למרות הפילוג השבטי, תימן מנסה בשקט לעבור לדמוקרטיה

זה יותר מחודשיים שוועדה ובה 565 נציגים מנסה לגבש חוקה למדינה השסועה. האם מה שתקוע בלוב ונכשל לחלוטין בסוריה, יצליח דווקא כאן?

ניל מקפרקהר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
ניל מקפרקהר, ניו יורק טיימס

במשך יותר מחודשיים מכונסים 565 בני אדם, חתך רוחב מייצג למדי של אוכלוסיית תימן, במלון פאר בפאתי הבירה צנעא, במאמץ לעצב את צורת המשטר העתידי במדינה. הקבוצה נקראת "ועידת הדיאלוג הלאומי", ויותר מכל מהפכה אחרת שהתרחשה באביב הערבי, היא מבטאת את הניסיון של תימן לבצע מעבר בלתי אלים מדיקטטורה לדמוקרטיית המונים. "זהו המקרה היחיד במסגרת האביב הערבי של מעבר שלטוני בדרך של משא ומתן", אומר ג'מאל בנומר, היועץ המיוחד של האו"ם לתימן. "מתנהל תהליך אמיתי, שום דבר לא בושל מראש".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הפנה תשומת לב מחודשת לתימן בשבוע שעבר, הן בהקשר של מתקפות המל"טים שם והן בעניין עשרות התימנים שעדיין מוחזקים ללא משפט במחנה המעצר גואנטנמו. אובמה הודיע על ביטול האיסור על חזרת העצירים לתימן – צעד שנתפש במדינה המוסלמית כגושפנקה להתקדמות שהשיג הדיאלוג הלאומי להגברת היציבות הפוליטית. האופטימיים בתימן משבחים את הדיאלוג ורואים בו תהליך מוצלח – גם אם לעתים כאוטי – בניסיון לעצב מערכת פוליטית ייצוגיות יותר. הפסימיים מביעים חשש כי מדובר בהפוגה בלבד באלימות שהציפה את המדינה עד לפני כשנה, וכי סוגיות טעונות - כמו רצונם של תושבי הדרום בעצמאות – מאיימות להחזיר את שפיכות דמים.

"לא הגענו לפתרון", אומר עבד אל-ראני אל-אריאני, מומחה לפוליטיקה המייעץ לוועידת הדיאלוג הלאומי, אבל מוסיף כי הדיאלוג "שינה את הדינמיקה הפוליטית ואת מאזן הכוחות במדינה". 

חותים מפגינים נגד המעורבות האמריקאית בתימן, החודש בצנעאצילום: רויטרס

בניגוד למדינות ערביות אחרות, בתימן מוקדי הכוח מבוזרים, במיוחד בצבא, דבר שגורם לכך שאף קבוצה לא חשה שביכולתה לשלוט על האחרות. אך להצלחה התימנית לנהל שיחות שלום בשקט יחסי יש שתי סיבות נוספות: הצלחתם של קומץ מנהיגים בכירים לשכנע את הקבוצות השונות להימנע ממלחמת אזרחים, ושיתוף הפעולה בין מדינות המפרץ הפרסי לקהילה הבינלאומית בעניין תימן. מועצת הביטחון של האו"ם היתה מעורבת בנעשה במדינה כבר משלב מוקדם ואיימה בנחרצות כי תטיל סנקציות בינלאומיות נגד כל מי שיאיים להפריע לשינוי השלטון בדרכים לא אלימות.

אך למרות ההתקדמות, בעיותיה של תימן נותרו בעינן: העוני, הניכור, השחיתות, האבטלה וחוסר תפקוד של השירותים הממשלתיים, שהיו הגורמים שהציתו את המהפכה מלכתחילה, לא התפוגגו. צנעא, למשל, סובלת מהפסקות חשמל שכיחות, הנגרמות ממעשי חבלה של שבטים הזועמים על אפליה או על חוסר תפקוד הרשויות. סעודיה אמנם מסייעת לתימן כלכלית, אבל מיליארדי דולרים שהובטחו על ידי כוויית, קטאר ואיחוד נסיכויות המפרץ טרם הועברו.

במקביל, ממשיכה התנועה למען עצמאות הדרום להתחזק והתסיסה בקרב החותים, מיעוט מוסלמי שחי בצפון תימן ומקורב לזרם השיעי, נמשכת, אם כי על אש קטנה מכיוון שהחותים נמנים עם משתתפי הדיאלוג הלאומי. השלטון המרכזי בסיוע ארה"ב פועל למיגור מעוזי אל-קאעדה בדרום המדינה ובמזרחה.

מחנה הפליטים אל-מזרק שבצפון-מערב תימן, החודש. האלימות במדינה פחתה מאודצילום: רויטרס

השיחות בין הפלגים בתימן, שהחלו ב-18 במארס, אמורות להתמודד עם בעיותיה של המדינה בתוך שישה חודשים. המשתתפים, שהתחלקו לתשע ועדות שאחראיות על תחומים שונים, מנסחים חוקה חדשה. בחירות לנשיאות ולפרלמנט מתוכננות להתקיים בפברואר 2014. ההתלהבות בקרב הנציגים גדולה אך ספק אם התהליך יושלם במועד. "רוב קבוצות העבודה עדיין לא דנות בפרטים הקטנים. דנים בדברים כלליים", אומר עבד אל-כארים אל-איריאני, ראש ממשלת תימן לשעבר ואחד המשתתפים בדיאלוג.

ב-8 ביוני יתקיים כינוס לבחינת התקדמות הדיאלוג, ורבים צופים שתהליך העבודה יוארך בארבעה עד שישה חודשים נוספים. הבעיה העיקרית המעיבה על הדיאלוג היא שרוב מנהיגי דרום תימן – שהיתה מדינה מרקסיסטית עצמאית עד לאיחודה עם תימן ב-1990 - שואפים להתנתקות. רובם מחרימים את הדיאלוג, ולא ידוע אם ישתפו פעולה, אם בסיכומו של דבר יוחלט להנהיג פדרציה.

מבין השחקנים הפוליטיים, הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח, ששלט בתימן יותר משלושה עשורים, עדיין עומד בראש "מפלגת הקונגרס הכללי של העם", שחרף ההפיכה עדיין מחזיקה בהשפעה רבה. מומחים רבים סבורים כי סאלח, שזכה בחסינות בעקבות התפטרותו, מתכנן לחזור לשלטון באמצעות הבחירות. ואולם, ניצחון מפלגתו עלול להצית מחדש את המהומות. 

עלי עבדאללה סאלחצילום: רויטרס

בעיה אחרת שעמה מתמודד ראש הממשלה הזמנית, עבד אל-ראב מנסור אל-האדי, היא שההסכם בדבר חלוקת השלטון בין שתי הקבוצות הגדולות, שסלל את הדרך לכינון הדיאלוג הלאומי, הוביל למעין שיתוק. כעת כל אחת מהקבוצות רוצה מספר שווה של משרות ממשלתיות. זו אחת הסיבות שתימנים ומומחים זרים חוששים כי בעלי עמדות הכוח לשעבר לא יפנו מרצונם את השטח לשחקנים חדשים המשתתפים בדיאלוג הלאומי, בהם נשים, צעירים ומיעוטים. פאזלי קורמן, השגריר הטורקי בתימן, מעדיף לסכם את המצב באופטימיות זהירה. "עד כה הדיאלוג מצליח לשמור על איזון בין האינטרסים השונים. הם לא יורים זה בזה, הם אפילו לא צועקים זה על זה, וזאת התחלה טובה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ