האיחוד האירופי הסיר את אמברגו הנשק על המורדים בסוריה

בריטניה וצרפת, המצדדות בחיזוק האופוזיציה הסורית, התחייבו לא להעביר נשק למתנגדי אסד "בשלב זה". רוסיה מתחה ביקורת על ההחלטה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שרי החוץ של החליטו אמש (שני) לא להאריך את אמברגו הנשק שהטילה אירופה על האופוזיציה .

בשיחות שהתקיימו אתמול במשך 12 שעות בבריסל לא הצליחו מדינות האיחוד להגיע להסכמה בעניין, ובלחץ האמברגו, שאמור להסתיים בשבת הקרובה, לא חודש. עם זאת, מלבד שאלת חימוש המורדים, הושגה הסכמה על המשך הקפאת נכסים של המשטר ואיסור נסיעה על בכירים במשטר הסורי.

בעקבות ההחלטה, כל מדינה באיחוד תחליט בעצמה על מדיניותה בנוגע לשליחת נשק לסוריה. בריטניה וצרפת התחייבו בהצהרת האיחוד לא להעביר נשק לאופוזיציה הסורית "בשלב זה", אולם בכירים באיחוד אמרו שהתחייבות זו תסתיים באחד באוגוסט, והביעו חשש שהסירוב של לונדון ופאריס להמשיך באמברגו הנשק עלול לגרום למבוכה באירופה ולשינוי מרחיק לכת בכל הקשור לצעדים שננקטים נגד סוריה.

לוחם בצבא סורי החופשי באחת משכונות דמשקצילום: אי–פי

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר לפנות בוקר כי כישלון שרי החוץ של האיחוד האירופי להסכים על הארכת אמברגו הנשק על סוריה מבטל למעשה את האיסור על חימוש המורדים במדינה. "אמברגו הנשק על סוריה הסתיים", אמר הייג לאחר פגישת שרי החוץ בבריסל.

דבריו, לבריטניה אין כל כוונה בשלב זה לשלוח נשק. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, הודיעה כי השרים יתכנסו פעם נוספת כדי לדון בנושא האמברגו על סוריה בחודש אוגוסט.
בריטניה וצרפת מצדדות בחיזוק גורמים מתונים המתנגדים למשטרו של אסד, זאת כדי לשנות את מאזן הכוחות ולהביא לפתרון פוליטי שישים קץ למלחמת האזרחים המשתוללת במדינה, שבה נהרגו עד כה יותר מ-70 אלף בני אדם. רוסיה מתחה היום ביקורת על החלטת האיחוד האירופי. לדברי סגן שר החוץ הרוסי, החלטת אירופה פוגעת באופן ישיר במאמצים להפסיק את שפיכות הדמים בסוריה.

מיכאל שפינדלגר, שר החוץ של אוסטריה, שהתנגדה לעמדת בריטניה וצרפת, אמר כי "כישלון השיחות מאכזב ומרגיז. מצער שלא הצלחנו להגיע לפתרון בגלל התנגדות של שתי מדינות. כשהסנקציות יפוגו כל אחד יוכל להעביר נשק למשטר אסד או לאופוזיציה", הוא הוסיף. דבריו של שר החוץ האוסטרי משקפים את המתיחות הפנימית באיחוד בנוגע לחימוש המורדים וחוסר הוודאות בנוגע למדיניות הסנקציות האירופית נגד משטרו של אסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ