שפיכות הדמים בעיראק מעוררת חשש מפני חידוש מלחמת האזרחים

המתיחות בין הסונים לשיעים במדינה הולכת ומחריפה - בחודשיים האחרונים נהרגו יותר מאלף בני אדם בפיגועים בין-עדתיים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו אי-פי
אי-פי

לפחות 15 בני אדם נהרגו ו-35 נפצעו אתמול בפיגועים במרכז ובצפון . זהו פרק רצחני נוסף בגל האלימות הנוכחי, המקרב את המדינה לכדי מלחמה פנימית כוללת.

בסך הכל נהרגו . שפיכות הדמים במדינה התחדשה בעוצמה רבה מאז נסיגת הכוחות האמריקאים בחודש דצמבר.
הפיגועים התחוללו אתמול בכל רחבי עיראק. חמישה בני אדם נהרגו בהתפוצצות מטען בסאדר סיטי, עיירה שיעית עניה במערב בגדאד, אמר קצין משטרה. חמישה שוטרים ו-20 אזרחים נפצעו באירוע.

בעיירה תארמייה, השוכנת צפונית לבגדאד, הפעיל מחבל מתאבד משאית ממולכדת אחרי שעבר מחסום ביקורת משטרתי. שוטר ואזרח נהרגו ותשעה אנשים נוספים נפצעו, הודיעה המשטרה.

במוסול נהרגו שלושה שוטרים בתגרות שאירעו בין שוטרים לבין חמושים. לפי קציני משטרה מקומיים, ארבעה חמושים נהרגו ו-15 נפצעו. מדרום למוסול התפוצץ מטען חבלה סמוך לסיור משטרתי וגרם למותו של שוטר אחד ולפציעתו של אחר. מוסול, השוכנת במרחק 360 ק"מ צפונית-מערבית לבגדאד, היא מעוז קיצונים סונים לשעבר.

אף ארגון לא נטל אחריות לגל הפיגועים הנוכחי, אך פיגועים שיטתיים כאלה נושאים עליהם את סימן ההיכר של מורדים סונים בהנהגת הארגון האומה האיסלאמית של עיראק, שהוא הזרוע של אל קאעדה במדינה זאת. בכוונת אנשי הארגון לגרור את הרוב השיעי לפיגועי נקמה, כמו אלה שהביאו את עיראק אל סף מלחמת אזרחים בשנים 2007-2006.

שלשום התפוצצו יותר מעשר מכוניות ממולכדות באזורים מסחריים, ברובם שיעים, בבגדאד וגרמו למותם של 71 בני אדם ולפציעתם של קרוב ל-200. ראש ממשלת עיראק נורי אל מאליכי טען כי המניע להתפרצות האלימות הנוכחית הוא שאיפה להחזיר את עיראק ל"ימים האפלים" של עשר השנים האחרונות. הוא הבטיח לרדוף את כל הארגונים הקיצוניים, ללא התחשבות בנטיותיהם הדתיות והפוליטיות.

"הפיגועים האחרונים האלה, שגרמו למותם של עשרות אנשים חפים מפשע, חושפים את הכוונות והמטרות הפליליות של ארגוני טרור, הרוצים להחזיר את עיראק למלחמות בין-עדתיות", אמר אל מאליכי לעיתונאים בבגדאד.

השליח האמריקאי מרטין קובלר קרא אתמול למנהיגי עיראק לעשות מאמצים רבים יותר לריסון האלימות. לדבריו, "מוטל עליהם לעצור את שפיכות הדמים".

חייל עיראקי בזירת פיגוע בבגדאדצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ