אי־פי, רויטרס, גילי כהן

בשיחות שהתקיימו בלילה שבין שני לשלישי בבריסל, שרי החוץ של האיחוד האירופי לא הצליחו להגיע להסכמה באשר להארכת אמברגו הנשק על האופוזיציה הסורית. בשל כך, הוסר האיסור על מכירת נשק למורדים הלוחמים נגד צבאו של הנשיא, בשאר אל אסד. כל מדינה באיחוד רשאית מעתה להחליט על מדיניותה בנוגע לחימוש כוחות בסוריה. 25 מתוך 27 המדינות החברות באיחוד התנגדו להסרת האמברגו. בריטניה וצרפת, המצדדות בחיזוק גורמים מתונים המתנגדים למשטרו של אסד, הן שהובילו את המהלך.

שר החוץ הרוסי, סרגי לברוב, אמר כי מעשיהן של מעצמות המערב פוגעים בסיכוי הצלחת ועידת הפיוס הסורית. סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, אמר אתמול כי מוסקווה תספק לצבא אסד טילים מתקדמים נגד מטוסים מדגם אס-300. ריבקוב הוסיף כי העסקה תסייע לרסן “כמה חמומי מוח” ששוקלים להתערב צבאית בסוריה.

ארה”ב גינתה אמש את כוונת רוסיה לספק לסוריה טילים מתקדמים נגד מטוסים, ובירכה על החלטת האיחוד האירופי שלא להאריך את אמברגו הנשק.

ילד בהריסות בניין שנפגע בהפצצות שיוחסו לחיל האוויר הסורי. מחוז אידליב, אתמול. צילום: רויטרס

סגן השר הרוסי סירב להגיד אם הטילים כבר נשלחו, אולם הוסיף כי ארצו לא תחזור בה מעסקת הנשק למרות הביקורת בישראל ובמערב. הוא האשים את המנהיגים באירופה ב”ליבוי הסכסוך בסוריה”. לפי רשת הבי־בי־סי, הוא אמר לעיתונאים כי טילי הנ”מ מסוג אס-300 לא יכולים לשמש את כוחות המשטר במלחמתם נגד המורדים (משום שהמורדים לא מחזיקים במטוסים). לדברי ריבקוב, רוסיה דבקה במטרה לפתור את הסכסוך בסוריה ורואה בהפסקת אש וקיום ועידת שלום צעדים חיוניים לסיום שפיכות הדמים.

“עלינו להחליט אם לקיים את הוועידה או לא”, אמר שר החוץ לברוב לכלי תקשורת ברוסיה, “אם כן, אל לנו לבצע פעולות שחותרות תחת הרעיון, ואם אנחנו מתעקשים לבצע את הפעולות, אל לנו לדבר על הוועידה הזאת”.

בריטניה וצרפת התחייבו שלא להעביר נשק לאופוזיציה הסורית לפני ועידת הפיוס הסורית שעשויה להתקיים בחודש הבא. בשל כך, בפועל יורשו מדינות אירופה לחמש את כוחות המורדים החל בחודש אוגוסט.

“אמברגו הנשק על סוריה הסתיים”, אמר שר החוץ הבריטי וויליאם הייג, “זו היתה התוצאה לה ייחלה בריטניה. עבור כמה חברות האיחוד, ההחלטה היתה קשה. אך הגברת הלחץ הבינלאומי הכרחית ונכונה כדי להביא לפתרון דיפלומטי לסכסוך בסוריה”.

מיכאל שפינדלגר, שר החוץ של אוסטריה שהתנגדה להסרת האמברגו, אמר כי “כישלון השיחות מאכזב ומרגיז. מצער שלא הצלחנו להגיע לפתרון בגלל התנגדות של שתי מדינות. כשהסנקציות יפוגו כל אחד יוכל להעביר נשק למשטר אסד או לאופוזיציה”, הוא הוסיף. דבריו של שר החוץ האוסטרי משקפים את המתיחות הפנימית באיחוד בנוגע לחימוש המורדים, ואת החשש הבינלאומי מתחילתו של מרוץ חימוש בסוריה.

הבית הלבן ביקש מהפנטגון להכין תוכניות לכינון אזור אסור לטיסה בתוך סוריה, שאותו תוכל לאכוף ארצות הברית באמצעות מדינות כמו צרפת ובריטניה. כך דיווח אמש אתר האינטרנט הדיילי ביסט, שציטט שני בכירים בממשל האמריקאי.

בפרסום נכתב שבקשת אובמה הוגשה זמן קצר לפני ששר החוץ, ג'ון קרי, נסע בשבוע שעבר למזרח התיכון.

מוקדם יותר אתמול התייחס שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, למשלוח טילי האס-300 הצפוי מרוסיה לסוריה. “כמובן שמבחינתנו זה איום”, אמר יעלון שהוסיף, “אינני יכול להעיד שיש האצה (בתהליך מסירת הנשק), המשלוחים עוד לא יצאו לדרך ואני מקווה שגם לא ייצאו. ואם יגיעו חס וחלילה לסוריה נדע מה לעשות”.

רמטכ”ל צבא סוריה החופשי הציב אתמול אולטימטום לחיזבאללה להפסיק את תמיכת הארגון בדמשק במשך היממה הקרובה. “אני אומר לנשיא לבנון, לראש הליגה הערבית ולמזכ”ל האו”ם כי אם חיזבאללה לא יפסיק לתקוף מטרות בתוך סוריה ב-24 השעות הקרובות, אז נפעל נגדו בכל האמצעים וגם נגיע אליו, אפילו אם זה יהיה בגיהנום”, - כך התבטא הגנרל סאלם אידריס בערוץ אל ערביה. “אנחנו נתונים לרצח עם בידי החיזבאללה”, הוא הוסיף. דבריו של הגנרל מבטאים את החרפת העימות בין המורדים לחיזבאללה ואת הסכנה כי מלחמת האזרחים בסוריה תזלוג ללבנון.

ארבעה טילים נורו ביומיים האחרונים משטח סוריה לעבר הרמל, עיירה שיעית בלבנון המזוהה עם החיזבאללה. מפגיעת הטילים נהרגו לפחות שלושה אזרחים לבנונים, בהם נערה בת 17. ארגוני המורדים לא לקחו אחריות על הירי אך ניתן לשער כי הם אחראים לו. “זה פשע מחריד”, אמר ראש ממשלת לבנון בעבר, מישל סולימאן. ירי הטילים מצטרף למתקפה על עמדה של צבא לבנון באזור, בה נהרגו שלושה חיילים לבנונים.

דובר הבית הלבן, ג’יי קרני, הודיע אתמול כי בבית הלבן ידעו על כוונת הסנאטור ג’ון מקיין לבקר בסוריה. הדובר לא היה מוכן לומר אם מקיין נשא עמו מסר מהממשל לסוריה. קרני ציין, עם זאת, כי בבית הלבן ישמחו לשמוע על רשמיו מהביקור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ