איראן ממשיכה בהעשרה אך לא חוצה את "הקו האדום"

דו"ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קובע כי איראן ממשיכה להתקדם בבניית הכור באראק, שיאפשר לה לפעול גם במסלול הפלוטוניום

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

דו"ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שפורסם הערב (רביעי) קובע כי איראן ממשיכה להגדיל את מאגרי האוראניום המועשר שלה באתרים בנתנז ובקום, אולם באופן מוגבל שאינו חוצה את "הקו האדום" ששרטט ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מהדו"ח עולה כי איראן התקינה 700 צנטריפוגות וכי היא ממשיכה להתקדם גם בבניית כור מחקר נוסף באראק, שעשוי לסייע לה במסלול נוסף להשגת פצצה גרעינית - מסלול הפלוטוניום.

מומחים המצוטטים בדו"ח סבורים כי לכתושלם בניית הכור באראק תהיה בידי איראן היכולת לייצר פצצת פלוטוניום אחת בשנה, אם תחליט לעשות זאת. איראן, המכחישה כל כוונה לפתח אמצעי לחימה גרעיניים, מתכוונת לחנוך את המתקן בחצי הראשון של 2014. בדו"ח קודם שפרסמה סוכנות הגרעין בחודש פברואר נאמר כי איראן כמעט השלימה את התקנת מערכות הקירור והצנרת במתקן.

בכל הנוגע למסלול האוראניום קובע הדו"ח כי חרף השיפורים שהוכנסו בצנטריפוגות ובהעשרה לדרגה בינונית של 20%, איראן מקפידה שלא לחצות את "הקו האדום" ששרטטה ישראל וזאת ככל הנראה על מנת להשיג עוד זמן לדיפלומטיה בינה לבין שש המעצמות.

המתקן הגרעיני באראק כפי שצולם באוקטובר 2004צילום: רויטרס

בעקבות המבוי הסתום במגעים להשעיית תוכנית הגרעין האיראנית בקזחסטאן בחודש שעבר, חנכה איראן מתקן לעיבוד אורניום במרכז המדינה וכן החלה להפעיל שני מכרות אורניום סמוכים. הטלוויזיה הממלכתית האיראנית דיווחה כי למתקן ארדקאן שבמחוז יאזד, יכולת לייצר מדי שנה 66 טון של "עוגה צהובה", אבקת תמצית אורניום המשמשת בין השאר לייצור דלק גרעיני ונשק גרעיני.

הצעת המעצמות דורשת מהאיראנים השעיה של העשרת האורניום לרמה של 20%, הפסקה של חלק מהפעילות במתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו אך לא סגירה מוחלטת והוצאה של רוב האורניום המועשר לרמה של 20% מהמדינה. בתמורה יערכו המעצמות הקלות מסוימות בסנקציות הכלכליות נגד איראן וישעו הטלת סנקציות חדשות. האיראנים לא הציגו תשובות ברורות להצעת המערב, התחמקו מדיון בנושאי מהות והעדיפו לדון בנושאים טכניים. "ההתנהלות האיראנית היתה תמוהה", אמר דיפלומט מערבי. "הם חזרו אחורה לתכנים שהציגו בשיחות במוסקבה לפני כשנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ