המהומות בטורקיה |

ריח הגז עוד באוויר והמפגינים מבטיחים: "השוטרים התעייפו, אנחנו לא"

המחאה מתחדשת בכיכר טקסים באיסטנבול למרות הגשם והתגובה החריפה של כוחות הביטחון. עדיין לא ברור אם גם היום תנקוט המשטרה ביד קשה

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לאיסטנבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לאיסטנבול

מרכז איסטנבול, כיכר טקסים והרחובות המובילים אליה ריקים היום מכוחות משטרה. מאז שהממשלה הודיעה אתמול (שבת) בערב על הסגת כוחות הביטחון מאזור הכיכר, שם החלו בשבוע שעבר הפגנות הענק שהתפשטו לערים נוספות ברחבי טורקיה, שוררת בכיכר אווירת אופוריה מעט מבלבלת. עם עלות השחר, החל לרדת במקום גשם ואלפי מפגינים שנותרו שם במהלך הלילה חזרו לבתיהם.

ברובע בשיקטאש שנמצא לגדות הבוספורוס, נמשכו קרבות הרחוב עד לשעות הקטנות של הלילה, תחת עננת גז מדמיע שרבצה על האזור. השוטרים נערכו סביב המשרדים הנשיאותיים בארמון דומובחצ'ה וניסו להסיג את המפגינים לאחור.

בצהריים החלו אלפים רבים לזרום חזרה לכיכר לקראת הפגנת ענק נוספת. המפגינים מייצגים את כל רבדי החברה במדינה. על קירות ועמודים נתלו המוני דגלים של ארגוני שמאל רדיקלי אבל לא מעט מפגינים העידו על עצמם שהם אינם נמנים על השמאל ורק דורשים דמוקרטיה. למרות האופי החילוני השולט בשטח, ניתן לראות היום גם מעט מפגינים מזוקנים ומפגינות עטופות ברעלות שהזדהו כחברים בתנועת "המוסלמים מהפכניים", ארגון דתי מוסלמי המתנגד לנשיא רג'פ טייפ ארדואן ומשתף פעולה עם ארגוני חברה אזרחית.

אנשיל פפר מדווח מאיסטנבול

חלק מהמפגינים עוד מדברים על הסיבה הרשמית לפרוץ ההפגנות בשבוע שעבר - תוכנית ממשלת ארדואן לבנות קניון במקום הגן הקטן שבלב הכיכר. ינאס קאלי, אורג מרובע בורסה, אמר שהגיע היום לראשונה לכיכר כי "חשוב לי לשמור על הגן למען הבת שלי והדורות הבאים". אבל רבים כבר רואים בנוכחותם שם מחאה כללית נגד המשך שלטונו של ארדואן. אמין סרג'ה, סטודנט לרפואה, התעקש: "למרות שאומרים שארדואן נבחר באופן דמוקרטי, אנחנו יודעים שהוא הביא שני מיליון קולות של אזרחים מתים וקנה קולות של אנשים כפריים שלא מבינים".

למרות האופן הנוקשה בו המשטרה ניסתה לדכא את ההפגנות בימים האחרונים (בחנויות בקצה כיכר טקסים עוד ניתן היה להריח היום את שרידי הגז המדמיע), מרבית המפגינים שמרו על התנהלות לא-אלימה ובכל האזור כמעט ולא נראו חלונות ראווה מנופצים. בשעות הבוקר, מתנדבים רבים גם עסקו באיסוף זבל וניקוי הכיכר.

עד שעות הצהריים, לא נשמעו הצהרות רשמיות מצד הממשלה ולא ברור אם השוטרים יחזרו לכיכר לקראת ההפגנה היום. יונס קילה, צעיר שנמצא בטקסים כבר ארבעה ימים, עצר לרגע מאיסוף האשפה ואמר בקול צרוד מגז מדמיע, "השוטרים התעייפו, אנחנו לא".

מפגינים בכיכר טקסים באיסטנבול, הבוקרצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ