קרבות בין חיזבאללה למורדים סורים בשטח לבנון

על פי דיווחים, בחילופי האש סמוך לבעלבק נהרגו 16 בני אדם. הממשלה בלבנון לא מצליחה לעצור את זליגת הקרבות לשטחה, שעלולה להידרדר לעימות אזורי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מלחמת האזרחים בסוריה מערערת יותר ויותר את המצב בלבנון השכנה, בעוד הקרבות בעיר הסורית קוסייר זולגות ללבנון ואף מאיימות להתרחב לעימות אזורי בין סונים לשיעים, על רקע קריאות אנשי דת משני הצדדים לצאת למלחמה. אתמול דיווחו מקורות ביטחוניים בלבנון על הרוגים בעימותים בין לוחמי חיזבאללה למורדים סורים מארגון ג'בהת אל־נוסרה, שחצו את הגבול לתוך המדינה באזור בקעת הלבנון. לפי מקור אחד שדיבר עם סוכנות רויטרס, בקרבות נהרגו 15 מורדים סורים ולפחות לוחם חיזבאללה אחד.

לפי אחת ההערכות, הקרבות התנהלו על רקע ניסיון של המורדים להציב סוללות לירי מרגמות באזור, לכיוון בעלבק וכפרים הנחשבים למעוזים של חיזבאללה. בדיווחים אחרים נמסר כי לוחמי חיזבאללה היו במארב לחמושים שתכננו להסתנן מלבנון לסוריה. לפי עדי ראיה, בשטח נראו גופות רבות, ולכן ההערכה היא שמספר ההרוגים גבוה ממה שדווח. גם בעיר טריפולי בצפון לבנון התחדשו אתמול חילופי האש בין סונים לשיעים, על רקע המלחמה בסוריה. על פי הדיווחים כמה בני אדם נפגעו, בהם ילדים.

ההסלמה החדשה מתרחשת לאחר שבלילה שבין שבת לראשון פגע לראשונה מטח של 16 טילים ורקטות במעוז החיזבאללה בעיר בעלבק. לא היו נפגעים. צבא סוריה החופשי ומיליציות מקרב המורדים נטלו אחריות לירי, ואמרו כי מדובר בתגובה למעורבות חיזבאללה במלחמה בסוריה. בשבוע שעבר הציב מפקד צבא סוריה החופשי אולטימטום של 24 שעות ללוחמי החיזבאללה לעזוב את סוריה.

ירי הרקטות התרחש לאחר ימים מתוחים בגזרה, ותקרית ירי בה נהרגו שלושה חיילים לבנונים מאש חמושים שנמלטו חזרה לסוריה. מעורבות החיזבאללה במלחמה בסוריה התגברה מאוד בשבועיים האחרונים, כאשר לוחמי הארגון מסייעים לצבא סוריה להשתלט מחדש על העיר קוסייר, שנפלה בידי המורדים זמן קצר לאחר שהחל המרד נגד אסד ומשטרו במארס 2011. בלוחמה בקוסייר איבד חיזבאללה עשרות מלוחמיו בקרבות.

חיילים בלבנון ליד מקום נחיתת רקטה מסוריה באזור בקעת הלבנוןצילום: רויטרס

סממן מובהק להסלמה בין החיזבאללה למורדים ולקריאה למלחמה עדתית היא הודעתו של השיח’ יוסף אל־קרדאווי, איש הדת הסוני ואחד הבכירים בעולם הערבי והאיסלאמי, שקרא בסוף השבוע לכל מי שיש לו הכשרה צבאית בקרב המוסלמים הסונים לצאת לסוריה להילחם לצד המורדים נגד המשטר והחיזבאללה. קריאתו של קרדאוי יצאה במקביל להודעה שפרסמה מועצת חכמי האיסלאם הסוני בלבנון, שקראו למי שיכול “להצטרף למורדים בקוסייר ולהגן על התושבים מפני המשטר ושכירי החרב והכוחות הנאמנים לאיראן”, כלשון ההודעה.

ממשלת לבנון לא מצליחה לנקוט בפעולה העשויה להפסיק את האלימות, ואת זליגת הקרבות אל מסוריה אל שטחה. הצדדים הנצים – חיזבאללה ושותפיו מצד אחד, ומחנהו של ראש הממשלה לשעבר סעד אל־חרירי מצד שני – עסוקים בחילופי האשמות. בינתיים, המדינה שקועה במחלוקת עמוקה על חוק הבחירות, בעוד חבר הפרלמנט תמאם סלאם, שעליו הטיל הנשיא מישל סולימאן את הרכבת הממשלה החדשה, מתקשה להציג ממשלה בשל המחלוקת בין הפלגים השונים.

הקרבות בין צבא סוריה למורדים נמשכו אתמול ביתר שאת בעיר קוסייר. שר החוץ הסורי ואליד אל מועלם אמר כי סוריה תאפשר לפקחי הצלב האדום להיכנס לעיר בתום הקרבות, זאת על רקע דיווחים על מעשי טבח ומצב הומניטארי קשה של תושבי המקום.

לנוכח המתיחות הגוברת גם הסיכויים ששיחות השלום, שהיו מתוכננות לחודש יוני, ייערכו במועדן קטנים ביותר. ההערכות האופטימיות מדברות על דחייה ליולי־אוגוסט. שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר אתמול כי הוועידה המתוכננת להיערך בז’נבה תהיה ההזדמנות האחרונה לפתרון מדיני למשבר בסוריה. בראיון לרדיו הצרפתי העריך פביוס כי ועידת השלום בעניין סוריה תיערך ביולי, למרות חילוקי הדעות בין הצדדים ובין היתר התעקשותה של רוסיה על השתתפות איראן בוועידה. הוא אמר כי בוועידה לא יכולות להשתתף מדינות שהן “אויבות השלום”.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ