הרוגים בקרבות בין חיזבאללה למורדים הסורים בשטח לבנון

שלב חדש בחדירת המלחמה בסוריה לשכנה ממערב, אחרי שאתמול פגע מטח טילים במעוז החיזבאללה בבעלבק. מספר ההרוגים בקרבות לא ידוע

ג'קי חורי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
הארץ

מלחמת האזרחים בסוריה מערערת יותר ויותר את המצב בלבנון השכנה. מקורות ביטחוניים בלבנון מדווחים על הרוגים בעימותים ביממה האחרונה בין לוחמי חיזבאללה לכוחות מורדים סורים שחצו את הגבול לתוך המדינה באזור בקעת הלבנון. מספר ההרוגים בקרבות עוד לא ידוע. לפי מקור אחד שדיבר עם סוכנות רויטרס, בקרבות נהרגו 15 מורדים סורים ולפחות לוחם חיזבאללה אחד, אולם לפי סוכנות הידיעות, הם לא הצליחו לאמת מידע זה.

ההסלמה החדשה מתרחשת לאחר שאתמול פגע לראשונה מטח של 16 טילים ורקטות במעוז החיזבאללה בעיר בעלבק באזור. לא היו נפגעים. בשבוע שעבר הציב מפקד צבא סוריה החופשי אולטימטום של 24 שעות ללוחמי החיזבאללה לעזוב את סוריה.

מעורבות החיזבאללה במלחמה בסוריה התגברה מאוד מאז אפריל, כאשר לוחמי ארגון ביחד עם צבא סוריה החלו במהלך משותף להשתלט מחדש על העיר קוסייר, שנפלה בידי המורדים זמן קצר לאחר שהחל המרד נגד אסד ומשטרו במארס 2011. בשבוע האחרון נורו עשרות טילים על מחוז הרמל בצפון-מזרח לבנון, וגם היום בבוקר נחתו שלושה טילים באזור - אך לא היו נפגעים.

ירי הטילים מסוריה והחדירה לבעל בק, אמש

מתנגדי השלטון בסוריה טענו אתמול כי הצבא הסורי תקף שיירה שניסתה לפנות פצועים מהעיר האסטרטגית קוסייר הסמוכה ללבנון, והרג יותר משבעה בני אדם. לפי הדיווחים, נפצעו עשרות בני אדם בהתקפה. נאמני אסד הנעזרים בלוחמים של ארגון חיזבאללה מנסים בשבועיים האחרונים לכבוש את העיר. בתקופה זו איבד חיזבאללה עשרות מלוחמיו בקרבות. מתנגד שלטון בעיר אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי בעיר יש מאות פצועים שזקוקים לניתוחים דחופים.

סממן מובהק להסלמה בין החזיבאללה למורדים ולקריאה למלחמה עדתית היא הודעתו של השיח' יוסף אל-קרדאווי, איש הדת הסוני ואחד הבכירים בעולם הערבי והאיסלאמי, שקרא בסוף השבוע לכל מי שיש לו הכשרה צבאית בקרב המוסלמים הסונים לצאת לסוריה להילחם לצד המורדים נגד המשטר והחיזבאללה. קריאתו של קרדאוי יצאה במקביל להודעה שפרסמה מועצת חכמי האיסלאם הסוני בלבנון, שקראו למי שיכול "להצטרף למורדים בקוסייר ולהגן על התושבים מפני המשטר ושכירי החרב והכוחות הנאמנים לאיראן", כלשון ההודעה. הדברים מהווים קריאת תגר מובהקת על החיזבאללה, ולכן קיים חשש משמעותי בלבנון שהקרבות יזלגו במהרה למדינה השסועה, שלמעשה יושבת על חבית חומר נפץ.

לנוכח המתיחות הגוברת גם הסיכויים ששיחות השלום, שהיו מתוכננות לחודש יוני, ייערכו במועדן קטנים ביותר. ההערכות האופטימיות מדברות על דחייה ליולי-אוגוסט. גם בתוך ארגוני ההתנגדות בסוריה קיימים חילוקי דעות משמעותיים - בעיקר בנוגע להשתתפות בשיחות בשלום בז'נבה. בכיר באופוזיציה הסורית, שהשתתף בימים האחרונים בכינוס הקואליציה הלאומית הסורית באיסטנבול אמר כי הישיבות הופסקו כל הזמן בגלל ריבים ואי-הסכמות."הדילמה שעומדת בפנינו היא אם להמשיך ואף להסלים את הלחימה בשטח, שמקבלת מאפיינים יותר עדתיים, או שמא ליזום מתווה שיוביל לרגיעה ולהפסקת שפיכות הדמים".

פגיעת הטילים בבעלבק

עוד עימות שעשוי להכשיל את השיחות או להקשות עליהן, גם אם יתקיימו, הוא זה בין רוסיה לארה"ב, שהתגבר בימים האחרונים סביב כוונתה של מוסקבה למכור טילים מדגם S-300 לסוריה. ג'ון קרי, שר החוץ של ארה"ב, אמר בסוף השבוע כי כוונתה של רוסיה לשלוח לסוריה מערכות הגנה אוויריות מסוג מתקדם מסכנת את ישראל, קרי, שאמר את הדברים במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הגרמני גידו וסטרוולה, הכריז כי "משלוח הטילים של רוסיה לאסד הוא טעות"; קרי אף קרא לנשיא הסורי "לעצור את האלימות ולבוא לשולחן המשא ומתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ