הרחק מעדשת המצלמה, בערי השדה בטורקיה האלימות רק מתחזקת

באיסטנבול אוחזים השוטרים באלות, אך בערים המרוחקות ניתן להבחין גם בתתי מקלע: "בטקסים מפגינים על עצים, פה יש נושאים כאובים בהרבה"

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לגבול טורקיה-סוריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לגבול טורקיה-סוריה

אנטקיה. רבבות רבות של אנשים גדשו אתמול (שלישי) את פארק גזי וכיכר טקסים שסביב וחגגו את מה שנתפס בעיניהם כניצחון. ראש הממשלה רג'יפ טייפ ארדואן עדיין מתייחס אליהם ביהירותו האופיינית אבל בכירי השלטון האחרים, הנשיא וסגן ראש הממשלה, כבר משמיעים אמירות מפויסות בהרבה ומבטיחים להיפגש עם נציגי המפגינים. למרות החששות של הימים האחרונים, המשטרה לא נשלחה להשתלט מחדש על הכיכר ומלבד כמה מקרים של עימותים מצומצמים, כמעט ולא נרשמה אלימות באיסטנבול וגם ערים מרכזיות אחרות, הבירה אנקרה ואיזמיר, היו רגועות יחסית.

אבל הרחק מעיני התקשורת - הטורקית והבינלאומית - בערי שדה בדרום ובמזרח הרחוק של המדינה רחבת הידיים, העימותים - אלימים וקשים הרבה יותר מאלה שנראו באיסטנבול - נמשכים. אמש ההתנגשויות היו בעיקר בטונצ'לי במזרח טורקיה ובאנטקיה הקרובה לגבול הדרומי עם סוריה. ההפגנות באנטקיה אף תפסו תאוצה נוספת, כשביום שני נהרג שם מפגין בן 22, עבדוללה קומרט. כבר בשעות הצהריים המוקדמות, לקראת הלווייתו של קומרט, נתלו ברחבי שכונת העוני ארמוטלו, שם נולד, גדל ונהרג, שלטים גדולים עם תמונתו, וקבוצות של צעירים בנו מחסומים מסלעים, צמיגים בוערים ושלדי רכבים שחסמו את הדרך. אנשים זרים שנכנסו אל השכונה נתבקשו לעזוב, לעתים באיומי אלימות, מהחשש שהם שוטרים בלבוש אזרחי.

במהלך ההלוויה המדוברת, המשטרה לא נכנסה אל השכונה, אבל מיד כשהחלה להתפזר ומאות אנשים ביקשו לצעוד למרכז העיר במפגן מחאה, החלו כוחות הביטחון לירות רימוני גז מדמיע לעבר הקהל ומאות שוטרים וחיילים, נערכו בשורות צפופות על מנת לחסום את היציאה הראשית מהשכונה. הקריאות של המפגינים היו דומות לאלה שנשמעו בכיכר טקסים - "טייפ (ארדואן, א"פ) תתפטר" ו"אנחנו חייליו של מוסטפה כמאל (אתאטורק)", אבל האווירה כאמור היתה אלימה בהרבה.

מפגינים טורקים בפארק גזי שליד כיכר טקסים, היוםצילום: אי–פי

מפגין שהזדהה בשם ג'יהאן אמר ש"באיסטנבול הם מפגינים על עצים, אצלנו יש נושאים הרבה יותר כאובים". מרבית תושבי ארמוטלו הם בני המיעוט העלאווי, שלפי הערכות שונות מונה כ-20% מתושבי המדינה, ומרוכז בעיקר במחוזות המרוחקים יותר מהמרכז. העלאווים טוענים לקיפוח ואפליה מתמשכים מצד הממסד שנשלט על ידי הסונים. גם המפגין ההרוג היה עלאווי. בימים האחרונים נוספה להם עוד טענה נגד הממשלה, לאחר שהתפרסמה ההחלטה לקרוא את הגשר החדש על הבוספורוס על שמו של הסולטן סלים, שליט טורקי מהמאה ה-16 שטבח רבבות עלאווים.

באנטקיה, עיר שבטרם פרצה מלחמת האזרחים בסוריה היתה תחנה מרכזית למעבר סחורות ולעסקים עם השכנה מעבר לגבול, יש גם כעס רב על המדיניות הנוכחית של ארדואן, המתנגד למשטר אסד, גם הוא עלאווי. את ההבדלים בין איסטנבול לאנטקיה ניתן לראות כמעט מיד בכך שג'נדרמים וחיילים רבים העומדים מול המפגינים מחזיקים בנוסף לאלות ומטולי גז מדמיע גם ברובי סער ותתי-מקלע. גם בצד המפגינים יש רבים המחזיקים באלות מאולתרות, ובניגוד לאיסטנבול ואנקרה, שם לפחות מחצית מהמפגינים היו נשים, כאן זה עסק של גברים בלבד. הנשים צופות מהמרפסות.

עם רדת ערב, במשך שעה ארוכה, עמדו הצדדים זה מול זה, שורות-שורות מסודרות של מאות שוטרים וחיילים, מול חבורה של כאלף תושבי השכונה. בסמטאות סביב, הסתובבו שוטרים בלבוש אזרחי, מעכבים ועוצרים כל מי שנראה בעיניהם חשוד. ראש העיר אנטקיה הגיע בניסיון לפייס את המפגינים אבל הם לא שעו לו.

הפגנת איגודים מקצועיים במרכז אנקרה, היוםצילום: אי–פי

סלים אסלאן, אופה מהשכונה שהיה חברו של של קומרט, מאשים את המשטרה ש"ירו בו מטווח קצר עם מטול גז" (הגרסה הרשמית של המשטרה היא שהצעיר נורה ממקור בלתי מזוהה). לדבריו, "אנחנו רק רוצים לצעוד אל הגשר במרכז העיר ולקיים שם דקת דומיה לזכרו אבל המשטרה לא מוכנים". פתיח יורדקלו, מורה שמתגורר בשכונה אמר: "יש כאן אלאווים וסונים שחיים יחד בשלום אבל ארדואן והממשלה רק רוצים להתסיס בינינו".

כשהמפגינים לא התפזרו, הגיעו למקום שריונית נושאת מקלע וג'יפים צבאיים ממוגנים אבל גם הללו לא שכנעו את הצעירים לסגת. עם חשיכה, נזרקו אבנים אל עבר שוטרים. תושבים בשכונה טענו מאוחר יותר שאלה נזרקו על ידי "פרובוקטורים בשירות המשטרה", שכן בתגובה החלה המשטרה לירות מטחים כבדים של גז מדמיע ממש לתוך השכונה.

השוטרים הדפו את המפגינים חזרה לתוך השכונה אבל נעצרו במחסומי האבנים שאליהם התווספו גם פחי אשפה בוערים. "הם ירו בנו רימוני גז בכינון ישיר", טען אוורן, נהג משאית שהשתתף בהפגנה, "זה יכול להרוג בקלות כפי שכבר ראינו". העימות נמשך עד חמש בבוקר, כשתושבי השכונה מטפלים בעצמם במרבית נפגעי הגז, רק כחמישה פצועים במצב קשה יותר פונו לבית החולים העירוני.

עם עלות השחר, השוטרים והחיילים נסוגו מפאתי השכונה, משאירים את הרחובות הפנימיים בשליטת התושבים. עובדי עירייה נכנסו פנימה לפנות את ההריסות. "אין להפגנות כאן באמת קשר למה שקורה באיסטנבול", אמר מפקח עירוני שביקש לא להזדהות. "לאנשים כאן בשכונה יש הרבה כעס כלפי המשטרה והממשלה, למרות שארדואן הביא לכאן שגשוג שלא הכרנו כמותו בטורקיה. הם רק חיכו להזדמנות להתפרע וגם במשטרה יודעים להחזיר מלחמה".

עימותים עם שוטרים באיזמיר שבמערב טורקיה, הלילהצילום: רויטרס

תגובות