47 בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית התופת שלשום בעיר רייחנלי, ואנקרה תלתה את האשמה בארגון המקושר לשירותי הביון הסוריים. אתמול האשים ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן את סוריה בהתגרות ובניסיון לגרור את ארצו לבוץ הסורי. בעצרת באיסטנבול קרא ארדואן לאזרחי ארצו לשמור על קור רוח נוכח מעשי סוריה. בדמשק הכחישו כל קשר לפיגוע.

12:25: מטוס קרב של צבא תימן התרסק ברחוב בבירה צנעא. מדיווחים ראשונים עולה כי לפחות אדם אחד, הטייס, נהרג. זו הפעם השלישית בחצי השנה האחרונה שמטוס של צבא תימן מתרסק. בפברואר נהרגו 12 בני אדם כשמטוס צבאי התרסק סמוך לאוניברסיטה בצנעא, ו-10 חיילים נהרגו בנובמבר כשמטוס התרסק לתוך בניינים מצפון לבירה.

12:00 הצבא הסורי השתלט מחדש על עיר אסטרטגית המקשרת בין דמשק לירדן - כך מדווח ארגון זכויות אדם סורי הממוקם בבריטניה. על פי הדיווח, ההשתלטות על העיר חירבת גזאלה החולשת על הדרך בין דמשק לירדן, תקשה על המהלך של כוחות המורדים שמנסים לפרוץ מעבר מהגבול הירדני לדמשק דרך מחוז דרעא.

11:00: חיזבאללה גינה את הפיגוע בטורקיה סמוך לגבול הסורי שלשום, שגבה את חייהם של 46 בני אדם. ה"דיילי סטאר" הלבנוני פרסם הודעה מטעם הארגון ובה נטען כי לפיגוע יש את "טביעות האצבעות של סוכנויות ביון בינלאומיות שמנסות לערער את היציבות ולגרום לכאב ואי-שקט במדינות הללו".

10:00: ראשי הקואליציה הלאומית הסורית, המאגדת את ארגוני האופוזיציה הסורית, ייפגשו באיסטנבול ביום חמישי הבא, 23 במאי, כדי להחליט על עמדה משותפת לגבי ההצעה הרוסית-אמריקאית. שרי החוץ ג'ון קרי וסרגי לברוב הציעו לכנס ועידה בינלאומית שתנסה למצוא פתרון פוליטי למלחמת האזרחים הסורית. ראשי האופוזיציה הסורית צפויים להיות מכונסים באיסטנבול במשך שלושה ימים.

9:00: ראש הממשלה המצרי, הישאם קנדיל, אמר כי הדלת המצרית לעזה "פתוחה לרווחה" עבור ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן. "הוא אמר שהוא רוצה לבוא למצרים וללכת לעזה", אמר קנדיל לעיתון הטורקי "הורייט". קנדיל נועד בסוף השבוע עם ארדואן ועם נשיא טורקיה עבדוללה גול, ואמר כי משרדי החוץ של שתי המדינות בוחנים תאריך אפשרי לביקור של ארדואן ברצועת עזה. על פי הערכות, הביקור יערך רק לאחר פגישתו של ארדואן עם נשיא ארצות הברית אובמה ביום חמישי הקרוב.

12/5/2013

18:03: בעקבות הפיגוע אתמול בגבול סוריה-טורקיה האשים ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן את סוריה בהתגרות ובניסיון לגרור את ארצו לבוץ הסורי. בעצרת באיסטנבול קרא ארדואן לאזרחי ארצו לשמור על קור רוח נוכח מעשי סוריה.

15:42: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי תנועת האחים המוסלמים בירדן קראה לממשלה הירדנית לאמץ באופן מידי את החלטת הפרלמנט הירדני, לפיה יש לגרש את שגריר ישראל מעמאן ולהחזיר את השגריר מתל אביב

15:00: ארגון זכויות אדם המפקח על הנעשה בסוריה טוען כי מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה נהרגו בקרבות בין תומכי אסד ומתנגדיו 80 אלף בני אדם.

12:39: סגן ראש ממשלת טורקיה אמר כי תשעה אזרחים טורקים נעצרו בחשד למעורבות בפיגועים ליד הגבול עם סוריה.

11:38: שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו אמר כי חלה "התקדמות משמעותית" באיסוף המידע על האחראים לפיגוע ליד הגבול עם סוריה, שבו נהרגו 46 בני אדם. זמן קצר לאחר מכן שר בממשלת סוריה הכחיש כי מדינתו אחראית לפיגוע.

10:15: רשת אלג'זירה מדווחת כי ארבעת פקחי האו"ם מאנשי כוח אונדו"ף שנחטפו בשבוע שעבר בידי חמושים באזור הגולן הסורי, שוחררו היום.

10:10: יום לאחר הפיגוע בטורקיה, שבו נהרגו כ-46 בני אדם בעיירה ליד הגבול עם סוריה, מאשימה אנקרה קבוצות התומכות במשטרו של נשיא סוריה אסד. עובדי סיוע החלו בחיפושים אחרי ניצולים מהריסות הבניינים שנהרסו בפיצוצים בעיירה ריהאנלי, שבה חיים פליטים רבים שנמלטו מסוריה ומתנגדי שלטון רבים.

שר הפנים הטורקי, מועמר גולר, אמר כי "זוהו הארגונים והאנשים שעומדים מאחורי הפיצוצים". לדבריו, "מבצעי הפיגוע קשורים לקבוצות התומכות במשטר הסורי ולשירותי המודיעין הסוריים".

06:02: בראיון ראשון מאז הודח מתפקידו, מגן נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, על הנשיא מוחמד מורסי, ואומר כי מוקדם מדי לשפוט את התנהלותו. העיתון אל-ווטן המצרי מדווח שאחד הכתבים הצליח להסתנן אתמול (שבת) מבעד לאבטחה הכבדה ולדבר עם מובארק, לפני פתיחת משפטו באשמת אחריות להרג המפגינים במהומות ב-2001.

"הוא נשיא חדש שצריך להתמודד עם משימות קשות בפעם הראשונה, ואל לנו לשפוט אותו עכשיו", אמר מובארק. 

11/05/13

23:45: נשיא איראן לשעבר אכבר האשמי רפסנג'אני, וראש המשלחת האיראנית לשיחות על הגרעין עם המערב סעיד ג'לילי, הצטרפו אתמול למרוץ לבחירות לנשיאות באיראן, שייערכו ב-14 ביוני. השניים מצטרפים ליותר מ-400 מועמדים שכבר הציגו מועמדות להיות יורשיו הפוטנציאליים של הנשיא היוצא, מחמוד אחמדינג'אד.

התקשורת האיראנית דיווחה שרפסנג'אני, שנחשב למתון יחסית, נרשם ממש ברגע האחרון לפני סגירת רשימות המועמדים. מועמדותו משנה מן היסוד את מה שנראה עד כה כהתמודדות בין קבוצות שמרניות יריבות בלבד.

22:40: שלטונות מצרים הודיעו היום (שבת) כי חשפו חוליה של ארגון אל קאעידה, שתכננה שורה של פיגועים במדינה כולל נגד שגרירות זרה בקהיר. שר הפנים המצרי, גנרל מוחמד אבראהים, אמר כי החוליה מונה שלושה חשודים וכי בחיפוש במקום המסתור של חברי החוליה נתפסו 10 ק"ג של חומר נפץ ומחשבים ניידים הכוללים תוכנית להכנת מטענים ומטוס זעיר והכנת רקטות (ג'קי חורי)

18:14: שר הפנים של טורקיה, מועמר גולר, סיפר כי מכונית ממולכדת אחת התפוצצה ליד בית העירייה ביישוב, בעוד השנייה סמוך לסניף דואר. רייחנלי משמשת מרכז לסחר בנשק בין טורקיה וסוריה וכן למורדים במשטר אסד. בנוסף למחנות הפליטים שהוקמו בשטחה, סורים רבים שנמלטו מהלחימה בארצם שכרו בה בתים.

הקואליציה הלאומית הסורית, שהיא הגוף המרכזי בהתנגדות לאסד גינו את "פעולות הטרור" ואמרו כי הם מזדהים עם הממשלה הטורקית ובני העם הידידותי של טורקיה". שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטולו, הגיב אף הוא לפיגוע ואמר כי ארצו תפעל נגד "אלה שמכל סיבה שלא תהיה, מנסים להביא כאוס מבחוץ אל תוך ארצנו".

17:24: תחנת הטלוויזיה הטורקית אן-טי-וי מצטטת שר בממשלה שאמר כי מניין ההרוגים בפיגוע עלה לכ-40. לדברי שר המשפטים, סאדולה ארגין, מספר האנשים שנהרגו או נפצעו הוא יותר מ-100 עתה".

ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, העריך כי ייתכן שצמד הפיצוצים קשור לסוריה. לדבריו, במחוז שבו הם התרחשו יש 20,000 עד 25,000 אלף פליטים מסוריה, ו"יכול להיות שיש מי שרצה לזעזע את המצב הרגיש הזה". עם זאת, ארדואן העלה את האפשרות שהפיגוע קשור לשיחות השלום של ארצו עם המורדים הכורדים. סגנו של ארדואן, בולנט ארינץ', היה תקיף יותר ואמר כי משטר אסד הוא "החשוד המיידי".


זירת הפיגועים ברייחנלי שבטורקיה, אחר הצהריים. צילום: אי-פי

16:45: פיגוע התאבדות בעיראק בסמוך לביתו של קצין מודיעין בכיר. שלושה נהרגו בביתו של הגנרל איסמעיל אל-ג'ובורי, קצין בכיר במחוז נינווה הצפוני לבגדאד. המחבל פוצץ עצמו בתוך משאית מיכל קטנה שהיתה צמודה לביתו של אל-ג'ובורי. בנו, אחיינו וגיסתו נהרגו בפיגוע ועוד 21 נפצעו. לא ברור אם אל-ג'ובורי היה בבית בזמן הפיגוע. עד לאחרונה, פיגועי התאבדות של ארגונים סוניים המזוהים עם אל-קאעדה היו נדירים בעיראק אך מאז יום רביעי היו ארבעה פיגועים כאלה בצפון עיראק.     

14:47: 18 בני אדם נהרגו ויותר מ-22 נפצעו בפיצוץ שתי מכוניות ליד הגבול בין טורקיה לסוריה. הפיצוצים נשמעו בעיירה רייחנלי, הצמודה לגבול עם מחוז אידליב בסוריה. שר הפנים הטורקי, מועמד גולר, מסר כי מכונית אחת התפוצצה מחוץ לבית העירייה והשניה מחוץ לסניף הדואר הראשי. גולר מסר גם כי כמות הפצועים עולה על 22 אך לא היה מוכן למסור מספר מדויק.

12:05: נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, הופיע היום בבית משפט לדיון במשפט החוזר בעניינו. הוא מואשם בשותפות באחריות למותם של מפגינים במהלך ההתקוממות העממית ב-2011.

11:07: הטלוויזיה הממלכתית של איראן דיווחה כי לפחות 15 בני אדם נפצעו ברעידת אדמה בעוצמה 6.2 שהתרחשה בדרום המדינה.

10:47: שר החוץ של טורקיה דבוטולו אמר אתמול כי פצועים סורים שקיבלו טיפול רפואי בטורקיה נפגעו מנשק כימי, והוסיף כי יש סימנים לכך כי הקו האדום, שאותו הגדיר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בנוגע לשימוש בנשק כימי, נחצה.

10:30: ארגון אמנסטי קרא לרשויות במצרים לשחרר מורה קופטית שנעצרה בחשד לביזוי האיסלאם. דימיאנה עבד-אל נור, מורה בכפר ליד העיר לוקסור שבדרום מצרים, נעצרה לאחר שכמה מתלמידיה טענו שבשיעורים בכיתה היא מתייחסת בזלזול לאסלאם. אתמול עצרה מצרים גם פעיל בתנועת הנוער השישה באפריל, שהיתה ממובילות המחאה נגד הנשיא המודח חוסני מובארק. הפעיל, מוחמד מאהר, נעצר עם חזרתו מארה"ב בחשד להסתה נגד הממשלה. היום הודיע התובע הכללי במצרים לשחרר את הפעיל.

10/05/13

22:00: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הכריז כי חלה התקדמות רבה בשיחות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנוגע למשבר בסוריה, אולם סירב להוסיף מידע בעניין. קמרון שנפגש עם פוטין בעיר הנופש סוצ'י שליד הים השחור, אמר שהוא שבע רצון מהפגישה, שאותה תיאר כ"משמעותית ויעילה".

21:55: ארבעה פוליטיקאים בולטים באיראן הצטרפו למאות מועמדים פוטנציאליים שנרשמו למירוץ לבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-14 ביוני. ארבעת המועמדים שנרשמו היום הם סגן הנשיא לשעבר מוחמד רזה עארף, ראש משמרות המהפכה לשעבר מוחסן רזאי, המחוקק עלי רזא זאכאני ועלי חדד עאדל, בעל ברית של ראש העיר של טהראן. עד כה, נרשמו 366 בני אדם. ההרשמה תיסגר מחר.

19:30: תנועת האחים המוסלמים במצרים קיימה הערב הפגנה נגד ישראל בקהיר, הפגנה ראשונה מסוגה מאז בחירתו של הנשיא מוחמד מורסי, הזוכה לתמיכתה. המפגינים קראו קריאות בגנות ישראל במחאה על ההתקפה בסוריה המיוחסת לפי מקורות זרים לחיל האוויר הישראלי.

18:17: שר החוץ הרוסי אמר כי למדינתו אין כוונות למכור לסוריה מערכות הגנה מתקדמות, מעבר למה שכבר נחתם בין שתי המדינות. השבוע דיווח וול סטריט ג'ורנל שישראל התריעה בפני ארה"ב על כוונת רוסיה למכור מערכות טילים מסוג S-300 למשטר אסד, שיסייעו לו להתמודד עם התערבות חיצונית ומתקפות אוויריות. סרגיי לברוב אמר כי רוסיה תכבד הסכמים שכבר נחתמו וכוללים מערכות הגנה אוויריות, אולם לא פירט האם הציוד עליו סוכם בעבר כולל טילי S-300. "רוסיה לא מתכננת למכור. היא כבר מכרה להם לפני זמן רב. היא חתמה על חוזים ומשלימה משלוחים של ציוד נגד טילים", אמר.

הוא הוסיף כי המשלוחים היו בהתאם לחוק הבינלאומי, ונועדו להגנה זמנית בלבד. "זה מיועד לכך שסוריה,  כמו יבואניות אחרו, תוכל להגן על עצמה מפני מתקפות אוויריות, תרחיש אינו לגמרי מדומיין", הוסיף. לברוב אמר את הדברים במסיבת עיתונאים עם עמיתיו מפולין וגרמניה, שנערכה בפולין.

15:55: בריטניה הודיעה על פינוי של כמה עובדים מהשגרירות בלוב בגלל חוסר היציבות במדינה.זמן קצר קודם לכן היה פיצוץ ליד תחנת משטרה בעיר בנגאזי, אולם לא דווח על נפגעים.

12:35: ראש ממשלת בריטניה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ידונו היום במשבר בסוריה. שני המנהיגים ייפגשו בבית הנופש של הנשיא בסוצ'י שליד הים השחור. בריטניה קראה לנשיא אסד להתפטר מתפקידו ותומכת בהגברת הסיוע למורדים. רוסיה, בעלת ברית של סוריה, מתנגדת לנקיטת צעדים נוספים נגד דמשק.

00:45: ראש מממשלת טייפ טורקיה ארדואן התראיין הלילה (שישי) לרשת NBC לקראת ביקורו הצפוי בשבוע הבא בארה"ב. ארדואן אמר כי יש ראיות לכך שסוריה עשתה שימוש בנשק כימי. לדבריו רסיסים של לפחות 200 טילים והפצועים שהגיעו לטיפול בגבול טורקיה מאששים את טענתו. עם זאת ארדואן הסתייג ואמר כי אין בידיו הוכחות חותכות לכך שנעשה שימוש בגז מסוג סארין במלחמה בסוריה. ארדואן אישר כי יתמוך בהצעה אמריקאית אם תעלה, לאכוף אזור האסור לטיסה בסוריה.

באשר לטענה כי אשתו של אסד וילדיו עזבו את סוריה, אמר כי חייהם נהרסו בגללו. "הדבר שעליו לעשות כעת הוא לעזוב את סוריה, עדיף מוקדם מאשר מאוחר, בסופו של דבר הוא ייתפס בידי האופוזיציה".

00:30: סוריה תסכים לאפשר לאו"ם לחקור אם נעשה שימוש בנשק כימי בשטחה, כך הודיע הערב סגן שר החוץ לסוכנות הידיעות אי-אף-פי. "הסכמנו מהרגע הראשון לאפשר למשלחת האו"ם שהקים המזכ"ל באן לחקור את מה שנעשה בחאן אל אסל".

סוריה ביקשה לערוך את החקירה מיד לאחר שהתקבלו דיווחים ראשונים על האירוע והאשימה את המורדים באחריות לשימוש בנשק הכימי בעיירה ליד חאלב ב-23 למארס בה נהרגו למעלה מ-30 בני אדם.

סוריה נתונה ללחץ בינלאומי כבד בעקבות החשד כי עשתה שימוש בנשק כימי. גורמים בארה"ב הודיעו בחודש שעבר כי הם מאמינים שממשל אסד עשה שימוש בנשק כימי אך ממתינים לאישור סופי של הממצאים.

ההודעה הסורית הערב ככל הנראה חסרת משמעות כי הם מעולם לא הסתייגו מקיום חקירה בחאן אל אסל. עם זאת, הסורים מסרבים בתוקף לאפשר לאו"ם לחקור אתרים אחרים בהם ייתכן ונעשה שימוש בנשק כימי.

09/05/13

23:41: איראן החזירה את שגרירה בקפריסין להתייעצויות אחרי שהאחרונה הסגירה לארה"ב אזרח איראני שניסה להפר את אמברגו הנשק הבינלאומי שמוטל על טהראן.

שר החוץ הקפריסאי, יואניס קסולידס, אמר במסיבת עיתונאים בוושינגטון כי האזרח האיראני ניסה לקנות ולסחור בנשק בניגוד להחלטות מועצת הביטחון. גורם דיפלומטי בניקוסיה אמר כי האזרח האיראני הוסגר לפני כשבועיים "אחרי שמוצו כל ההליכים המשפטיים נגדו בקפריסין".

22:22: שר ההגנה האיראני, אחמד ואהידי, אמר כי ארצו בנה כלי טיס לא מאויש המסוגל לחמוק ממערכות מכ"מ ומסוגל לבצע משימות מודיעין והתקפה על מטרות.

19:27: כתב "הארץ" ג'קי חורי דיווח כי מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הצהיר בנאום ברשת "אל-מנאר" כי סוריה תספק לארגונו "נשק משנה משחק" וכי חיזבאללה "יתמוך בכל מאמץ סורי להחזיר לידיה את רמת הגולן".

"לישראל יש מטרות ובראשן להוציא את סוריה ממעגל ההתנגדות. אין משטר ערבי שהגיש סיוע לההתגדות כמו שעשה משטר אסד. התקיפה (הישראלית בשטח סוריה) נועדה להכניע את סוריה... מספר ההרוגים בתקיפה לא עלה על חמישה, מדובר באנשי צבא שהיו שומרים במקום. התגובה הסורית למתקפה חשובה ביותר".

"אנחנו מוכנים לסייע למאבק העממי הסורי ברמת הגולן ומוכנים לקבל כל נשק חדיש. האויב הציוני מנצל את החולשה הערבית למטרותיו. היום, אחרי מה שמכונה האביב הערבי, העולם הערבי מוכן ליותר ויתורים לישראל בסוגיה הפלסטינית ומאכזב אותו. יש מדינות ערביות שרואות במסגד אל-אקצה והסוגיה הפלסטינית כנטל. העמדה הערבית הרשמית הכירה בישראל כמדינה יהודית בלי להבין השלכות ההכרה הזו על העם הפלסטיני", דברי נסראללה.

19:18: סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, אמר כי ארצו "תגיב מיד" לכל תוקפנות ישראלית על אדמתה. דבריו פורסמו בערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה האנגלית Press TV. במקביל, דיווחה הטלוויזיה הסורית כי הממשל נתן "אור ירוק" למתקפות נגד ישראל בגולן אחרי עשרות שנים של שקט.

18:58: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר במסיבת עיתונאים ברומא כי "ארה"ב מעדיפה שרוסיה לא תמכור נשק לסוריה וכי התנגדה בעבר להעברת מערכות טילים מתקדמות לדמשק מכיוון שהן מהוות סכנה לישראל". קרי לא התייחס לדיווח הבוקר בעיתון וול סטריט ג'ורנל לפי ישראל הזהירה את ארה"ב כי רוסיה מתכוונת למכור מערכות S-300 מתקדמות למשטרו של בשאר אל-אסד.

מוקדם יותר אמר קרי במהלך פגישה עם שר החוץ הירדני כי לאסד "לא יהיה תפקיד" בכל פיתרון פוליטי עתידי לנעשה בסוריה. במקביל הודיע משרד החוץ הסורי כי הוא מברך על החלטת ארה"ב ורוסיה לקיים ועידה מיוחדת לסיום מלחמת האזרחים.

18:40: ממשלת עיראק הודיעה כי היא איננה מקבלת את כניסתם של לוחמי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) לשטח המדינה מטורקיה, אך הדגישה כי לבגדאד אין שליטה על גבולה הצפוני הנמצא בסמכותה של ממשלת מחוז כורדיסטאן.

כחלק ממתווה השלום בין טורקיה לכורדים החלו השבוע לוחמי פ-ק-ק לחצות את הגבול לצפון עיראק בקבוצות קטנות. תהליך הנסיגה צפוי להימשך חודשים.

18:31: פחות מ-48 שעות לפתיחת הקלפיות, ופקיסטאן רותחת: עלי חיידר גילאני, בנו הצעיר של ראש הממשלה לשעבר יוסוף גילאני, נחטף היום על ידי חמושים במהלך עצרת בחירות בעיר מולאן שבמרכז המדינה. עדי ראייה סיפרו כי כמה אלמונים שהגיעו למקום במכונית ובאופנע פתחו באש ממנה נהרג אחד מיועציו של גילאני הבן. עוד חמישה בני אדם נפצעו.

גילאני הבן, המועמד מטעם "מפלגת העם" (PPP) בבחירות המוניציפליות במחוז פונג'אב הוכנס לרכב ונלקח מהמקום. לא ברור אם הוא נפגע מן הירי. אף ארגון לא לקח עד כה אחריות למעשה, אולם ההערכות באיסלאמבד הן שמדובר באחד מארגון הטרור האיסלאמי דוגמאת אל-קאעדה או הטליבאן הפקיסטאני. המשטרה סגרה את כל הדרכים הנכנסות והיוצאות מהעיר ופתחה בסריקות נרחבות. משפחת גילאני דורשת את שחרורו של עלי חיידר עד שעות הלילה, ומאיימת כי לא תאפשר את קיום הבחירות בפונג'אב. עוד על הבחירות בפקיסטאן.

17:15: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר לעיתון הלבנוני "אל-אכבר" כי ארצו "תיתן לחיזבאללה הכל" בתמורה לסיוע שהוא מעניק לה וכי סוריה תאמץ את "מודל ההתנגדות" של חיזבאללה נגד ישראל. הדברים נאמרו במהלך פגישה בין אסד למשלחת לבנונית שנועדה לחזק את הקשר בין הצדדים לנוכח שתי ההפצצות שביצעה ישראל בשבוע שעבר.

חיזבאללה מעניק סיוע לצבא סוריה בעיקר בלחימה באזור דמשק ועיר חומס. "בפעם הראשונה אנחנו והם מרגישים שאנו חיים באותו מצב. חיזבאללה אינו רק בן ברית שאנו מסייעים לו בהתנגדות", אמר אסד.

15:30: גורם ביטחון מצרי מסר כי אזרח אמריקאי הותקף ונדקר הבוקר מחוץ לשגרירות ארה"ב בקהיר. עוד מסר הגורם כי האמריקאי הובהל לבית החולים בעוד התוקף נעצר ונחקר במשטרה. המניע לתקיפה עדיין לא ידוע.

13:30: בריטניה הודיעה שאין כל ראיות לכך שהמורדים בסוריה השתמשו בנשק כימי.

13:12: שר החוץ של ירדן, נאסר ג'ודה, אמר כי באמצע השנה הבאה מספר הפליטים הבורחים מסוריה לירדן עשוי להיות 40% מאוכלוסיית הממלכה ההאשמית. "כיום מספר הפליטים מהווה עשרה אחוזים מהאוכלוסייה. לפי זרם הפליטים הנוכחי, עד סוף השנה מספר הפליטים עשוי להיות 25% מהאוכלוסייה, ובאמצע 2014 – 40%", הוא אמר בפגישתו עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ברומא.

11:45: מתנגדי השלטון בסוריה טוענים כי מטוסים של חיל האוויר הסורי מפציצים עמדות של המורדים בשני המחוזות חאלב ואידליב שבצפון המדינה. 

מורדים נערכים לקרב מול הצבא ברחובות חאלב, לפני שבוע צילום: רויטרס

09:56: מפקדים בצבא סוריה החופשי טוענים כי לוחמים רבים נוטשים את ארגון האופוזיציה הראשי ומצטרפים לפעילות ג'בהת אל נוסרה, ארגון המסונף לאל קאעדה. לדברי המפקדים, שהתראיינו לגרדיאן, הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני הולך ומתחזק על חשבונם של ארגונים אחרים הפועלים נגד שלטונו של בשאר אל-אסד.

05:00: ישראל הזהירה את ארה"ב בימים האחרונים מפני כוונת רוסיה למכור לסוריה סוללות טילי קרקע-אוויר, למרות הלחץ הבינלאומי על מוסקווה להימנע ממהלך כזה - כך דיווחה הלילה (חמישי) סוכנות הידיעות רויטרס לפי העיתון וול סטריט ג'ורנל.

על פי הדיווח, גורמים רשמיים בארה"ב אישרו שהם בודקים את טענות הישראלים, אך סירבו לומר אם אכן טילים מסוג S-300 עמדו להגיע לסוריה.

19:25: האו"ם הודיע כי ארבעת הפקחים הפיליפינים מכוח אונדו"ף ברמת הגולן, שנעצרו אתמול על ידי מורדים סורים לא נפגעו, וכי המאמצים לשחרורם נמשכים. הדוברת ג'וזפין גררו מסרה כי כוח האו"ם ממשיך בעבודתו בהתאם למנדט שניתן לו, אך הדגישה כי חיילי או"ם המוצבים בעמדה 86, הנמצאת בחלקו הדרומי ביותר של אזור החיץ בין ישראל לסוריה - יועברו ממקומם עקב "בעיות ביטחון הקשורות ללחימה בסוריה".

18:13: גורמים אמריקאים אמרו כי ממשל אובמה מתכוון להעביר סיוע בסך 100 מיליון דולר למורדים הסורים. לדבריהם, מדובר בכסף שנועד למטרות הומניטריות ולא לסיוע צבאי ישיר או עקיף.

גורם בפמליית שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, השוהה ברומא, אמר כי הסיוע האמריקאי נועד להקל על חייהם של 1.4 מיליון פליטים סורים ומאות אלפי אזרחים שלכודים באזורי הלחימה. בכך יגדל סך הסיוע שהעבירה ומעבירה ארה"ב למורדים הסורים בשנתיים האחרונות ל-510 מיליון דולר.

קרי. מגדיל את הסיוע למורדים בסוריה ל-510 מיליון דולר בשנתיים. צילום: אי-פי

18:08: הטלוויזיה הסורית דיווחה כי שירותי האינטרנט במדינה חודשו אחרי יותר מ-16 שעות. הסיבה לתקלה ברשת, שהחלה אתמול בשעות הערב, עדיין אינה ברורה. בדמשק טוענים כי מדובר ב"תקלה טכנית" אולם קיימות גם הערכות כי משטרו של בשאר אל-אסד החליט על הפסקת שירותי האינטרנט לזמן מה באופן יזום, אולי בניסיון להסתיר פעילות צבאית.

17:53: לוחמי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) החלו היום לסגת משטח טורקיה לתוך צפון עיראק, כחלק ממתווה השלום בין שני הצדדים. גולטאן קיסנאק, המנהיג המשותף של המפלגה הכורדית בפרלמנט הטורקי (BDP), אמר כי קבוצות ראשונות של כ-2,000 לוחמים צפויות להיכנס לאורך השבוע הקרוב לתחומי כורדיסטאן. התהליך שצפוי להימשך חודשים שכן הלוחמים יחצו את הגבול באופן עצמאי ובקבוצות קטנות מאוד.

הנסיגה, שעליה סוכם לפני כחודש וחצי בין מנהיג הכורדים הכלוא עבדוללה אוג'לאן לבין ממשלת טורקיה, היא הצעד המשמעותי ביותר לסיום הסכסוך בין שני הצדדים, הנמשך קרוב ל-30 שנה ונהרגו בו כ-40,000 בני אדם. עוד על נסיגת המחתרת הכורדית מטורקיה.

16:20: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, צפוי להיפגש בנפרד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, בעוד כשבועיים. קרי נמצא היום ברומא, שם הוא נפגש עם שרת המשפטים והממונה על המשא ומתן המדיני מטעם ישראל, ציפי לבני.

15:12: ממשלת סוריה אישרה את הדיווח על ניתוק המדינה מהאינטרנט, והודיעה כי הדבר נגרם עקב כשל של כבר אופטי. על פי הדיווח בסוכנות סאנ"א, הרשויות פועלות לתיקון התקלה.

14:40: שר החוץ של איראן, עלי אכבר סלאחי, אומר כי המצב בסוריה "טוב מאוד", ושהצבא שולט כעת ברוב שטחי המדינה. "אנחנו מלאי תקווה לגבי עתיד סוריה. כמובן, זה לא אומר שהכל יסתיים בקרוב, אבל הצבא התמודד  טוב עד כה". סלאחי, המבקר בדמשק וצפוי להיפגש עם אסד, אמר כי "באזור ישנן התפתחויות חשובות. לכן איראן חייבת להיות בקשר מתמיד עם הממשלות האזוריות, ולמנוע כל תקרית שתוצאותיה יכולות להבעיר את כל האזור".

13:25: העיתון "דה נשיונל" היוצא באבו-דאבי מדווח שאיראן מאמנת חיילים שיעים מעיראק כדי שיסייעו למשטר הסורי במאבק מול המורדים, הסונים ברובם. על פי הדיווח, הצעירים העיראקים פועלים מתחושה של מחויבות דתית, בין השאר על מנת להבטיח את שמירתם של אתרים קדושים.

גורמים רשמיים בעיראק אומרים שהמדינה אינה מעורבת בלוחמה בסוריה, וכי הם אינם יודעים כמה מאזרחיהם לוחמים בצד השני של הגבול. "אם יש לוחמים עיראקים בסוריה, הם לבדם", אמר דובר ראש הממשלה. "העמדה שלנו ברורה – הממשלה העיראקית אינה חלק מזה".

12:30: מדחת צאלח, מנהל המשרד לענייני הגולן בממשלת סוריה, הדגיש בראיון לערוץ "רוסיה אל-יום" כי לארצו יש זכות לגיטימית להגיב למתקפות הישראליות, בייחוד משום שישראל כובשת חלק מהאדמות הסוריות. צאלח אישר כי יש אפשרות שחלק מזרמי ההתנגדות ינקטו פעולות נגד ישראל, וכי הוא לא פוסל שהתגובה תגיע בקרוב, אף שהעניין יובא בסופו של דבר לפתחה של ההנהגה הסורית, שתחליט מתי והיכן להגיב. לדבריו, אף שסוריה מצויה כעת במלחמה, יש לה את היכולות להגן על עצמה.

12:10: המפלגות המרכזיות בפקיסטאן השעו היום את הקמפיין שלהן לקראת הבחירות שייערכו ביום שבת, לכבוד המועמד אמראן חאן שמאושפז בבית חולים עם פגיעות ראש וגב לאחר שנפל אתמול בעצרת בחירות. סוכנות אי-אף-פי מדווחת כי רופאיו של חאן המליצו לו להשאר בבית החולים בשבוע הקרוב, והיעדרותו בימים המכריעים של הבחירות עשויה לפגוע בסיכויו. בסרטון וידאו מבית החולים קרא חאן, שחקן קריקט בעברו, לתומכיו להצביע עבורו ביום שבת.

11:53: אחרי הדיווח אתמול בטוויטר של כתבת בי-בי-סי בפרסית על פיצוצים שנשמעו באזור מתקן למחקר ואכסון טילים ממערב לטהראן, והטענות לאחר מכן שהפיצוצים אירעו במפעל כימי, התייחס היום סגן שר הפנים לנושא. לפי הבי-בי-סי, סגן השר הסביר כי הרעשים היו תוצאה של פיצוץ מבוקר של מאגרי תחמושת ישנים.

08:30: צבא סוריה כבש את העיירה הדרומית חירבת רזלה שהיתה בידי המורדים, לאחר חודשיים של לחימה והפגזות. העיר מהווה צומת חשובה בכביש המהיר המוביל לירדן, והצלחת כוחותיו של אסד עשויה לאפשר להם לקחת שליטה על הנתיב. מפקדי מורדים בשטח מתחו ביקורת על המחסור בסיוע מירדן למאמצים להביס את כוחות אסד באזור. עוד לפני ההתקוממות במדינה, עברו בכביש המהיר מיליארדי דולרים ממדינות המפרץ, טורקיה ואירופה לכיוון ירדן. 

00:56:  על פי דיווחים של חברות אינטרנט בינלאומיות, סוריה נותקה מרשת האינטרנט העולמית. לא ברור עדיין מה גרם לנפילת הרשת והאם התעבורה בתוך המדינה ממשיכה לעבוד. חברת האבטחה Umbrella Security Labs הודיעה הלילה כי על פי המידע שהתקבל משרתי Open DNS resolvers, התעבורה לסוריה צנחה בצורה דרמטית. בנוסף, גוגל מדווחת כי כל שירותיה אינם זמינים זה שעתיים במדינה. גם פרויקט הגלישה המוצפנת Tor הודיע בדף הפייסבוק שלו כי סוריה נותקה מהרשת.‬ בנובמבר האחרון ניתק משטר אסד את המדינה מהרשת למשך יומיים.

23:42: נשיא ארה"ב אובמה התייחס היום למצב בסוריה במסיבת עיתונאים שקיים עם נשיא דרום קוריאה בבית הלבן. אובמה אמר כי "יש לארה"ב מחויבות מוסרית ואינטרס ביטחוני, ראשית לסיים את הטבח בסוריה ושנית להביא ליציבות במדינה ושתייצג את כל אזרחיה מבלי לגרום לכאוס עבור שכנותיה.

אובמה הוסיף עוד כי יש בידי ארה"ב ראיות כי נעשה שימוש בנשק כימי אך ההחלטות לא מתקבלות מבלי שיש להן אישוש ודאי בנוגע למקורו. אובמה ציין כי החלטה בנוגע לאופן התגובה למשבר בסוריה תעשה בכפוף לניתוח מעמיק ונוקב של הסוגיה.

"בסופו של דבר, אם מדובר בבן לאדן או קדאפי, כאשר אנו אומרים שאנו נוקטים עמדה, אני חושב בשלב זה שיש לקהילה הבינלאומית אמון בכך שאנו עומדים במילתנו. אובמה רמז בדבריו לחיסול בן לאדן במאי לפני כשנתיים ולסיום שלטונו של קדאפי לאחר מותו באוקטובר 2011.

23:07: רוסיה וארה"ב הכריזו הערב כי הן מחויבות לדחוף את נציגי המשטר והמורדים בסוריה לשיחות שיוליכו לשינוי פוליטי במדינה. בהצהרות של שרי החוץ של המדינות לאחר פגישתם במוסקווה, נאמר כי המדינות יערכו כינוס בינלאומי מאוחר יותר החודש שיתבסס על הבנות התוכנית שגובשה בשנה שעברה בכנס בז'נווה.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר בתום הפגישה עם עמיתיו הרוסים כי התוכנית לא תהיה "חתיכת נייר", אלא מפת דרכים לשלום. קרי אמר כי המטרה נותרה להביא את נציגי הצדדים לשיחות אשר יובילו לממשלת מעבר. תכנית ז'נווה אפשרה לכל צד להטיל וטו על מועמדים שאינם ראויים לדעתם. התוכנית מעולם לא יושמה.

22:09: נשיא סוריה בשאר אל-אסד התבטא הערב (שלישי) בפעם הראשונה מאז התקיפה האווירית שיוחסה לישראל. אסד, שנפגש בדמשק עם שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי, אמר כי התקיפה חושפת את גודל המעורבות הישראלית ומדינות המערב התומכות בה באירועים המתרחשים בסוריה.

לדבריו, העם הסורי והצבא הלאומי עומדים איתן מול ההרפתקאות הישראליות. לפי הטלוויזיה הסורית, סאלחי הבהיר כי ארצו תעמוד לצד אסד ולא תרשה את הפלתה של סוריה.

לפי דיווח בערוץ אל מיאדין המשדר מלבנון ונחשב מקורב למשטר, סאלחי הגיע לדמשק לאחר ביקור בזק בירדן שם העביר מסר ברור לממשלה הירדנית ולמלך עבדאללה. על פי הדיווח, איראן הזהירה את ירדן מהשלכות המעורבות במשבר הסורי והדגישה כי לא תאפשר את הפלתו של אסד וכי היא מוכנה לסייע לירדן לעמוד בפני הלחצים המערביים לסייע למורדים בסוריה.

22:08: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי ארצו מוכנה לכנס ועידה בינלאומית, בשיתוף ארצות הברית, שתעסוק במצב בסוריה

19:32: המחתרת הכורדית PKK הודיעה בעקבות חתימת הפיוס עם טורקיה כי תחל לפנות את בסיסיה מהמדינה לאזור צפון עיראק.

17:43: ארבעה פקחים של האו"ם הפועלים באזור רמת הגולן נחטפו בידי המורדים בסוריה. ארגון "פלוגות הירמוכ" של המורדים הודיעו הם מחזיקים בארבעת הפקחים, ממוצא פיליפיני, וכי לא נשקפת להם כל סכנה. 

17:29: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי לשתי המדינות יש אינטרס משותף לשמור על היציבות בסוריה ולמנוע השתלטות גורמים קיצוניים עליה. קרי הוסיף כי על ארצות הברית ורוסיה לשתף פעולה ביחס לנעשה גם באיראן ובצפון קוריאה, וכן להגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי. 

16:42: ראש שירותי המודיעין של קטאר נהרג בפיצוץ מכונית תופת במוגדישו שבסומליה. עיתון "אל-דיראן" דיווח כי הבכיר הקטארי היה אחראי לגייס חיילים תימנים ושלוח אותם לאימונים בסוריה, יחד עם הכוחות המיוחדים של ארצות הברית הפועלים בקטאר. כתוצאה מהפיצוץ, שאירע בקרב מרכז המשטרה ברובע "הקילומטר הרביעי", נהרגו שבעה בכירים קטארים נוספים. 

15:34: סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א דיווחה כי שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, ייפגש השבוע עם נשיא סוריה אסד בדמשק. על פי הדיווח, סאלחי המבקר כעת בירדן, יטוס משם לפגישה עם אסד כדי לדון עמו בהתפתחויות באזור.

15:09: כוחות הביטחון של תוניסיה מנהלים מרדף אחר קבוצת פעילי אל-קאעדה סמוך לגבול האלג'יראי. דובר משרד הפנים מסר כי המרדף מתנהל באזור העיר אל-קף וכי נשיא תוניסיה הגיע לאזור כדי לעקוב אחריו מקרוב.

14:02: כתב בי-בי-סי בפרסית בטהראן דיווח כי הדי פיצוצים נשמעו ממערב לעיר, באזור שבו מפעיל המשטר מתקן מחקר ובסיס לאחסון טילים. תושבים דיווחו על לפחות שלושה פיצוצים חזקים ברובע שהריאר. לפי שעה לא ידועים פרטים נוספים.

13:40: שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, המבקר בירדן אמר כי על שכנותיה של סוריה – לא טהראן - להגיב על התקיפות הישראליות האחרונות באזור דמשק. לדבריו, מדינות ערב "חייבות לעמוד לצד אחיהם בדמשק". סלאחי הזהיר גם מפני "ההשלכות החמורות של ואקום פוליטי" במקרה שמשטרו של אסד יתמוטט.

במקביל קרא הקבינט בסעודיה למועצת הביטחון של האו"ם "לעצור את התקיפות הישראליות בסוריה ולוודא שלא יישנו". הסעודים הביעו "דאגה עמוקה מהמצב המחמיר בסוריה". הסעודים הגדירו את התקיפות שיוחסו לישראל כ"מתקפות בוטות והפרות בוטות של הריבונות של מדינה ערבית", וטענו כי הן "מסכנות את ביטחון ויציבות" האזור.

13:00: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר היום כי התקיפות שמיוחסות לישראל בסוריה בימים האחרונים "אינן מקובלות". "אין תירוץ שיכול להצדיק את המבצע הזה", אמר ארדואן בשיחה עם אנשי פרלמנט באנקרה.

12:13: נשיא מצרים, מוחמד מורסי, ישלים היום את חילופי הגברי בממשלתו וימנה תשעה שרים חדשים. במסגרת השינויים יודח שר האוצר, אל-מורסי אל-סייד חגאזי. יחיא חאמד, איש תנועת האחים המוסלמים, ימונה לתפקיד שר ההשקעות. עאמר דראג, שכיהן כראש הוועדה לקשרי החוץ במפלגת השלטון יחליף את אשרף אל-ערבי, שניהל את השיחות עם קרן המטבע הבינלאומית לאישור הלוואת סיוע בסך 4.8 מיליון אירו למצרים.

שר החוץ והמועמד לנשיאות לשעבר, עמרו מוסא, אמר כי חילופי הגברי אינו עונה על דרישות האופוזיציה הליברלית לרפורמות שלטוניות נרחבות וכי מורסי ביצע את המהלך ללא כל התייעצות עם תנועת המחאה במצרים כפי שהבטיח.

11:45: הוול סטריט ג'ורנל מדווח גם הוא היום על עומק המעורבות של חיזבאללה בקרבות בסוריה. הדיווח בעיתון מצטט עדי ראייה סורים וגורמים אמריקאים המספרים על אלפי לוחמי חיזבאללה. "הם מגיעים מאומנים ומוכנים לקרב", אמר לעיתון גורם אמריקאי.

על פי הג'ורנל, המעורבות העמוקה של חיזבאללה משפיעה על הערוכות המודיעין ודיפלומטיה האמריקאית לגבי שרידותו של בשאר אל אסד בשלטון. בכיר אמריקאי אמר לעיתון כי חיזבאללה מחזקת מאוד את אסד, ומצמצמת את השפעתם של לוחמי האופוזיציה.

11:00: גם בריטניה מגבירה את פעילותה בזירה הרוסית-סורית. העיתון הרוסי קומרסנט מדווח היום כי ראש ממשלת בריטניה, דויד קמרון, ייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביום שישי בעיר הנופש סוצ'י. על פי הדיווח, שיחותיהם יתמקדו במצב בסוריה. כעת נועד פוטין במוסקווה עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי.

10:20: ראש דסק המזרח התיכון של הבי-בי-סי, פול דנהר, מדווח על טענות של המורדים כי לוחמים של חיזבאללה מאיישים עמדות בדמשק. על פי הדיווח, לוחמי צבא סוריה החופשי טוענים כי דגלים של חיזבאללה מתנוססים מעל עמדות צבאיות שהם תקפו בדמשק.

8:50: העיתון הסורי אל וואטן מדווח כי הממשל בדמשק הודיע לפלסטינים בשטח המדינה כי הם רשאים לפעול נגד ישראל מרמת הגולן. על פי הדיווח בעיתון, דמשק נתנה לחיילים הסורים "אור ירוק" להגיב לכל צעד ישראלי.

8:11: פצצת מרגמה שנורתה מסוריה נחתה באזור תל פארס ברמת הגולן, סמוך לגדר הגבול. כתבנו אלי אשכנזי דיווח כי אין נפגעים או נזק. בצה"ל אומרים שככל הנראה מדובר בירי תועה מהקרבות המתנהלים בסוריה. גילי כהן מעדכנת כי הודעה על הירי הועברה לכוח האו"ם המוצב בגבול (אונדו"ף).

22:41: יו"ר ועדת החוץ בסנאט האמריקאי, הסנאטור רוברט מננדז, הגיש הצעת חוק המאפשרת לחמש חלק מקבוצות המורדים החמושות בסוריה באמצעי לחימה קטלניים.

מננדז, השייך למפלגה הדמוקרטית, הוא אחד מקבוצה של סנאטורים שלוחצים על הבית הלבן לספק למורדים אמצעי לחימה כדי להאיץ את ההכרעה במלחמת האזרחים בסוריה. ההצעה תובא לאישור הוועדה בסנאט והוועדה המקבילה בבית הנבחרים בטרם תועבר לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, לחתימה.

20:25: ארה"ב ובנות בריתה מתכוננות לתרגיל ימי גדול במפרץ הפרסי, אשר יכלול בין היתר פינוי מוקשים ימיים ומתן ליווי למכליות. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי 41 מדינות יקחו חלק בתרגיל שיימשך כשבועיים. מטרתו של התרגיל לשפר את ההגנה על הנמלים ומתקני האנרגיה במפרץ הפרסי, על רקע איומיה של איראן לסגור את מצרי הורמוז במקרה שתותקף.

סגן האדמירל ג'ון מילר, מפקד כוחות הים בפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב, אמר היום כי מדובר בתרגיל שנתי שמהווה "הזדמנות לחיזוק היכולת הבינלאומית לשמור על חופש התנועה במים הבינלאומיים".

19:37: הבית הלבן הודיע כי קיימת "סבירות גבוהה שהמשטר הסורי, ולא המורדים, עומדים מאחורי השימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים". בהודעה שבאה על רקע דבריה של חוקרת מועצת זכויות האדם של האו"ם, קרלה דל פונטה" אמר הדובר ג'יי קרני כי הוא "סקפטי מאוד" ביחס לטענותיה. "סביר מאוד, אם באמת נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה, ויש ראיות לכך, שמשטר אסד אחראי לכך", אמר קרני.

18:20: לבנון קוראת למועצת הביטחון של האו"ם לגנות את מה שהגדירה כהפרות ישראליות של המרחב האווירי שלה, במהלך תקיפת משלוחי הטילים האיראניים בסוריה. בפניה למועצת הביטחון קראה לבנון "לאלץ את ישראל להפסיק להפר את הריבונות הלבנונית באוויר, בים וביבשה ולבצע את כל מחויבויותיה לפי החלטה 1701".

17:48: שתי פצצות מרגמה שנורו מסוריה נחתו בשטח פתוח בדרום רמת הגולן, סמוך לגדר הגבול. אין נפגעים ולא נגרם נזק. בצה"ל מעריכים כי ככל הנראה הפצצות נורו בשוגג לכיוון ישראל. הודעה נמסרה לכוח שמירת השלום המוצב בשטח המפורז בגולן (אונדו"ף).

17:42: גורם אמריקאי בכיר אמר כי לארה"ב "אין שום מידע על כך שהמורדים בסוריה יש יכולת או רצון להשתמש בגז סארין". דבריו באים על רקע דבריה של קרלה דל פונטה, חוקרת בארגון זכויות אדם הפועל מטעם האו"ם, בראיון לטלוויזיה השווייצית ובו אמרה כי בידיה עדויות המצביעות על כך שהמורדים בסוריה השתמשו בגז.

מחר צפוי להיפגש שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקווה בניסיון לברר האם רוסיה עדיין מחויבת למציאת פיתרון פוליטי למלחמת האזרחים בסוריה.

17:00: ועדת האו"ם שבחנה את העדויות לשימוש בנשק כימי בסוריה הסתייגה מהדברים שאמרה לפנות בוקר החוקרת השוויצרית קרלה דל פונטה, לפיהם ישנן עדויות כי המורדים הסורים השתמשו בגז סארין. בהודעת הבהרה שפרסמה הוועדה נכתב כי אין בידיה "ממצאים מובהקים לשימוש בנשק כימי בסוריה בידי אחד הצדדים בעימות. כתוצאה מכך, הוועדה לא נמצאת בעמדה להרחיב על ההאשמות בעת הנוכחית".

בראיון לטלוויזיה השוויצרית אמרה דל פואנטה כי צוותה שהה "במדינות שכנות וראיין קורבנות ורופאים ולפי הדו"ח שלהם מהשבוע שעבר, יש חשדות חזקים ומוצקים – אך לא בלתי ניתנים להפרכה – לשימוש בגז סארין, וזאת מהצורה בה טופלו הקורבנות". היא הוסיפה: "השימוש (בגז) היה מצד האופוזיציה, המורדים, ולא מצד השלטונות". דל פונטה, לשעבר תובעת בבית הדין הבינלאומי לא פירטה מתי או היכן בוצע השימוש בגז. חקירת ארגון זכויות האדם באשר לשימוש בנשק כימי בסוריה מתבצע בנפרד מחקירה דומה של מזכ"ל הארגון, באן קי מון, שבינתיים מתעכבת.

14:50: 14 בני אדם נהרגו בפיגוע בעצרת בחירות של מפלגה התומכת בטליבאן בצפון מערב פקיסטאן

13:08: בכיר בצבא איראן לאל ערביה: הנשק שהופצץ בסוריה לא היה ממקור איראני

12:38: בית משפט בקניה גזר מאסר עולם על שני איראנים שהורשעו בניסיון לבצע פיגועים ברחבי המדינה בשנה שעברה

12:22: סוכנות הידיעות מען מדווחת כי מצרים אסרה על שני בכירים של החמאס, סלאח ברדוויל ואיסמאיל אל-אשקר, להיכנס לתחומה. 

10:46: התקיפה בסוריה מחזקת את הדיונים בוושינגטון בנוגע לשאלה אם הפעולה הבאה שיש לנקוט היא התקפות מהאוויר בהובלת ארה"ב, זאת במטרה לפגוע ביכולתו של נשיא סוריה, בשאר אסד, לפגוע במורדים או להשתמש בנשק כימי. ניו יורק טיימס מדווח כי אופציה זו כבר נידונה בחשאי בשיחות שקיימו נציגי ארה"ב, בריטניה וצרפת, בימים שקדמו להתקפה המיוחסת לישראל, כך לפי מקורות אמריקאים וזרים שהשתתפו בשיחות. 

10:15: "מצרים מזמינה תיירים ששותים אלכוהול ותיירות שלובשות ביקיני", כך אמר שר התיירות הישאם זעזו, זאת בניסיון לחזק את ענף התיירות במדינה, שנפגע בעקבות האביב הערבי וחוסר היציבות במדינה.

08:58: מקורות במשטרת מצרים אומרים כי חמישה בני אדם ירו ברובי ציד לעבר שיירת ראש הממשלה הישאם קנדיל. היורים, שנעצרו מיד לאחר הירי, טענו כי לא ידעו שראש הממשלה היה ברכב. לדברי מקור במשטרה, המניע לירי לא היה פוליטי

08:49: המורדים בשלטונו של בשאר אסד טוענים כי הצליחו ליירט מסוק של צבא סוריה ולהרוג שמונה חיילים. ביוטיוב פורסם היום סרטון שבו נראים חמושים ליד הריסות המסוק. אחד מהם אומר כי זהו מסוק שהמורדים הפילו אתמול במחוז המזרחי דיר א-זור ליד הגבול עם עיראק.

08:45: תשעה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בסדרה של פיגועים ברחבי בירת עיראק, בגדאד. הפיגועים כוונו נגד אזרחים סונים.

08:03: עשרות חיילים מיחידות עלית סוריות נהרגו בתקיפת חיל האוויר סמוך לארמון הנשיאות של נשיא סוריה באשר אסד, כך אמר קצין בכיר בצבא סוריה. רופא בבית חולים צבאי אמר כי לפחות 100 נהרגו ועשרות נפצעו. בדיווח של הניו יורק טיימס צוטטו גם גורמים בכוחות המורדים ופעילי אופוזיציה שאמרו כי התקיפות פגעו בבסיסים של המשמר הרפובליקאי הסורי, ובמחסן של טילים ארוכי טווח.

03:16: חוקרת בארגון זכויות אדם הפועל מטעם האו"ם אמרה אתמול כי צוותה אסף עדויות המצביעות על כך שהמורדים בסוריה השתמשו בגז סארין. לדבריה, אין בידיהם עדויות לשימוש בנשק כימי מצד משטר אסד.

החוקרת, קרלה דל פונטה, סיפרה בראיון לטלוויזיה השוויצרית כי צוותה שהה "במדינות שכנות וראיין קורבנות ורופאים ולפי הדו"ח שלהם מהשבוע שעבר, יש חשדות חזקים ומוצקים – אך לא בלתי ניתנים להפרכה – לשימוש בגז סארין, וזאת מהצורה בה טופלו הקורבנות". היא הוסיפה: "השימוש (בגז) היה מצד האופוזיציה, המורדים, ולא מצד השלטונות". דל פונטה, לשעבר תובעת בבית הדין הבינלאומי לא פירטה מתי או היכן בוצע השימוש בגז. חקירת ארגון זכויות האדם באשר לשימוש בנשק כימי בסוריה מתבצע בנפרד מחקירה דומה של מזכ"ל הארגון, באן קי מון, שבינתיים מתעכבת.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ