23:15: נשיא ארה"ב ברק אובמה ביקש מהפנטגון להכין תוכניות לכינון אזור איסור טיסה בתוך סוריה, שאותו תוכל לאכוף ארה"ב בעזרת מדינות כמו צרפת ובריטניה, כך מדווח  אתר האינטרנט דיילי ביסט מפי שני בכירים בממשל.

לפי הדיווח בדיילי ביסט, בקשת אובמה הוגשה זמן קצר לפני ששר החוץ ג'ון קרי יצא בשבוע שעבר למזרח התיכון, במטרה לסכם את תנאי התוכנית לעריכת ועידה בהשתתפות המשטר הסורי ונציגי המורדים בתחילת יוני בז'נבה. ואולם, לא כל הגורמים באופוזיציה הסורית אישרו את השתתפותם, והם דורשים את סילוקו של אסד מהשלטון כתנאי מוקדם לכל משא ומתן – תנאי שסביר להניח שלא יתקבל על ידי אסד.

תוכניתו של אובמה, להמשיך לחפש פתרון פוליטי למרד בסוריה ובמקביל להתכונן להתערבות צבאית אמריקאית ישירה יותר, כוללת לראשונה הוראה לראשי המטות של הצבא להכין תוכנית לפעולה צבאית רב-צדדית בסוריה, אמרו הבכירים. עם זאת ציינו, שעדיין לא התקבלה החלטה כלשהי על שימוש ממשי בכוח.

"הבית הלבן עדיין חוכך בדעתו, אבל התוכנית הרבה יותר מתקדמת מאשר בעבר", אמר אחד הבכירים. "כל המאמצים האלה, להפעיל לחצים על המשטר הסורי, הם חלק מהמאמצים הכוללים למציאת פתרון מדיני, אבל מה יקרה אם (הוועידה ב)ז'נבה תיכשל? זה רק אמצעי זהירות לתכנן אפשרויות אחרות".

22:15: ארצות הברית מגנה את כוונת רוסיה לספק לסוריה טילים מתקדמים נגד מטוסים. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר הערב (שלישי) כי ארצו מאמינה ש"אספקת נשק למשטר אסד לא מקרבת אותנו לשינוי הפוליטי לו סוריה זכאית". דובר משרד החוץ, פטריק ונטרל, כינה את ההחלטה "שגיאה". לדבריו, "כבר ראינו איך ממשל אסד משתמש בנשק הזה".

מורדים סורים בחאלב, שלשוםצילום: אי-אף-פי

במקביל, בירכה וושינגטון על החלטת האיחוד האירופי להסיר את אמברגו הנשק שהוטל על המורדים בסוריה. "אנחנו מברכים על הפעולה של האיחוד האירופי", מסר קרני. הוא ציין כי ארצו ממשיכה "לבחון דרכים לסייע לאופוזיציה, ולקדם את החלפת הממשל". בממשל אומרים כי הסרת האמברגו מספקת "גמישות נוספת" למדינות המבקשות לסייע למורדים הסורים.

21:45: שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, ביקר את הפעולות שנוקטות מדינות המערב, ביניהן ארה"ב וצרפת, ואמר כי הן פוגעות בסיכויי ההצלחה של ועידת הפיוס הסורית. לדבריו, "אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו רוצים לקיים את הוועידה. אם כן, אל לנו לבצע פעולות שחותרות תחת הרעיון, ואם אנחנו מתעקשים לבצע את הפעולות, אל לנו לדבר על הוועידה הזאת".

21:30: לפחות 19 בני אדם נהרגו ו-35 נפצעו אתמול בפיגועי תופת במרכז ובצפון עיראק. זהו פרק רצחני נוסף בגל האלימות הנוכחי, המקרב את המדינה לכדי מלחמה פנימית כוללת.

בסך הכל נהרגו החודש יותר מ-450 אנשים בגל פיגועים בין-עדתיים. שפיכות הדמים במדינה התחדשה בעוצמה רבה מאז נסיגת הכוחות האמריקאים בחודש דצמבר.
הפיגועים התחוללו אתמול בכל רחבי עיראק. חמישה בני אדם נהרגו בהתפוצצות מטען בסאדר סיטי, עיירה שיעית עניה במערב בגדאד, אמר קצין משטרה. חמישה שוטרים ו-20 אזרחים נפצעו באירוע.

בעיירה תארמייה, השוכנת צפונית לבגדאד, הפעיל מחבל מתאבד משאית ממולכדת אחרי שעבר מחסום ביקורת משטרתי. שוטר ואזרח נהרגו ותשעה אנשים נוספים נפצעו, הודיעה המשטרה.

אף ארגון לא נטל אחריות לגל הפיגועים הנוכחי, אך פיגועים שיטתיים כאלה נושאים עליהם את סימן ההיכר של מורדים סונים בהנהגת הארגון האומה האיסלאמית של עיראק, שהוא הזרוע של אל קאעדה במדינה זאת. בכוונת אנשי הארגון לגרור את הרוב השיעי לפיגועי נקמה, כמו אלה שהביאו את עיראק אל סף מלחמת אזרחים בשנים 2007-2006

19:40 : רמטכ"ל צבא סוריה החופשי הציב אולטימטום לחיזבאללה, בו דרש להפסיק את תמיכת הארגון בדמשק במשך היממה הקרובה. "אני אומר לנשיא לבנון, לראש הליגה הערבית ולמזכ"ל האו"ם כי אם חיזבאללה לא יפסיק לתקוף מטרות בתוך סוריה ב-24 השעות הקרובות, אז נפעל נגדו בכל האמצעים וגם נגיע אליו, אפילו אם זה יהיה בגיהנום" - כך התבטא הגנרל סאלם אידריס בערוץ אל ערביה. "אנחנו נתונים לרצח עם בידי החיזבאללה", הוסיף אידריס. דבריו של הגנרל מבטאים את החרפת העימות בין המורדים לחיזבאללה ואת הסכנה כי מלחמת האזרחים בסוריה תזלוג ללבנון.

שתי רקטות פגעו שלשום (ראשון) ברובע דאחיה בדרום ביירות, הנחשב למעוז של חיזבאללה, וגרמו לפציעתם של חמישה אנשים. התקיפה בוצעה יום לאחר שמנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, נאם ואמר שארגונו יסייע למשטר הסורי במלחמה עד לניצחונו. בימים האחרונים מנהל חיזבאללה קרבות עזים לצד המשטר על העיירה הסורית אל-קוסייר, הסמוכה לגבול עם לבנון, ועשרות מלוחמיו נהרגו בלחימה.

ארבעה טילים נורו ביממה האחרונה משטח סוריה לעבר הרמל, עיירה שיעית בלבנון המזוהה עם החיזבאללה. אתמול (שני) בלילה נורו שני טילים ונהרגו לפחות שלושה אזרחים לבנונים, ביניהם נערה בת 17. היום נורו שני טילים נוספים לעבר העיירה, אך לא היו נפגעים. ארגוני המורדים לא לקחו אחריות על הירי אך ניתן לשער כי הם אחראים לו. "זה פשע מחריד", אמר ראש ממשלת לבנון בעבר, מישל סולימאן. ירי הטילים מצטרף למתקפה הבוקר על עמדה של צבא לבנון באזור, בה נהרגו שלושה חיילים לבנונים.

18:40: בבית הלבן ידעו על כוונת הסנאטור ג'ון מקיין לבקר בסוריה - כך אמר היום דובר הבית ג'יי קרני. הדובר לא היה מוכן לומר אם מקיין הרפובליקאי, שביקר אתמול (שני) בסוריה במשך שעתיים, נשא עמו מסר מהממשל לסוריה. אך קרני כן ציין כי בבית הלבן ישמחו לשמוע על רשמיו של מקיין מהביקור. ביקורו של מקיין, שהתמודד מול אובמה במירוץ לנשיאות לפני חמש שנים, לא הוכרז מראש והוא הסנאטור האמריקאי הראשון שמבקר במדינה מאז פרוץ מלחמת האזרחים לפני יותר משנתיים. 

מקיין הוא תומך נלהב בפעולה צבאית נגד משטר אסד, ובשנתיים האחרונות הוא מבקר באופן חריף את טיפולו של אובמה במשבר. מקיין היה אתמול במשך שעתיים בלבד בסוריה והוא פגש ב-10-15 ממפקדי כוחות המורדים בסמוך לגבול עם טורקיה. 

15:55: סקר של מכון פיו שנערך בחודש מארס קובע כי במרבית המדינות במזרח התיכון יש התנגדות להתערבות זרה בסוריה. בלבנון 80% מהאוכלוסייה (ו-98% מהאוכלוסייה השיעית במדינה) מתנגדים להתערבות זרה; בטורקיה מתנגדים 68% ובמצרים 59%. לעומת זאת, בירדן יש רוב של 53% התומכים בהתערבות זרה של המערב.

13:55: יום לאחר שהאיחוד האירופי הסיר את אמברגו הנשק על סוריה, דיפלומט רוסי בכיר מאשר כי מוסקווה תספק לסוריה טילים מתקדמים נגד מטוסים כדי למנוע התערבות זרה במדינה. סגן שר החוץ סרגיי ריבקוב סירב להתייחס לשאלה אם רוסיה שלחה את הטילים מדגם s-300, אולם הוסיף כי רוסיה לא תחזור בה מעסקת הנשק למרות הביקורת בישראל ובמערב.

ריבקוב אמר כי העסקה תסייע לרסן "כמה חמומי מוח" ששוקלים להתערב צבאית בסוריה. רוסיה נחשבת לבעלת ברית מרכזית של המשטר הסורי. היא מנעה הטלת סנקציות באו"ם נגד שלטונו של אסד וסיפקה לו כלי נשק במהלך מלחמת האזרחים המשתוללת במדינה, שבה נהרגו עד כה יותר מ-70 אלף בני אדם.

זמן קצר קודם לכן התייחס שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, למשלוח טילי האס-300 הצפוי מרוסיה לסוריה ואמר "כמובן שמבחינתנו זה איום, אינני יכול להעיד שיש האצה (בתהליך מסירת הנשק), המשלוחים עוד לא ייצאו לדרך ואני מקווה שגם לא ייצאו, ואם יגיעו חס וחלילה לסוריה נדע מה לעשות".

11:18: רוסיה מותחת ביקורת על החלטת האיחוד האירופי להסיר את אמברגו הנשק על סוריה. לדברי סגן שר החוץ הרוסי, החלטת אירופה פוגעת באופן ישיר במאמצים להפסיק את שפיכות הדמים בסוריה.

09:53: הכישלון של מדינות האיחוד האירופי להאריך את אמברגו הנשק על סוריה מעורר מתיחות פנימית באיחוד וחוסר ודאות בנוגע למדיניות הסנקציות האירופית נגד משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד.

בריטניה וצרפת יוכלו החל מחודש אוגוסט לספק נשק למורדים הסורים, זאת אף על פי ש-25 מדינות מתוך 27 המדינות החברות באיחוד האירופי מתנגדות לכך. כמה מדינות באיחוד חוששות שהסירוב של לונדון ופאריס להמשיך באמברגו הנשק עלול לגרום למבוכה באירופה ולשינוי מרחיק לכת בכל הקשור לצעדים שננקטים נגד האיחוד האירופי. 

מיכאל שפינדלגר, שר החוץ של אוסטריה, שהתנגדה לעמדת בריטניה וצרפת, אמר כי "כישלון השיחות מאכזב ומרגיז. מצער שלא הצלחנו להגיע לפתרון בגלל התנגדות של שתי מדינות".

בשיחות בבריסל שהתקיימו אתמול לא הצליחו מדינות האיחוד להגיע להסכמה בעניין, ובלחץ בריטניה וצרפת האמברגו לא חודש. עם זאת, מלבד שאלת חימוש המורדים, הושגה הסכמה על המשך הקפאת נכסים של המשטר ואיסור נסיעה על בכירים במשטר הסורי. בריטניה וצרפת התחייבו בהצהרת האיחוד לא להעביר נשק לאופוזיציה הסורית "בשלב זה", אולם בכירים באיחוד אמרו שהתחייבות זו תסתיים באחד באוגוסט.

09:05: חמושים פתחו באש לעבר עמדה צבאית בבקעת הלבנון שבמזרח לבנון, הרגו שלושה חיילים לבנונים ונמלטו לסוריה. מקור בצבא לבנון מסר כי שני חיילים נהרגו בהתקפה וחייל נוסף לאחר מכן נהרג בבית החולים.

01:19: שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר הלילה (שלישי) כי כישלון שרי החוץ של האיחוד האירופי להסכים על הארכת אמברגו הנשק על סוריה מבטל למעשה את האיסור על חימוש המורדים במדינה. "אמברגו הנשק על סוריה הסתיים", אמר הייג לאחר פגישת שרי החוץ בבריסל. לדבריו לבריטניה אין כל כוונה בשלב זה לשלוח נשק. שרי האיחוד שנועדו אמש, הסכימו להאריך את הסנקציות הכלכליות על סוריה. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, הודיעה כי השרים יתכנסו פעם נוספת כדי לדון בנושא האמברגו על סוריה בחודש אוגוסט.

27/05/13

23:40: אמברגו הנשק שהאיחוד האירופי הטיל על סוריה צפוי לפוג ב-1 ביוני - כך אמר היום שר החוץ של אוסטריה, מיכאל שפינדלגר, שבישר על כשלון השיחות בין שרי החוץ באיחוד האירופי בנושא הסנקציות על משטרו וצבאו של אסד.

"כשהן יפוגו כל אחד יוכל להעביר נשק למשטר אסד או לאופוזיציה", אמר שפינדלגר, שהוסיף כי שרי החוץ של האיחוד כשלו להגיע להסכמה בנוגע למדיניות מול סוריה. ואולם, שפינדלגר אמר כי "עדיין יש תקווה לשינוי של הדקה האחרונה" בשיחות, שעדיין ממשיכות להתקיים. 

21:05: הסנאטור ג'ון מקיין נכנס לשטח סוריה ונפגש עם המורדים, כך אישר דוברו. מקיין, לשעבר מועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, הוא האמריקאי הבכיר ביותר שנכנס למדינה מאז החלה מלחמת האזרחים לפני שנתיים.

מקיין, אחד המבקרים החריפים של ממשל אובמה על מדיניותו בנוגע למלחמה בסוריה, חצה את הגבול מטורקיה לצד סלים אידריס, מפקד "צבא סוריה החופשי" - כוח המורדים המרכזי, שנתמך בידי המערב. מקיין שהה במדינה כמה שעות, ונפגש עם מפקדים מיחידות שונות בצבא המורדים לפני ששב לטורקיה. המורדים שנפגשו עם הסנאטור קראו לארה"ב לחמש את המורדים ולספק להם נשק, לקבוע אזור אסור לטייס ולסייע בהפצצות אוויריות.

הגנרל אידריס ברך על ביקורו של מקיין בראיון לאתר הדיילי ביסט. "הביקור של הסנאטור חשוב מאוד בעת כזאת. אנחנו צריכים סיוע אמריקאי כדי לשנות את המצב בשטח. אנחנו במצב קריטי כרגע", אמר.הסנאטור מקיין, שבשירותו הצבאי במלחמת וייטנאם היה שבוי מלחמה במשך כמעט שש שנים, הוא אחד מהפוליטיקאים המובילים בארה"ב שתומכים במעורבות אמריקאית בתנועות האביב הערבי. מקיין היה מהקולות הבולטים שקראו למעורבות צבאית אמריקאית בלוב במאבק נגד שלטונו של מועמר קדאפי.

כבר בסוף 2011, אחרי נפילת קדאפי, קרא מקיין לשקול אפשרות של מבצע צבאי של נאט"ו בסוריה להגן על תושבי המדינה מידו של אסד.כמה חודשים מאוחר יותר הוא היה הסנאטור הראשון שקרא בפומבי לתקיפות אוויריות של ארה"ב בשטח סוריה.

בתמונה: מקיין היום בסוריה. צילום: אינסטגרם soccermouaz

18:44: לפחות 50 בני אדם נהרגו כשמכוניות עמוסות בחומרי נפץ התפוצצו בבגדאד, בעיקר באזורים שיעים של העיר. עוד עשרות אנשים נפצעו. בשבועות האחרונים גברו הפיגועים בעיראק, על רקע המתיחות בין הסונים לשיעים. מעל ל-300 בני אדם נהרגו באירועים אלימים בשבועיים האחרונים.

14:38: שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, אמר כי הפערים בין 27 חברות האיחוד האירופי בשאלה אם לאפשר את חימוש המורדים בסוריה - "עדיין גדולים". צרפת ובריטניה לוחצות על מדינות אירופה בישיבה שמתקיימת בבריסל, להסכים לתיקון אמברגו הנשק שמוטל על סוריה באופן שיאפשר העברת אמצעי לחימה קטלניים למורדים, אך גרמניה ומדינות נוספות מתנגדות למהלך. שר החוץ האוסטרי הזהיר כי ללא הסכם פה אחד - יתמוטט אמברגו הנשק, שכן כל מדינה תוכל לפעול כראות עיניה.

13:50: סגן שר החוץ האיראני לענייני מדינות ערב ואפריקה, חוסיין אמיר עבדולהיאן, אמר כי ארצו מתכוונת לפרסם מסמכים חדשים החושפים את הקשר לכאורה בין ישראל לבין המורדים בסוריה. לדבריו, מה שעושים המורדים - ובהם ארגון "ג'בהת אל-נוסרה" הנאמן לאל-קאעדה- באל-קוסייר, חאלב ודמשק "מתוזמר על ידי המשטר הציוני ומכוני מחקר בתל אביב".

עבדולהיאן הזהיר כי "חזית חדשה תיפתח ברמת הגולן נגד המשטר הציוני, אם המאמצים הפוליטיים הבינלאומיים שהחלו בחודש שעבר - יכשלו, ואם נשק ומורדים נוספים יוזרמו לתוך סוריה.

12:39: רשת אל-ערביה פרסמה סרטון שבו נראה חסן נסראללה, שוטח את חזונו לעתידה של לבנון, עוד לפני שהתמנה למזכ"ל חיזבאללה. לדברי הרשת, הסרטון הופץ ברשתות החברתיות במוצאי שבת אחרי נאום שנשא נסראללה ובו הודה במעורבות ארגונו במלחמת האזרחית הסורית.

בסרטון, שצולם ככל הנראה ב-1988, אומר נסראללה הצעיר: "התוכנית שלנו - שלה אין אלטרנטיבה עבור המאמינים - היא להקים מדינה איסלאמית. לבנון אינה צריכה להיות רפובליקה איסלאמית עצמאית, אלא חלק מרפובליקה איסלאמית גדולה יותר הנשלטת על ידי המהדי, האימאם חומייני". בסרטון - נאומו של נסראללה מלווה בכתוביות באנגלית.

12:15: "חודשים של קרבות עקובים מדם בצפון לבנון ובמזרחה לא חוללו מהומה גדולה כמו זו שגרמו שתי קטיושות שנחתו אתמול בבוקר בדאחיה, הרובע השיעי בדרום ביירות, ופצעו ארבעה תושבים. לבנון, אם נדרשה עדיין הוכחה לכך, גולשת בהתמדה לתוך מלחמת האזרחים הרצחנית בסוריה", כותב עמוס הראל הבוקר בעיתוננו ומסביר את "דוקטרינת הדאחיה" של הסונים.

11:41: העיתון הצרפתי "לה מונד" פרסם עדויות לפיהן כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, עשו שימוש כמה פעמים בנשק כימי נגד מורדים בדמשק. את העדות המרכזית מסר אחד מצלמי העיתון, שסיפר כי סבל מקשיי נשימה ומראייה מטושטשת במשך ארבעה ימים אחרי שנפגע מחומר כימי ב-13 באפריל בשכונת ג'ובאר.

משלחת מטעם האו"ם המבקשת לבדוק את הדיווחים על שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בסוריה ממתינה זה שבועות לאישור כניסה למדינה, אך אינה מקבלת אותו עקב מחלוקת דיפלומטית. המשלחת מבקשת לבקר בכל האתרים שבהם נפוצו דיווחים על שימוש בנשק כימי, אולם משטר אסד אינו מתיר לה לבקר בעיר חומס.

תחקיר לה מונד, שנמשך כחודשיים, כולל עדויות ממקור ראשון המתייחסות כולן למתקפות שביצעו כוחותיו של אסד על המורדים. "אנשים השתעלו בכבדות. העיניים שלהם צרבו האישונים התכווצו והראייה הטשטשה. חלק סבלו מקשיים גדולים בנשימה והחלו להקיא או שאיבדו את ההכרה".

לדברי העיתון, החומרים הכימיים פוזרו באמצעות רקטות ורימונים דמויי מוקשים. עוד נאמר בכתבה כי את החומרים הכימיים שבהם נעשה שימוש קשה מאוד לאתר, הואיל ואין להם ריח או עשן בצבע מסוים. מהעדויות עולה כי בשכונת ג'ובאר בוצעו באפריל מתקפות כימיות "על בסיס קבוע".

10:27: לפחות 28 בני אדם נהרגו ו-200 נפצעו בשבוע האחרון בתקריות אלימות בעיר טריפולי שבצפון לבנון. המהומות שבמרכזן חמולות סוניות ועלוואיות נתפסות כחלק מגלישת מלחמת האזרחים הסורית לתוך לבנון.

09:15: שרי החוץ של האיחוד האירופי צפויים לדון היום בבריסל בהכנסת תיקונים לאמברגו הנשק שמוטל על סוריה, כך שניתן יהיה לחמש את ארגוני האופוזיציה במדינה. במקביל, ייפגשו היום בפאריס שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כדי לדון בהתפתחויות ובפרטי ועדת השלום שתכונס בז'נבה בעוד מספר שבועות.

08:46: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר אמש כי הוא מאמין שהמשק הפלסטיני יכול להתרחב בכ-50% בתוך שלוש שנים, אם תיושם תוכנית כלכלית בהיקף של 4 מיליארד דולר. לדבריו, התוכנית תחתוך את האבטלה ברשות הפלסטינית בכשני שלישים ותקפיץ את השכר הממוצע בכ-40%, אך הדבר תלוי בהתקדמות תהליך השלום עם ישראל.

27/05/13

23:40: 14 בני אדם נהרגו היום (ראשון) בעיראק במקבץ פיגועים, כאשר הגדול מכולם היה בעיר הצפונות מוסול. מכונית תופת התפוצצה ברחוב בזמן שנערכה בו משימת חיפוש מדלת לדלת של הצבא והמשטרה – שלושה שוטרים וחייל אחד נהרגו. לפחות עשרים איש, ביניהם ארבעה אזרחים, נפצעו. כמו כן במרכז העיר נורה שוטר למוות בזמן שנהג בניידת. בנהר טיגריס בעיר נמצאה גופת גבר ירוי שידיו קשורות מאחורי גבו.

העיר מוסול היא מוקד פעילות של מליציות סוניות, שבחודשים האחרונים האיצו את פעילות הטרור שלהן כנגד מטרות שיעיות, העדה ששולטת כעת בעיראק. בשבועיים האחרונים נהרגו יותר מ-200 בני אדם בפיגועים, ובעיראק קיים חשש מהתפרצות מלחמת אזרחים, כאשר המצב הנוכחי מזכיר מאוד את התקופה המדממת ביותר בין השנים 2006-2007.

15:58: 11 מורדים סורים נהרגו בעימותים בחאלב עם כורדים חמושים ממפלגת ממפלגת הברית הדמוקרטית (PYD), המפלגה הכורדית של סוריה, כך דיווחה רשת אל-ג'זירה. מרבית הכורדים בסוריה, המהווים 15% מאוכלוסיית המדינה, מנסים שלא להתערב במלחמה במדינה, ואף מונעים מהמורדים ומכוחות המשטר להיכנס לשטחיהם. אולם בכמה אזורים קבוצות כורדיות חברו למורדים במאבק נגד הנשיא אסד. מפלגת PYD משמיעה ביקורת כלפי משטר אסד, אולם האופוזיציה מאשימה אותה בשיתוף פעולה עם משטרו באזורים כורדיים.

14:40: ממשלת סוריה מסכימה "באופן עקרוני" להשתתף בשיחות הבינלאומיות שייערכו בז'נבה בחודש הבא. שר החוץ הסורי ואליד אל-מועלם מסר שממשלתו מאמינה שהוועידה, שהוצעה על ידי רוסיה וארה"ב, היא "הזדמנות טובה להשגת פתרון פוליטי למשבר בסוריה".

10:48: איראן פרסה מספר רב של משגרי טילים חדשים ארוכי טווח, כך דיווחה סוכנות הידיעות החצי-רשמית פארס. בדיווח צוטטו דבריו של שר ההגנה אחמד וחידי שאמר כי הנשק החדש מאפשר לאיראן "למחוץ את האויב" באמצעות ירי מסיבי של טילי קרקע-קרקע. לא נמסר מהו סוג הטילים, או כמה משגרים נפרסו. לפי הערכות, בידי איראן יש טילים המגיעים לטווח של 2,000 ק"מ. וחידי לא אמר מיהו "האויב" אליו התייחס, והוסיף כי איראן לעולם לא תפתח במלחמה.

10:00: בכיר רוסי אמר לעיתון סאנדיי טיימס כי רוסיה לא תשלים את העסקה למכירת מערכות הגנה מתקדמות לסוריה. על פי הדיווח, נתניהו ופוטין סיכמו בפגישתם מוקדם יותר החודש כי רוסיה לא תמכור למשטר הסורי אילים מסוג S-300, ובתמורה ישראל תמנע ממתקפה בסוריה. הבכיר אמר כי ישראל חששה כי הטילים המתקדמים ייפלו לידי קבוצות מורדים קיצוניות, ושכנעה את נשיא רוסיה שהנשק יטיל איום על יציבות האזור. הדיווח סותר אמירות קודמות של בכירים במוסקווה, שטענו שלמדינתם אין כוונה למכור לסוריה את הטילים, אולם השאירו את האפשרות שעסקה כזאת תתבצע תחת חוזים שנחתמו בעבר.

07:59: שתי רקטות פגעו ברובע הדאחיה בביירות, שנחשב למעוז החיזבאללה. כמה בני אדם נפצעו. הירי בוצע יום לאחר שמנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, נאם והצדיק את מעורבות ארגונו בלחימה בסוריה. כוחות הארגון ממשיכים להיות מעורבים במאמץ של משטרו של אסד לכיבוש העיירה אל-קוסייר.

העיתון "דה נשיונל" היוצא באבו-דאבי דיווח אתמול כי המורדים הסורים מתכננים לתקוף את חיזבאללה על שטח לבנון, בתגובה לתמיכה שמספק הארגון למשטרו של אסד. "זו יותר שאלה של מתי ולא של האם חיזבאללה יותקף במגרש הביתי שלו", אמר פעיל אופוזיציה סורי הקשור לקבוצות מורדים הפועלות מתוך לבנון. לדבריו, ישנן תוכניות לתקיפות גרילה נגד חיזבאללה בעמק הבקאע שבמזרח לבנון וברובע הדאחיה בביירות.

לעדכונים קודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ