ביהמ”ש העליון במצרים: השורא ומועצת החוקה אינן חוקיות

החלטת בית המשפט מנחיתה מכה קשה על התשתית החוקית של השלטון, ונחשבת לשלב נוסף בעימות בין מערכת המשפט לשלטון האחים המוסלמים

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי ורויטרס

בית המשפט העליון במצרים הנחית מכה קשה על התשתית החוקית של השלטון, כשפסק שהבית העליון של הפרלמנט שנמצא בשליטה איסלאמית ומועצת החוקה נבחרו באופן לא חוקי. הפסיקה היא שלב נוסף בעימות הממושך בין מערכת המשפט לבין שלטון האחים המוסלמים.

למרות הפסיקה נגד הבית העליון של הפרלמנט (מועצת השורא), בית המשפט קבע כי לא ניתן יהיה לפרק אותו עד שייערכו בחירות, שמועדן עדיין לא נקבע. מומחים אומרים כי בכך שהפסיקה לא מחייבת פיזור מידי של הפרלמנט ומאפשרת לאיסלאמיסטים להמשיך את אחיזתם במוסדות החקיקה, היא צפויה להכעיס גם את האופוזיציה.

ביוני קבע בית המשפט שיש לפזר את הבית התחתון של הפרלמנט, מהלך שבעקבותיו קיבל הבית העליון, שבזמנים נורמליים הוא חסר סמכויות של ממש, הכרה כגוף מחוקק. מפלגת החירות והצדק, הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים, מחזיקה ב-42% מהמושבים במועצת השורא. מתנגדיו של הנשיא מוחמד מורסי אומרים כי הוא השתמש במועצה כדי לקדם חוקים איסלאמיסטיים שנויים במחלוקת.

עדיין לא ברור אם הפסיקה הנוגעת למועצת החוקה, שבה ישבו 100 חברים, תשפיע בדרך כלשהי על הטיוטה שהכינה. החוקה התקבלה במשאל עם בדצמבר. מבקרי החוקה טוענים שהיא מגבילה את חירויות הפרט ומעניקה לאנשי דת מעמד מרכזי בחקיקה.

מורסי, בשבוע שעברצילום: אי–פי

במה שנראה כניסיון להימנע מבלבול שעלולה לעורר הפסיקה, פרסמה לשכתו של מורסי הצהרה קצרה ובה נמסר כי על כל מוסדות המדינה לכבד את החוקה. עוד נמסר כי מועצת השורה תמשיך לפעול כגוף המחוקק במדינה ושהנשיא יבטיח שכל זרועות השלטון יפעלו במלואן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ