עדכונים מהשכנים

המועמדים בבחירות באיראן התעמתו בנושא הגרעין

המועמד המוביל ג'לילי הותקף על שלא הגיע לפשרות עם המערב ■ ממשל אובמה העביר 1.3 מיליארד דולר סיוע צבאי למצרים, למרות שהתנה בעבר את ההעברה בהתקדמות בנושא זכויות אדם ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

לייב בלוג המזרח התיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג המזרח התיכון

23:55: שמונת המועמדים המתמודדים בבחירות לנשיאות איראן, שיתקיימו ב-14 ביוני, התעמתו היום בשאלה כיצד יש לדון עם העולם בנוגע לתוכנית הגרעין של טהראן. השמונה השתתפו בעימות הטלוויזיוני השלישי והאחרון לפני הבחירות שנמשך ארבע שעות והתמקד במדיניות חוץ ופנים.

שניים מבין המועמדים, חסן רוחאני, שהיה הנושא והנותן לענייני הגרעין בשנים 2005-2003 ומקורב לרפסנג’אני, וסעיד ג'לילי, ראש המועצה לביטחון לאומי האחראי על שיחות הגרעין כיום, התווכחו קשות בעניין תוכנית הגרעין האיראנית. רוחאני האשים את ג'לילי כי מדיניותו הביאה להטלת הסנקציות על איראן ולבידוד עולמי. ג'לילי טען כי רוחאני מפחד מהמערב וחולשתו הביאה להפסקה זמנית של תוכנית הגרעין האיראנית בשנת 2003.‬

19:26: ממשל אובמה ויתר על תנאי, הקשור לשמירה על זכויות אדם, שמנע עד כה להעביר השנה למצרים סיוע צבאי בסכום של 1.3 מיליארד דולרים. שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ויתר על תנאי זה בחודש שעבר וציין במכתב את שיתוף הפעולה הצבאי עם מצרים, שנמשך זה שנים ומסייע לשמירה על השלום במזרח התיכון. הוא אמר כי הסיוע מאפשר להגן על גבולותיה של מצרים, על המסחר בתעלת סואץ ועל ביטחונה של ישראל מפני קיצונים ברצועת עזה וסיני.

לאחר שחוסני מובארק הודח בהתקוממות העממית בשנת 2011, הקונגרס האמריקאי קבע כי סיוע למצרים יהיה מותנה בהתקדמות למעבר למשטר דמוקרטי במדינה. ואולם, הוא איפשר לממשל האמריקאי לוותר על דרישה זו מטעמי ביטחון. מאז המהפכה במצרים, ארה"ב שיבחה כמה צעדים שעשתה הממשלה בקהיר, אולם ביקרה בעקביות את הפגיעה בחופש הביטוי במדינה ובפעילי זכויות אדם במדינה.

השבוע מתחו חברים בקונגרס האמריקאי ביקורת חריפה על ההנהגה המצרית, זאת בשעה שבתי משפט במדינה גזרו עונשי מאסר על 43 עובדים בארגוני זכויות אדם לא ממשלתיים, בהם 16 אזרחים אמריקאים. רק אזרח אמריקאי אחד, רוברט בקר, העובד במכון הלאומי הדמוקרטי, נשאר במצרים כדי להמתין לגזר הדין. בית המשפט גזר עליו שנתיים מאסר. שאר הארגונים פעלו בחופשיות עד שכוחות הביטחון פשטו על משרדיהם בדצמבר 2011.

רבים בקונגרס לא ידעו כי חודש לפני כן ויתר קרי על ההגבלות שהוטלו על מצרים. המכתב של קרי, שלא נחשף לציבור, הגיע לידי אתר דיילי ביסט.

17:25: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע כי ארצו מוכנה לשלוח חיילים רוסים לרמת הגולן במקום הכוח האוסטרי שהודיע אתמול על נסיגתו מעמדות UNDOF. לדברי פוטין, "אנו יכולים להחליף את הכוח האוסטרי באזור הגבול בין הכוחות הישראלים לצבא סוריה". הנשיא הרוסי אמר את הדברים לסוכנות הידיעות נובסטי. 

בעקבות הלחימה בקוניטרה, הודיעה אתמול הודיע אוסטריה על הסגת כוחותיה המשרתים בכוח לשמירת השלום בגולן. מספר האוסטרים בכוח האו"ם בגולן (UNDOF) הוא 380 מתוך כ-900 חיילים, ולפיכך נסיגת הכוחות האוסטרים תהווה מכה אנושה לפעילות הכוח בעתיד.

12:30: מתנגדי שלטון בסוריה טוענים כי מורדים במדינה תקפו בסיס של חיל האוויר בצפון, אולם לא הצליחו לכבוש אותו. הקרבות התנהלו ליד בסיס חיל האוויר מנאח, שהיה במצור זה חודשים. לפי הדיווחים, המורדים השתמשו בטנקים בהתקפה. ההתקפה אירעה כמה ימים לאחר שהכוחות הנאמנים לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כבשו את העיר האסטרטגית קוסייר ליד הגבול עם לבנון.

03:30: בנאום בפני תומכיו אמר הלילה ארדואן עם שובו מצפון אפריקה כי המחאה נגדו שפשטה ברחבי המדינה חייבת להיפסק וכי יש לנקוט יד קשה כלפי מפגינים אלימים. "לאלו המרימים יד על המשטרה צריך לשבור את הידיים", אמר. ארדואן הוסיף כי ההפגנות אשר גובלות בפעילות בלתי חוקית צריכות להפסק באופן מיידי.

02:36: ראש ממשלת טורקיה ארדואן נחת באיסטנבול לאחר שביקר בצפון אפריקה. ארדואן נשא דברים בשדה התעופה בפני אלפי התומכים שקיבלו את פניו. במקביל נהרו אלפים רבים של מתנגדי ארדואן לכיכר טקסים למחות על מדיניותו של ראש הממשלה.

06/06/13

23:50: מזכ"ל האו"ם באן קי מן אומר כי הארגון מחפש בדחיפות אחר חיילים שיחליפו את הפקחים האוסטרים בכוח שמירת השלום בגולן, לאחר שממשלת אוסטריה הודיעה על עזיבתם. באן גינה את המתקפה היום בה נפצעו שני חיילים מהכוח, במהלך הקרבות הקשים בין צבא סוריה למורדים במדינה באזור מעבר קוניטרה. הוא הזהיר כי כל פעולה צבאית באזור שבין ישראל לסוריה יכול לסכן את הפסקת האש בין המדינות. לדבריו, המשך נוכחות הכוח באזור היא הכרחית. מספר האוסטרים בכוח האו"ם בגולן הוא 380 מתוך כ-900 חיילים, ולפיכך נסיגת הכוחות האוסטרים תהווה מכה אנושה לפעילות הכוח בעתיד.

21:32: אלפי בני אדם מפגינים בכיכר טקסים עם שובו של ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, למדינה מביקור בצפון אפריקה. ההמונים קוראים להתפטרותו של ארדואן, שהבטיח מוקדם יותר כי ימשיך בפרויקט הפיתוח בפארק גזי - דבר שהצית את ההפגנות.

20:05: מנהל אפליקציית השיחות "ווייבר", טלמון מארקו, אמר בראיון לבי-בי-סי כי סעודיה חסמה את שירותי היישום בממלכה. במארס הזהירה ריאד את ווייבר ואפליקציות תקשורת אחרות כי ייחסמו אלא אם יתירו לשירותי הביטחון הסעודיים לפקח עם פעילות. מארקו אמר בראיון כי סירב להיענות לדרישה הסעודית.

18:48: העיתונאי האיטלקי דומניקו קיריצ'ו שנעלם בסוריה לפני כחודשיים, אותר בחיים ושוחח בטלפון עם אישתו - כך דיווח העיתון האיטלקי "לה סטאמפה". קיריצ'ו, בן 61, נכנס לסוריה מלבנון ב-6 באפריל כדי לדווח על הנעשה במדינה אך הקשר עמו אבד שלושה ימים לאחר מכן. לא נמסרו פרטים על נסיבות היעלמותו וגילויו של העיתונאי.

17:09: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי "קבוצות טרור" ניצלו את הקמפיין הסביבתי נגד תוכנית הבנייה בפארק גזי על מנת לתקוף את הממשל, וכי בין העצורים באירועים ישנם שבעה אזרחים זרים. ארדואן הבטיח להמשיך עם תוכנית בניית המרכז המסחרי על אף המחאה. "לא נאפשר את זריעת ההרס המתוכננת", אמר ארדואן לכתבים בתום ביקורו בתוניסיה. "אנחנו נגד עריצות הרוב על המיעוט, אבל לא נסבול גם את ההפך". היום ישוב ארדואן לטורקיה מביקורו בצפון אפריקה שעה שהמהומות במדינה נמשכות, ויעמוד בפני דרישות המפגינים להתנצל על הכוח שהופעל נגדם בששת ימי המחאה. 

16:40: האו"ם הודיע כי שני חיילים מכוח אונדו"ף נפגעו בלוחמה בין צבא סוריה והמורדים בגולן. "באזור ישנה לחימה כבדה, ושני פקחים נפגעו באורח קל", מסרה הדוברת ג'וזפין גואררו. היא לא אמרה מאיזו מדינה מגיעים שני החיילים.

15:41:  אוסטריה הודיעה כי היא מסיגה את כוחותיה המשרתים בכוח לשמירת השלום בגולן בעקבות התגברות הלחימה בגולן. היום היו קרבות עזים בין המורדים לצבא סוריה על השליטה על מעבר הגבול עם ישראל בקוניטרה. באחרונה הזהירה אוסטריה כי בכוונתה לנקוט בצעד, זאת בעקבות החלטת האיחוד האירופי, בלחץ בריטניה וצרפת, להסיר את אמברגו הנשק על סוריה, ובכך לאפשר העברת נשק למתנגדי שלטונו של אסד.

15:19: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, חוזר היום לטורקיה מביקורו בצפון אפריקה, שעה שהמהומות בטורקיה נמשכות ומפגינים רבים קוראים להתפטרותו. ארדואן יצא לביקור ביום שני והביע זלזול במפגינים, שמתכננים לצאת לרחובות גם הערב. עד כה נפצעו אלפי בני אדם בעימותים, כמה מהם קשה, כך לפי ארגון הבריאות הטורקי. מספר ההרוגים עלה היום לשלושה, שעה ששוטר שנפל מגשר במהלך העימותים עם המפגינים במחוז אדנה מת מפצעיו.

15:09: כלי תקשורת בלבנון מדווחים כי עדי ראייה טוענים כי ראו מטוסי קרב ישראלים שחדרו בשעה האחרונה למרחב האווירי הלבנוני, וטסים בגובה נמוך באזור דרום לבנון, בעיקר בגזרה המזרחית, סמוך לחרמון בגזרה הסמוכה לגולן. לפי חלק מהעדויות, גם מסוקי קרב מרחפים באזור בגובה נמוך.‬ בסרטון - הלחימה בקוניטרה, מבט מתוך שטח ישראל.


 
 
 
 
 
 
 כתב רשת לבנונית המזוהה עם המשטר בסוריה טוען כי הצבא הסורי נערך למתקפה גדולה באחד הפרברים הצפוניים של חאלב, שנחשב לאחד ממעוזי המורדים. לפי הדיווח, הצבא הסורי מעביר לגזרה שיירות של טנקים ותחמושת רבה. על פי פרסומים בלבנון, גם כוחות חיזבאללה צפויים לקחת חלק בקרבות בחאלב, בדומה לקרב בקוסייר.

מפקד צבא סוריה החופשי הודה כבר שלשום בהפסד בקרב על קוסייר. לדבריו, המורדים יפתחו בכמה חזיתות, כדי לא לאפשר לצבא הסדיר להיות ממוקד בחזית אחת, כפי שקרה בקוסיייר. ייתכן שהקרבות בקוניטרה ובגזרת הגולן הם חלק מהאסטרטגיה הזו. 

13:40: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי חייל טורקי נפצע בהתנגשויות עם חמושים, בשעה ש-500 בני אדם ניסו לחצות את הגבול בין טורקיה לסוריה. לפי הצבא הטורקי, חיילים בחבל הטאי ירו אמש לעבר הגבול לאחר שחמושים, שהעריכו כי הצבא ימנע מהתושבים לחצות את הגבול, פתחו באש לעברם.

13:34: שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר כי הדיווחים על שימוש בנשק כימי בסוריה אינם מצדיקים התערבות צבאית זרה במדינה. "סוגיית הנשק הכימי הפכה עניין לספקולציות ופרובוקציות", אמר לברוב. "אני לא פוסל את האפשרות שמישהו רוצה להשתמש בדיווחים האלה כדי לומר שנחצו הקווים האדומים וכי התערבות היא הכרחית".

12:01: ארה"ב גינתה את המתקפה של צבא סוריה נגד המורדים בעיר האסטרטגית קוסייר, שעליה הצליחו נאמני אסד להשתלט אתמול לאחר מצור שנמשך כמה שבועות. בנוסף, הבית הלבן קרא לאיראן ולחיזבאללה להסיג את כוחותיהם מסוריה, זאת לאחר ששתי בעלות בריתה שלחו כוחות כדי לסייע לממשלה הסורית נגד המורדים. בסרטון - מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, קורא להכשיל את תוכניות המערב בסוריה.09:24: רשת סי-אן-אן מדווח, כי סוכנויות המודיעין של ארה"ב זיהו שלוש ספינות מלחמה רוסיות במזרח הים התיכון, שלפי הערכות נושאות עמן משלוחי נשק שעשויים לחדש את ארסנל הנשק שבידי המשטר הסורי, כך טוען מקור בפנטגון.

הבכיר סירב להזדהות בשמו בגלל רגישות המידע שמסר. ארה"ב עוקבת אחר התעבורה הימית של הספינות מאז שהפליגו מהנמלים ברוסיה לפני כמה ימים. לוויינים אמריקאים הצליחו לאתר מכולות שהועמסו על האוניות. אף על פי שלא שהדבר לא אושר, מעריכות סוכנויות המודיעין כי ייתכן שהספינות נושאות כמה רכיבים ממשלוח הטילים מדגם S-300 וכלי נשק נוספים בשביל המשטר.

בשבועות האחרונים דחק הממשל האמריקאי למנוע את העברת הטילים זאת מפני החשש שהטילים ישפרו בצורה משמעותית את מערך ההגנה האווירית של סוריה. ארה"ב חוששת שהטילים יאפשרו למשטר הסורי לפגוע בכלי טיס זרים שינסו לפעול בשטחה בעתיד.

08:51: כוחות המורדים בסוריה הצליחו להשתלט הבוקר (חמישי) על מעבר קוניטרה בצדו הסורי, לאחר קרב קשה עם צבא סוריה. מעבר הגבול נחשב לאחד מהסמלים החשובים ביותר של שלטון אסד ברמת הגולן.

הבוקר פתחו המורדים בפשיטה על העיר קוניטרה הישנה, וזמן קצר לאחר מכן הצליחו להשתלט על מעבר הגבול. נכון לשעה זו, הלחימה בצד הסורי עדיין נמשכת. במסגרת חילופי האש בין הצדדים נפלה פצצת מרגמה במחנה זיוונית של האו"ם. הדי פיצוצים רבים נשמעו בשעות הבוקר בצד הישראלי ואף ייתכן שנפלו כמה פצצות מרגמה ברמת הגולן הישראלית. בצה"ל החליטו לסגור את השטח הצבאי הסמוך לאזרחים, מחשש שייפגעו מחילופי האש באזור. מחלקת הביטחון של המועצה האזורית גולן עוקבת יחד עם גורמי צה"ל אחרי האירועים ובהתאם להתפתחויות תתקבלנה החלטות.

מעבר קוניטרה משמש כמעבר היחידי בין סוריה לישראל ומדי שנה מועברים בו אלפי תפוחים, באמצעות משאיות של הצלב האדום.

05/06/13

20:43: ארה"ב הודיעה כי היא "מוטרדת מאוד" מתוכניותיה של איראן לפתוח את כור המים הכבדים באראק בשנת 2014. פתיחת המתקן באראק עשוי לאפשר לרפובליקה האיסלאמית מסלול נוסף בדרכה לנשק גרעיני - מסלול הפלוטוניום. שגריר ארה"ב בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית

18:37: משטרת טורקיה עצרה 25 בני אדם בעיר איזמיר בחשד שהפיצו "דיסאינפורמציה" ביחס להפגנות ברחבי המדינה ברשת החברתית טוויטר. מרבית העצורים הם צעירים בשנות העשרים לחייהם שדיווחו על מקומות בעיר שבהם מתרחשים עימותים עם כוחות הביטחון. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כינה בימים האחרונים את טוויטר "מכשיר מסוכן להפצת שקרים".

16:51: איגודי המסחר הצטרפו היום למפגינים בכיכר טקסים שבמרכז איסטנבול והשתתפו בהפגנה גדולה נגד ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, ונגד מה שנתפס על ידי תנועת המחאה הטורקית כ"שלטונו האוטוריטרי". נציגים של יותר מעשרה איגודים וארגונים צעדו בכיכר בקריאה לארדואן להתפטר. הפגנה דומה התקיימה בפארק קיזילאי שבאנקרה.

בעוד ארדואן ממשיך במסעו בצפון אפריקה, ממשיך סגנו בולנט ארינץ' בניסיונות לפייס את המפגינים. ארינץ' נועד היום עם משלחת מטעם המפגינים ודן עמם בתוכניות הפיתוח בפארק גזי - הסיבה המקורית להפגנות. בתום הפגישה הודיעה תנועת המחאה כי היא דוחה את התנצלות הממשלה על היד הקשה שבה נקטה המשטרה. צפו בעובדי חברת "טורקיש איירליינס" השובתים במחאה על תנאי העסקתם, מפגינים ברוח המחאה החברתית במדינה.

16:00: תנועת המחאה בטורקיה דורשת את פיטורי מפקדי משטרת איסטנבול, אנקרה וערים נוספות לנוכח היד הקשה שבה נקטו לפיזור הפגנות ההמונים במדינה. בנוסף, דחו המפגינים את התנצלותו של סגן ראש הממשלה, בולנט ארינץ', ואמרו כי דבריו "משקפים מצב של מלחמת אזרחים".

תנועת המחאה מכנה את עצמה "הפלטפורמה של טקסים לסולידריות" מסרה כי העבירה לממשלת טורקיה את רשימת הדרישות שלה, הכוללות בין היתר: הפסקה לאלתר של השימוש בגז מדמיע, שחרור מפגינים שנעצרו ןביטול התוכניות הפיתוח בפארק גזי. הלילה נמשכו ההתנגשויות במרכז איסטנבול כששוטרים ירו גז מדמיע, סילוני מים ורימוני עשן לעבר המפגינים שמתגודדים במקום.

14:20: לפחות 14 בני אדם נהרגו מאש חמושים במחוז אנבאר שבמערב עיראק. התקרית אירעה אחרי שהחמושים הציבו מחסום דמה לרכב נוסעים. ברכב נסעו ארבעה חיילים ואזרחים המתגוררים במחוז השיעי כרבלה.

לפני כשבוע הודיע האו"ם כי יותר מ-1,000 בני אדם נהרגו בעיראק בחודש מאי, מחיר הדמים הגבוה ביותר זה שנים. מרבית התקריות הקטלניות אירעו באזור הבירה בגדאד. התגברות האלימות מגבירה את החשש שעיראק עלולה להיגרר שוב למלחמת אזרחים. מרטין קובלר, שליח האו”ם לעיראק, כינה את המצב “שיא עצוב” וקרא לפוליטיקאים לפעול לעצירת שפיכות הדמים.

13:45: שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, דן עם עמיתיו מצרפת ומבריטניה בדיווחים האחרונים על כך שבסוריה נעשה שימוש בגז סארין. הפגישה התקיימה בשולי ועידת שרי ההגנה של נאט"ו בבריסל. בוועידה צפויות לדון מדינות המערב בדרכים לסייע למורדים להביס את משטרו של בשאר אל-אסד, לנוכח הסתייגות וושינגטון מהתערבות צבאית עמוקה במדינה.

12:12: ראש ממשלת פקיסטאן, נוואז שריף, נאם לראשונה בפרלמנט באיסלמבאד מאז ניצחונו בבחירות הכלליות וקרא לארה"ב להפסיק את מתקפות המל"טים בארצו. בנאום שלאחריו נשבע אמונים, הדגיש שריף את הצורך הדחוף של פקיסטאן להילחם בשחיתות, באבטלה ובשיבושים הקשים ברשת החשמל.

10:25: כתבנו ג'קי חורי מוסר כי בסוריה מדווחים כי השתלטות צבא סוריה על קוסייר היא גם כתוצאה מ"נסיגה טקטית" של כוחות המורדים, שבכוונתם לפתוח חזיתות בפרברים של דמשק וחיזוק העמדות בחלב, בעקבות דיווחים על כוחות חיזבאללה שעושים את דרכם לעיר.

09:50: הגנרל סלים אידריס, מפקד צבא סוריה החופשי, אמר לרשת בי.בי.סי כי לוחמי חיזבאללה "פלשו" לסוריה ולבנון לא עשתה דבר כדי לעצור זאת ועל כן אנשיו יילחמו בהם גם בשטח לבנון.  הגנרל הכחיש כי צבאו מפסיד במלחמת האזרחים למרות התפניות האחרונות, בראשן המפלה בקוסייר.

08:50 הטלוויזיה הסורית טוענת שהכוחות הנאמנים לנשיא סוריה, בשאר אסד, השתלטו לחלוטין על העיר קוסייר אחרי שלושה שבועות של קרבות עזים עם המורדים. על פי הדיווח, "כוחות המשטר הגיבורים השיבו את הביטחון והיציבות לעיר קוסייר כולה" אחרי שהתגברו על "רשתות הטרור". כתבי רשת הטלוויזיה הלבנונית אל-מיידן שכתביה נטמעו בכוחות צבא אסד אמרו בשידור חי מהעיר, כי אין כעת שום עדות לקרבות שמתנהלים בה. בנוסף, שודרו צילומים של חיילי הצבא מציבים דגלים עם תמונותיו של אסד על חורבות העיר.

אחד מלוחמי חיזבאללה שמשתתף בקרבות אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "ביצענו התקפת פתע בשעות הבוקר המוקדמות וחדרנו לעיר בעוד הם נמלטו". דובר מטעם המורדים אישר לרשת אל-ג'זירה שכוחות המורדים איבדו טריטוריה אך טען כי הם מוסיפים להילחם בעיר.

קוסייר שבמחוז חומס נפלה בידי המורדים זמן קצר לאחר שהחל המרד נגד אסד ומשטרו במארס 2011. כוחות אסד, נתמכים באלפי לוחמי חיזבאללה החלו בהתקפה על העיר האסטרטגית שליד הגבול הלבנוני ב-19 במאי. העיר מהווה יעד חשוב למורדים, הן בזכות קרבתה לגבול הלבנוני ולנתיב האספקה של המורדים מלבנון, והן בזכות השליטה שהיא מאפשרת על הכביש מדמשק לחומס. בשבועות האחרונים היתה נתונה העיר תחת מתקפה כבדה של כוחות צבא אסד שהפציצו אותה בארטילריה כבדה ובמטוסים לצד הכנסת כוחות משוריינים. חיזבאללה איבד בקרבות בעיר עשרות מלוחמיו.

19:55 מקורות דיפלומטיים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי הכור הגרעיני בבושהר שבאיראן נפגע באחרונה ברעידת אדמה. שני דיפלומטים שהתראיינו בעילום שם אמרו לסוכנות הידיעות כי סדקים ארוכים הופיעו לפחות בחלק אחד של מבנה הכור. 

שתי רעידות אדמה פקדו את דרום-מערב איראן באפריל ובתחילת מאי. לאחריהן, טענו גורמי ממשל איראניים בפני הסוכנות לאנרגיה אטומית כי הכור בבושהאר לא נפגע. 

אתר בושהר נבנה על קו שבר גיאולוגי פעיל. רעידת אדמה חזקה באזור עלולה לגרום בסיטואציה מסוימת לאסון בנוסח פוקושימה או צ'רנוביל. התפשטות קרינה באוויר ובמים עלולה לפגוע באופן קשה בשיט במפרץ הפרסי, נתיב הנפט החשוב ביותר. חשש זה מטריד מאוד את נסיכויות המפרץ, ובהן: בחריין, קטאר, כוויית וסעודיה.

19:42 שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, אמר היום כי לפי בדיקות מעבדה שנערכו בצרפת, היה שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בסוריה.

העיתון הצרפתי לה-מונד מדווח כי פביוס התייחס באופן פרטני לגז מסוג סארין, שיוצר בכמויות אדירות על ידי מדינות חבר העמים (בריה"מ לשעבר( ועל ידי ארצות הברית אחרי מלחמת העולם השניה. לדברי שר החוץ הצרפתי, מי מהצדדים בסכסוך "השתמש בו יותר מפעם אחת באופן ממוקד". האו"ם הגדיר את הגז הזה כנשק להשמדה המונית בשנת 1991. 

18:43 סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי חיילי צבא סוריה התקדמו היום (שלישי) לעבר מרכז העיר האסטרטגית קוסייר, הסמוכה לגבול עם לבנון. זמן קצר לאחר תחילת מלחמת האזרחים בסוריה, העיר קוסייר נפלה בידי המורדים. מאז, כוחות הנאמנים לנשיא, בשאר אסד, וכוחות המורדים מנהלים עליה קרבות עזים. בשלושת השבועות האחרונים משתתפים בקרבות בקוסייר גם לוחמי חיזבאללה. גורם ממשלתי שהתראיין בעילום שם אמר כי כוחות המשטר "קרובים לניצחון" בעיר.

היום הצליח צבא סוריה להסיג את כוחות המורדים גם משכונות חשובות בפאתי הבירה, דמשק. כך דיווחה סוכנות הידיעות מפי גורמים רשמיים במדינה.

17:19 רשת אל ג'זירה דיווחה כי ששה בני אדם נהרגו במהלך הלילה בעיר טריפולי שבלבנון, בעימותים אלימים שזלגו אל המדינה מסוריה השכנה.

מות הששה שם קץ לשקט יחסי ששרר בלבנון בשבוע האחרון. בחודש שעבר נהרגו בלבנון 29 אנשים בעימותים בין תומכי משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל- אסד לבין תומכי כוחות המורדים הסוריים. 38 בני אדם נוספים נפצעו הלילה במרכז העיר טריפולי, רובם נפגעו מאש צלפים, דיווחו מקורות מקומיים לאל ג'זירה.

15:49: ארגון הבריאות העולמי (WHO) מזהיר מהתפרצות מחלות כמו צהבת, כולירה וטיפוס בסוריה ובשכנותיה הקיץ לנוכח מצבן הגרוע של מערכות הבריאות ולנוכח שטף הפליטים מסוריה. מהדו"ח עולה כי יותר משליש מבתי החולים הציבוריים בסוריה אינם פועלים ובאזורים מסוימים יותר מ-70% מהמועסקים בבריאות נמלטו או נותרו ללא קורת גג. בנוסף, בכל רחבי המדינה יש מחסור במי שתייה וקיימים שיבושים באספקת תרופות.

14:55: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי חמש פצצות מרגמה נחתו ליד שגרירות רוסיה בדמשק. לפי הדיווח אזרח סורי ואיש ביטחון נהרגו.

14:01: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הגן במסיבת עיתונאים על חוזי מכירת מערכות S-300 לסוריה אך הדגיש כי מערכות מתקדמות אלה טרם הועברו למשטרו של בשאר אל-אסד. בתום פגישה עם מנהיגי אירופה ביקתרינבורג אמר פוטין כי כל התערבות צבאית בינלאומית בסורית תיכשל ותחמיר את המצב. "רוסיה מאוכזבת מכך שהאיחוד האירופי לא האריך את אמברגו הנשק שהוא מטיל על מדינות המחמשות את ארגוני המורדים בסוריה".

13:24: המועמד לנשיאות איראן עלי אכבר וליאתי אמר כי ארצו אינה מעוניינת בנשק גרעיני מכיוון שהדבר אסור על פי האיסלאם. בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-14 בחודש, אמר וליאתי כי טהראן הצהירה על עמדתה בסוגיית הגרעין פעם אחר פעם וכי לא חל בה שום שינוי.

וליאתי, בן 67, שימש כשר החוץ של איראן במשך שנים רבות ונשחב לאחד מיועציו הקרובים של המנהיג הרוחני, עלי חמינאי. למעט וליאתי מתמודדים לנשיאות עוד שמונה מועמדים המזוהים רובם ככולם עם הזרם השמרני שמוביל חמינאי. פרשנים מעריכים כי המועמד המוביל לפי שעה הוא סעיד ג'לילי, הממונה על המשא ומתן בסוגיית הגרעין.

12:40: בית משפט במצרים גזר עונשי מאסר של שנה עד חמש שנים על 43 בני אדם שעבדו בארגונים חוץ ממשלתיים לא מורשים. 27 מהמורשעים נשפטו שלא בפניהם וספגו עונש מקסימלי, 11 ספגו עונש של שנה על תנאי וחמישה ירצו שנתיים מאסר בפועל. בין המורשעים גם 19 אמריקאים שהועמדו לדין בדצמבר 2011 על כך שקיבלו מימון זר לפעולותיהם. הפרשה עוררה מתיחות גדולה בין קהיר לוושינגטון ומעמידה בספק את הסיוע הצבאי למצרים בסך 1.3 מיליארד דולר.

בנוסף, הורה בית המשפט על סגירת חמישה ארגונים זרים הפועלים במצרים: "בית החופש" שמושבו בארה"ב, "המכון הבינלאומי הדמוקרטי", המכון הלאומי הדמוקרטי, המרכז הבינלאומי לעיתונאים וקרן קונרד אדנאוור הגרמנית.

11:15: דו"ח של ועדת מומחים מטעם האו"ם קובע כי יש ראיות לשימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בסוריה וכי הוא נעשה ככל הנראה על ידי שני הצדדים. לדברי הוועדה, נמצא "יסוד סביר להניח" שבארבעה מקרים בחודשים אפריל ומאי נעשה שימוש בחומרים כימיים, אך לא ברור באיזה חומרים. בנוסף, קראה הוועדה לסוריה לאפשר לצוות המומחים מטעם האו"ם העוסק בנוגע לבקר במדינה.

בדו"ח כותבים המומחים כי רוב ההאשמות בנוגע לשימוש בנשק כימי מופנות הן לעבר כוחות הממשלה וכי מדובר ב"שימוש בכמויות מוגבלות בחומרים רעילים". הוועדה כללה יותר מ-20 חוקרים לזכויות אדם שביצעו 430 ראיונות בין 15 בינואר ל-15 במאי 2013 בקרב פליטים סורים שנמלטו למדינות שכנות ובקרב אזרחים שנותרו בבתיהם ושוחחו עם החוקרים באמצעות האינטרנט. קראו את עדותו של שליח העיתון הצרפתי "לה מונד" לסוריה בעניין הנשק הכימי.

בדו"ח, המתפרש על פני 29 עמודים, נכתב כי מלחמת האזרחים בסוריה "הגיעה לרף חדש של ברוטליות. פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות והפרות גסות של זכויות אדם ממשיכות להתרחש. ההנהגה הסורית חייבת לשאת באחריות למדיניות הכוללת הפצצות, הוצאה להורג של אזרחים, עינויים והטלת מצור". על פי נתוני האו"ם ב-26 חודשי ההתקוממות העממית בסוריה נהרגו יותר מ-80 אלף בני אדם. לפחות 17 מעשי טבח בוצעו בתקופה שנבדקה ובסך הכל בוצעו 30 מעשי טבח מאז ספטמבר אשתקד. מבולבלים בנוגע לוויכוח סביב הנשק הכימי? "הארץ" מציע לכם "מורה נבוכים".

20:00: מורדים כורדים פתחו באש לעבר חיילים טורקים בדרום-מזרח טורקיה, סמוך לגבול עם עיראק, ופצעו חייל אחד, כך מסר הצבא. זוהי התקרית האלימה הראשונה מאז החלו המורדים לסגת מטורקיה, בהתאם לתהליך השלום עם הממשלה הטורקית. סוכנות ידיעות המזוהה עם הכורדים מסרה כי הצבא הוא שפתח באש, והמורדים השיבו בירי.

המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) החלה לעזוב את שטח טורקיה בקבוצות קטנות לפני כמעט חודש, כחלק מהניסיון לסיים את הקונפליקט בן 30 השנים שהביא למותם של יותר מ-40 אלף בני אדם. המורדים נסוגים לכורדיסטאן העיראקית בהתאם לתוכנית עליה חתמו מנהיגם הכלוא עבדאללה אוג'אלן, ובכירים טורקים.

דובר הפ-ק-ק אמר כי אין לו פרטים על התקרית, אולם הזהיר את הצבא להימנע מ"פעולות פרובוקטיביות". הוא הוסיף כי הוא לא מאמין שלאירוע תהיה השפעה על הנסיגה. לדבריו, טורקיה מטיסה מל"טים ומסוקי קרב מעל עמדות הפ-ק-ק.

19:45: מאמציה של ארה"ב לסיים את מלחמת האזרחים בסוריה ולמנוע קריסה מוחלטת של המדינה הגיעו "מאוחר", כך אמר שר החוץ ג'ון קרי. "זהו תהליך קשה, שהגענו אליו מאוחר", אמר קרי במסיבת עיתונאים. "אנו מנסים למנוע מהאלימות הדתית לגרור את סוריה לקריסה מוחלטת, להתפוררות למובלעות ולהרס המוסדות של המדינה", אמר.

18:29: חברה טורקית סיפקה דלק לממשלה בסוריה, כך מעידים מקורות טורקים ומסמכי המשלוחים בנמל הטורקי. החברה הפרטית Aves, הפועלת בעיר הנמל מרסין שבדרום טורקיה, העבירה שבעה משלוחים של דיזל זול לנמל בניאס בסוריה, הנמצאת בשליטת כוחות אסד, בין 7 ל-21 באפריל. על פי הדיווח, המשלוחים כללו 70 אלף טונות של דלק.

טורקיה לא כפופה למגבלות האיחוד האירופי על סחר עם סוריה, אולם העסקה עלולה להביך את אנקרה, ממבקריה הבולטים ביותר של דמשק. משרד החוץ של טורקיה סירב להגיב על הפרשה, אולם חזר על עמדת המדינה כלפי משטר אסד: "עמדת טורקי לגבי אכזריות המשטר הסורי נגד עמו היא ברורה, וטורקיה לא תתעלם מכל תמיכה או סיוע עבורו", מסר גורם רשמי במשרד החוץ.

מקורות המעורים בשוק הנפט במזרח התיכון אמרו כי החברה הטורקית מכרה את הדיזל בעסקה מסוג "free-on-board", שמשמעותה שהתחייבות המוכר מסתיימת לאחר טעינת המשלוח על הספינה. לכן לדבריהם, יכולה החברה לטעון כי לא היה לה מידע על יעד המשלוח. 

15:52: אלפי לוחמי חיזבאללה התפרסו אתמול מסביב לעיר חאלב שבצפון סוריה, כך טוענים מורדים ומפקד בכיר בתנועה השיעית הלבנונית, המרחיבה את תמיכתה בנשיא סוריה, בשאר אל אסד. ארגוני זכויות אדם טוענים כי אזרחים רבים נמלטים מהעיר מחשש להתקפה שעומדת להתרחש בקרוב.

העיתון וושינגטון פוסט דיווח כי המפקד, שדיבר בעילום שם, אמר כי 2,000 לוחמים של חיזבאללה נמצאים במחוז חאלב, ומרוכזים בעיקר בעיירות שיעיות מצפון לעיר. לדברי מורדים בצבא סוריה החופשי, כוחות חיזבאללה מרוכזים בפרבר של העיר ונראה כי הם נערכים להתקפה. מוקדם יותר הבוקר אמר שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "חיזבאללה מעביר לסוריה את הכוחות הכי טובים שלו".

15:12: רוסיה האשימה את ארה"ב על כך שאינה לוחצת על האופוזיציה הסורית ודוחקת בה להשתתף בפסגת השלום הבינלאומית, שנועדה לשים קץ לשפיכות הדמים במדינה, שבה נהרגו מאז תחילת מלחמת האזרחים ב-2011 יותר מ-70 אלף בני אדם. "לפי דעתנו, ארה"ב בהחלט שאינה מתאמצת מספיק להשפיע על ארגוני האופוזיציה הסורית לבוא לפסגה", כך צוטט סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב בסוכנות הידיעות הממלכתית ברוסיה (RIA).

בימים האחרונים גברה המתיחות בין רוסיה לארה"ב סביב כוונתה של מוסקווה למכור טילים מדגם S-300 לסוריה. שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, אמר בשבוע שעבר כי כוונתה של רוסיה לשלוח לסוריה מערכות הגנה אוויריות מסוג מתקדם מסכנת את ישראל, אולם בכירים בקרמלין מגנים על זכותה של רוסיה למכור נשק לסוריה ומבקרים את החלטת האיחוד האירופי להסיר את אמברגו הנשק על סוריה.

15:00: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ארבעה בני אדם נהרגו בהתנגשויות בין סונים לשיעים בעיר טריפולי, זאת בשעה מלחמת האזרחים בסוריה מערערת יותר ויותר את המצב בלבנון השכנה.

13:39: רופא בעיר האסטרטגית קוסייר, שבה מתנהלים בשבועות האחרונים קרבות קשים בין תומכי אסד המקבלים סיוע מלוחמים של חיזבאללה לבין המורדים הסורים, טוען כי בעיר 300 תושבים שנפצעו וכי יש לפנות אותם במהירות האפשרית לבתי חולים מחוץ לעיר.

קאסם אל-זיין, שמתאם את הטיפול הרפואי בכמה בתי חולים מאולתרים בעיר, אומר כי הפצועים מקבלים טיפול בבתים פרטיים, זאת לאחר שבית החולים המרכזי בעיר נהרס בקרבות. אל-זיין דיבר באמצעות סקייפ עם סוכנות הידיעות אי-פי. הוא התחנן לעזרה, ואמר שניסיונות קודמים לפנות את הפצועים נכשלו לאחר שצוותים רפואיים הותקפו בשבוע שעבר.

12:23: יוקיה אמאנו, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אומר כי איראן "מפרה באופן ברור" את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לפעילותה הגרעינית. לדבריו, יש "בסיס איתן של ראיות" המאפשר לדרוש מטהראן הבהרות בנוגע לעניינים הנוגעים לפעילותה הצבאית. 

דו"ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שפורסם בחודש שעבר קבע כי איראן ממשיכה להגדיל את מאגרי האוראניום המועשר שלה באתרים בנתנז ובקום, אולם באופן מוגבל שאינו חוצה את "הקו האדום" ששרטט ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מהדו"ח עולה כי איראן התקינה 700 צנטריפוגות וכי היא ממשיכה להתקדם גם בבניית כור מחקר נוסף באראק, שעשוי לסייע לה במסלול נוסף להשגת פצצה גרעינית - מסלול הפלוטוניום.

11:35: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר הבוקר (שני) בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "חיזבאללה מעביר לסוריה את הכוחות הכי טובים שלו". לדבריו, מלחמת האזרחים בסוריה גלשה כבר לתוך מרחבים שונים בלבנון. יעלון הוסיף כי ישראל עוקבת בדאגה אחר אפשרות שרוסיה אכן תעביר לסוריה את מערכת טילי ה-S-300 . "על פי הדיווחים, המערכת טרם הועברה ואם היא אכן תעבור, זה יקרה רק בשנת 2014", אמר שר הביטחון.

לדברי יעלון, "המדיניות שלנו היא שאנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים כל זמן שלא פוגעים באינטרסים שלנו כולל בהעברת אמל"ח מתקדם, טילים, או נשק כימי לחיזבאללה או בכלל חימום הגזרה".

עוד אמר השר בדיון כי "סוריה הפכה להיות זירת התגוששות בין המעצמות. עימות בין השיעים לסונים. במצב הנוכחי אף אחד מהצדדים לא יודע להפיל את הצד השני. כבר היום סוריה מפוצלת" לדברי יעלון, "אסד שולט ב-40% מהשטח. יש בדמשק לפחות ארבע שכונות, בהן שולטים המורדים". יעלון ציין כי "אנחנו מזהים פעילות אתנית, כשכל אחד מהצדדים טובח בצד השני".

10:01: מקורות בצבא לבנון מדווחים כי חמושים ניסו היום (שני) להתנקש באיש דת סוני התומך בחיזבאללה בדרום המדינה. השייח מאהר חאמוד, שהותקף בשעה שיצא מביתו בעיר הנמל צידון, לא נפגע בניסיון ההתנקשות. בצידון מרבית האוכלוסייה היא סונית, אולם אף על פי כן, חאמוד תומך זה שנים בארגון השיעי ובמשטרו של נשיא סוריה, בשאר אל אסד.

מלחמת האזרחים בסוריה מערערת יותר ויותר את המצב בלבנון השכנה, בעוד הקרבות בעיר הסורית קוסייר זולגות ללבנון ואף מאיימות להתרחב לעימות אזורי בין סונים לשיעים, על רקע קריאות אנשי דת משני הצדדים לצאת למלחמה. אתמול דיווחו מקורות ביטחוניים בלבנון על הרוגים בעימותים בין לוחמי חיזבאללה למורדים סורים מארגון ג'בהת אל־נוסרה, שחצו את הגבול לתוך המדינה באזור בקעת הלבנון. לפי מקור אחד שדיבר עם סוכנות רויטרס, בקרבות נהרגו 15 מורדים סורים ולפחות לוחם חיזבאללה אחד.

לפי אחת ההערכות, הקרבות התנהלו על רקע ניסיון של המורדים להציב סוללות לירי מרגמות באזור, לכיוון בעלבק וכפרים הנחשבים למעוזים של חיזבאללה. בדיווחים אחרים נמסר כי לוחמי חיזבאללה היו במארב לחמושים שתכננו להסתנן מלבנון לסוריה. לפי עדי ראיה, בשטח נראו גופות רבות, ולכן ההערכה היא שמספר ההרוגים גבוה ממה שדווח. גם בעיר טריפולי בצפון לבנון התחדשו אתמול חילופי האש בין סונים לשיעים, על רקע המלחמה בסוריה. על פי הדיווחים כמה בני אדם נפגעו, בהם ילדים. היום (שני) דיווחו כלי תקשורת בלבנון כי הקרבות בכמה שכונות בעיר טריפולי התחדשו ובשעות הלילה נפצעו 14 בני אדם.

00:30: כתב הניו יורק טיימס בסוריה, סי.ג'יי.שיברס, נתקל במהלך סיקור המלחמה בטקטיקה עתיקה בעלת השפעות הרסניות על כוחות המורדים בסוריה. מדובר בתחמושת ממולכדת שהממשלה מפיצה בשוק הנשק השחור, ומגיעה לידי המורדים בלי ידיעתם - כדורי רובה המכילים תערובת של אבקות וחומר נפץ שגורמת להם להתפוצץ בקנה הרובה כשנלחץ ההדק.

לדברי שיברס, הפיצוץ פוצע את הלוחמים ומשמיד את הנשק. כך יוצא שנשקם של הלוחמים מושבת בשדה הקרב והם נותרים חסרי יכולת להגן על עצמם. שיברס מספר כי הכוחות האמריקאים השתמשו בטקטיקה האכזרית בזמן מלחמת העולם השנייה. גם במלחמת עיראק, לפי הדיווח, השתמשו שכירי החרב האמריקאים הפרטיים מחברת בלאקווטר בתחמושת הממולכדת.

21:03: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) מינה את נשיא אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, פרופסור ראמי אל-חמדאללה, לראש הממשלה החדש של הרשות הפלסטינית. שמו של אל-חמדאללה הוזכר בחוגים הפלסטינים כמועמד לתפקיד מאז הודיע ראש הממשלה הקודם סלאם פיאד על התפטרותו לפני כחודשיים.

15:05: אי-פי מדווח כי סוכנות הידיעות הממשלתית של לבנון וגורם ביטחוני בכיר בצבא לבנון טוענים כי מטוסי קרב ישראלים חודרים לשטח האווירי של לבנון ואף מנמיכים טוס מעל ביירות. בסוכנות הידיעות הממשלתית אף פורסם כי המטוסים הישראלים גם טסים מעל דרום לבנון, אזור הבקעה במזרח, והעיר בעל בק בצפון מזרח מדינה. הגורם הביטחוני הבכיר אישר לאי-פי את הפרסום ואף טען כי הטיסות היום היו "האינטנסיביות ביותר בעת האחרונה".

ישראל לא היתה מוכנה להגיב. הטיסות הן במקביל למלחמת האזרחים בסוריה ולמתיחות המתעצמת בין המורדים הסורים לבין חיזבאללה. לפי פרסומים זרים, ישראל הפגיזה בסוריה שלוש פעמים בשנה האחרונה - כאשר כל ההפגזות נועדו לפגוע במשלוחי נשק לחיזבאללה.

12:49: המלחמה בסוריה חודרת יותר ויותר לשכנה ממערב. מקורות ביטחוניים בלבנון מדווחים על הרוגים בעימותים בין לוחמי חיזבאללה לכוחות מורדים סוריים שחצו את הגבול לתוך המדינה באזור בקעת הלבנון. לפי אתרים התומכים באסד, לפחות 17 מורדים נהרגו בעימותים. הדיווח על הקרבות החריגים היום התקבל לאחר שאתמול פגע לראשונה מטח של 16 טילים ורקטות במעוז החיזבאללה בעיר בעלבק באזור. בשבוע שעבר הציב מפקד צבא סוריה החופשי אולטימטום של 24 שעות ללוחמי החיזבאללה לעזוב את סוריה.

מעורבות החיזבאללה במלחמה בסוריה התגברה מאוד מאז אפריל, כאשר לוחמי ארגון ביחד עם צבא סוריה החלו במהלך משותף להשתלט מחדש על העיר קוסייר, שנפלה בידי המורדים זמן קצר לאחר שהחל המרד נגד אסד ומשטרו במארס 2011. בשבוע האחרון גם עשרות טילים נורו על מחוז הרמל בצפון-מזרח לבנון.

12:35: בית המשפט העליון במצרים הנחית מכה קשה על התשתית החוקית של השלטון, כשפסק שהבית העליון של הפרלמנט שנמצא בשליטה איסלאמית ומועצת החוקה נבחרו באופן לא חוקי. הפסיקה מהווה שלב נוסף בעימות הממושך בין מערכת המשפט לבין שלטון האחים המוסלמים.

למרות הפסיקה נגד הבית העליון של הפרלמנט (מועצת השורה), בית המשפט קבע כי לא ניתן יהיה לפרק אותו עד שייערכו בחירות, שמועדן עדיין לא נקבע. מומחים אומרים כי בכך שהפסיקה לא מחייבת פיזור מידי של הפרלמנט ומאפשרת לאיסלאמיסטים להמשיך את אחיזתם במוסדות החקיקה, היא צפויה להכעיס גם את האופוזיציה.

ביוני קבע בית המשפט שיש לפזר את הבית התחתון של הפרלמנט, מהלך בעקבותיו קיבל הבית העליון, מועצת השורה, שבזמנים נורמליים הוא חסר סמכויות של ממש, הכרה כגוף מחוקק. מפלגת החירות והצדק, הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים, מחזיקה ב-42% מהמושבים במועצת השורה. מתנגדיו של הנשיא מוחמד מורסי אומר כי הוא השתמש במועצה כדי לקדם חוקים איסלאמיסטים שנויים במחלוקת.

עדיין לא ברור אם הפסיקה הנוגעת למועצת החוקה, שבה ישבו 100 חברים, תשפיע בדרך כלשהי על הטיוטה שהכינה. החוקה התקבלה במשאל עם בדצמבר, בשיעור הצבעה נמוכים שעמדו על 35%. מבקרי החוקה טוענים שהיא מגבילה את חירויות הפרט ומעניקה לאנשי דת מעמד מרכזי בחקיקה.

11:25: כתבנו ברק רביד מדווח כי ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר כי "המזרח התיכון עובר תקופה רגישה ביותר של זעזועים ומהפכות בגזרות רבות, ולישראל אין עניין להיות חלק מהסכסוכים שסביבנו". בהתבטאות שנראית כמסר למשטר אסד בדמשק, הוסיף נתניהו כי "ישראל מחויבת למנוע סכנות לביטחונה ותגיב על כל נסיונות תקיפה נגדה".

10:25: הגרדיאן מדווח כי 24% בלבד מהציבור הבריטי תומך בחימוש המורדים בסוריה. כך פורסם היום (ראשון) בסקר של ה"אובזרוור", בעקבות החלטת האיחוד האירופי להסיר את אמברגו הנשק על המורדים בסוריה. בשבוע שעבר טען שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, כי האמברגו מונע מהמורדים להגן על עצמם "בזמן שכל נשק שאי פעם תוכנן שומש נגדם". 

מספר מדינות אירופיות, בראשות אוסטריה, המשיכו להתנגד להסרת האמברגו אך בריטניה התעקשה כי עליו להסתיים ביום שישי האחרון. הייג, שיזם מהלך משותף עם צרפת שנועד לדחוק את בשאר אסד לשולחן המשא ומתן, טוען כי "הסרת האמברגו מאפשרת לבריטניה ולמדינות נוספות להיות גמישות יותר בתגובה למצב המחמיר בסוריה". בעוד 24% בלבד מהבריטים תומכים בחימוש המורדים, 58% סבורים כי יש להעניק להם סיוע הומניטרי.

21:03: שבעה חשודים בחברות בארגון אל-קאעדה נהרגו בתקיפות מל"טים אמריקאים היום בתימן. התקיפות נעשו תשעה ימים אחרי נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בו הצהיר כי יצמצם את השימוש בכלי זה להרוג בני אדם, וכי הדבר ייעשה רק במקרה של "איומים מתמשכים ומיידיים".

ההרוגים, שנפגעו בשתי תקיפות נפרדות, חשודים במעורבות ברשת טרור שהתנקשה בחיי שני קצינים בכירים בצבא תימן במזרח המדינה, רק מסר גורם ביטחון מקומי לפי הגרדיאן. וושינגטון רואה בפלג של אל-קאעדה בחצי האי ערב את החלק המסוכן ביותר בארגון הטרור, אחרי שאנשיו ניסו להפעיל פצצות בטיסות בינלאומיות.

19:46: שר הפנים הטורקי מוחמד גולר הודיע כי כל החומר המצולם מההפגנות בכיכר טקסים ייבחן, ואנשי כוחות הביטחון שיימצא כי השתמשו בכוח מוגזם יעמדו לדין.

16:44: סוכנות הידיעות הטורקית הרשמית הודיעה כי המשטרה תיסוג מכיכר טקסים ותאפשר להפגין במקום. ארדואן טען כי המפגינים מעוניינים ליצור במדינה מתח. עם זאת, הודה ארדואן כי ייתכן שהשימוש של המשטרה בגז היה מופרז ואמר כי העניין ייבדק. במסגרת פרויקט הבנייה היו אמורים להיעקר עצים רבים בפארק. ההפגנות נגד הממשלה התפשטו גם בערים אחרות ברחבי טורקיה, בהן אנקרה, בודרום, קוניה ואיזמיר. לפי הערכות, המפגינים לא הפגינו רק בגלל הפרויקט, אלא גם בגלל זעם כלפי ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. אין זו הפעם הראשונה בשבועות האחרונים, שבה יש עימותים בין שוטרים למפגינים: החודש שוטרים התעמתו עם עשרות אלפי בני אדם שניסו לקיים הפגנה לציון אחד במאי באיסטנבול.

15:20: האו"ם הודיע כי יותר מ-1,000 בני אדם נהרגו בעיראק בחודש מאי, מספר ההרוגים הגבוה ביותר זה שנים במדינה. גל האלימות הנוכחי הוא הקטלני ביותר מאז 2006 עד 2007, והוא מעורר חשש מחידוש של מלחמת האזרחים במדינה. מרבית ההרוגים הם אזרחים, שעה שחלק ניכר מהם נהרג בבירה בגדאד.

15:11: בכיר בצבא תימן אומר שבהתקפת מל"טים אמריקאיים נהרגו שבעה פעילי אל-קאעדה בדרום המדינה. לדבריו, שני מל"טים פגעו בשתי מכוניות, בהן נסעו לוחמי אל-קאעדה. השבוע נהרגו לפחות ארבעה בני אדם וארבעה אחרים נפצעו בהתקפת מל"טים על בית ליד הגבול בין פקיסטאן לאפגניסטאן. ההתקפות הללו מתרחשות כמה ימים לאחר נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שבו הציג את מדיניותו בנוגע להתקפות המל"טים. המדיניות החדשה מגבילה את השימוש במל"טים למטרות חיסול למקרים שבהם אזרחי ארה"ב נמצאים תחת "איום מיידי" בלבד. בכך צמצם אובמה את המדיניות הקודמת, שהתירה לבצע חיסולים כשקיים "איום משמעותי".

14:40: הפרלמנט בלבנון הצביע אמש על דחיית הבחירות שהיו אמורות להיערך ב-16 ביוני. הבחירות נידחו ב-17 חודשים לפחות. זו הפעם הראשונה מאז שהסתיימה מלחמת האזרחים במדינה ב-1990, שבה הבחירות בלבנון נידחות. לפי הערכות, הסיבה לדחייה היא הכישלון של הפרלמנט להגיע להסכמה על חוק בחירות חדש והמצב הביטחוני המחמיר הקשור למשבר בסוריה.

12:13 גורמי ביטחון בלבנון אומרים כי המורדים הסורים ירו 16 רקטות ממדינתם לאזור בעל בק שבמזרח המדינה. לדברי הגורמים, שביקשו להישאר בעילום שם, הרקטות גרמו לשריפות בשדות באזור הנחשב למעוז של חיזבאללה, אולם איש לא נפגע. בשבועות האחרונים נורו עשרות רקטות על ידי המורדים הסורים לעבר שטח לבנון, אולם זו הפעם הראשונה בה נורות רקטות לאזור בעל בק.

מעורבות החיזבאללה במלחמה בסוריה התגברה מאוד מאז אפריל, כאשר לוחמי ארגון ביחד עם צבא סוריה החלו במהלך משותף להשתלט מחדש על העיר קוסייר, שנפלה בידי המורדים זמן קצר לאחר שהחל המרד נגד אסד ומשטרו במארס 2011.

השבוע הציבו המורדים לחיזבאללה אולטימטום, לעזוב את סוריה בתוך 24 שעות. בשבוע האחרון גם עשרות טילים נורו על מחוז הרמל בצפון-מזרח לבנון. אך הירי על העיירות ינטה, בריטל וסאראין - כולן בבעלבק - עשוי להעצים עוד יותר את המתיחות בין הצדדים ואף להגדיל את מעורבות הארגון השיעי במלחמה בסוריה.

11:52: שיחות השלום בז'נבה שנועדו להביא לסיום האלימות בסוריה יידחו ככל הנראה לאחר שרוסיה הודיעה על כוונתה להעביר עוד משלוחי נשק למשטרו של אסד. בשטח סוריה ממשיכים להיערך קרבות קשים בין המורדים לנאמני אסד הנעזרים בלוחמי חיזבאללה. אזרח בריטי ואזרחית ארה"ב נהרגו בקרבות, ככל הנראה בשעה שלחמו לצד המורדים באידליב שבצפון המדינה.

ארה"ב ורוסיה ניסו לקדם את שיחות השלום בין האופוזיציה הסורית למשטרו של אסד, ועוררו את התקווה ששתי המעצמות, שביניהן התגלעו חילוקי דעות רבים סביב המשבר בסוריה, ישתפו פעולה בניסיון להביא קץ לשפיכות הדמים בסוריה, שבה נהרגו לפי הערכות יותר מ-70 אלף בני אדם מאז פרוץ ההתקוממות העממית ב-2011.

ואולם, לאחר שהאופוזיציה הסורית הודיעה כי אין בכוונתה להשתתף בשיחות בשעה שאזרחים נהרגים בגלל "פלישת איראן וחיזבאללה לסוריה", דיפלומטים מודים כי ייתכן שהשיחות לא יתקיימו בתחילת יוני כמתוכנן. להערכתם ייתכן שהשיחות יתקיימו ביולי או באוגוסט. בנוסף לכך, בימים האחרונים גברה המתיחות בין רוסיה לארה"ב סביב כוונתה של מוסקווה למכור טילים מדגם S-300 לסוריה. שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, אמר אתמול כי כוונתה של רוסיה לשלוח לסוריה מערכות הגנה אוויריות מסוג מתקדם מסכנת את ישראל, אולם בכירים בקרמלין מגנים על זכותה של רוסיה למכור נשק לסוריה ומבקרים את החלטת האיחוד האירופי להסיר את אמברגו הנשק על סוריה.

10:52: טורקיה נערכת ליום שני של הפגנות, זאת לאחר שאמש (שישי) ולפנות בוקר אירעו התנגשויות אלימות, הקשות זה שנים במדינה, בין כוחות הביטחון למפגינים. ההפגנות אתמול נמשכו גם בשעות הלילה, ובהן נעצרו עשרות בני אדם, שעה שהמשטרה השתמשה בגז מדמיע וזרנוקי מים נגד אלפי מפגינים שניסו בימים האחרונים להשתלט על פארק במרכז איסטנבול. בעימותים בין השוטרים למפגינים נפצעו עשרות בני אדם, כמה מהם קשה.

המפגינים הפגינו בפארק גזי, במחאה על תוכנית פיתוח של כיכר טקסים, שהוקפאה בינתיים בהוראה של בית משפט. במסגרת פרויקט הבנייה היו אמורים להיעקר עצים רבים בפארק. ההפגנות נגד הממשלה התפשטו גם בערים אחרות ברחבי טורקיה, בהן אנקרה, בודרום, קוניה ואיזמיר. לפי הערכות, המפגינים לא הפגינו רק בגלל הפרויקט, אלא גם בגלל זעם כלפי ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. אין זו הפעם הראשונה בשבועות האחרונים, שבה יש עימותים בין שוטרים למפגינים: החודש שוטרים התעמתו עם עשרות אלפי בני אדם שניסו לקיים הפגנה לציון אחד במאי באיטנבול.

אתמול המשטרה כיתרה את המפגינים בפארק, חסמה את כל היציאות, הציתה את האוהלים שבהם ישנו הפעילים ותקפה אותם בגז מדמיע וזרנוקי מים. היום (שבת) תגברה המשטרה את כוחותיה בעיר והזעיקה שוטרים ממחוזות אחרים וכן מהבירה אנקרה, זאת בניסיון להשיב את הסדר על כנו. כמה אזורים באיסטנבול נחסמו לתנועה. מאות אנשים צעדו היום בבוקר לאורך גשר הבוספורוס בתמיכה במפגינים נגד הממשלה.

מושל איסטנבול אמר שעשרות בני אדם אושפזו אמש ולפנות בוקר בבית חולים ויותר מ-60 בני אדם נעצרו במהלך ההתנגשויות בין המפגינים לשוטרים. באנקרה יצאו מפגינים לרחובות בהפגנת הזדהות וסולידיות עם המפגינים באיסטנבול. המפגינים צעקו: "ההתנגדות היא בכל מקום. כל המדינה היא כיכר טקסים".

01:16: מהומות בטורקיה: עשרות בני אדם נעצרו אמש (שישי) לאחר שהמשטרה השתמשה בגז מדמיע וזרנוקי מים נגד אלפי מפגינים שמנסים בימים האחרונים להשתלט על פארק במרכז איסטנבול. בעימותים בין השוטרים למפגינים נפצעו עשרות בני אדם, כמה מהם קשה.

המפגינים הפגינו בפארק גזי, במחאה על תוכנית פיתוח של כיכר טקסים, שהוקפאה בינתיים בהוראה של בית משפט. במסגרת פרויקט הבנייה היו אמורים להיעקר עצים רבים בפארק.

לפי הערכות, המפגינים לא הפגינו רק בגלל הפרויקט, אלא גם בגלל זעם כלפי ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. ההפגנות נגד הממשלה התפשטו גם בערים אחרות ברחבי טורקיה, בהן אנקרה, בודרום, קוניה ואיזמיר והפכו בכך למהומות העזות זה שנים במדינה.

אין זו הפעם הראשונה בשבועות האחרונים, שבה יש עימותים בין שוטרים למפגינים: החודש שוטרים התעמתו עם עשרות אלפי בני אדם שניסו לקיים הפגנה לציון אחד במאי באיטנבול.

18:28: שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, אמר כי כוונתה של רוסיה לשלוח לסוריה מערכות הגנה אוויריות מסוג מתקדם מסכנת את ישראל. קרי, שאמר את הדברים במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הגרמני גידו וסטרוולה, הוסיף כי השימוש בנשק כימי בסוריה אינו מקובל, והוסיף כי הוא משוכנע שהאופוזיציה הסורית תשלח נציגים מטעמה לוועידת השלום שתתקיים בז'נבה בחודש הבא. וסטרוולה אמר מצדו כי "משלוח הטילים של רוסיה לאסד היא טעות", וקרא לנשיא הסורי לעצור את האלימות ולבוא לשולחן המשא ומתן".

קרי התייחס בדבריו גם לגרעין האיראני ואמר כי "כל חודש שעבר בלא הסכם, הופך למסוכן יותר", ואמר עוד כי בלתי מתקבל על הדעת שאיראן תחזיק בנשק גרעיני. שר החוץ האמריקאי הוסיף כי אין לו ציפיות גבוהות שהבחירות לנשיאות במדינה ישנו את לוח הזמן של תוכנית הגרעין של המשטר בטהראן.

17:03: שמונת המועמדים לנשיאות איראן משתתפים בעימות הטלוויזיוני הקבוצתי הראשון לקראת הבחירות הקרובות שיתקיימו ב-14 ביוני. העימות התמקד בבעיות הכלכליות של המדינה, שעה שהמועמד עלי אכבר וליאתי, יועץ בכיר של המנהיג העליון חמינאי, אמר שאיראן חייבת לשפר את יחסיה עם העולם והמדינות השכנות כדי להגיע לשגשוג. שיעור האינפלציה באיראן הוא 30% ושיעור האבטלה הוא 14%. בשבוע שעבר כתב צבי בראל פרשנות על הבחירות באיראן ובה הוא טען כי רשימת המועמדים מכובדת, אולם התכונה המרכזית שנדרשת מהנשיא הבא היא צייתנות למנהיג העליון חמינאי.

16:38: עשרות לוחמים באו לסייע ליחידות המורדים הנלחמות נגד נאמני אסד ולוחמי חיזבאללה בעיר האסטרטגית קוסייר שליד לבנון. מקור בקוסייר אמר ל"בי-בי-סי" כי בניגוד לדברים שאמרו ראשי האופוזיציה הסורית, לקוסייר לא הגיעו 1,000 לוחמים. עם זאת, בואם סותר את הדיווח בכלי התקשורת הממלכתיים בסוריה, שלפיו העיר מוקפת בכוחות של אסד.

12:43: משפחתה של אשה בת 33 ממישיגן אומרת כי האף-בי-איי אישר שהיא נהרגה בקרבות בסוריה. היא זוהתה כניקול לין מנספילד מהעיר פלינט. דיוויד ספילמן, שהזדהה כבן דודה של מנספילד, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי סוכני אף-בי-איי ביקרו אמש את בני המשפחה והודיעו להם על מותה. דובר משרדי האף-בי-איי בדטרויט סרב למסור פרטים בפרשה. אמו של ספילמן, מוניקה מנספילד ספילמן, התראיינה לעיתון מקומי ואמרה שמנספילד התאסלמה והתחתנה לפני כמה שנים עם מהגר ערבי, אולם כעבור זמן מה התגרשה ממנו. לפי דיווחים בסוריה, מנספילד ושני בני אדם נוספים מהמערב נהרגו בשעה שנלחמו לצד האופוזיציה הסורית.

12:34: מתנגדי השלטון בסוריה טוענים כי הצבא הסורי תקף שיירה שניסתה לפנות פצועים מהעיר האסטרטגית קוסייר הסמוכה ללבנון, והרג יותר משבעה בני אדם. לפי הדיווחים, נפצעו עשרות בני אדם בהתקפה. נאמני אסד הנעזרים בלוחמים של ארגון חיזבאללה מנסים בשבועיים האחרונים לכבוש את העיר. בתקופה זו איבד חיזבאללה עשרות מלוחמיו בקרבות. מתנגד שלטון בעיר אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי בעיר יש מאות פצועים שזקוקים לניתוחים דחופים.

12:28: בכיר בקרמלין הגן על זכותה של מוסקווה להעביר משלוחי נשק לסוריה ואמר שהחלטת האיחוד האירופי להסיר את אמברגו הנשק על סוריה תפגע במאמצים להביא להפסקת האלימות בין המורדים לנאמני אסד. יורי אושקוב, יועץ של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר שהחלטת האיחוד האירופי "אינה תורמת להכנות לקראת שיחות השלום הבינלאומיות", וכי רוסיה תקיים הסכמים שנחתמו עם ממשלת סוריה, למרות הביקורת במערב.

11:10: ראש חברת מיג הרוסית אמר לסוכנות הידיעות הרוסית ריא (RIA) אמר כי ארצו מתכוונת לספק לסוריה מטוסי קרב בהתאם לחוזים שנחתמו. לדבריו, בכוונת מוסקווה לצייד את הסורים בעשרה מטוסי מיג-29. הוא הוסיף כי הנושא נדון כעת עם חברי משלחת מסוריה, אך לא פירט מתי צפוי להתבצע המשלוח.

9:30: ייתכן שרוסיה תעביר את טילי ה-S-300 לסוריה רק ב-2014, או אפילו לא תמסור אותם כלל – כך מדווחים שני עיתונים ברוסיה. זאת בניגוד לדיווחים שנשמעו אתמול כאילו חלק ממערכות הטילים כבר הועברו לסוריה.

מקור בכיר בתעשיית הנשק הרוסית אמר ליומון "ודומוסטי" כי לא ברור האם מערכות הנשק יועברו לסוריה השנה. במקביל דיווח ה"קומרסנט" כי המשלוח לסוריה תוכנן רק לרבעון השני של 2014, וכי לאחר שיתבצע יידרשו לפחות שישה חודשים כדי לאמן את הצוות שיפעיל את סוללות הטילים ולבדוק אותן לפני שיהיו מבצעיות. גם הדיווח ב"קומרסנט" מתבסס על מקור בכיר בתעשיית הנשק ברוסיה.

המקורות המצוטטים בשני העיתונים הרוסיים אמרו כי טרם נשלחו מערכות s 300 לסוריה. בראיון לערוץ אל מנאר של חיזבאללה נשאל אתמול אסד האם התקבלו כבר חלק ממערכות הטילים מרוסיה, ואמר כי בסוריה אין "מדברים בפומבי על סוגיות צבאיות, על מה אנחנו מחזיקים או על מה שאנו מקבלים".

על פי ה"ודומוסטי" שווי החוזה עם סוריה הוא מיליארד דולר. המקור ששוחח עם העיתון אמר כי למרות שהממשלה הרוסית מתעקשת להצהיר בציבור כי החוזים עם סוריה ימומשו, לא בטוח שהמשלוחים כלל ייצאו לפועל. המקור לא הרחיב בנושא. בראיון לאל מנאר הביע אתמול אסד ביטחון כי ההסכמים עם רוסיה ימשיכו להיות מיושמים למרות המלחמה.

9:00: המלחמה בסוריה ממשיכה לזלוג ללבנון: כלי תקשורת במדינה מדווחים כי 12 טילים נורו עם שחר מסוריה ונחתו בשטחים בוואדי חאלד שבמחוז עכאר. המחוז הצפוני גובל עם סוריה. לא דווח על נפגעים או על נזק.

במקביל דיווח ה"דיילי סטאר" הלבנוני כי הוגברה האבטחה בעיריית טריפולי בשל איומים על חייהם של עובדים בני העדה העלאווית. על פי הדיווח כוחות משטרה וצבא מסיירים ברחובות שסביב בניין העירייה. לפחות 30 בני אדם נהרגו החודש בעימותים בין חמושים עאלווים שנאמנים לנשיא הסורי בשאר אל אסד ובין לוחמים סונים שנאמנים למורדים הסורים.

ראש ממשלת לבנון, תמאם סלאם, אמר כי על ארצו להישאר מחוץ לעימות הסורי וכי מעורבותו של חיזבאללה במלחמה השכנה "לא עוזרת". בראיון שמתפרסם הבוקר ביומון הצרפתי "לה פיגארו" אומר סלאם כי עוצמת העימות בסוריה היא רק סיבה להתרחקות ממנו. "כולנו חייבים לשלם מחיר כדי לשמור על האחדות הלאומית שלנו", אמר סלאם והוסיף כי "ברור שהמעורבות הצבאית של חיזבאללה לא עוזרת". ראש הממשלה הלבנוני אמר כי צריך לשכנע את חיזבאללה לא להעמיק את מעורבותו בסוריה.

דוקטרינת הדאחיה הסונית || ירי הרקטות מביא את המערכה הסורית אל לב לבנון

31/05/13

23:57: איראן הגבירה את התמיכה בטרור העולמי לרמות שלא נראו בשני העשורים הקודמים, כך מסר הממשל האמריקאי, בשעה שפירסם דו"ח שנתי על הטרור העולמי. לפי הדו"ח, גרעין הפעילות של אל-קאעדה באפגניסטאן ופקיסטאן הולך ונחלש, אולם קבוצות המסונפות לארגון מהוות עדיין סכנה גדולה על ארה"ב.

הדו"ח השנתי על הטרור שפרסם משרד החוץ של ארה"ב השאיר על כנה את רשימת "המדינות התומכות בטרור". קובה, איראן, סודאן וסוריה מופיעות ברשימה שחורה זו, ובראשה איראן.

לפי הדו"ח, שנת 2012 התאפיינה בעלייה חדה בתמיכה של איראן בטרור. תמיכה זו התבצעה בעיקר באמצעות הכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה וארגון חיזבאללה, בעל הברית של טהראן בלבנון.

"פעילות הטרור של איראן וחיזבאללה הגיעה לשיא שלא נראה כמותו מאז שנות ה-90 בהתקפות שתוכננו בדרום מזרח אסיה, אירופה ואפריקה", נאמר בדו"ח. בהתקפות אלה נכללים הפיגוע באוטובוס נגד תיירים ישראלים בנמל התעופה בבולגריה, שבו נהרגו שישה בני אדם והתקפות שסוכלו בהודו, תאילנד, גיאורגיה וקניה.

22:45: נשיא סוריה התייחס בראיון לרשת "אל-מנאר" לדיווחים על כך שסוריה עומדת לקבל מרוסיה משלוח ראשון של טילי S-300, ואמר: "איננו מדברים בפומבי על סוגיות צבאיות, על מה אנחנו מחזיקים או על מה שאנו מקבלים. החוזים שיש לנו עם רוסיה אינם קשורים למשבר. ניהלנו איתם משא ומתן במשך שנים על סוגים שונים של כלי נשק, ורוסיה התחייבה לכבד חוזים אלה. לא ביקור נתניהו, לא המשבר והתנאים שסביבנו השפיעו על ייבוא הנשק. כל ההסכמים שלנו עם רוסיה יושמו בעבר ונמשיך ליישם אותם גם בעתיד".

הבוקר פורסם כי בראיון רמז אסד לכך שארצו קיבלה את משלוח טילי ה-S-300 הראשון מרוסיה, וכי בקרוב יגיעו משלוחים נוספים, אולם מקריאת תמליל דבריו ספק אם טילי הנ"מ המתקדמים אכן הגיעו לידי הצבא הסורי. כתבנו עמוס הראל עדכן כי בידי מערכת הביטחון אין בשלב זה שום מידע המאמת את טענתו של אסד, לפיה רוסיה כבר סיפקה לסוריה מערכות S-300. לדבריו, בישראל מתייחסים ברצינות להצהרות הרוסיות על הכוונה לספק את המערכות, אך משערים כי ההכרזה האחרונה של אסד היא חלק מהלוחמה הפסיכולוגית שהוא מנהל.

22:22: בראיון לרשת "אל-מנאר" אמר אסד כי ממשלו מסכים עקרונית לקיומה של ועידה בינלאומית שתעסוק בעתידה של סוריה, אך הדגיש כי כל הסכם שיושג בוועידה יצטרך לזכות באישור העם הסורי במשאל עם. בסרטון - הראיון המלא עם אסד. תרגום סימולטני לאנגלית של רשת Press TV האיראנית.

21:23: נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר כי "דעת הקהל לוחצת" עליו לפתוח חזית מול ישראל ברמת הגולן. בראיון לרשת "אל-מנאר" של חיזבאללה אמר אסד כי "יש לחץ ציבורי ברור לפתוח חזית חדשה של התנגדות בגולן". לדבריו, הלחץ הציבורי נובע מ"מספר גורמים, כולל תקיפות ישראליות חוזרות ונשנות". הנשיא הסורי טען כי אנשים חושבים שתקיפת ישראל ושחרור הגולן יחזקו את הצבא הסורי שנלחם במספר חזיתות.

אסד הוסיף כי כוחותיו יגיבו לכל מתקפה עתידית של ישראל בשטח סוריה. "הודענו למדינות שנגיב לכל מתקפה עתידית במתקפה דומה. אופי התגובה תלוי בתזמון ובהשלכות המתקפה (עלינו)". לקריאת התמליל המלא של הראיון עם אסד באנגלית - לחצו כאן.

20:45: כלי תקשורת בלבנון מדווחים כי מטוסי קרב ישראליים חגים באזור דרום לבנון בגובה נמוך. כתבנו ג'קי חורי מעדכן כי לפי הדיווחים בלבנון, המטוסים מבצעים תקיפות דמה מאזור החרמון עד בקעת הלבנון ובאזור צור והגזרה המערבית.

19:00: ארה"ב מוכנה לרכך את הסנקציות על איראן כדי לאפשר לחברות אמריקאיות למכור טלפונים ניידים, תוכנות תקשורת וטכנולוגיות אחרות לרפובליקה האיסלאמית. שני גורמי ממשל אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי המהלך יאפשר לאזרחי איראן גישה למכשירי האייפון המתקדמים ביותר, הקיימים כיום רק בשוק השחור בטהראן.

17:15: העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם מסמך סודי שהעביר בכיר במערך החימוש בצבא סוריה לבכיר רוסי ובו הוא מפרט את אמצעי הלחימה שמבקש משטר אסד ממוסקווה, ללא קשר למערכות S-300. על המסמך חתום הגנרל עלי אל-סלים והוא מיועד לגנרל רוסי בשם איסייקין.

מהמסמך עולה כי רוסיה, המסרבת להפסיק את משלוחי הנשק לאסד מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה, מתבקשת להעביר לצבא הסורי 20,000 רובי קלצ'ניקוב 7.62 מ"מ, רובים, ציוד לראיית לילה, מטולי רימונים ותחמושת רבה. עיינו ברשימת הקניות של סוריה (תרגום לאנגלית)

15:00: "הקואליציה הסורית הלאומית", ארגון האופוזיציה הסורי המרכזי, הודיעה היום כי לא תשתתף בשיחות השלום שאמורות להיערך בחודש הבא בז'נבה, כל עוד מעשי הטבח של צבא אסד נגד המורדים יימשכו. השיחות בז'נבה הן יוזמה משותפת של ארה"ב ורוסיה, במטרה לקרב את סיום מלחמת האזרחים בסוריה המתקיימת כבר יותר משנתיים ובמהלכה נהרגו יותר מ-80 אלף בני אדם.

החלטת "הקואליציה הסורית הלאומית", הארגון שזוכה לתמיכה הרבה ביותר על ידי המערב, התקבלה לאחר שבוע של דיונים באיסטנבול. דובר הארגון, חאליד סאלח, אמר כי "וועידה בינלאומית על מציאת פתרון פוליטי למצב בסוריה היא חסרת תוחלת לאור מעשי הטבח שמתרחשים כל הזמן". סאלח הוסיף עוד כי הקואליציה לא תתמוך בשום מאמץ שלום בינלאומי בשל "הפלישה" של חיזבאללה ואיראן לסוריה.

שר החוץ הסורי, וליד אל־מועלם, אמר אתמול בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית “אל־מייאדין”, כי לדמשק “אין תנאים מוקדמים” לקיום ועידה בינלאומית בז’נווה על עתיד סוריה, אולם היא ממתינה לפרטים נוספים בנוגע אליה. לדבריו, דמשק טרם החליטה על הרכב המשלחת שישתתף בוועידה. “נבוא עם כוונות טובות, ללא תנאים מוקדמים ומתוך תקווה להגיע להסכם”, אמר.

14:05: כתבנו ג'קי חורי מוסר כי בקהיר נפתח סבב נוסף של שיחות בין פתח לחמאס, ובהשתתפות ראשי פלגים אחרים. הצדדים דנים ביישום תנאי הפיוס ובראשם הסכמות על חופש פעולה פוליטי בעזה ובגדה המערבית, והבטחת חופש ביטוי והפסקת מעצרים פוליטיים.

גורם פלסטיני בכיר המשתתף בשיחות אמר ל"הארץ" כי הצדדים סיכמו על דחיית הקמת ממשלת האחדות עד לאוגוסט ותום חודש הרמדאן. עד אז ימשיכו יימשכו המגעים והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס צפוי להכריז בשבועות הקרובים על מי יטיל את הרכבת הממשלה החדשה עד אז.

נכון לעכשיו קיימות גרסאות רבות על זהות ראש הממשלה המיועד - בין אם זו תהיה אישיות מהפתח, דמות חיצונית, או שמא עבאס יטיל שוב על סלאם פיאד להרכיב את הממשלה החדשה.

בינתיים בכירים ברשות כבר מביעים בפומבי אכזבה משליחותו של מזכיר המדינה ג'ון קרי ומאשימים את ישראל בהכשלת המאמצים. לפני יומיים דווח "הארץ" מפי פקיד פלסטיני בכיר שקרי לא הציג עד כה חבילה ראויה שעשויה להוביל לחידוש התהליך המדיני וכי הצעתו מתמקדת בסיוע כלכלי לרשות בלי שום נגיעה להסדר המבוסס על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967.

09:05: נשיא סוריה בשאר אסד אמר כי ארצו קיבלה את משלוח טילי הנ"מ S-300 הראשון מרוסיה, וכי בקרוב יגיעו משלוחים נוספים. דבריו של נשיא סוריה נאמרו לערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה, אל מנאר. קטעים מהראיון שישודר הערב (חמישי) פורסמו בעיתון הלבנוני, אל אכבר. עוד אמר אסד כי צבאו יגיב לכל תקיפה ישראלית בסוריה וכי ממשלתו לא תתנגד לפעילות פלגים ערביים שיפעלו בתוכה למען שחרור הגולן. 

אסד ציין כי ממשלתו תשתתף בוועידת ז'נווה השניה, ותקף את האופוזיציה שעדיין מתנגדת לוועידה. האופוזיציה מתנה את השתתפותה בהסתלקות אסד וראשי משטרו. יחד עם זאת, נשיא סוריה לא הביע התלהבות מהמהלך ואמר שסיכויי ההצלחה של הוועדה - קלושים.

עם זאת, בידי מערכת הביטחון הישראלית אין בשלב זה שום מידע המאמת את טענתו של נשיא סוריה בשאר אל אסד כאילו רוסיה כבר סיפקה לסוריה מערכות טילי נ"מ מדגם s-300. בישראל מתייחסים ברצינות להצהרות הרוסיות על הכוונה לספק את המערכות אך משערים כי ההכרזה האחרונה של אסד היא חלק מלוחמה פסיכולוגית שהוא מנהל.

04:15: התובע הראשי בארגנטינה, אלברטו ניסמן, אמר כי בידיו עדויות שלפיהן ממשלת איראן בנתה רשת טרור ומודיעין במדינות אמריקה הלטינית כבר בראשית שנות ה-80, וכי ישלח את ממצאיו למדינות הרלוונטיות.

במסמך שאורכו 500 עמודים מציין ניסמן, שחקר את הפיגוע במרכז הקהילה היהודית במדינה ב-1994 שבו נרצחו 85 בני אדם, כי ישנן ראיות ל"רשת מודיעין וטרור" בארגנטינה, ברזיל, פרגוואי, צ'ילה, אורוגוואי, קולומביה ומדינות נוספות.

לאחר הפיגוע בבואנוס איירס הוצאו צווי מעצר לשמונה אזרחי איראן ואדם שהוא כפי הנראה אזרח לבנון. לדברי ניסמן, העדויות החדשות קושרות עתה גם את מוחסן רבאני, שהיה נספחה התרבותי של טהראן בארגנטינה ב-1994, כמתכנן הפיגוע וכ"מתאם ההסתננות האיראנית לרפובליקת גויאנה".

בתוך כך, קנדה הודיעה כי היא משעה את כל קשרי הסחר שלה עם איראן, בשל תוכנית הגרעין של טהראן.

30/05/13

21:28: שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית "אל-מייאדין" כי כל תקיפה ישראלית נוספת בשטח ארצו "תיענה באופן מיידי". אל-מועלם הוסיף כי לדמשק "אין תנאים מוקדמים" לקיום ועידה בינלאומית בז'נבה על עתיד סוריה, אולם היא ממתינה לפרטים נוספים בנוגע אליה. לדבריו, דמשק טרם החליטה על הרכב המשלחת שתשתתף בוועידה. "נבוא עם כוונות טובות, ללא תנאים מוקדמים ומתוך תקווה להגיע להסכם", אמר.

במהלך הראיון ציין אל-מועלם כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, יישאר בתפקידו עד לבחירות ב-2014 ועשוי לבקש את אמון הציבור לקדנציה נוספת. לדבריו, כל הסכם שיושג, אם יושג, בוועידה בז'נבה יובא למשאל העם הסורי. דבריו של שר החוץ הסורי מדגישים את הפער בין עמדת המשטר בדמשק לבין עמדת ארגוני המורדים, הדורשים את פרישתו של אסד כחלק מכל הסכם עתידי.

20:47: סגן מנהל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הרמן נקארץ, אמר כי פקחי הגרעין עלולים שלא למצוא דבר במתקן בפרצ'ין עקב עבודות הטשטוש שמבצעת איראן במקום. נקארץ אמר את הדברים בישיבה סגורה שבה הוצגו צילומי לוויין עדכניים מפרצ'ין ובהם נראים ניסיונותיה של איראן להעלים ראיות מהאתר הגרעיני הנמצא מדרום-מזרח לטהראן.

סוכנות הגרעין מאמינה שאיראן ביצעה לפני שנים ניסויים במרעומים ובפיצוצים מבוקרים הקשורים לתוכנית הגרעין שלה במתקן בפרצ'ין וזה יותר משנה שהיא דורשת מטהראן לאפשר לפקחיה לבקר במקום. איראן טוענת כי מדובר במתקן צבאי רגיל.

19:45: דיפלומטים באו"ם אמרו כי מועצת הביטחון מתכוונת להכליל את ארגון האופוזיציה הסורי "ג'בהת אל-נוסרה" המזוהה עם אל-קאעדה ברשימת ארגוני הטרור. במסגרת זו יוטל על הארגון אמברגו נשק, נכסיו יוקפאו ותנועת אנשיו ברחבי העולם תיאסר. את ההצעה בעניין הגישו בריטניה וצרפת והיא צפויה לקבל את אישור כל 15 החברות במועצת הביטחון.

בחודשים האחרונים הפך "ג'בהת אל-נוסרה" לכוח הלוחם המשמעותי ביותר נגד משטרו של בשאר אל-אסד. בחודש שעבר הצהיר הארגון על נאמנותו למנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי. ארה"ב הכניסה את הארגון לרשימה השחורה שלה כבר בחודש דצמבר. מומחי ביטחון סבורים כי הארגון, שאחראי בין היתר לפיגועים הגדולים שהתרחשו בדמשק ובחאלב, מקבל סיוע רב מזרוע אל-קאעדה בעיראק.

18:18: "הקואליציה הלאומית הסורית", ארגון הגג של תנועות האופוזיציה בסוריה, הודיעה כי תיקח חלק בוועידה בז'נבה לסיום מלחמת האזרחים בסוריה, רק אם תבטיח את פרישתו של הנשיא בשאר אל-אסד.

זו התגובה הראשונה של קואליציית המורדים ליוזמה האמריקאית-רוסית לכנס בשבועות הקרובים ועידה בינלאומית שתדון בעתידה של סוריה. השיחות בין המדינות שלוקחות חלק בסכסוך בסוריה סביב ההחלטות שיתקבלו בוועידה מתקיימות בצל המחלוקות והחיכוכים בתוך תנועת האופוזיציה הסורית.

17:00: דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ן פסקי, קראה לחיזבאללה להסיג לאלתר את כוחותיו מסוריה. "מסוכן מאוד ובלתי מקובל שחיזבאללה שולח את אנשיו לתוך סוריה. אנו דורשים שחיזבאללה יורה לאנשיו לסגת", אמרה פסקי בתדרוך היומי בוושינגטון. מוקדם יותר, אמר דובר הבית הלבן כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אינו פוסל את האפשרות להכריז על המרחב האווירי הסורי כאזור אסור בטיסה.

16:29: נשיא מצרים, מוחמד מורסי, הגיש לפרלמנט הצעת חוק שנויה במחלוקת המטילה פיקוח על ארגונים לא ממשלתיים וארגוני זכויות אדם, אך אינה מגדירה כיצד תפוקח פעילותם. גורם בלשכתו של מורסי אמר כי הצעת חוק עונה על החששות שהביעו מדינות המערב והאופוזיציה הליברלית במצרים ביחס לצעדים שבהם נוקט הנשיא.

15:29: איראן הודיעה כי היא תומכת בפסגה בינלאומית בנוגע למשבר בסוריה. ארה"ב ורוסיה מנסות לקדם פסגה בינלאומית שבה יתחילו שיחות השלום בין הצדדים הלוחמים בסוריה ותתקיים ככל הנראה בחודש הבא בז'נבה. שר החוץ של איראן, עלי אכבר סלאחי אמר שטהראן "תומכת בשיחות בז'נבה ובמאמצי האו"ם".

דבריו משקפים את הניסיון של איראן לקחת חלק במאמצים להביא לסיום הסכסוך בסוריה, זאת בשעה שהיא נחשבת לבעלת ברית מרכזית של אסד. סלאחי דיבר היום בשעה שנציגים מ-40 מדינות שונות, בהן רוסיה וסין, נפגשו בטהראן כדי לדון בסוריה.

15:20: נאבי פילאי, נציבת האו"ם לזכויות אדם אומרת שמלחמת האזרחים בסוריה "יוצאת מכלל שליטה" וכי העולם נכשל בהגנה על אזרחי המדינה. לדבריה, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות מתבצעים שם באופן תדיר, זאת בשעה שלוחמים מחוץ לסוריה חוצים את הגבול ומערערים את היציבות במדינה.

לדברי ראש צוות חוקרים עצמאי של האו"ם, רוב המורדים בסוריה לא שואפים לדמוקרטיה בארצם, ומלחמת האזרחים המתמשכת מייצרת הקצנה דתית גוברת בקרב הכוחות. בשיחה עם כתבים בפאריס אתמול (שלישי) סיפר המומחה הברזילאי פאולו פינהירו כי צוותו היה עד לפשעים מחרידים מצד שני הצדדים במלחמה, גם אם אלה של אנשי אסד היו בקנה מידה גדול יותר.

לדבריו, "נאמר שהמורדים הם מלאכים, אבל יש רק מיעוט קטן של לוחמים עם מורשת דמוקרטית שמאמינים באחדות הסורית ובמדינה לכל האזרחים". "רוב המורדים רחוקים מאוד מרעיונות דמוקרטיים והשאיפות שלהם שונות", אמר פינהירו והוסיף כי "ההבדלה בין המורדים הטובים והרעים היא מאוד מסובכת".

פינהירו מוביל צוות עצמאי מטעם האו"ם של כ-25 מומחים שמתעד פשעים שמבוצעים במהלך מלחמת האזרחים, בה נהרגו לפחות 80 אלף בני אדם. הדו"ח הקרוב של הצוות אמור לצאת בשבוע הבא, והוא יתבסס על ראיונות עם קורבנות ועדי ראייה שברחו מסוריה, מכיוון שהצוות לא הורשה להיכנס למדינה. "הדו"ח מזעזע בגלל השילוב של כיתתיות, הקצנה דתית גוברת ועלייה חדה בכמות פשעי המלחמה והפשעים נגד האנושות".

13:36: ארגון חיזבאללה דוחה את האולטימטום שהציב לו אתמול רמטכ"ל צבא סוריה החופשי, שלפיו עליו להפסיק תוך 24 שעות את מעורבותו הזרה בלחימה בעיר האסטרטגית אל-קוסייר. לפי דיווחים, כוחות מיוחדים של הצבא הסורי ולוחמים נוספים של חיזבאללה נשלחו לסייע לנאמני אסד בקרבות בעיר. רשת אל-ערביה מדווחת כי מטוסי קרב של חיל האוויר הסורי הפציצו אזורים שבשליטת המורדים בעיר, זאת בשעה שהצבא נערך לקראת מתקפה כוללת בעיר.

אתמול רמטכ"ל צבא סוריה החופשי הציב אולטימטום לחיזבאללה, בו דרש להפסיק את תמיכת הארגון בדמשק. "אני אומר לנשיא לבנון, לראש הליגה הערבית ולמזכ"ל האו"ם כי אם חיזבאללה לא יפסיק לתקוף מטרות בתוך סוריה ב-24 השעות הקרובות, אז נפעל נגדו בכל האמצעים וגם נגיע אליו, אפילו אם זה יהיה בגיהנום" - כך התבטא הגנרל סאלם אידריס בערוץ אל ערביה. "אנחנו נתונים לרצח עם בידי החיזבאללה", הוסיף אידריס. דבריו של הגנרל מבטאים את החרפת העימות בין המורדים לחיזבאללה ואת הסכנה כי מלחמת האזרחים בסוריה תזלוג ללבנון.

11:19: לפחות ארבעה בני אדם נהרגו וארבעה אחרים נפצעו בהתקפת מל"טים על בית ליד הגבול בין פקיסטאן לאפגניסטאן. זמן קצר לאחר מכן דווח כי בתקיפת המל"ט בפקיסטאן נהרג נהרג מספר 2 בטאליבן הפקיסטאני, וואלי אורחמן. ההתקפה אירעה כמה ימים לאחר נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שבו הציג את מדיניותו בנוגע להתקפות המל"טים. המדיניות החדשה מגבילה את השימוש במל"טים למטרות חיסול למקרים שבהם אזרחי ארה"ב נמצאים תחת "איום מיידי" בלבד. בכך צמצם אובמה את המדיניות הקודמת, שהתירה לבצע חיסולים כשקיים "איום משמעותי". 

אין זו הפעם הראשונה מאז הנאום, שבה התבצעו התקפות של מל"טים אמריקאים. לפני שלושה ימים דיווחו מקורות בצבא תימן כי מל"ט אמריקאי הרג שני חמושים בעיר במרכז המדינה. לדבריהם, המל"ט תקף שני חמושים שהיו רכובים על אופנוע מחוץ לראדה שבמחוז ביידה. לפי החשד, החמושים היו חברים באל-קאעדה.

09:40: קאנצלר אוסטריה ורנר פיימן וסגנו מיכאל שפינדלגר אמרו אתמול שאם בריטניה תחמש את המורדים בסוריה, בכוונתם להחזיר את 300 אנשי כוח השלום של האו"ם המוצבים בגולן. הסגת הכוחות עלולה להעמיק את המשבר במזרח התיכון וליצור ואקום בשטח האסטרגי שבין סוריה לישראל. וינה הדגישה כי עדיין לא התקבלה החלטה בעניין, זאת מכיוון שעדיין לא הועברו כלי נשק למתנגדי אסד. שלשום לא הצליחו שרי האיחוד האירופי להגיע להסכמה על הארכת אמברגו הנשק על סוריה, שעה שבריטניה וצרפת מצדדות בחימוש המורדים.

09:29: מורדים הלוחמים בשטח סוריה מתחו ביקורת חריפה על קואליציית ארגוני האופוזיציה הסורית, הפועלת מחוץ למדינה. הבי-בי-סי מדווח כי בהודעה שפרסמה תנועה המהפכה בסוריה נאמר כי הקואליציה לא הצליחה לייצג את המהפכה הסורית ונכנעה לתכתיבים של שחקנים אזוריים ובינלאומיים. בהודעה עוד נכתב כי הקואליציה אינה יכולה למלא את תפקידיה בגלל בעיות פנימיות.

09:15: המדינות החברות במועצה לזכויות אדם של האו"ם ידונו היום בהחלטה לגנות את הנוכחות של לוחמים ממדינות זרות המעורבים בקרבות בעיר האסטרטגית אל-קוסייר שבסוריה. 

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ